Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 

Lavabila - da' de care?!

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
arrriadna

arrriadna

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.08.2018
Buna baieti,
Sunt de sex feminin dar im place sa fac singura cat de mult se poate. Daca tot e cu distantarea sociala si lucratul de acasa... de ce nu?!
Apartamentul in care locuiesc l-am cumparat si renovat (logic) acum 5 ani. Da-o incolo, nu se mai poate, are nevoie de o fatza noua.
Cunosc instalator si zugrav suuuuper-misto, dar nu imi mai da mana sa platesc manopera chiar pt orice. Din ce mi s-a spus, ma descurc, dar sa fiu mai atenta la detalii.
Saptamana asta am reparat rosturi si re-chitut, "sigilat casa" cum zic eu. Si vine randul lavabilei.
- experienta anterioara a fost cu Apla: mmm- merge, nu m-a impresionat
- savana: buna dar scumba ca drq.
- policolor: ooo, daaa, dar astia nu fac livrari la domiciliu si nici nu pot sa aleg culoare bazandu-ma pe ce arata ecranul....
- singura data cand am avut pb cu mucegaiul a fost un perete nenorocit, de  la camera copilului. Clor+cloramina= killer absolut. de cand e si blocul renovat nu am  mai avut pb, daaar vreau sa previin pt ca la camera kinderului am asa: un perete cu geamul; alt perete spre bucataria vecinilor de alaturi si exista diferente de temperatura.
- alta experienta este cu peretii colorati: in apt vechi nu se prindea un portocaliu de perete nu ca era absorbit, ci ca peretele din constrctie fusese tratat cu ulei de in si trecea ala prin orice. Doar lavabila de exterior i-a pus capac si a iesit ce trebuia. In apt nou am folosit lavabila colorata de-a gata, doar ca de data asta vreau alb in camera copilului si un gri-deschis-"sobolan" la mine. Pt ca kinder vrea sa isi picteze peretii. asa incat sunt iarasi inclinata spre o lavabila de exterior, pt ca am vazut ce inseamna urme de degete involuntare. Sau jucarii gen slime (lasa peretele gras de parca ar fi ulei!)
Intrebari:
1: stiu ca exista o vopsea care se aplica cu trafaletul si se face pelicula pe perete, like: geam pe perete si s-a terminat definitiv cu mucegaiul. Stiti cumva careva cum se numeste?
2: a folosit careva lavabila de la Duraziv? ceva pareri?
3- ce lavabile folositi cel mai des si ce pigmenti de culoare?
Multumesc :) be safe!

#2
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Cand ai zis ca esti da sex feminin s-au dus la canal toate sentimentele.
   Baga orice lavabila. Efectul e acelasi ! Adica dai cu var ! Daca nu iese din prima repeti !
   Efectul e garantat.

#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,607
  • Înscris: 08.03.2017
Daca este color atunci Caparol gata la culoare din dedeman , daca e alb Savana sau Oskar .
Nu cumpar separat pigment si vopsea, am testat si ies dungi pigmentate , nu exista pigment cum au in magazin unde ameste ei, ce este la vanzare merge daca nu ai pretentii plus ca sufere foarte tare la uv , daca faci un galben in 2-3 ani se decoloreaza de abia distingi ce nuanta a fost original .

La intrebarea 1 nu inteleg ce cauti ...cauti ceva gen vopsea de ulei care sa sigileze peretele contra umezelii ? sunt vopsele de exterior pe baza de latex , poti spala cu furtunul dupa uscare.

Edited by ldpe, 26 April 2020 - 22:42.


#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,809
  • Înscris: 12.01.2018
din pacate cu noua tehnologie aparuta s-a renunta la var care steiliza tot.lavabila asta este asemanatoare cu o vopsea de ulei data pe pereti

#5
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

 arrriadna, on 26 aprilie 2020 - 22:26, said:

Cunosc instalator si zugrav suuuuper-misto

Posted Image

Eu ma impac bine cu Oskar SuperWeiss. Policolor poti cumpara online de la magazine bricolaj ca dedeman.

#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,649
  • Înscris: 30.08.2017
Eu la mine am folosit Aeria Gold si Oskar Ceramic Mat. Saptamana trecuta sotia a varsat cafea pe perete in bucatarie (unde am fost folosit Oskar Ceramic), eu azi in mansarda (unde am folosit Aeria Gold). In ambele locuri am curatat imediat. In zona cu Oskar s-a luat imediat si n-a ramas urma, in cea cu Aeria au ramas mici urme. Daca bugetul nu e o problema, recomand Oskar Ceramic.

#7
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
buna, eu sunt de sex masculin (asta, ca sa nu inducem lumea in eroare), adica barbat, pe la tara suntem cunoscuti ca oameni (omul taie gaina, omul face treaba). Eu iti recomand  lavabila alba

Edited by althea, 27 April 2020 - 07:04.
citat+răspuns la mesaj sters


#8
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018
Savana cu teflon .

 george_alexandru, on 26 aprilie 2020 - 22:56, said:

Daca bugetul nu e o problema, recomand Oskar Ceramic.
Pai tocmai zicea ca e problema cu bugetul . Oricum oskar e mult prea scumpa si nu e mai buna cu nimic decat Savana .

#9
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Cea mai buna vopsea lavabila pe care am folosit-o este Savana cu teflon.

#10
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Baumit, Caparol, Savana.

#11
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
Acasa parintii au incercat mai multe tipuri (Oskar, Caparol, Savana), dar au ajuns la concluzia ca Sto acopera cel mai ok (cel putin in cazul nostru, la pereti din caramida cu tencuiala pe baza de ciment+var).
Cu vopseaua nediluata a fost nevoie doar de un strat ca sa acopere complet imperfectiunile, si local lavabila colorata.

#12
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Indiferent de vopsea foloseste inainte de ea o amorsa si las-o sa se usuce ca la carte

#13
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,607
  • Înscris: 08.03.2017

 Hider141, on 27 aprilie 2020 - 07:47, said:

concluzia ca Sto acopera cel mai ok
Sto e altceva, alta calitate, alta gama de produse , nici nu o prea gasesti in supermarketuri - daca vrei ceva durabil folosesti Sto .

#14
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

 spooky51, on 27 aprilie 2020 - 07:49, said:

Indiferent de vopsea foloseste inainte de ea o amorsa si las-o sa se usuce ca la carte

daca se baga amorsa in lavabila si se amesteca e vreo problema?

#15
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 01.12.2005
Eu am folosit vopseaua de la Hornbach. Rezista de 10 ani. Adaugat pigment direct in magazin, nu au fost diferente. Un plus pentru aia cu latex, ca nu e chiar foarte lucioasa si inca se sterge orice de pe ea (bucatarie, baie). Un minus insa pentru vopseaua normala colorata, mai ales la culori mai tari - raman urme de grasime de la degete sau altele

#16
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 cristirg, on 27 aprilie 2020 - 09:41, said:

daca se baga amorsa in lavabila si se amesteca e vreo problema?
Cred ca rolul amorsei este tocmai de a crea un strat aderent, cel putin asa am folosit-o noi. Am curatat vopseaua veche, am dat un strat de glet, am asteptat sa se usuce si l-am nivelat cum am putut, apoi am dat cu amorsa peste, am lasat la uscat si apoi lavabila care a prins foarte usor peste stratul de amorsa.

#17
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006

 cristirg, on 27 aprilie 2020 - 09:41, said:


daca se baga amorsa in lavabila si se amesteca e vreo problema?

Amorsa se da obligatoriu inainte de var si nu se amesteca cu acesta. Rolul amorsei este sa regleze permeabilitatea stratului suport. De preferat este sa dati intai o mana de smirghel fin pentru a indeparta stratul superficial, se da amorsa cu bidineaua, se asteapta sa se usuce si apoi se aplica varul.

#18
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011
STO fabrica vopsele lavabile de calitate !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate