Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Arta de a trai (fara sa fii influentat de nimeni)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,916
  • Înscris: 12.03.2010

View PostNaoto, on 27 mai 2020 - 15:38, said:

N-am știut că e remake, credeam că te referi la vreun alt film

Vezi, despre asta era vorba. Unele filme CER remake-uri (pentru c-au dat-o in bara prima sau primele dati. Ben Hur din '59 era al doilea sau al treilea remake.
[ https://qph.fs.quoracdn.net/main-qimg-b5ee005d41d3d585b1282c400a0eb8e3-c - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[quote name=

View PostNaoto, on 27 mai 2020 - 15:38, said:

Care este calea cea dreaptă, în opinia ta?
Aia in care nu vinzi iepuri morti drept ursi vii. Si la suprapreț.

#20
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,916
  • Înscris: 12.03.2010
Nici, nici. In case you ask, nu-mi plac (si nici nu le consider arta) peisajul, portretul si natura moarta. Is bune ca sa-ti faci mina, sa-ti dovedesti talentul, dar in rest, e munca de artizan. Pentru arta iti trebuie COMPOZITIE (dar nu ca si cum ai pune zarzavaturile-n bors) si MESAJ. Si da, conteaza si talentul in executie (dar mai pe locul 3, asa).

Si n-as vrea ca thread-ul asta sa fie unul cu imagini (decit daca vrei sa subliniezi o idee si alfel nu se poate). S-ar ajunge la "ăsta al meu, e mai tare decit ăla al tau" unde gusturile nu se discuta. Trendurile da.

Daca nu poti sustine o idee fara poze si nume celebre, atunci thread-ul asta nu e pentru tine (vorbind in general).

#21
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Ca idee,fara trimiteri(sau?)-Munst/Scream!  Aplica la viata cotidiana,avand in vedere ca a fost plasmuit prin sec XIX Tarziu si incipientii ani din sec XX. Si ca sa dau un exemplu(nu il pot urma,sant slab de conexiune):Mark Vail.  Avocat cand a lasat ,,consumerismul si relatiile sociale puerile(asta gandeste-o),,   33 DE ANI DE UNU SINGUR IN Great White. Cea mai apropiata bacanie e la 500 km.  Ps.tipu nu-I celebru!

Mai exemplu ca gagiu asta, tre sa caut prin Apocalypto a lu ala de a  a ramas fara bani cu scenario faraonice.

#22
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,869
  • Înscris: 15.12.2009

View Posthellmarvel, on 27 mai 2020 - 16:46, said:


Si n-as vrea ca thread-ul asta sa fie unul cu imagini (decit daca vrei sa subliniezi o idee si alfel nu se poate). S-ar ajunge la "ăsta al meu, e mai tare decit ăla al tau" unde gusturile nu se discuta. Trendurile da.

Daca nu poti sustine o idee fara poze si nume celebre, atunci thread-ul asta nu e pentru tine (vorbind in general).


Gata, ți-am făcut pe plac, am scos imagini, exemple. Rămânem la argumente :P

Ca să-ți înțeleg rebeliunea: nu accepți ca fiind Artă decât imaginea unei realități "așa cum este"? Respingi "minciuna" artistică, deci ficțiunea, subiectivitatea autorului (dar și a mea, a privitorului)?

#23
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Simt o "tendinta de "transare a artei ......
Gresit dupa parerea mea caci o materializam ca si cum ar fi un abator...mai gras, mai slab, cu os, fara os,......

Daca X opera te lasa rece, ba mai mult, te infurie - s-ar putea ca fara sa stii, artistul sa-ti fi transmis intentia lui

#24
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

View Postvio69a, on 27 mai 2020 - 17:47, said:

Daca X opera te lasa rece, ba mai mult, te infurie - s-ar putea ca fara sa stii, artistul sa-ti fi transmis intentia lui

Fiindca daca "opera" e trecuta intr-un catolog, atunci sigur nu e vorba de vreun escroc. :)

#25
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Tipul de care zic a aparut in The Red Bulletinn/june,july 2020.(Sponsorizat de Red Bull)

#26
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,916
  • Înscris: 12.03.2010
Dudes and gentleladies, haideti sa va spun cum vad eu lucrurile (si puteti s-o faceti si voi daca va incadrati in subiectul thread-ului; daca va plac lucrurile asa cum sint, bless you, deschideți topicele voastre si bucurați-vă de ele).

Asadar... Dumnezeu poate există (dar probabil ca nu) ce e sigur e ca EXISTA LEGI ALE FIRII (care sint imuabile pe deasupra) care guverneaza lumea si Universul in care traim. Ei bine, omul modern si cu calculator in cap traieste cu impresia ca tot ce nu e lege fizica sau matematica e o chestiune de interpretare (si o,  ce puternici sintem noi ca putem face asta daca ni se scoala).

Ei bine, exista REPERE, puncte cardinale sau ce mai vreti, in logica, viata,  morala, asupra carora daca nu cazi de acord esti sau timpit sau răuvoitor. Binele, frumosul, adevarul nu sint chiar chestii de opinie (bine, nici nu pot fi reglementate, pentru ca ele sint chestii FIRESTI, si atita vreme cit nu sint folosite in dauna cuiva, n-ai nevoie de bîtă ca sa restaurezi ordinea... fireasca).

Am deschis mai demult un thread unde puteti fiecare spune ce credeti voi ca e arta, nu mai repet ce-am spus acolo, eu vreau sa discut chestiunea asta o treapta mai sus, filosofica, daca vreti: nu schimbati sensurile si semnificatiile firesti ale lucrurilor. Daca poti sa iei hormoni si sa-ti creasca țîțe nu inseamna ca esti feme... OK, nu e locul aici, dar sper ca ati prins ideea.

Si acum puteti discuta despre arta desi am putea bate si alte cimpii, cu aceleasi principii. De ex. judecati opera pentru propriile merite, nu ale autorului. Pentru ce e importanta studierea biografiei autorilor (in afara de cind au trait), ca sa compari subiectivitatea lui in creatie cu subiectivitatea ta in aprecierea creatiilor lor? Creatorii creeaza pentru ei (autismus maximus) sau pentru altii?

#27
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

View Posthellmarvel, on 27 mai 2020 - 13:14, said:

Ca sa nu ne c...c...m* in gusturile oamenilor de pe topicurile dedicate, spuneti aici ce NU va convinge (ca sa nu zic ca ati arde cu napalm) in materie de gusturi si trenduri (actuale sau nu, in arta dar si alte domenii) care va afecteaza, ca sa nu spun ca va deranjeaza.



Gata, mi-am amintit ce ma streseaza foarte tare in materie de "arta contemporana"!

In primul rand, multe lucruri care tin de cultura "homo"(nu stiu daca cenzura imi da voie sa spun asta).. N-am nimic cu baietii, dar chiar nu suport, de exemplu, sa ii vad dansand incaltati cu pantofi de dama cu toc, ori ca merg pana acolo incat se costumeaza in "drag queen", ori ca interpreteaza partituri ori coregrafii dedicate initial sexului feminin, cum a fost, de exemplu, sa vad coregrafia dupa care a dansat Maya Plisetskaya Boleroul executata de un flacau in jurul caruia se agitau alti flacai.

Apoi anumite reinterpretari moderne(deci nu toate) ale operelor clasice sau spectacolelor de balet, pe marile scene ale lumii sau pe aiurea, ca ma mai uit pe Mezzo, ori chiar ma mai deplasez si eu pentru vreun spectacol in "metropola" si uneori raman cu un gust amar

View Posthellmarvel, on 27 mai 2020 - 18:46, said:

Dudes and gentleladies, ...

Na, ca am fost gand la gand..

#28
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,072
  • Înscris: 24.02.2011

View Posthellmarvel, on 27 mai 2020 - 18:46, said:

judecati opera pentru propriile merite, nu ale autorului. Pentru ce e importanta studierea biografiei autorilor (in afara de cind au trait), ca sa compari subiectivitatea lui in creatie cu subiectivitatea ta in aprecierea creatiilor lor? Creatorii creeaza pentru ei (autismus maximus) sau pentru altii?
Viața artistului contează sau ar trebui să conteze în percepția consumatorului de artă. Dar pentru cei superficiali nu contează că Michael Jackson a fost pedofil, Placido Domingo -hărțuitor, Vali Sterian -criminal sau Dan Bittman-psdist.

Edited by sandel1, 27 May 2020 - 23:35.


#29
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,875
  • Înscris: 28.11.2006
@hellmarvel, tu zici ca iti vine sa dai cu napalm pe anumite trenduri sau opere de arta. Daca tie nu-ti plac, de ce sa le distrugi?Daca faci chestia asta, chiar si idealmente, esti la nivelul cretinilor alora din ISIS care au distrus temple de mii de ani pentru ca nu se potriveau religiei lor.

Apoi zici ca anumite principii in arta trebuie sa ramana neschimbate. Daca era asa, eram tot la nivelui picturilor din pestera Lascaux :P Perceptia frumosului s-a schimbat de la o epoca la alta. O femeie sculptata de Praxiteles nu e la fel ca una pictata de Boticelli, Velasquez, Monet sau Modigliani. Fiecare pictor sau sculptor a venit cu ceva nou, pe care nu toti l-au imbratisat (dovada ca Van Gogh a murit sarac, iar azi tablourile lui valoreaza zeci de milioane de dolari). Si cine stie daca peste 100 de ani, bababa aluia nu va fi considerata o opera de arta geniala?

Doar legile din stiinta raman neschimbare. Eventual li se restrange domeniul de aplicabilitate, dar raman in vigoare pentru anumite domenii. De ex. teorema lui Pitagora, care are cel putin 2500 de ani vechime (se pare ca e chiar mai veche, si ca Pitagora ar fi luat-o de la egipteni) se aplica si acum, dar numai in cadrul geometriei euclidiene (pe suprafata Pamantului poti sa desenezi un triunghi cu 3 unghiuri drepte :P) La fel, lefgile lui Newton se pot aplica pentru orice corp, daca viteza lui e mica fata de viteza luminii (caz in care trebuie sa aplici relativitatea lui Einstein). Si cine stie daca nu se va descoperi ca si legile lui Einstein sunt exacte doar in anumite conditii... Insa in lumea artelor (nu doar arta plastica, ci si muzica, literatura, cinematografia etc) Nimic nu e batut in cuie.

PS Exista si destui snobi, care vor sa epateze cu gusturile lor "elevate" in materie de arta. De astia n-ai cum sa scapi, mai rau ca de martorii lui Iehova. Asa ca e mai bine sa-i ignori :D

#30
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,869
  • Înscris: 15.12.2009
@hellmarvel:

îmi place că ești atât de incisiv, de radical, de autentic. Aspirant către kalokagathia. Ai putea spune că strălucești ca o lamă albă într-un cenușiu tern, fiindcă ai curajul să pretinzi oricui să trăiască cu aceeași intensitate pe care eu o simt cum răzbate din vorbele tale. Ai stofă de apostat, fanatic. Singuratec într-un deșert.

Dar îmi este și teamă de cei ca tine. Din puritatea asta neînduplecată s-a născut cineva precum Savonarola. Nu spun și de alții. Excluzi, tai cu cuțitul, uneori chiar dai cu barda... ești sigur că nu ai comanda autodaféuri?

Aici nu este un club elitist. Cei câțiva care venim pe aici avem bucuria de a împărtăși: un gând, o frântură de poezie, o imagine. Nu suntem artiști ca să ne putem dărui pe noi, ori ceva din ființa noastră, așa că împrumutăm vremelnic dăruirea altuia, de parcă ar fi noastră: ne-o însușim ca emoție.

Dincolo de concepte estetice (de care nu am chef la ora asta), cred cu toată sinceritatea că arta este prin excelență non-exclusivistă, nu este disjunctivă: ori - ori. E un alt soi de cunoaștere, sub semnul includerii, al adăugirii, al continuității. De cele mai multe ori, al iubirii.

Imaginile pe care le aduc aici, spre a le dărui și altora, sunt pe potriva sensibilității mele. Nu reprezint un etalon, nicidecum, însă particip, mă implic sufletește chiar și în căutarea lor. Fiindcă nu sunt o mașină de postat, nu am la dispoziție colecții de imagini, ci sunt un oarecare. Un om. Iar partea asta de omenesc mi se pare că merită să dăinuie. Nimic mai mult din și despre mine.

În urmă cu niște ani am vizitat muzeul Van Gogh. Ai putea spune că mi-am împlinit un vis. Da, așa e. Și am plâns. M-am frânt în fața unui tablou care nici măcar nu-i atât de faimos precum lucrările pe care le găsești în orice album de artă. Nu pot să spun și de ce, fiindcă ar însemna să dezvălui prea mult din mine și n-am s-o fac.

Nici nu-ți vine a crede că poate deveni o parte din tine, nu-i așa?

Tabloul se numește Ears of Wheat și a ajuns să fie folosit ca model de tapet pentru bucătărie, dormitor, hol, living și baie, din "colecția Van Gogh".

Edited by Naoto, 28 May 2020 - 01:13.


#31
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,916
  • Înscris: 12.03.2010

View Postsandel1, on 27 mai 2020 - 23:35, said:

Viața artistului contează sau ar trebui să conteze în percepția consumatorului de artă. Dar pentru cei superficiali nu contează că Michael Jackson a fost pedofil, Placido Domingo -hărțuitor, Vali Sterian -criminal sau Dan Bittman-psdist.
Si eu spun ca numai dobitocii se uita la un tablou si zic "neh, da'tu vezi ce rama are?" sau isi iau nevasta urita "da tu stii ce servici, ce casa are, cine-i ta-su?" —ce drek' legatura are cu felul cum arata? —

View Postpufonel, on 27 mai 2020 - 23:54, said:

@hellmarvel, tu zici ca iti vine sa dai cu napalm pe anumite trenduri sau opere de arta. Daca tie nu-ti plac, de ce sa le distrugi?Daca faci chestia asta, chiar si idealmente, esti la nivelul cretinilor alora din ISIS care au distrus temple de mii de ani pentru ca nu se potriveau religiei lor.
N-am spus c-as da cu napalm pe nimic. Nu ma deranjeaza cin unul pe bicicleta o ia spre prapastie. Ma deranjeaza cind o ia autobuzul spre prăpastie.

@Naoto,
o sa ma gindesc si la un raspuns si pentru tine

Edited by hellmarvel, 28 May 2020 - 04:36.


#32
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,916
  • Înscris: 12.03.2010
@Naoto & others,

Viata e un drum. Principiile, valorile, percepțiile tale sint linia punctata care marcheaza mijocul drumului (nu delimitator de sensuri, ca nu esti cu masina pe drumul judetean; nu trebuia sa precizez, dar poate ajuta pe unii sa inteleaga). Omul e supus greseliii si se mai poate abate de la axul drumului ATITA VREME CIT IL ARE IN VEDERE, CA REPER. Atunci cind insa cind linia punctata o ia in toate partile, iti dai seama derapajele pe care le poti avea TU, ca om supus greselii care esti.

Spuneti de mine ca sint extremist (ma rog, c-as putea fi), dar nu sint eu cel care vrea sa sa-si obiectiveze subiectivitatea (s-o dea si la altul). Subiectivitatea iti foloseste NUMAI TIE. In momentul in care ti-o exteriorizezi si astepti like-uri, aprecieri, ITI OBIECTIVEZI SUBIECTIVITATEA.

Daca esti creator sau opiniolog TREBUIE SA TE GINDESTI LA CE FOLOSESTE ALTORA sau societatii in general.

Edited by hellmarvel, 28 May 2020 - 04:59.


#33
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,072
  • Înscris: 24.02.2011

View Posthellmarvel, on 28 mai 2020 - 04:28, said:

Si eu spun ca numai dobitocii se uita la un tablou si zic "neh, da'tu vezi ce rama are?" sau isi iau nevasta urita "da tu stii ce servici, ce casa are, cine-i ta-su?" —ce drek' legatura are cu felul cum arata? —
Rama contează și ea de multe ori (vezi Monalisa lui Leonardo) iar cel care-și ia nevastă doar pentru felul cum arată..., știi vorba aia: "Nu-ți lua nevastă frumoasă și proastă, că frumusețea-i trecătoare" Posted Image

#34
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,916
  • Înscris: 12.03.2010

View Postsandel1, on 28 mai 2020 - 05:34, said:

Rama contează și ea de multe ori (vezi Monalisa lui Leonardo) iar cel care-și ia nevastă doar pentru felul cum arată..., știi vorba aia: "Nu-ți lua nevastă frumoasă și proastă, că frumusețea-i trecătoare"
Sint sigur ca la (cei ca) tine si geamul blindat in spatele căruia sta face parte din peisaj, ca e ca si cum te-ai uita la un seif plin cu bani. Iar despre neveste sint multe proverbe: "Barbatul spera ca nevasta lui nu se va schimba niciodata, dar ea se schimba INTOTDEAUNA (si nu doar la aspect); femeile spera ca barbatul lor se va schimba (in bine) pina la urma, dar el nu se schimba niciodata".

Against my beliefs:
[ https://i.redd.it/hwa5sjj3dc151.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by hellmarvel, 28 May 2020 - 06:22.


#35
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,072
  • Înscris: 24.02.2011
"și nu doar la aspect" îi adaos de la tine ca să-ți iasă pasiența. Mai caută.

#36
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,916
  • Înscris: 12.03.2010

View Postsandel1, on 28 mai 2020 - 08:19, said:

"și nu doar la aspect" îi adaos de la tine ca să-ți iasă pasiența. Mai caută.
Fiecare ia din zicale doar ce-l duce capul. Tu de exemplu crezi ca se refera DOAR la aspect. Bun asa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate