Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Sfat achizitie laptop gaming maxim 3000-3100 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 10.09.2007
Dragilor, de cateva zile (desi am si un desktop decentut si sunt genul cu desktopurile, pc de cand eram mic si trecut prin multe) -  vreau neaparat sa achizitionez si un laptop pentru gaming. Mai mergem la parintii prietenei in IF la curte (+ in viitor prob ca plecarile in exterior or sa fie mai rare deci poate doar un maxim un munte) ...plus ca it's a nice to have around (poate se mai joaca inclusive a mea) + ajutor gen office pentru activitatea mea (care acum e moarta). Dar vremurile nu sunt prea corecte si nu e cea mai buna perioada pentru a face achizitii si nici cu credite nu as vrea (mai ales pentru un laptop/stupizenie).

As fi cautat pe OLX sau in alte parti, insa nu lasa nimeni nimic si sistemele sunt apropiate la pret ca si cele din magazine (deci nu mai vad rostul). Iar preturile din magazine mi se pare ca sunt destul de mari, cu cateva foarte mici exceptii de compromise ASUSurile cu Ryzen de care prin reviewuri (caci zilele astea am stat la greu si am facut la research) si prin comentarii...si se pare ca nu e chiar de gen a3-a si se cam incalzeste + probleme cu driverele la instalare (chiar asta am vazut comun), insa nu sunt rele, e drept ca as merge in continuare pe INTEL, dar depinde, bineintele si de buget si de configuratie.

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Laptop Gaming Asus TUF FX505DT-AL086, AMD Ryzen™ 5 3550H, 8GB DDR4, SSD 256GB, NVIDIA GeForce GTX 1650 4GB, Free DOS

si ar mai fi la Altex la 3700 vers cu 512 ssd si 1660TI (Nu inteleg de ce doar cu 8gb) dar oricum care ar rupe si as fi decent

https://altex.ro/lap...cpd/LAP7QD49EA/

Laptop Gaming HP Pavilion 15-dk0003nq, Intel Core i5-9300H pana la 4.1GHz, 15.6" Full HD, 144Hz, 8GB, SSD 256GB, NVIDIA GeForce GTX 1650 4GB, Free Dos

Sau varianta asta pe care as vrea sa merg clar, ar fi intel, 1650 (mult mai slab), display de 144 hz, iar raport calitate pret foarte decent. Da, as fi dat pe ceva SH un 2500 dar nu sa fie preturi cu 2900 gen si sa nu mai lase decat 50 lei, desi eu cred ca nu se vinde nimic ca e plin de laptopuri, dar asta e situatia...

ORicum, sunt constient ca pentru jocuri ca lumea ar trebui macar un rtx 2060, insa fara 4500 lei (care poate in alte situatii nu ar fi reprezentat neaparat o problema - doar ca poate in alte situatii nu as fi avut asa nevoie ca acum, desi teoretic aveam in plan sa achizitionez un laptop mai de demult si pentru munca) nu prea se gaseste nimic nimic si alea la 4500 lei iar sunt castrate. Deci, daca mai stiti de vreo varianta de compromise sau poate chiar voi pe forum aveti vreunul de vanzare decent va rog apelati-ma. Iar pentru orice sfat si orientare transmit o bere virtuala (din pacate) cu multumirile de rigoare.

P.S. Am inteles ca pana la sfarsitul lunii la HP dau si un voucher de 75 euro pe steam, nu e cine stie ce, dar nice to have Posted Image
P.s.2 era sa pierd toata postarea, noroc cu auto-save Posted Image

#2
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
O varianta de compromis ar fi sa-ti faci tu un mini PC, de tip consola, pe care sa-l transporti la fel de usor ca pe un laptop si sa-l conectezi cand ajungi la destinatie la un monitor care va ramane permanent acolo sau chiar la un televizor. Ai o gramada de exemple pe internet. Sunt cam cat un playstation ca marime.

Cu 3000 lei nu poti avea mari asteptari de gaming. Seria 50' de la Nvidia a fost mereu mediocra in gaming.

Edited by razor01, 20 April 2020 - 17:53.


#3
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 10.09.2007
Stiu ce zici, dar l-as lua si pe termen mai lung, mai am multe chestii de facut (in prezent de nevoie am luat laptopul maicamii un quad core Celeron un acer de acum cativa ani luat de BF la fix 1000 de lei de la cel.ro foarte ok dar doar browsing ca de restul "tuseste"), ce ai recomanda ar fi doar de compromise pentru mers la curte in perioada asta. Gandesc putin si dupa ce trece perioada asta...

1650 ar fi mediu, nu cine stie ce pretentii de ultragaming, dar cred ca mi-as face treaba, nu inteleg de ce doar 8 gb si ssdul atat de mic. Dar cam asta este bugetul din pacate si este oricum cu mult deposit (initial era 1500-2000, deci, funny, nu?).

#4
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Asteapta pana gasesti la oferta ceva cu seria 60'. Nu conteaza ca are doar 8Gb RAM, mai pui ulterior inca o placuta de ram.

Edited by razor01, 20 April 2020 - 17:59.


#5
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 10.09.2007
Rtx 2060 te referi? Pai sincer intr-un fel se cam bat cap in cap, adica da, ar fi de asteptat, dar pe de alta parte poate si pentru perioada asta (si nu numai) il iau mai repede :) Deci cam ca naibii :)

Dar de HP ce parere ai?

#6
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
O gramada de topice pe aceeasi tema...
https://forum.softpe...mandare-laptop/
https://forum.softpe...book-2000-2800/

Edited by danpet, 20 April 2020 - 18:59.


#7
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 10.09.2007
Nu prea sunt asemanatoare ca bugete + ca nu sunt de gaming :(

#8
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,011
  • Înscris: 15.04.2011
Nu prea ai alte optiuni in bugetul tau. De la AMD e tare seria 4000, 7 nm Ryzen 5 4600H or 7 nm Ryzen 7 4800H.
Era bine sa iei un laptop cu GTX 1660 Ti  https://www.pcgarage...s-shadow-black/

#9
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 10.09.2007
Stiu ca nu prea am si de asta sunt dezamagit si usor nervos pe situatie, se pare ca se dau destul de bine laptopurile, lumea inca mai are banet :)

Intre 1660 TI si RTX 2060 parca tot pe rtx 2060 as fi mers, dar preturile de nou sunt si mai mari, iar SH, mai greu la un pret rezonabil :) (efectiv lumea este rautacioasa uneori daca faci o propunere, dar eu chiar am ultra-mega-deposit bugetul :()

De acel HP nu zice nimeni nimic, totusi este de compromis maxim si are o pv decenta, adica 1650 ..

#10
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,011
  • Înscris: 15.04.2011
HP-ul ăla la 3000 de lei e cea mai buna varianta dacă nu poți mari bugetul.

#11
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 10.09.2007
Pai depinde cat sa maresc, caci daca ma uit deja dupa un 1660ti poate sa ajunga si la 1000 lei :)) Iar variante cu 16 gb ram mai greu :(

#12
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,011
  • Înscris: 15.04.2011
Poti sa iei HP-ul cu GTX 1660 TI https://www.pcgarage...s-shadow-black/ iar mai tarziu ii faci upgrade la rami si SSD.

Eu asa am facut cu laptopul meu pe care l-am cumparat acum 5 ani si a venit cu 4GB Ram si un HDD lent de 1TB la 5400 Rpm.
I-am mai pus o placuta de 4GB Ram, un SSD sata Intel de 480GB si am cumparat o licenta de Windows 10.
Vreau sa trec si eu de la Intel Core i5 4200H  si un GTX 850M la un Ryzen 7 4800H cu 1660 TI/2060 sau RX 5500M dar imi trebuie un buget de vreo 5000 de lei dar acum nu ma bag la cheltuieli asa mari, poate la anul.

#13
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Ryzen nu merita decat cele noi pe 7nm indicat octacore.
Ramii sunt dual channel(ambele sloturi ocupate), ca sa faci upgrade la 16 ai nevoie de 2 placi.


#14
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 10.09.2007

 Papillon_, on 21 aprilie 2020 - 09:40, said:

Poti sa iei HP-ul cu GTX 1660 TI https://www.pcgarage...s-shadow-black/ iar mai tarziu ii faci upgrade la rami si SSD.

Eu asa am facut cu laptopul meu pe care l-am cumparat acum 5 ani si a venit cu 4GB Ram si un HDD lent de 1TB la 5400 Rpm.
I-am mai pus o placuta de 4GB Ram, un SSD sata Intel de 480GB si am cumparat o licenta de Windows 10.
Vreau sa trec si eu de la Intel Core i5 4200H  si un GTX 850M la un Ryzen 7 4800H cu 1660 TI/2060 sau RX 5500M dar imi trebuie un buget de vreo 5000 de lei dar acum nu ma bag la cheltuieli asa mari, poate la anul.

Gasisem parca si o vers cu intel si nu era ft mare diferenta, dar vezi, acelasi lucru ca si la tine cu bugetul, parca nu imi vine sa ma arunc la 5000 :( Tot HPul acela cred ca ramane cea mai buna varianta, ma mai interesez sa vad ce mai pot gasi si mai astept ceva info, daca nu, voi face maine cel tarziu comanda ca sa nu o pierd (ca mi-e ca modifica si astia pretul).

Ce am aflat:

- a crescut cererea la laptopuri cu minim 30% , iar stocurile sunt pe minim
- sunt cautate in mare de catre angajatori pentru angajati (desi nu inteleg care e treaba cu modelele de gaming).

Ce pot sa zic, mi-am gasit perioada cand sa caut laptop :(

#15
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
" a crescut cererea la laptopuri cu minim 30% , iar stocurile sunt pe minim".. de unde ai informatia asta ?
"Ce pot sa zic, mi-am gasit perioada cand sa caut laptop" idem

#16
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 10.09.2007

 danb1961, on 21 aprilie 2020 - 12:00, said:

" a crescut cererea la laptopuri cu minim 30% , iar stocurile sunt pe minim".. de unde ai informatia asta ?
"Ce pot sa zic, mi-am gasit perioada cand sa caut laptop" idem

Vezi pe google ca sunt niste articole ...

Ideea este ca inteleg pt corporate, dar ma gandesc ca iau modele entry level max 2000 lei, nu modele pentru gaming de nu lasa nimeni nimic nici macar pe OLX, unde uneori sunt chiar la acelasi pret ca in magazine (asta inseamna ca sunt apelati la greu si exista cerere, altfel nu imi explic), ceea ce ma duce cu gandul ca are romanasul banul gros pus la saltea (caci deja vorbim de alt segment de piata, pe care eu il vad mai spre lux/upper segment mai ales raportat la veniturile noastre), insa e bine ca ne plangem peste tot Posted Image

Tu ce fel de laptop cauti ? Pana la urma, ma gandesc sa mai astept la o adica ca sa iau o configuratie mai buna care sa ma tina o perioada mai lunga, de asta exclud variante pentru video sub 1650 (care este un minim), de preferat ar fi fost 1660ti sau rtx 2060...

Edited by Al3xandrus, 21 April 2020 - 13:39.


#17
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Toate laptopurile de gaming bune au inceput de la 1000E in sus.
HP-urile au cele mai proaste implementari!


#18
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 10.09.2007
Ce inseamna asta si ce argumente poti aduce pro si contra? Din ce am mai studiat si pe youtube, varianta este decenta. Nu ma astept la minuni dar se pare ca ar fi decent.

De asus in schimb toata lumea se plange (ba la ryzenuri ca se incalzesc in draci), ba ca au probleme cu driverele si te chinui o gramada (din mai multe locuri, comentarii, etc.)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate