Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Casa parter- acoperis fara planseu

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
Ade_pop

Ade_pop

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.04.2018
Buna ziua! Facem planuri pentru casa ( doar parter) si pentru acoperis am ramas cu gandul la " skillion roof" -  nu stiu exact care ar fi echivalentul romanesc, dar arata ca in poze ( gen o mansarda la parter). Ce parere aveti de un astfel de acoperis? Ce invelitoare credeti ca s-ar preta mai bine? Va multumesc pentru eventualele pareri!

Attached Files



#2
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
tabla cu izolatie de poliuretan.

#3
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Cred ca tigla ar fi mai indicata , deoarece este mai putin zgomotoasa .
( ar fi buna si tabla recomanda mai sus , dar nu exista profile de capat , pt aspect si o rezistenta ok )

#4
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Solutia constructiva are avantajul ca ies camere inalte ce arata bine. Economie pentru ca nu mai faci planseu.

Dezavantajul este ca pierzi podul (deci un posibil spatiu de depozitare) si ca izolarea este mai greu si mai scump de facut. La standardele actuale ar trebui sa pui 30-40 cm de izolatie, ceea ce e destul de dificil de executat (in consecinta manopera mai scumpa).

Legat de invelitoare nu e obligatoriu sa alegi un anumit tip, poti alege orice. Tabla de care zice colegul are incorporat si un strat de izolatie, dar e insuficient pentru a atinge rezistenta termica recomandata pentru acoperis, tot va trebui sa adaugi si niste izolatie conventionala dedesubt (sau poate exista variante cu 20cm de spuma?).

#5
Ade_pop

Ade_pop

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.04.2018

 Bylly00, on 21 aprilie 2020 - 10:57, said:

Solutia constructiva are avantajul ca ies camere inalte ce arata bine. Economie pentru ca nu mai faci planseu.

Dezavantajul este ca pierzi podul (deci un posibil spatiu de depozitare) si ca izolarea este mai greu si mai scump de facut. La standardele actuale ar trebui sa pui 30-40 cm de izolatie, ceea ce e destul de dificil de executat (in consecinta manopera mai scumpa).

Nu vrem pod. O sa facem eventual un mic pod peste garaj pentru depozitare ( dar speram sa nu aduma prea multe acareturi).
Ne gandeam ca ar trebui 30-40 cm izolatie, dar crezi ca per ansamblu ( manopera + materiale) , costurile depasesc un acoperis normal?

#6
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Privind mai atent , cred ca nu asta ar fi proiectul pt RO , ca nu se pupa din pct de vedere seismic .

#7
Ade_pop

Ade_pop

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.04.2018

 rich1974, on 21 aprilie 2020 - 10:48, said:

tabla cu izolatie de poliuretan.
Multumesc! O firma anume? Care ar fi un pret corect, daca stiti?

 3matrix, on 21 aprilie 2020 - 11:18, said:

Privind mai atent , cred ca nu asta ar fi proiectul pt RO , ca nu se pupa din pct de vedere seismic .

Si daca ar fi in unele locuri ziduri portante pana sus?

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Un alt aspect: încălzirea/racirea. (volum mult mai mare ce trebuie încălzit/răcit).

#9
mad_dogg

mad_dogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 19.04.2020
Mergi pe tigla. Nu cred ca vrei sa auzi cum face tabla in timpul unei ploi, sa mai rau, pe furtuna. Mergi tigla + placi gips-carton subtire. Astea merg pe pereti si tavan (in cazul tau interiorul acoperisului). Vezi ca ai nevoie de o prindere foarte buna, spuma adeziv + holsuruburi lungi, altfel risti sa iti cada in cap.
Nu cred ca seismele ar fi o problema, depinde in ce zona a tarii locuiesti.

#10
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
In Macedonia am stat intr-o casuta cu astfel de acoperis, super fain arata  Are acoperis din tabla.

Attached Files


Edited by daniMMM, 21 April 2020 - 13:16.


#11
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015

 dorin_2k, on 21 aprilie 2020 - 12:04, said:

Un alt aspect: încălzirea/racirea. (volum mult mai mare ce trebuie încălzit/răcit).

Hai ca nu e MULT mai mare, vorbim acolo de o marire cu 20% maxim a volumului incalzit. Daca e izolatia facuta bine nu cred ca se vad 30 de lei in plus pe luna la incalzire. Oricum la cat de compacta e casa, factura pt incalzire s-ar putea sa se bata de la egal la egal cu cea pentru electrice/electrocasnice.

Nu cred ca lucrarea va costa mai mult decat sarpanta nefinisata + planseu finisat si izolat, nu are cum.

#12
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Costul unei astfel de invelitori, considerand izolatia fonica si termica, e mult mai mare. Si greu de realizat.
Unde vrei sa construiesti.

 Bylly00, on 21 aprilie 2020 - 13:26, said:


Hai ca nu e MULT mai mare, vorbim acolo de o marire cu 20% maxim a volumului incalzit. Daca e izolatia facuta bine nu cred ca se vad 30 de lei in plus pe luna la incalzire. Oricum la cat de compacta e casa, factura pt incalzire s-ar putea sa se bata de la egal la egal cu cea pentru electrice/electrocasnice.

Nu cred ca lucrarea va costa mai mult decat sarpanta nefinisata + planseu finisat si izolat, nu are cum.
Costa, bylly, costa

#13
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018
Acopera cu panouri sandwich de 200 mm cu vata bazaltica nu cu spuma .
Insa toata cadura va sta sus si jos daca nu ai incalzire in pardoseala va fi nasol .

#14
Ade_pop

Ade_pop

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.04.2018

 viotl, on 21 aprilie 2020 - 13:32, said:

Costul unei astfel de invelitori, considerand izolatia fonica si termica, e mult mai mare. Si greu de realizat.
Unde vrei sa construiesti.


Costa, bylly, costa
Langa Cluj va fi constructia. Gandul nostru e sa punem tigla ceramica.

 smddms, on 21 aprilie 2020 - 13:39, said:

Acopera cu panouri sandwich de 200 mm cu vata bazaltica nu cu spuma .
Insa toata cadura va sta sus si jos daca nu ai incalzire in pardoseala va fi nasol .
Nu va fi asa mare inaltimea camerelor. Punctul cel mai inalt la living va fi cam 3.6 m dupa finalizare ( asta intr-o parte, in cealalta va fi ca, 2.2 m), iar in dormitoare mai putin ( cam 2.80 m punctul maxim). Am vrut sa atasez o schita, dar nu reusesc.

#15
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018
Oricum solutia cu panouri sanwich ramee valabila pt ca nu ingreuneaza acoperisul , au proprietati termoizolante foarte bune ( chiar se preteaza la genul asta de acoperis ) si binenteles cele cu interior din vata bazaltica au proprietati de reducere semnificativa a zgomotului . Avantajele sunt si punerea in opera foarte facil .

 Ade_pop, on 21 aprilie 2020 - 14:24, said:

Gandul nostru e sa punem tigla ceramica.

Ceramica nu te-as sfatui , este slaba si la o grindina puternica cum a fost anul trecut in plina vara la Zalau ( cauta pe youtube ) ramai fara invelitoare .

#16
Ade_pop

Ade_pop

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.04.2018

 smddms, on 21 aprilie 2020 - 17:08, said:

Oricum solutia cu panouri sanwich ramee valabila pt ca nu ingreuneaza acoperisul , au proprietati termoizolante foarte bune ( chiar se preteaza la genul asta de acoperis ) si binenteles cele cu interior din vata bazaltica au proprietati de reducere semnificativa a zgomotului . Avantajele sunt si punerea in opera foarte facil .


Ceramica nu te-as sfatui , este slaba si la o grindina puternica cum a fost anul trecut in plina vara la Zalau ( cauta pe youtube ) ramai fara invelitoare .
Ideea e ca in certificatul de urbanism scrie ca nu se accepta tabla Posted Image . Poti sa-mi spui cateva denumiri pentru panourile de care vorbeai?

#17
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018

 Ade_pop, on 21 aprilie 2020 - 17:36, said:

Ideea e ca in certificatul de urbanism scrie ca nu se accepta tabla Posted Image
Nu pot sa cred asa ceva . Chiar e posibil ?!

Link la intamplare de ex : https://www.topanel....a-minerala.html
https://www.bilka.ro...rala-bazaltica/
https://www.isopan.ro/produse

#18
mad_dogg

mad_dogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 19.04.2020

 smddms, on 21 aprilie 2020 - 13:39, said:

Acopera cu panouri sandwich de 200 mm cu vata bazaltica nu cu spuma .
Insa toata cadura va sta sus si jos daca nu ai incalzire in pardoseala va fi nasol .
Panourile se numesc placi gips-carton :) Nu e nevoie neaparat de vata, spuma e foarte eficienta, mai ales pe pereti.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate