Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Fertilizare rosii

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
La citeva zeci bune de fire, rosii si castraveti, bunicu facea fertirigare cu cana, fir cu fir.
Doar sa vrei, daca altfel nu se poate.

Edited by Taxon, 10 May 2020 - 13:52.


#20
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
De acord, bunicul tau era zilnic in gradina, la noi mai greu, doar in weekend, asta daca te mai lasa si vremea.

Edited by calinus68, 10 May 2020 - 16:21.


#21
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,064
  • Înscris: 17.03.2005
Pai azi agricultura se face la distanta...si scoala, și copii, și viata sociala... de mâncat tot virtual putem manca, închizi ochii, iti imaginezi cea mai roșie roșie și te saturi.
Curat matrix.

Schema de fertilizare necesita 3 facultăți și un doctorat.
Sau o cazma, 5 furci de bălegar, sau câteva mâini  de orgevit, o cana de zeama de gainat, sau de urzici, cand și când... Apa, paie și bataie.

Edited by parintele, 10 May 2020 - 20:57.


#22
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
parinte, treci inapoi la pomi ca te asculta astia la scheme fertilizari si iei 4 :>

#23
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Pe mine m-a luat vecinul la 11 metri ca ii pute a rahat.
La citiva metri de gard "dospeste" maceratul de gainat...

#24
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
In primul rand dai cu niste ingrasamant organic la sol pe la plante si apoi mai faci niste stropiri foliare cu diverse ingrasaminte cu azot, potasiu, calciu si ce o mai fi.

#25
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 28.12.2010

 Taxon, on 10 mai 2020 - 13:51, said:

La citeva zeci bune de fire, rosii si castraveti, bunicu facea fertirigare cu cana, fir cu fir.
Doar sa vrei, daca altfel nu se poate.
Ai dreptate Taxoane pana la urma nu e mare lucru o data pe saptamana sa fac o galeata cu NPK de-ala de zice Corsica si sa pun cate o canuta la fiecare. Anul asta am 69 de fire desi ma jurasem ca pun 40 maxim 50. Dar stii cum e ti-e mila sa le arunci si zici ca lasa unde ingrijesc 50 inca 19 in plus nu e mare diferenta

#26
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,264
  • Înscris: 28.02.2008

 gabiroa, on 13 mai 2020 - 07:29, said:

Ai dreptate Taxoane pana la urma nu e mare lucru o data pe saptamana sa fac o galeata cu NPK de-ala de zice Corsica si sa pun cate o canuta la fiecare.

NPK-ul e floare la ureche, l-am dat imediat cu canuta la 300 de fire, dar mi-a fost de ajuns sa dau o singura data macerat de gainat cu cana incat sa intru pe internet sa caut pompe si filtre pentru a construi mai repede sistemul de fertirigare. Posted Image

#27
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
In loc de administrare saptamanala de NPK chimice mai bine faceti o fertilizare organica de baza la sol, ca aia este valabila pentru intreg ciclul de productie si apoi mai veniti cu niste ingrasaminte foliare sau radiculare tot organice, asta ca sa aveti o recolta mai sanatoasa si mai sigura din punct de vedere al consumului.

Productiile agricole merg foarte bine sa fie obtinute si fara ingrasamintele astea chimice si mai ales in cazul autoconsumului ar trebui sa se puna cu atat mai mult accentul pe un mod cat mai sanatos de obtinere a produsele agricole.

#28
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

 gabiroa, on 13 mai 2020 - 07:29, said:

Ai dreptate Taxoane pana la urma nu e mare lucru o data pe saptamana sa fac o galeata cu NPK de-ala de zice Corsica si sa pun cate o canuta la fiecare

Poti imprastia peletele de Orgevit/Italpollina direct pe sol in jurul plantelor, se descompun usor si ajung unde trebuie treptat fara sa se piarda la fel de multi nutrienti.

#29
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 28.12.2010
Inainte de a sapa solul am imprastiat niste peleti de-astia am calculat cati trebuie la suprafata mea. Pe urma am sapat. Am plantat rasadul si acu nu prea stiu ce sa fac. M-am gandit sa comand niste Ferticare de-ala cu care da Corsica Cate 2 kg dine fiecare categorie si sa pun la fiecare planta cu cana la o saptamana cantitatea pe care o spune el acolo adica 1gram/planta/saptamana. Intre timp mai dau din cand in can un Cropmax si la o luna cu azotat de calciu. Si tot asa ocazional cate o canuta de Italpolina 4-4-4 dizolvat sau nu ca daca il presar in locurile unde picura cred ca se dizolva el singur. Asa ma gandeam sa fac pentru ca anul trecut marea majoritate a rosiilor au fost gaurite, cu parti stricate cu putregai apical datorita faptului ca in afara de apa nu au primit mai nimic. Bine eu am avut de salata iar cele cu probleme le-am mai decupat si le-am bagat la cate o oala de suc de rosii. Dar parca as vrea si eu niste rosii frumoase de-alea ca din cartile cu povesti :))

#30
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,264
  • Înscris: 28.02.2008
Daca ai zis de azotatul de calciu, mi-am adus aminte ca si eu voiam sa dau cu el, tot din cauza putregaiului apical (anul trecut am avut cateva fructe care au avut boala asta, nu multe, dar am zis sa incerc sa vad cum e). Calcinit de la Yara e extrem de greu de gasit ambalat la 2 kg, daca iau la 25 de kg ma gandesc ca fac risipa. Am gasit dupa cateva ore de cautat pe un site, am dat comanda si dupa 2 zile m-au sunat ca nu au asa ceva, dar au altceva asemanator. Am acceptat diferenta de pret (de doua ori mai scump) si acum vad ce am primit... INO Maxical, care e clorura de calciu de fapt si e lichid. Sa dau cu el, sa nu dau? Cred ca asta se aplica foliar, in 1.5%, desi la telefon mi-au zis 30 de ml la o galeata de apa.

#31
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Clorura de calciu e aia cu care se da pe asfalt in loc de sarea clasica.

#32
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,264
  • Înscris: 28.02.2008
Ma gandesc ca ce e bun pentru asfalt e bun si pentru rosii, nu? Posted Image

E voba de solutia de aici: https://www.semplus....itru-de-sangose (eu am luat din alta parte, dar aici scrie mai multe despre ea)

#33
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 07.09.2004

 Skyler-ftw, on 13 mai 2020 - 14:17, said:

Daca ai zis de azotatul de calciu, mi-am adus aminte ca si eu voiam sa dau cu el, tot din cauza putregaiului apical [..]
Uite ce zice colegul serrifu ref la putregaiul apical in acest post: "O simpla carentq de Bor va conduce la prosta circulatie a macroelementelor de ordin primar si secundar si te trezesti cu putregai apical...si tot dai cu calciu foliar si la radacina si vine toamna peste tine si n ai recoltat mai nimic. Da tu zici ca e de la calciu. Da nu e."

#34
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,264
  • Înscris: 28.02.2008
Inteleg... Complicata rau agricultura daca vrei sa o faci serios. N-as vrea nici sa dau cu tot tabelul periodic pe ele, dar nici sa fiu nevoit sa arunc o parte din productie dupa tot efortul investit.

#35
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 07.09.2004
Eu am avut in primii doi ani mari probleme cu putregaiul apical. Am inceput apoi sa folosesc ca ingrasamant de baza Orgevit care contine si 9% Ca. In plus mai administrez Calcinit si pot sa zic ca in mare am rezolvat problema. Mai apare ici colo dar nu  e de speriat.

#36
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Eu o sa-mi iau Myr Calciu de la Italpollina si voi da cu el pe toti pomii, pe rosii si pe ce o mai fi.

Nu are o concentratie mare de calciu, are doar 5%, dar se pare ca se asimileaza foarte eficient si este un ingrasamant organic.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate