Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

Fertilizare rosii

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
natalia71

natalia71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 23.03.2014
Bună,am câțiva saci vechi de un an cu gainat de porumbei, ca să nu mai fac maceratul as vrea sa pun gainat direct pe pământ îndreptul picuratori lui, îmi spuneți va rog ce cantitate și dacă este eficientă aceasta varianta, vă mulțumesc

#38
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,534
  • Înscris: 27.01.2012
Nu e bine, e prea concentrat si va arde radacinile.

#39
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,534
  • Înscris: 27.01.2012
Gunoiul de porumbel e cel mai puternic si mai comcentrat gunoi de pasare, trebuie invechit, diluat sau amastecat cu sol normal inainte de a fi folosit.

#40
natalia71

natalia71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 23.03.2014

View Postsubway_guru, on 15 mai 2023 - 17:16, said:

Gunoiul de porumbel e cel mai puternic si mai comcentrat gunoi de pasare, trebuie invechit, diluat sau amastecat cu sol normal inainte de a fi folosit.

Mulțam, o să fac macerat, îmi spui te rog cum să-l diluez, am citit multe rețete dar....


#41
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
1 L de macerat plus 9 L de apa

#42
natalia71

natalia71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 23.03.2014

View Postclaudia313, on 16 mai 2023 - 09:11, said:

1 L de macerat plus 9 L de apa
Ok, și maceratul tot așa, 1 kg gainat la 9 l apa?

#43
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Nu. Peste gainatul ala pui apa astfel incat dupa ce se inmoaie si il omogenizezi sa rezulte o compozitie cu densitatea unei smantani un pic mai subtiri, sa curga un pic. Il lasi la macerat vreo 3-4 saptamani, mai amesteci in el ocazional.  Dupa dilutie pui o cana la fiecare planta.

#44
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,598
  • Înscris: 11.03.2006
Dupa ce apar florile, mai pun la rosii ingrasamant cu fosfor?

#45
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,534
  • Înscris: 27.01.2012
Vad ca se face multa agitatie privind continutul de pesticide la rosii indiferent daca sunt din productie interna sau externa din cauza incapacitating de testare in cele doua laboratoare atestate pentru intreaga tara. Chiar trebuie sa fim cobai si Romania sa fie tomberonul cu otravuri al Europei?

#46
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Cine face agitație?

#47
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,534
  • Înscris: 27.01.2012
E pe toate televiziunile maestri…

#48
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Pînă și în "Urzica":
https://www.timesnew...esti-sanatoase/

#49
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,534
  • Înscris: 27.01.2012
Eu ma intreb doar cat este real din toate astea in lipsa unor testari serioase…

#50
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Guru, e rău că încă te mai uiți la dobitocii analfabeți care populează televizoarele...

Văzui și eu "știrea" la Gigi...
De o imbecilitate criminala ca să obțină fix tipul de reacție pe care ai avut-o tu....

Ce fac ăștia domne, de ce nu fac domne, cum e posibil domne, ne omoară...

Iar știrea se, referea total țintit la producătorul roman. Criminalul...

Stainlinistit ca foarte mulți din aia care mai erau, sunt aproape în faliment.
În al doilea rand, deși par puține, numărul ala de teste sunt "standard" asa cum spunea madama aia de la fitosanitar.
În al treilea rand, dobitocii aia analfabeți și inculți au omis, ca un făcut, sa spună ca tot ce se vinde în hipermarket din producție interna e drastic controlat, tot pe banii fermierului, nu la noi ci în afara. Cât e vândut la marginea drumului șau la "piată" și cât
Am zis asta demult, am aflat de la producători în cauza..
În al patrulea rand, tot ce produce romanul cu ajutorul subvenției, cât de mici, impune un control, prin sondaj, e drept, dar e peste cifrele alea propagare de dobitoci.

Ia hai sa vedem și partea cealaltă.... Ce vine de afara, o buna parte din ce se consuma per total, as spune ca. 9 foarte mare parte... Cât e de testat?
Ca pe romani ii omoară cu 7000 de rigori care te fac sa te duci direct in cap, și asa mulți sunt demult plecați la căpșuni...
Dar oare hipermaketurile alea testează la fel toată marfa sau doar ce e din România?
Dar oare turcul, care da cu doamne ferește ce, ca la el UE nu interzice nimic... Sau chiar #####.. Sau ceilalți non UE, aia toți testează pe bune marfa aia?
  Ca tot e sezonul, care mănâncă niște cartofi "noi" de Egipt? Aia sunt buni de folosit ca grenade în solar, îl arunci, închizi ușile și pica tuta în zbor..



Oare e o ancheta rezonabila? O știre cât de cât macar apropiata de realitate...

Nu, e o porcărie ca să aibă ei atitudine și știri, și sa mai dea niște topoare unui domeniu și asa terminat..
O mizerie.

Sunt toate legumele românești ok?
Fără îndoială că nu.
Or fi mai nasoale decât alea din import? Cu siguranță că nu, asa cum, dacă tot ne referim la hrana, majoritatea produselor importate la noi sunt nu gunoaie, sunt mult mai rău decât atât.

Si mai e o porcărie in asemenea "anchete"...
Când prezinți niște probleme, niște disfuncționalități, chiar dacă ele sunt doar în opinia ta disfunctionalitati, nu ar fi corect fata de cei afectați de asemenea acțiuni sa prezinți și problemele cu care se confrunta ei?

Bunăoară, când statul nu ii ajuta, de fapt, cu absolut nimic, ba mai rău, in spatele nevoii de fiscalizare și sub pretextul protejării nu știu căror idealuri ecologice europene le taie ușor ușor toate instrumentele de producție(ma refer la pesticide), nu ar fi oare normal sa prezinți și posibilele cauze. Pt care unele produse au urme de pesticide?
  Ala stropește și de idiot, dar rar... Nimeni nu stropește aiurea fără motiv...ca nunau bani, au ajuns la limita supraviețuirii demult.
Dar principala cauza o vezi pe toate câmpurile... Bani pt dezvoltare și investiții nu zero, minus.. Adică datorii.



Per total, în opinia mea, fără sa iau apărarea în orb cuiva, asemenea știri sunt oricum niște porcarii mincinoase ori prezentate unilateral ca să mai omoare puțin fraierimea, iar în al doilea rand oamenii aia băgați la grămadă în oala cu rahat ar trebui susținuți și ajutați...




#51
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,534
  • Înscris: 27.01.2012
Stai linistit ca nu ma las fraierit in halul asta de unii care se dau cu fundul de pamant ca sa mancam romaneste omorand producatorii autohtoni.
Toate campaniile astea subite au de fapt o tinta nedeclarata, daea…pe care nici eu n-as vrea sa-l mai vad dar nu cu pretul punerii la pamant a unor cetateni cat de cat onesti.

Edited by subway_guru, 20 May 2023 - 00:57.


#52
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Asta e motivu pentru care nu folosesc ingrasamant 'bio' cumparat. Prefer npk plus microelemente si compost homemade:

https://m.youtube.co...HRoZSBnYXJkZW4=

#53
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006

 subway_guru, on 20 mai 2023 - 00:53, said:

....unii care se dau cu fundul de pamant ca sa mancam romaneste omorand producatorii autohtoni....

Iar le-ai amestecat...

#54
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,534
  • Înscris: 27.01.2012
Nu amestec eu nimic, au grija sa le amestece ziaristii tonomat cu plata la comanda…eu doar constat!

Edited by subway_guru, 21 May 2023 - 21:26.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate