Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Comenzi Amazon in perioada asta

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#37
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,330
  • Înscris: 05.08.2015

View Posteiffel, on 28 aprilie 2020 - 10:09, said:

La UPS pur si simplu imi vine SMS ca imi livreaza coletul. Nimic de completat - completeaza ei toate formularele, in numele Amazon. Nu tu zeci de mailuri cu acte, somatii, etc.

UPS mi-a cerut prin SMS o copie dupa CI  /  s-au ocupat ei de tot

#38
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,688
  • Înscris: 15.06.2004
Mie nici pe-aia nu mi-au cerut-o.

#39
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,000
  • Înscris: 06.09.2004
Pachetul meu a fost declarat pierdut. Mi-a trimis Amazon altul.

#40
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,899
  • Înscris: 15.06.2007
Salut.
Am comandat pe 25 Aprilie 2020 o jucarie ieftina,  pentru care livrarea costa mai mult decat pachetul..  5 lire jucaria, 6 lire transportul cel mai ieftin, cu livrare in 11 Mai.
Pentru 17 lire estimau livrare "expedite delivery" in 4 Mai.
Pe contul amazon  figureaza ca nu am comandat nimic in ultimele 3 luni.

Am incercat sa reiau comanda , accesand link din fb messenger, prin metoda aia de logare, apare comanda. ( in aplicatie sau in browser nu apare comanda).

Am facut screenshot, ca sa vad statusul. Apare ca  a fost plimbat prin italia, franta, si livrarea urma sa fie facuta astazi pe 15 Mai la ora 9, livrat de DHL.  Am sunat la dhl, si m-au spus ca dupa codul de awb va fi livrat de urgent cargus sau posta romana. Pe nici unul din situri nu se afiseaza nimic la interogarea awb.


Codul incepe cu CQ niste cifre si se termina cu DE

Mi se pare curios, ca se livreaza cu posta romana din moment ce scrie clar ca dhl livreaza.

[ https://66.media.tumblr.com/9e7f1a5f4d3664ba1afc011137c45e78/00122e6fe0681724-1d/s2048x3072/6008cf550f2d0e10ed7cb8cba30b9eeac6c26ee2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tfmercedez, 15 May 2020 - 10:04.


#41
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 19.08.2005
Parerea mea este ca la 17 lire ar fi fost livrat cu UPS sau DHL, la 6 lire vine cu DPDHL, care este, de fapt, posta germana si care livreaza in tara cu Cargus sau Posta Romana.

#42
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
amazon Romania .ro, se va deschide vreodata ?
intreb pt ca vad ca in spania au o gramada de transport gratuit
ps. nu am comandat niciodata de pe amazon

Edited by petre69, 15 May 2020 - 10:51.


#43
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,688
  • Înscris: 15.06.2004
Nu e nevoie sa se "deschida".
In estul europei nu au niciun site. Dar doar Romania si Bulgaria nu au inca transport gratuit, ptr ca inca nu au suficiente depozite la noi. Celelalte tari au transport gratuit.
De cand cu brexitul s-a pregatit Amazon.de ca platforma de comenzi ptr tarile adiacente - au adaugat si alte limbi la site.
Dar Amazon Romania, exista. Au birouri, dezvolta software si acorda suport si anul trecut cautau si locatii ptr depozite.

Quote

Codul incepe cu CQ niste cifre si se termina cu DE
Ai ales cel mai ieftin transport - posta normala. DHL e si Deutche Post. Practic codul tau e DHL Paket - vine cu Cargus - caz fericit, sau Posta Romana - cand uita de tine cu saptamanile.

Sa urmaresti tracking-ul pe site-ul DHL Paket . Ca daca nu apar miscari acolo e posibil sa fi refuzat sa preia coletul. Sunt patit deja. La Amazon aparea expediat, la DHL doar inregistrat AWB-ul. Dupa 2 saptamani, mi-au dat banii inapoi ca pachetul a ramas in depozitul Amazon DE. DHL l-a refuzat ca fiind ambalat necorespunzator. Desi ajunsese pana acolo din UK cu camioanele Amazon.

#44
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,899
  • Înscris: 15.06.2007

View Postghevasalie, on 15 mai 2020 - 10:38, said:

Parerea mea este ca la 17 lire ar fi fost livrat cu UPS sau DHL, la 6 lire vine cu DPDHL, care este, de fapt, posta germana si care livreaza in tara cu Cargus sau Posta Romana.
incredibil.. a venit cu posta romaneasca la fix o luna de zile de cand am comandat. Am trecut adresa de acasa, nu de la oficiul postal. Posta a trimis sol de pace cu un biletel ca sa ma anunte ca am primit un colet. Ca sa merg azi la posta, sa stau 40 de minute la coada.

Daca stiam, nici nu comandam. M-am lamurit si cu incapabilii astia.

Dupa o luna de zile au murit si mutatiile virusului daca au fost pe colet..

Din china macar transportul era gratis in conditiile astea.

Edited by tfmercedez, 25 May 2020 - 10:15.


#45
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,899
  • Înscris: 15.06.2007

View Postpetre69, on 15 mai 2020 - 10:49, said:

amazon Romania .ro, se va deschide vreodata ?
intreb pt ca vad ca in spania au o gramada de transport gratuit
ps. nu am comandat niciodata de pe amazon
sa nici nu comanzi. Iti mananci nervii. Eu eram convins ca au pierdut coletul.

#46
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,688
  • Înscris: 15.06.2004
Pai exista niste probleme suplimentare din cauza restrictiilor de circulatie de la Covid.
Totusi, daca platesti curier express vine pana la urma. Cu posibilitate sa intarzie, sau chiar sa vina mai repede decat te astepti.

Mi-a ajuns un colet din US saptaman trecuta cu DHL-ul. Suprinzator a facut 2 zile pe drum din Texas pana la noi si DOAR 3 ziel in vama - de obicei cu DHL-ul sta minim 10.

Si chiar sunt probleme - unii transportatori au eliminat anumite categorii de servicii. Sau au probleme de livrare.
Am patit-o si eu la firma - a trebuit livrat un colet la Roma si transportatorul s-a iprit la Milano, a tinut acolo coletul o saptamana dupa care l-a trimis inapoi fara nicio explicatie.

E bine ca pe perioada asta sa nu faceti comenzi afara.
In cazul meu era o precomanda facuta demult - si uitasem de ea.

#47
ad0nis

ad0nis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 25.09.2005
Pt produsele care nu se trimit catre Ro pe cine recomandati sa folosesc?

#48
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,661
  • Înscris: 10.04.2009
https://www.eshopwedrop.ro/


am folosit de cateva ori... totul fara repros, livrarea prin Cargus la usa Posted Image

#49
alecsbaf

alecsbaf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 22.06.2008
Salut,
Am comandat de pe Amazon.de în 29.05 un produs care urma să intre in stoc mai târziu și să fie livrat pe 20.06. Ulterior au devansat data in 17.06, apoi, începând din 10.06, în fiecare zi scrie că este în livrare și că va ajunge până la ora 20. Vedeți poza, a plecat din Italia, a ajuns în Germania și de atunci nicio actualizare la status. Care e treaba? Să mă duc deja să îl caut la Poșta Română?

Attached Files


Edited by alecsbaf, 12 June 2020 - 08:36.


#50
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,000
  • Înscris: 06.09.2004
Nu te lua dupa aia. Eu am primit colet care era declarat pierdut. Vezi mai sus povestea. La vreo saptamana a sosit si produsul gratis, pe care, evident, nu l-am ridicat de la Posta. Dar statusurile pe Amazon au ramas aiurea chiar si in ziua de azi.

Edited by isr2002, 12 June 2020 - 09:20.


#51
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,688
  • Înscris: 15.06.2004
Pai e DHL sau DHL Paket ?
Ai platit expeditie standard sau pe cea express ?

DHL-ul livreaza el sau eventual prin Cargus.

DHL Paket - asta poate ajunge la Posta Romana - caz in care statusul ala nu prea se updateaza vreo saptamana sau mai mult chiar.

Quote

Eu am primit colet care era declarat pierdut.
Mi-a ajuns si mie ieri unul care facea ping-pong prin Austria de vreo 3 saptamani. Ba la un moment dat aparea in status ca a fost distrus si refacut.
De o saptamana ma invitau la refund. Am preferat sa astept, ca ce era in pachet nu se mai livreaza acum in Romania.

Din fericire a ajuns - alta cutie - a postei din Austria, cu scociul lor. Dar continutul complet.

#52
alecsbaf

alecsbaf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 22.06.2008

View Posteiffel, on 12 iunie 2020 - 09:36, said:

Pai e DHL sau DHL Paket ?
Ai platit expeditie standard sau pe cea express ?

DHL-ul livreaza el sau eventual prin Cargus.

DHL Paket - asta poate ajunge la Posta Romana - caz in care statusul ala nu prea se updateaza vreo saptamana sau mai mult chiar.


Mi-a ajuns si mie ieri unul care facea ping-pong prin Austria de vreo 3 saptamani. Ba la un moment dat aparea in status ca a fost distrus si refacut.
De o saptamana ma invitau la refund. Am preferat sa astept, ca ce era in pachet nu se mai livreaza acum in Romania.

Din fericire a ajuns - alta cutie - a postei din Austria, cu scociul lor. Dar continutul complet.

Este livrare standard, nu tin minte sa fi avut alta optiune cand am comandat, avand in vedere ca produsul nu era pe stoc la momentul livrarii. In fine, si eu prefer sa astept, modelul asta de Nvidia shield este mai tot timpul in afara stocului peste tot in lume, abia l-am prins, sunt probleme cu productia lui din China, de cand cu coviduț.

#53
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,688
  • Înscris: 15.06.2004
Pai daca mie mi-a ajuns livrare express plecata din depozitul Amazon din Germania in 20 mai abia ieri...
Asta in conditiile in care o livrare standard - daca ajunge - ajunge dupa cateva saptamani... Eu zic sa astepti. In cel mai rau caz iti fac ei refund automat dupa un timp. Asa am patit-o in noiembrie cu expeditie standard cu DHL Paket care n-a fost ridicat niciodata de la depozitul din Germania. Astia au obiceiul sa refuze coletele daca nu sunt ambalate cum vor ei si raman alea in depozit cu AWB-ul emis saptamani de zile.

#54
alecsbaf

alecsbaf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 22.06.2008
Am uitat sa pun și asta cu traseul.

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate