Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Core Timpuri Noi

- - - - -
  • Please log in to reply
179 replies to this topic

#163
Etcetc14

Etcetc14

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.09.2020
Ciudatica partea cu locurile de joaca.......jumatate din spatiul din jurul blocului, curtea interioara si spatele blocului fiind parcare. Ma asteptam sa fie mai cu capul pe umeri si sa nu se arunce sa faca de toate doar ca dea bine. Tare mi-e ca se vor produce accidente daca vor pune acele spatii in spatiile cu parcare.

#164
Tudoralexandru89

Tudoralexandru89

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.09.2021

 Etcetc14, on 22 noiembrie 2021 - 22:24, said:

Ma asteptam sa fie mai cu capul pe umeri si sa nu se arunce sa faca de toate doar ca dea bine.

Adevarat. Sunt locuri de parcare la strada, in curtea interioara si in spate unde este accesul in subteran.

Singurul spatiu verde pe care l-am vazut si sa permită un loc de joaca ar fi intre bloc si casa care este monument istoric.

Dar e un spațiu foarte ingust.


#165
tstorm881989

tstorm881989

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.07.2014
salutare,
de curand ma uitam si eu la un ap 2 camere cu birou ( cel de aici https://www.core-tim...i-noi-cu-birou/ ).
intrebarea mea este ca pe pagina lor de FB unele apartamente au "loc de parcare inclus" dar pe site nu este specificat nimic despre parcare .

Le am transmis si un mail dar am zis sa scriu si aici poate stie cineva.
Multumesc!

#166
GLA

GLA

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 13.08.2017
Si care este intrebarea ta?

#167
Draquzzu

Draquzzu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.09.2020
La receptia finala am avut surpriza ca pe releveu sa fie apartamentul cu 2.98% mai mic decat initial (in cazul meu aprox 2mp), fix in marja de 3% in care nu te despagubesc.

Acelasi lucru este valabil si pentru alti vecini (tot 2.98%, 2.97% mai putin). Puteti confirma si aici cei care ati mai primit releveele?

Exista ceva ce putem face avand in vedere ca pare o usoara "inselatorie", in niciun caz o marja normala de eroare?

#168
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Poți face exact ce e specificat in contract, adică fix nimic.

#169
george_e

george_e

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 27.04.2021

View PostDraquzzu, on 05 februarie 2022 - 11:09, said:

La receptia finala am avut surpriza ca pe releveu sa fie apartamentul cu 2.98% mai mic decat initial (in cazul meu aprox 2mp), fix in marja de 3% in care nu te despagubesc.

Acelasi lucru este valabil si pentru alti vecini (tot 2.98%, 2.97% mai putin). Puteti confirma si aici cei care ati mai primit releveele?

Exista ceva ce putem face avand in vedere ca pare o usoara "inselatorie", in niciun caz o marja normala de eroare?

-/+ 3% e totusi o marja acceptabila, se lucreaza cu betoane nu e chirurgie. Cu toate acestea, daca este un tipar care pare ca se repeta la mai multe persoane, e posibil sa fie o inselatorie si sa fie calculate de la inceput in asa fel incat sa fie in marja de 3%....ce este peste, ghinion si platesc ei.

Intr-adevar este super frustrant ca la final sa ai 2mp in minus, poate ca nu e sesizabil, dar e total neplacut. Daca sunt multi in aceasta situatie (si nu exista si cazuri cu 2 mp in plus), poate reusiti sa constituiti parte civila si sa demostrati ca este o situatie premeditata.

#170
Draquzzu

Draquzzu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.09.2020
Multumesc pentru raspunsuri!

Tocmai asta ma uimeste, stiu ca acea marja este pentru deviatiile dpdv constructie, nefiind posibila o precizie chirurgicala.

Un fix 3% sub pe tipuri diferite de apartamente pare precizie chirurgicala :))

Asteptam sa mai preia si alti vecini apartamentele sa vedem daca se mentine acelasi tipar.

Nu este o mare diferenta ca spatiu respectiv pret insa m-as simti mintit si asta este ceea ce ma deranjeaza.

#171
george_e

george_e

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 27.04.2021

View PostDraquzzu, on 07 februarie 2022 - 14:39, said:

Multumesc pentru raspunsuri!

Tocmai asta ma uimeste, stiu ca acea marja este pentru deviatiile dpdv constructie, nefiind posibila o precizie chirurgicala.

Un fix 3% sub pe tipuri diferite de apartamente pare precizie chirurgicala Posted Image)

Asteptam sa mai preia si alti vecini apartamentele sa vedem daca se mentine acelasi tipar.

Nu este o mare diferenta ca spatiu respectiv pret insa m-as simti mintit si asta este ceea ce ma deranjeaza.

Da, pare precizie in faptul ca totul e sub 3% :).

Este ideea de minciuna, ca 2 mp la un apartament de 65-67, nu vor fi sesizati. Este interesant de constatat ce se intampla si cu ceilalti vecini.

Succes!

#172
ioaneee

ioaneee

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.02.2022
Da, si in cazul meu tot aproximativ 2.9% mai putin, la un apartament cu doua camere; la bucatarie e cel mai sesizabil.

#173
abcd12349876

abcd12349876

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.08.2021
Si in cazul meu, tot cu aproape 2,9% mai putin.
Pana acum nu am auzit pe nimeni care sa aiba in plus :)) si nici nu cred ca va fi cineva...

#174
Etcetc14

Etcetc14

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.09.2020
Pare ca la mine e mai ok, doar 2,6% in minus. Tinand cont de feedback-ul vazut pana acum e premeditata treaba 100%.

#175
Sockpedia

Sockpedia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 16.08.2021
Eroarea "neglijabilă" e mereu în minus. Așa e la dezvoltatorii de România

#176
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
E clar ca a fost intentionat. Ok, nu ai niciodata precizie la mm in constructii, dar daca aduni toate suprafetele in minus de pe un etaj iti dai seama ca de la inceput au facut totul mai mic.

#177
____alex____

____alex____

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.09.2018
Și eu cred că a fost premeditat. Am mai auzit că s-a întâmplat asta și la alte complexuri "noi", deci pare o practică tipic românească... Din păcate sunt protejați de contract, pt că se află în limita de 3%; cred că e și greu de dovedit că a fost premeditat (deși, dacă la toată lumea e mai puțin mi se pare evident, dar nu sunt expert în construcții/legal). Însă, pe lângă banii pierduți, spațiul pierdut e și mai dureros...

#178
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Și la mine este cu 2,48% mai mic,nu am mai pățit pana acum.

#179
abcd12349876

abcd12349876

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.08.2021
A patit cineva sa aiba suprafata apartamentului mai mica si decat cea din releveu?

#180
Alastair007

Alastair007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 09.03.2013
Imi pare rau pentru situatiile cu suprafata mai mica, si eu am patit-o (la un al complex, ~1.2mp mai putin din SU).
Cred ca daca reciti antecontractul o sa aveti surpriza ca acei 3% sa fie calculati din suprafata CONSTRUITA si nu UTILA. Deci foarte putin probabil sa mai puteti face ceva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate