Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Casa parter- acoperis fara planseu

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Ade_pop

Ade_pop

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.04.2018

View Postsmddms, on 21 aprilie 2020 - 18:06, said:

Nu pot sa cred asa ceva . Chiar e posibil ?!


Da: " fiind exclusa folosirea invelitoarei de tabla/ azbociment" :)).  ( Altele: minim 50mp spatiu verde in fata casei, 10 ml de la axul drumului, in lateral minim 3 ml fata de gard,  gard max 2.2 ml )

#20
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018
In ce oras si ce cartier e asta ?

#21
Ade_pop

Ade_pop

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.04.2018

View Postsmddms, on 21 aprilie 2020 - 18:19, said:

In ce oras si ce cartier e asta ?
Suceagu, la 12 km de Cluj-Napoca

#22
Ade_pop

Ade_pop

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.04.2018
Stiti cumva daca este vreo postare pe grup in care se relateaza mai multe despre acoperisul cu panouri sandwich?

#23
mad_dogg

mad_dogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 19.04.2020
Te referi la placile din rigips-carton ?

#24
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Parerea mea ca astfel de arhitectura interioara se potriveste pentru zona de zi, nu si in dormitoare (deci pot aparea si mici zone de depozitare/inspectie=pod). Incalzirea in pardoseala, zic eu ca e recomandata. O recirculare a aerului cald acumulat in partea superioara a zonei de zi (fara a avea un debit prea mare) cred ca ar fi binevenita.

Tavanul / acoperisul izolat 30-40 cm. Eu sunt fan tigla.

Imi place ideea!

#25
Ade_pop

Ade_pop

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.04.2018

View Postmad_dogg, on 22 aprilie 2020 - 15:13, said:

Te referi la placile din rigips-carton ?
Nu, spunea cineva anterior de panouri sandwich cu tot cu invelitoare.

View Posttalica, on 22 aprilie 2020 - 15:43, said:

Parerea mea ca astfel de arhitectura interioara se potriveste pentru zona de zi, nu si in dormitoare (deci pot aparea si mici zone de depozitare/inspectie=pod). Incalzirea in pardoseala, zic eu ca e recomandata. O recirculare a aerului cald acumulat in partea superioara a zonei de zi (fara a avea un debit prea mare) cred ca ar fi binevenita.

Tavanul / acoperisul izolat 30-40 cm. Eu sunt fan tigla.

Imi place ideea!

In dormitoare tavanele nu vor fi asa inalte. Cred ca or ajunge maxim la 2.8 (in punctul cel mai inalt).

La incalzire inca nu ne-am hotarat.

Da, izolatia va fi 30-40cm, iar pentru invelitoare inca cercertam.

Speram sa ne iasa bine :).

#26
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Spuneam ca imi place, dar...
suprafetele vitrate trebuie sa fie generoase pentru a da bine, ca in poze!  Asta implica niste costuri de moment, dar si pe termen lung.

#27
mad_dogg

mad_dogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 19.04.2020
La urma urmei tu decizi ce vei face, noi ti-am dat doar niste sfaturi. Casa o faci repede, bani sa ai !

#28
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Exact asa am construit noi.

Intre capriori avem 40cm de vata minerala izolatoare si, spre interior, doua randuri de rigips. Invelitoarea este din tabla faltuita, astereala din OSB Egger cu nut si feder, capriorii din grinzi din lemn imbinat cu dinti.
Capriorii nu au inaltimea de 40, ci de 25. Asa ca am adaugat un alt caroiaj, de 160, ca sa putem pune vata de 40. 1 cm a ramas, la partea superioara, pentru aerisirea stratului izolator.

Am cochetat ci ideea de panouri sandwich, cu d I-joists si cu multe altele dar, intr-un final, am preferat varianta de mai sus.

Nu te lua dupa toate comentariile facute de dragul de-a comenta. Se calculeaza, totul, in raport cu zona seismica, climatica etc si lucrurile vor fi bune!

Spor!

#29
Ade_pop

Ade_pop

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.04.2018

View Postmad_dogg, on 22 aprilie 2020 - 17:13, said:

La urma urmei tu decizi ce vei face, noi ti-am dat doar niste sfaturi. Casa o faci repede, bani sa ai !
Am deschis subiectul pentru a vedea si parerile altora in ideea ca noi suntem incantati de idee ( deci oarecum subiectivi) si poate nu vedem unele dezavantaje majore.

View PostDIY, on 22 aprilie 2020 - 18:07, said:

Exact asa am construit noi.

Intre capriori avem 40cm de vata minerala izolatoare si, spre interior, doua randuri de rigips. Invelitoarea este din tabla faltuita, astereala din OSB Egger cu nut si feder, capriorii din grinzi din lemn imbinat cu dinti.
Capriorii nu au inaltimea de 40, ci de 25. Asa ca am adaugat un alt caroiaj, de 160, ca sa putem pune vata de 40. 1 cm a ramas, la partea superioara, pentru aerisirea stratului izolator.

Am cochetat ci ideea de panouri sandwich, cu d I-joists si cu multe altele dar, intr-un final, am preferat varianta de mai sus.

Nu te lua dupa toate comentariile facute de dragul de-a comenta. Se calculeaza, totul, in raport cu zona seismica, climatica etc si lucrurile vor fi bune!

Spor!
Multumesc de sfaturi! Ai jurnal pe forum?

#30
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Da, am jurnal. E cam lasat de izbeliste dar e destul de amanuntit pana la finalizarea structurii de lemn, in care includ si acoperisul. Tre' sa ai un pic de rabdare, cu jurnalul, fiindca, inaintea casei, am construit o anexa; a carei constructie am prezentat-o, in detaliu. Ce-i drept, anexa este construita pe acelasi principiu. Ne-am facut mana cu ea.
https://forum.softpe...asa-din-canepa/

#31
Ade_pop

Ade_pop

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.04.2018

View PostDIY, on 22 aprilie 2020 - 20:20, said:

Da, am jurnal. E cam lasat de izbeliste dar e destul de amanuntit pana la finalizarea structurii de lemn, in care includ si acoperisul. Tre' sa ai un pic de rabdare, cu jurnalul, fiindca, inaintea casei, am construit o anexa; a carei constructie am prezentat-o, in detaliu. Ce-i drept, anexa este construita pe acelasi principiu. Ne-am facut mana cu ea.
https://forum.softpe...asa-din-canepa/
Multumesc! O sa ma documentez. Si noi facem initial o sera cu structura asemanatoare.

#32
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Astea sunt panourile sandwich de acoperis... exista variante cu spuma rigida de poliuretan (PUR si PIR) sau cu vata. Din cate stiu eu (cel putin uzual) se gasesc la grosime maxima de 12 cm ceea ce nu este suficient pentru asigurarea unui confort tremic. Se folosesc preponderent la hale industriale...

Attached Files



#33
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Mult mai potrivite pentru acoperis, fiindca permit instalarea unei invelitori independente si au grosime convenabila d.p.d.v. al gradului de izolare termica, sunt panourile SIPS (Structural Insulated Panels). Sunt - dupa cum le spune numele - panouri strcturale, ceea ce simplifica modul in care se construieste acoperisul.

https://www.sipseu.eu/

P.S. Ca tot spuneam ca am analizat si varianta asta.

Edited by DIY, 23 April 2020 - 17:11.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate