Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

Care este dozajul de ierbicid pentru vita de vie?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
FeeRouge

FeeRouge

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.01.2020
Am avut ceva probleme mari, anul trecut, cu volbura/rochia randunicii prin vie...

Nu mai stiu de unde am auzit, sau citit, cum ca solutia cat de cat buna la aceasta problema ar fi Cerlit.
Am cumparat un flacon de 1L, l-am intos stanga-dreapta, am dezlipit eticheta dubla, dar pe nicaieri nu pomeneste de doza de ierbicid care se aplica la vita de vie.
Cunoasteti care este doza pentru vita de vie, pentru acest Cerlit?

#2
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020
1. Nu stiu unde ai citit, dar cred ca ai citit gresit.

2. Intri pe google > scrii: CERLIT INSTRUCTIUNI > apesi Enter
Apar instructiunile: https://www.corteva....rlit-super.html
Cerlit™ SUPER este un erbicid sistemic cu flexibilitate remarcabila in aplicare, destinat combaterii in postemergenta a buruienilor dicotiledonate din culturile de cereale paioase de toamna si primavara, pajisti si pasuni, gazon, porumb, porumb dulce, ceapa, ceapa verde, ceapa esalonata, usturoi.

#3
FeeRouge

FeeRouge

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.01.2020

 dionenina424, on 23 aprilie 2020 - 19:18, said:

1. Nu stiu unde ai citit, dar cred ca ai citit gresit.

2. Intri pe google > scrii: CERLIT INSTRUCTIUNI > apesi Enter
Apar instructiunile: https://www.corteva....rlit-super.html
Cerlit™ SUPER este un erbicid sistemic cu flexibilitate remarcabila in aplicare, destinat combaterii in postemergenta a buruienilor dicotiledonate din culturile de cereale paioase de toamna si primavara, pajisti si pasuni, gazon, porumb, porumb dulce, ceapa, ceapa verde, ceapa esalonata, usturoi.

Sa cauti si : Cerlt "vita de vie"
Ai sa vezi ca este si pentru vie.
Dar pe nicaieri nu se specifica doza la vie.

#4
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
2 l/ha. Daca cautai pe google iti lua 2 min.

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,811
  • Înscris: 12.01.2018
de ce n-ai dat cu total? glifosat

frunza ingusta n-o duce daca se foloseste la gazon

#6
FeeRouge

FeeRouge

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.01.2020

 iuliean50, on 23 aprilie 2020 - 19:21, said:

2 l/ha. Daca cautai pe google iti lua 2 min.
Imi dati si sursa?
Multumesc.

#7
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,589
  • Înscris: 10.01.2019
Aiciscrie ca se foloseste si la vita de vie in doza de 2 l/ha. Cum la ierbicide doza de solutie este in jur de 300l/ha rezulta ca la 10l de apa trebuie sa pui cca 65 ml de cerlit. Ai grija sa nu-l amesteci cu alte ierbicide care contin sare DMA (e recomandata amestecarea la anumite culturi) pt ca sarea DMA ataca puternic vita de vie. De asemenea cred ca trebuie sa fi atent sa stropesti numai buruienile (In faza de rezota cu 5-6 frunze), sa nu ajunga pe frunzele viei pt ca se absoarbe prin frunze. si s-ar putea sa apara fitotoxicitate

#8
FeeRouge

FeeRouge

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.01.2020
Pentru sursa si calcul multumesc!
Dar doza este pentru solutie? Nu pentru ierbicid in sine?

Am in spatele casei 800 mp de vie.
Asta ar inseamna, cu regula de 3 simple, ca la doza de 2L/10.000mp, ar rezulta 800mp/160 ml de Cerlit.
Este corect?
Asa parca s-ar am apropia de dozajul de glifosat cu care ardeam buruienile - 200ml la 10L apa.

#9
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Da, e corect. 200 ml erbicid la 1000 mp.
Solutia pe hectar e de 2l erbicid / ha in 300 litri de apa, ceea ce inseamna 200 ml erbicid in 30 litri de apa pentru 1000 mp.

#10
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,589
  • Înscris: 10.01.2019

 FeeRouge, on 23 aprilie 2020 - 20:09, said:

Pentru sursa si calcul multumesc!
Dar doza este pentru solutie? Nu pentru ierbicid in sine?

Am in spatele casei 800 mp de vie.
Asta ar inseamna, cu regula de 3 simple, ca la doza de 2L/10.000mp, ar rezulta 800mp/160 ml de Cerlit.
Este corect?
Asa parca s-ar am apropia de dozajul de glifosat cu care ardeam buruienile - 200ml la 10L apa.
Doza corecta este pt ierbicid si acesta trebuie respecatata., deci la vie este  2l /ha.  Doza pt solutie este doar orientativa ca sa sti cam cum sa faci solutia si depinde de ce echipament de stropit folosesti ca sa poti face o buna umectare a buruienilor dar fara sa faci risipa si solutia sa ajunga pe sol   pt ca efectul ierbicidului  cerlit este numai pe frunze. Poti face inainte o proba cu echipamentul de stropit pe care il ai (proba cu apa) ca sa vezi ce suprafata poti stropi cu o anumita cantitatea de solutie ca apoi sa te poti orienta la concentratie.

#11
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020

 FeeRouge, on 23 aprilie 2020 - 19:21, said:

Sa cauti si : Cerlt "vita de vie"
Ai sa vezi ca este si pentru vie.
Daca nu scrie in prospectul original si crezi ce scrie pe net... citeste mai departe.

 FeeRouge, on 23 aprilie 2020 - 19:24, said:

Imi dati si sursa?
Daca nu scrie in prospectul original si crezi ce scrie pe net... pai asta e sursa: colegul Iulean50.
Ai nevoie de vreo demonstratie stiintifica sau ce altceva ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate