Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tantari uriasi

lenovo ideapad 1 15alc7

caut cablu lvds(video-invertor) p...

Adobe premiere pro, problema seta...
 Ochelari distanta intermediara

Cum pot sa montez un SSD Sata in ...

Digi + patronul Prima TV cumpara...

Husa si folie pt. Samsung Galaxy ...
 Plita electrica moderna

problema incalzitor de apa Ferroli

Incarcator PB 3.0

Radu Mazare, eliberat conditionat...
 Permis suspendat din cauze medicale

Presiune apa fluctuanta pompa sub...

Revizie auto la Bucuresti

identificare component defect
 

Iasi - Targu-Jiu - Iasi

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
89 răspunsuri în acest subiect

#73
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.604
  • Înscris: 01.07.2006
Le-am citit, dar ne-am razgandit: nu mai trecem muntii spre sud. Azi ne-am hotarat, din motive multiple. Nici in Cisnadie nu mai mergem, ci vom sta 4 nopti in Sibiu (dupa noaptea din Sovata), apoi mergem la Brasov, pentru odihna o zi - doua.
Multumesc pentru toate sugestiile cu privire la Oltenia superioara, dar asa a fost sa fie - ramane pe alta data.
Stand 4 nopti in Sibiu vom avea timp sa-i vizitam toate imprejurimile pitoresti.

#74
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.884
  • Înscris: 04.07.2010
Nu e nicio problemă, oricum aveţi destule de văzut în zona Sibiului, inclusiv în oraşul Sibiu. Caută topicul "Sibiu" la "Vacanţe în România", am postat de câteva ori şi acolo şi am pus şi multe poze.


Sănătate şi vacanţă plăcută !

#75
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.578
  • Înscris: 01.03.2007

View Postalecsus27, on 08 iulie 2020 - 13:09, said:

Stand 4 nopti in Sibiu vom avea timp sa-i vizitam toate imprejurimile pitoresti.
In ce "peroada" veti fi in Sibiu?...Poate aveti timp sa dati o fuga si pe la Ocna Sibiului, merita (16km) sa aveti costumele de baie la voi...poate ne intalnim pe-acolo :) (eu stau in Sibiu).

#76
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.604
  • Înscris: 01.07.2006
21-25, Sibiul l-am vizitat de câteva ori deja, e adevarat ca de fiecare data n-am stat mai mult de-o zi. O sa mergem peste tot unde am citit ca merita și m-au sfătuit colegii de forum ca merita, posibil și la Ocna Sibiului. Numai ca am citit ca în perioada aia se va desfășura câteva zile un campionat de ciclism în zona și cred ca unele șosele vor fi blocate temporar.

#77
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.578
  • Înscris: 01.03.2007
Sorry, n-avem cum sa ne intalnim, ca noi plecam pe 21 in Bulgaria, la mare...speram sa ne dea voie :)  Oricum, ciclism nu se face pe ruta Ocna Sibiului.

#78
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.578
  • Înscris: 01.03.2007
Sugestie:...in drum spre Brasov (de la Sibiu), din DN1 pana la Balea Lac sunt 34km (53minute). Daca n-ati vazut versantul nordic, care e cel mai spectaculos, merita abaterea.
https://www.google.r...ta=!4m2!4m1!3e0
Altfel, tot in drum spre Brasov, va recomand pastravaria Albota (posibil masa de pranz-excelenta).

#79
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.604
  • Înscris: 01.07.2006
De fapt nu știu pe unde-i traseul (ziceam de zona Sibiului în general), dar poate avem noroc și n-o sa fie pe unde mergem noi. Tot aud de marginimea Sibiului, vrem sa mergem pe-acolo, plus sa revedem Rasinari si Paltinis. Am sa reiau paginile topicului sa-mi notez toate sugestiile.

Pe Transfagarasan am fost acum câțiva ani exact pe traseul ala. Acuma c-ai adus vorba, iar ma bate gandul, dupa cele 4 zile la Sibiu sa coboram totusi pe Transalpina, stam o noapte la Govora si apoi urcam spre Brasov pe Valea Oltului sau pe Transfagarasan. Totul depinde de evolutia pandemiei (tocmai am aflat ca sunt 614 cazuri noi in ultimele 24 ore), de vreme si de starea de sanatate a soferului din ziua precedenta.
Oricum, la Tg. Jiu sigur mai ajungem - ar trebui sa schimb titlul topicului dar n-am gasit cum.

Multumim pentru pastravaria Albota!

Editat de alecsus27, 09 iulie 2020 - 13:40.


#80
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.604
  • Înscris: 01.07.2006
Inceput excursia pe 20, prima noapte la Sovata, ploaie continua pana la Piatra Neamt, apoi timp frumos mereu, contrar prognozei, pana azi. In Sovata renovat frumos zona lacurilor, cu alei moderne, indicatoare turistice etc. A doua zi am vizitat castelele Biertan si Betlen, ne au placut. Apoi Sighisoara cam o ora in cetate si ne am oprit si in centrul vechi Medias, zona bisericii si parcului. Pe seara am ajuns in Sibiu, cazat f bine langa piata Huet, din fericire gasit loc de parcare pe strada chiar in fata casei. Azi ne am plimbat un pic, lasand pe zilele urmatoare explorarea imprejurimilor. Vom merge la Padureni mai intai. Din pacate prognoza pt Transalpina pe 25 cand plecam din Sibiu zice ploaie - culmea, urmatoarele 2-3 zile e soare. Poate totusi se schimba pana atunci, avand in vedere ca e munte si va fi timp frumos pe 25. Calit
atea asfaltului a fost mai mereu buna spre f buna, inclusiv portiunea Bicaz-Gheorgheni-Sovata.

Editat de alecsus27, 22 iulie 2020 - 14:36.


#81
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.604
  • Înscris: 01.07.2006
Azi fost la ruine castel din Simlic (nu Padureni, eroare), apoi la biserica fortificata din Seica Mica. Deosebite amandoua, mai ales ruinele.

#82
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.101
  • Înscris: 07.07.2006
La Biertan e biserică, nu castel.
Simlic cred că e de fapt Slimnic.
Sînt multe biserici fortificate pe acolo, aveți ce vedea.
Ruine interesante sînt și la Cîrța, în drumul spre Brașov. Puteți face o oprire.
Castele Bethlen sînt multe în Ardeal, Bethlen sînt 2 familii de nobili maghiari, au avut destule proprietăți (sau în Ardeal numa una din ele, nu știu). Ăla de la Criș e printre cele mai cunoscute.

Editat de abancor, 24 iulie 2020 - 08:27.


#83
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.604
  • Înscris: 01.07.2006
Asa e, Slimnic, iar la Biertan biserica fortificata.Nu stiam ca avem ruine de castel asa de impresionante in Romania. Multumesc, cred vom trece maine pe la Cirta, nu mai mergem la Govora, vremea e ploioasa pe Transalpina, mergem direct la Brasov. Azi am mers la Cisnadie, Cisnadioara si Rasinari. Vremea buna mereu, doar ieri a plouat o ora in Sibiu.

Editat de alecsus27, 24 iulie 2020 - 14:57.


#84
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.884
  • Înscris: 04.07.2010
Din câte ţin minte, şi la Cisnădie, şi la Cisnădioara sunt ruine de cetăţi. Pe de altă parte nu cunosc în ce stare sunt. La Cisnădioara ne-a dus cineva acum vreo 5 ani la o pensiune superbă, Apfelhaus parcă. Nu am avut timp de vizitat ruine, mai comod a fost să ne umplem burţile în acel restaurant şi a doua zi să mergem la un festival la Răşinari (parcă ceva festival al brânzei şi al ţuicii - amenajat cu tarabe într-o poiană). Tot pe la mijlocul lui iulie eram.


Sănătate şi tcb !

#85
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 595
  • Înscris: 02.11.2009
Pai cred ca si eu procedam la fel, cum sa refuz un festival de branza si tuica/palinca?!

#86
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.884
  • Înscris: 04.07.2010
Mamă, ce bulzuri coceau ăia pe grătar ! Şi mezelurile ... mmmm, o nebunie ! Ne-am aprovizionat pentru acasă.

Şi totuşi, mi-a părut un pic rău că nu am ajuns la ruine. Citisem într-un ghid turistic mai vechi despre cetăţile ţărăneşti, şi totdeauna m-am întrebat cum ştiau ţăranii să construiască cetăţi. De fapt mai degrabă mă gândesc că o cetate se construia de obştea respectivă.


Sănătate şi tcb !

Editat de OvidiuNS, 25 iulie 2020 - 01:43.


#87
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.604
  • Înscris: 01.07.2006
La Rasinari am fost pentru casa lui Cioran. Ieri pe drumul spre Brasov am vizitat ruinele abatiei cisterciene din Carta, absolut superbe, multumesc pentru sugestie. Am fost si la biserica fortificata din Codlea, plus muzeul de acolo, ne-a placut. Pe drum a plouat dar a fost soare si cald cat am vizitat manastirea din Carta. Deci pana la urma am renuntat la trecerea Carpatilor spre Oltenia superioara, ramana pe alta data. Peste tot pana acum drumurile au fost bune si foarte bune.

#88
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.604
  • Înscris: 01.07.2006
In Brasov am stat 4 zile, de unde am mai vizitat bisericile fortificate Harman (ne-a placut f. mult) si Prejmer.
Ieri am innoptat la Onesti si azi am ajuns la Iasi. O calatorie care ne-a oferit tot ceea ne ne asteptam, plus vreme foarte buna peste asteptari. Drumuri bune, lume civilizata, ne-am simtit bine.

#89
NemeSsys

NemeSsys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 38
  • Înscris: 27.03.2007
Ce ruta ar trebui sa aleg pentru un asfalt bun din Rânca spre Iași? Mulțumesc.

#90
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.604
  • Înscris: 01.07.2006
N-am mai ajuns la Ranca, de la Sibiu am plecat direct la Brasov si apoi Iasi, via Onesti, prin Miercurea Ciuc (intre Miercurea Ciuc si Comanesti este o portiune mai proasta, de vreo 10-12 km, dar acceptabila). Dar drumul prin Miercurea Ciuc, Gheorgheni, Piatra Neamt e mai bun.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate