Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Core Timpuri Noi

- - - - -
  • Please log in to reply
179 replies to this topic

#19
dsarewq

dsarewq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 04.06.2020

 Marius19891989, on 21 mai 2020 - 06:23, said:

Am atașat o poza,dacă știe cineva care e treaba cu fabrica sau ce e acolo,sa îmi spună și mie.
Core e cu verde,"fosta fabrica" cu rosu,apartamentul pe care l-as vrea cu alb,varianta de rezerva cu galben.

Va disparea fabrica aia in viitor si se vor face blocuri, mai bine nu lua cu vedere la fabrica aia ca te poti trezi cu un bloc facut exact langa al tau.

#20
Whisk3r

Whisk3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 26.02.2010
Am primit si eu brosura de la ei, mi se pare cam umflate preturile:

AP 2 camere:
52 mpu+ 9,8 mp balcon - 96k euro + TVA.

3 camere:
Apartament de 3 camere.. tot de 52mpu Posted Image) doar  111k eur + tva ;
Unul normal de 3 camere (73 mpu) - 134k euro + TVA

Edited by Whisk3r, 08 June 2020 - 10:30.


#21
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019
Apartament de 3 camere cu 52mp, ce fel de cutii de chibrituri vand astia, nu erau apartamente de "lux"?












#22
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007

 Marius19891989, on 11 mai 2020 - 20:37, said:

Am vorbit si eu cu ei,mi-au spus ceva de 10% reducere pentru 50% avans.
Deci ziceti ca zona nu este buna,chiar vroiam sa vizitez zilele astea.

E discrepanta mare in zona: per total zona este foarte buna, dar sunt cateva zone extrem de rau famate, cu blocuri confort 3 sau case ocupate abuziv de rromi (mai ales la est spre Vitan Mall si la sud spre Mihai Bravu). Una din aceste zona e chiar asta unde e ansamblul asta. E plin de rromi, blocurile confort 3 de pe Gradinari (vreo 12 la numar) sunt foarte aproape. Plus ca nici nu e Timpuri Noi, e Vitan. Ai si o scoala acolo fix langa, du-te de curiozitate sa vezi lista de repetenti de la clasa 1 si a 2-a, sunt liste intregi: copiii rromilor de la blocurile rau famate de pe Gradinari. Iti poti imagina si singur pe unde isi fac veacul.

Plus ca la 100 metri distanta, in zona de la Zizin intersectie cu Foisorului, fix pe diagonala de Friends Pub (cred ca e blocul F13C scara C sau ceva de genul). Pe acolo in fiecare vara in perioada iunie-septembrie se aduna cate o gasca de "baieti de cartier" (multi bronzati), numar de 8-10 persoane, cu muzica la maxim data la 1-2 masini, cu bautura, seminte, prafuri, urinat pe gardul verde. E politia pe acolo la fiecare 2-3 seri ca sa ii imprastie.

Daca vrei sa cumperi in zona, ia intr-o zona de la bd Nerva Traian pana in str Anastasie Panu inclusiv (aici se si termina zona Timpuri Noi: deci strazile Papazoglu, Vlad Dracul, Anastasie Panu, Vasile Carlova, Vlaicu Voda, Octavian Goga, Emil Garleanu). 2 camere gasesti pe la 62mp, unele din ele au chiar 2 balcoane (blocuri 1990+). Dar preturile bat pe la 100k sau chiar si peste (in functie de apropierea de Nerva Traian).

Sau daca vrei mai ieftin, ia pe Foisorului, dar mai sus de Zizin, nu mai jos (preferabil dupa blocul confort 3 de pe Mihail Foisoreanu intersectie cu Foisorului, deci de la intersectia cu Papazoglu in sus spre Posta).

Edited by Genesis, 09 June 2020 - 12:41.


#23
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Din păcate în zona,au cele mai mici preturi,zona Nerva Traian sare cu 20-30k în plus.

Eu am făcut o rezervare la ei pentru un studio,ca idee negociaza bine la preț,ai posibilitatea de parcare de la 7000,au și boxe de pe la 3000,am primit un regulament de ordine interioara care este valabil 5 ani care are multe clauze de bun simt.

In complex o sa fie 3 spatii comerciale și acolo scrie ca nu au voie sa facă amanet,pariuri sportive,cazinou,chestii dinastia.
In apartamente nu ai voie sa faci modificări decât cu autorizație de constructii,nu ai voie sa închizi balconul decât cu sticla,nu ai voie sa întinzi rufele pe sarma ca la tara,chestii de bun simt,se vrea ceva civilizat.

Ce nu îmi place,este termenul de finalizare,decembrie 2021 deși ei vor sa termine structura pana sfârșitul anului curent,dar dacă luam când eram gata probabil nu imi mai permiteam.

Ce îmi place este ca oferă încălzire în pardoseala,lifturi premium schindler sau kone.

Avandataje și dezavantaje,dacă ai bani te duci frumos la roka residence sau la neo care sunt fix acolo în timpuri noi,dacă nu vii mai la taranoaia  un pic aici:))

Edited by Marius19891989, 09 June 2020 - 13:02.


#24
joiedevivre

joiedevivre

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 05.06.2020
Am fost si eu in zona. Chiar vizavi sunt case destul de decente, dar intradevar pe directia Mihai Bravu apar si case suspecte, iar coltul cu strada Calugareni este infect (case in paragina).
Scoala 95 cred ca este din discutie despre calitate, fiind in top scoli bucuresti pe pozitia 179, media de admitere 6.33 (http://www.topscolib...imnaziala-nr-95)

Personal nu mi se par preturile asa de mici, in zona mai este un complex, mai aproape de Mihai Bravu, pe Splai, dar cred ca au un proces cu un vecin, preturile fiind mai mici decat la Core (pret/mp util).

"Termenul de finalizare" este fix momentul semnarii PV de catre firma cu subcontractantii + ca ti-l da la "alb" apartamentul deci acea finalizare se intinde in primavara lui 2022.

#25
Alastair007

Alastair007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 09.03.2013

 joiedevivre, on 10 iunie 2020 - 10:33, said:


"Termenul de finalizare" este fix momentul semnarii PV de catre firma cu subcontractantii + ca ti-l da la "alb" apartamentul deci acea finalizare se intinde in primavara lui 2022.

In discutia pe care am avut-o cu dezvoltatorul, acesta a sustinut ca receptia se face la alb dar termenul de finalizare este dec 2021 cu tot cu finisajele oferite si instalate prin Delta Studio.
Bineinteles ca exista optiunea de a nu alege Delta Studio si sa iti faci in regim propriu, lucru pe care sunt sigur ca o sa il faca unii proprietari, deci pe unele coloane deranjul o sa continue si dupa decembrie 2021.

Legat de complexul de pe splai, daca poti, te rog sa imi dai un PM cu numele (sa nu se considere reclama sau mai stiu eu ce).

#26
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 16.03.2008
Pe Splai eu știu de Splaiul Unirii 263 265 unde se lucrează încet și au schimbat data finalizării pentru 04.2022 și Splaiul Unirii 219, vezi site-ul lor, unde nu se mai lucrează deloc de circa 6 săptămâni sau chiar mai mult. Liniște totala.

Primul are litigiu cu un vecin datorita insoririi și cel de al 2 Lea se prea poate și el sa aibe, e cam zona de case și nu sta oricine acolo lângă râu.

#27
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016

 mirc2003, on 10 iunie 2020 - 22:45, said:

Pe Splai eu știu de Splaiul Unirii 263 265 unde se lucrează încet și au schimbat data finalizării pentru 04.2022 și Splaiul Unirii 219, vezi site-ul lor, unde nu se mai lucrează deloc de circa 6 săptămâni sau chiar mai mult. Liniște totala.

Primul are litigiu cu un vecin datorita insoririi și cel de al 2 Lea se prea poate și el sa aibe, e cam zona de case și nu sta oricine acolo lângă râu.

Eu le-am vizitat pe amândouă,primul este după pod și foarte inflexibili la pret și început de vreo 3 ani și cine știe cât mai durează,Delux residence dacă cauți pe internet găsești,dar accesul este un pic greu la bloc,depinde de unde vii(este fix lângă evomag).

Al doilea se cheamă splaiul unirii 219,are garsoniere pe la 70k +tva și studiouri de la 94k+tva,apartamente 2 camere 115k+ tva,ce au construit ei pana acum era foarte bine făcută,foarte groși pereții,mi-a plăcut dar preturi mari,cu banii ăștia te duci la roka residece,mult mai central,sa nu mai zic ca parcarea era 13 sau 15k+tva.
Și da ei nu mai muncesc de când cu pandemia,pentru ca dezvoltatorii sunt o familie sau ceva care au o firma de transport,asta îmi spunea cel cu care am vizitat și îmi spunea de atunci ca s-ar putea sa ii afecteze covidul și pot apărea întârzieri.
Era sa uit,când am vizitat eu aici venise și Dorian Popa se interesase pentru maicasa de o garsoniera,nu știu daca a luat aici dar cine știe,ai șanse sa fii vecin cu maicasa dacă te bagi:))

Deci cam proaste opțiunile care mai sunt mai la sud,dar daca ai răbdare am înțeles ca se construiește fix unde este fabrica aia vizavi de core,ieși mai repede în splai  de acolo,dar nu știu un termen real de începere a lucrărilor.

Edited by Marius19891989, 11 June 2020 - 05:48.


#28
joiedevivre

joiedevivre

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 05.06.2020
219 aveau alte preturi înainte de covid, se pare că această perioadă a fost fix că o trambulina pentru preturi. 94k erau 2 camere cu discount mare daca te riscai sa le dai 50% in trei etape. Știam in schimb că e un proces pe rol cu un vecin, iar "familia" e be Facebook..enjoy :)

Eu din cate am înțeles Core ziceau decembrie 2021 la alb + marja de 3 luni. Pentru mine rămâne interesant proiectul, dar sunt cu ochii pe proiectul lor de lux Boemia, daca termina in timp util.

#29
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Boemia e mișto și foarte bine pozitionat dar parca 120k+tva 2 camere dar trebuie sa iei și loc de parcare pentru ca este aglomerata zona,dar ei zic ca este mult peste core și mie core deja mi se pare ca este peste media celorlalte.
Bine nu am fost sa vizitez,asa zic ei dar mi-a plăcut mult poziționarea,succes.

#30
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014

 Marius19891989, on 11 iunie 2020 - 05:43, said:



Eu le-am vizitat pe amândouă,primul este după pod și foarte inflexibili la pret și început de vreo 3 ani și cine știe cât mai durează,Delux residence dacă cauți pe internet găsești,dar accesul este un pic greu la bloc,depinde de unde vii(este fix lângă evomag).

Al doilea se cheamă splaiul unirii 219,are garsoniere pe la 70k +tva și studiouri de la 94k+tva,apartamente 2 camere 115k+ tva,ce au construit ei pana acum era foarte bine făcută,foarte groși pereții,mi-a plăcut dar preturi mari,cu banii ăștia te duci la roka residece,mult mai central,sa nu mai zic ca parcarea era 13 sau 15k+tva.
Și da ei nu mai muncesc de când cu pandemia,pentru ca dezvoltatorii sunt o familie sau ceva care au o firma de transport,asta îmi spunea cel cu care am vizitat și îmi spunea de atunci ca s-ar putea sa ii afecteze covidul și pot apărea întârzieri.
Era sa uit,când am vizitat eu aici venise și Dorian Popa se interesase pentru maicasa de o garsoniera,nu știu daca a luat aici dar cine știe,ai șanse sa fii vecin cu maicasa dacă te bagi:))

Deci cam proaste opțiunile care mai sunt mai la sud,dar daca ai răbdare am înțeles ca se construiește fix unde este fabrica aia vizavi de core,ieși mai repede în splai  de acolo,dar nu știu un termen real de începere a lucrărilor.

Splaiul Unirii 219 are lucrarile suspendate in instanța. Detalii aici:

http://portal.just.r...04732&id_inst=3

Splaiul Unirii 261 și 263-265 - mihaibravu.deluxeapartments.ro, are termen de predare fizica August 2020 + 90 zile termen pt acte.

Termenul de 04.2022 de pe panou este termenul de 24 de luni de la data emiterii autorizației de finalizare lucrări emise in Aprilie 2020 pentru ca nu s-a putut face Recepția in termenul inițial (termenul de 24 de luni inițial a fost depășit - Martie 2018-Martie 2020 - și s-a solicitat o noua AC pt finalizare).
Litigiul in aceasta locație este doar in blocul 2 - Splaiul Unirii 263-265, procesul fiind deschis de 2 persoane din zona, nu vecini direcți cu proprietatea in cauza, ce fac parte dintr-o gasca de 12-13 care doar cu asta se ocupa, prin rotație, având peste 5-6 procese active in zona, unele închise amiabil după înțelegeri banesti, altele in derulare.
Am proiectat imobilul și știu sigur ca nu este nici o problema acolo, dar in România din păcate in justiție oricine te poate da in judecată fără sa fii neaparat vinovat, pt ca legea nu prevede sancțiuni civile sau penale dacă reclamația nu este justificata, penalitățile putând fi cerute doar in civil de către cei prejudiciati.
Dați o Căutare mai amănunțită pe portal și poate vi se luminează puțin ochii.

#31
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004

 Marius19891989, on 21 mai 2020 - 06:23, said:

Am fost ieri la ei la birou,mi-a plăcut un studio fiind disponibil  în doua scări diferite.
Am zis ca merg pe șantier,mi-a plăcut cel cu vedere spre "splai",m-am gândit ca iau undeva sus și am o vedere ok.
După ce m-am uitat pe google maps vad ca este cumva o fabrica veche unde activează  acum magazine și alte chestii,ma gândesc  ca în timp o sa fie daramata pentru un mare proiect.

Am atașat o poza,dacă știe cineva care e treaba cu fabrica sau ce e acolo,sa îmi spună și mie.
Core e cu verde,"fosta fabrica" cu rosu,apartamentul pe care l-as vrea cu alb,varianta de rezerva cu galben.

Nu ai inversat cumva culorile? Că altfel rezultă că au demolat fabrica mare şi a rămas aia mică.
M-am uitat pe site-ul lor. Prezentare de 2 bani...

#32
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 16.03.2008
E cam zona de case la 219, cum de a fost data AC și apoi oprita construcția. Justiție și legi strâmbe.

#33
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019

 mirc2003, on 14 iunie 2020 - 12:39, said:

E cam zona de case la 219, cum de a fost data AC și apoi oprita construcția. Justiție și legi strâmbe.

Spagi, toata zona e maxim P+2 probabil si dezvoltatorii dau spagi unde trebuie sa creasca nivelele, cu cat mai mare spaga cu atat mai multe etaje in plus

#34
joiedevivre

joiedevivre

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 05.06.2020
De curiozitate, a semnat cineva vreun antecontract cu acest dezvoltător?
De asemenea, tot incerc sa aflu mai multe detalii despre cat de reliable este sau nu. Se pare că în Oradea este in cele mai multe proiecte și implicit feedbackurile sunt și pozitive și negative. În București, doar Boemia in curs de finalizare.

#35
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Cam astea erau fabricile din zonă: http://www.simplybucharest.ro/?p=13500

#36
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 16.03.2008
Merci djl, am aflat mai multe despre istoria zonei unde locuiesc acum.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate