Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

VeriChip - Apocalipsa

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Digital Angel, a combination of hardware and services that gives caregivers the ability to track a lost patient--say, someone with Alzheimer's who has wandered away from a care facility.

The idea of surreptitiously tracking people usually makes the pro-privacy lobby see red, although privacy advocates have indicated a willingness to make an exception in the case of a person who can get lost in his or her own home.

WELL, THE OTHER SHOE has dropped. The company behind Digital Angel has announced a new ID chip that can be used in people, or at least once the FDA gives its approval. People who see this as a frightening development are already calling it "Digital Devil" and invoking various Biblical prophesies of doom. I think that is taking it too far, but even paranoia has a point.

If you are familiar with the ID implants used for dogs, cats, cows, and other animals, you pretty much have the concept nailed. If you spend a moment thinking about the uses of this technology, called VeriChip and introduced by Florida-based Applied Digital Solutions, there are some very good ideas.

Continuarea Aici

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,684
  • Înscris: 26.11.2001
Eu as fi de acord, daca as suferi de o boala ce necesita ajutor medical de urgenta, ca Insuficienta Cardiaca grava, Astm, Aritmii etc

#3
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Pai in articol era vorba de un chip care sa se foloseasca pentru bolnavi si un chip care sa fie implantat  unor oameni sanatosi pentru a fi controlati, verificati etc.!

#4
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Da, ar fi uotil in mai multe situatii - afectiuni grave, parnaiasi gratiati sau eliberati, in puscarii, ....

Sunt insa doua probleme majore - infrastructura de urmarire a chip-urilor si drepturile omului. Prima este scumpa, a doua te costa in timp.

Si-or mai fi si altele ... ca n-am auzit sa fie aplicata metoda asta.

EndLess Point

#5
Silviu.

Silviu.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 28.11.2001
Metoda este folosita in vest dar numai pe animale de casa pentru a le putea localiza ina cazul in care se pierd.
Spuneti-mi paranoic, poate m-am uitat prea mult la Dosarele X, dar n-as vrea sa am un cip inplantat in ceafa sau mai stiu eu unde, cu care sa fiu localizat oriunde. Si asa pot fi localizat dupa telefonul mobil cu o marja de eroare de 5m:drac:

#6
andrei048

andrei048

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 08.12.2001
Cautam cautam cautam, ping am gasit. Nashpa!!!!!!!!!!! Sa stie aia care monitorizeaza unde ma aflu in orice moment. Cei care controleaza CHIP-urile asta o sa aiba prea prea multa putere..... Nop!!!! EU NU E D'ACORD CU ASA CEVA!!! Shoot Themm All!!!!:drac: :drac: :drac: :drac: :drac: :drac: :drac:

#7
roxmih

roxmih

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.12.2001
Hai sa fim seriosi, daca iti e sa mori, mori oricum, ca mori dintr-o criza de ceva, ca mori din senin, fara sa suferi de ceva cunoscut sau mori intr-un accident de avion (te uitai dupa un avion si ai cazut de pe pod in fata unui tren) tot mort esti, oricate chip-uri ai avea implantate. Lumea cam uita de placerile vietii in favoarea unei lumi controlate de alti oameni care au uitat ei insisi sa traiasca... :rolleyes:
.... asta ca sa nu mai punem la socoteala ca unii, oricat de bolnavi ar fi, o duc bine in lumea creata de ei numai pentru ei. de ce sa dau numai ocazia cuiva sa ma controleze, cand eu incerc sa fiu propriul meu stapan cu rezultate destul de slabute si asa.

#8
andrei048

andrei048

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 08.12.2001
Asha-i!!!

#9
Mariuz

Mariuz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.06.2004
Ce urmeaza sa citesti este o noutate de ultima ora din lume.
Un cip de marimea unui bob de orez va elimina folosirea cardului curent.
Este folosit deja de cei bogati ca unealta impotriva furtului.
Fugiti de asta!!!! Vrei sa stii de ce????
MOTOROLA este compania care produce microcipul pentru MONDEX SMARTCARD.
Ei fac implanturi pentru oameni folosind "BIO-CIP"  (masoara 7mm lungime
si 0,75mm latime).
MONDEX INTERNATIONAL - tine minte numele acestei companii!!!
Mai mult de 250 corporatii si 20 tari sunt implicate in distributia MONDEX in
lume si multe natiuni sunt "privilegiate" sa foloseasca acest sistem.
Si acum cred ca iti pui intrebarea : In definitiv ce are aceasta cu mine???
Ei au cheltuit mai mult de 1,5 milioane $ numai pentru a descoperi unde este
cel mai bun loc pentru inserarea "bio-chip"-ului in corpul uman.Ei au gasit
numai doua locuri satisfacatoare: pe CAP, dedesuptul pielii, si pe dosul
mainii, in special pe ….MANA DREAPTA!!!!!
"Si a facut ca toti: mici si mari, bogati si saraci, slobozi si robi, sa
primeasca un semn pe mâna dreapta sau pe frunte,  ca nimeni sa nu poata
cumpara sau vinde, fara sa aiba semnul acesta, adica numele fiarei, sau
numarul numelui ei." Apocalipsa 13:16,17

Alte linkuri (daca sunteti interesati) :
http://www.francmaso...40510035048.txt
http://www.mondex.go.ro/
http://ro.altermedia...rint.php?p=1663
http://ro.altermedia...=279&more=1&c=1
http://www.eva.ro/te...articol157.html
http://www.mail-arch...m/msg00211.html
http://www.mail-arch...m/msg00195.html
http://com3.runboard...i.fmainchat.t21

#10
rayman

rayman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 27.09.2004
Si daca eu vreau sa mi-l implantez in buric, nu merge?
Daca imi explici tu mie DE CE in frunte si mana dreapta, promit sa dau click pe unul din linkurile tale...

#11
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Ca sa raspund la aceasta intrebare ancestrala, da, mi-ar place un chip chirip de indentificare, dar cu conditia ca el sa-mi fie implantat in pl, iar cititorul de cod de bare la kylie minogue in pzd...

#12
toyomichiyan

toyomichiyan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.02.2005

Mosotti, on Feb 8 2005, 04:58, said:

Ca sa raspund la aceasta intrebare ancestrala, da, mi-ar place un chip chirip de indentificare, dar cu conditia ca el sa-mi fie implantat in pl, iar cititorul de cod de bare la kylie minogue in pzd...

<{POST_SNAPBACK}>



esti cu capu :drac:

#13
costyliniar

costyliniar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 05.02.2006
http://verichip.xhost.ro/index.html

Ce ziceti? Desi cred in Dumnezeu, eu sunt sceptic, dar nu cred ca trebuie ignorat.

#14
Eminem

Eminem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.01.2004
nu te obliga nimeni sa iti bagi asa ceva in mana.. fiecare face ce vrea cu viata lui..  :nonobad:

#15
[K2]

[K2]

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 18.03.2006
interesant... unde pot gasi un astfel de cip?:D

#16
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 30.06.2005
Ooooooof... unde "apar" toti oamenii asta? Ma refer la cel care a facut site-ul.... <_<

#17
Viezure-1000

Viezure-1000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 02.02.2006
Cipul ala e o buba mare. Ideea e ca nu poti sti daca cineva, un vecin sau SRIul, sa zicem, nu te urmareste cu chestia aia. Cred ca e aberant sa te "cipezi". Iar faptul ca cipul ar ajuta la realizarea unor tranzactii mai sigure e o aberatie completa. Si cartelele ATM cica ar fi mai bune decit banii cash. Ei bine, in vest sunt citeva orase mari infestate de hoti de pe ATMuri. Au invatat sa imite un card si pot scoate citi bani vor ei din contul altuia. Tehnologia e mai eficienta doar in masura in care nu s-a gasit o contramasura. Iar gasirea contramasurii este intotdeauna o problema de timp. Si de cele mai multe ori e treaba unui inamic: un hot, o armata straina etc.

#18
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Pina sa vad fituicile colorate ale pocaitilor, nu stiam de ce cei din USA care se cred rapitii de extraterestrii au impresia ca le-au fost bagate pe nas, in creier, cipuri prin care pot fi localizati...

Aproximativ aceeasi tehnologie este folosita la unele animale, si crede-ma, nu o sa ajunga in IAD ci in farfuria nostra...

Edited by shumilica, 20 March 2006 - 17:12.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate