Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?
 Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 

Cum facem sa strangem toti banii de 1 ban care ii arunca lumea prin parcari la mall ?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Moneda de un ban e o imbecilitate. Oricum suntem o natiu asa de saraca ca 2 euro e bancnota... de fapt 0.2 euro e si ea bancnota. Ii stupid.

#20
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,422
  • Înscris: 08.02.2011
Nu am vazut monezi de 1 ban de ani de zile, doar de 5, 10 si 50 de bani. Probabil topicul este la misto.

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 jim1000, on 15 aprilie 2020 - 16:58, said:

Cum facem sa strangem toti banii de 1 ban care ii arunca lumea prin parcari la mall ? si in fiecare an  dupa ce ii strangem sa ii donam la niste azile de batrani ,spitale,copii etc...

Voi realizati cati bani arunca romanii pe luna in parcari la mall si ce s-ar putea face cu ei ?

Purtand masca si manusi!

#22
jim1000

jim1000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 26.12.2019

 modoran, on 15 aprilie 2020 - 17:38, said:

Nu am vazut monezi de 1 ban de ani de zile, doar de 5, 10 si 50 de bani. Probabil topicul este la misto.

Oamenii bogati traiesc in alta lume.... la lidl,kaufland,penny etc mereu iti da monezi de 1 ban rest...daca nu aveti ce face cu ei nu ii aruncati ,puneti-i intr-o cutie ca nu cer de mancare si cand se aduna fie ii donati sau va luati ceva ...

#23
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
sincer mie chiar imi plac monedele de 1 ban, alea sunt singurele pe care le culeg de pe jos.
alea de 5 sau 10 bani nici nu le mai bag in seama, eventual alea de 50 bani sa iau vreuna sa o pun la carutul de la supermarket iar la sfarsit las moneda in carut ca sa poata lua carutul cine are nevoie de el dar n-are moneda sau sa il ia altcineva sa il duca la punctul de stocare ptr acea moneda.

#24
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 02.02.2007
pe care, maestre, pe care!

LE: apoi ii gaurim, si-i vindem cu 1 leu, drept nasturi!

Edited by richi_e, 15 April 2020 - 17:51.


#25
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Cu unele e complicata treaba. Daca sunt bagate in asfalt, le iei greu. D-aia eu am un briceag elvetian, cumparat fix pentru asta. Am si invatat locurile cele mai bune din oras. E o meserie banoasa, dar grea.

#26
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020

 jim1000, on 15 aprilie 2020 - 16:58, said:

Cum facem sa strangem toti banii de 1 ban care ii arunca lumea prin parcari la mall ? si in fiecare an  dupa ce ii strangem sa ii donam la niste azile de batrani ,spitale,copii etc...

Voi realizati cati bani arunca romanii pe luna in parcari la mall si ce s-ar putea face cu ei ?
Pentru ca sunt niste bani fara valoare. Valoarea materialului din care sunt confectionate respectivele monede este mai mare decat valoarea lor de circulatie. Mi se pare o aiureala ca mai sunt lasati pe piata, iar Banca Nationala iese in pierdere la emisia acestei monede.

#27
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,450
  • Înscris: 01.12.2001
Nu am aruncat niciodată nicio moneda.
Am găsit maxim 20 monede pe jos.
Unde ai văzut tu că lumea arunca monede pe jos?
Am văzut că se aruncă prin fântâni celebre. Aia e afacere. Cu monede de 1-2€

#28
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 07.08.2007
Ati observat ca doar in tarile sarace se gasesc din abundenta monezi aruncate peste tot? In Germania, Belgia, Olanda, Suedia sau Danemarca nu am vazut asemenea fenomen de prost gust. Chiar zilele trecute, la un hipermarket, un individ si-a cumparat un suc, de vai de mama lui, cum vine vorba, sticla de plastic era mai scumpa decat continutul. Trebuia sa primeasca 60 de bani rest si i-a lasat pe tejghea spunand ca nu ii trebuie maruntis Prostul nu-i prost destul daca nu-i si fudul....

#29
jim1000

jim1000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 26.12.2019
Aia 0.01 - 0.1 ron care ii aruncati nu inseamna nimic ,dar daca stai sa de gandesti cu 0.2 ron cumperi o bomboana fabricata in Romania .

Ca sa ajunga bomboana aia la magazinu mixt are un drum lung de parcurs :

Cineva trebuie sa produca ingredientele ,curentu electric
CIneva trebuie sa amestece ingredientele
Cineva trebuie sa ambaleze,transporte bomboane pana la magazin
Cineva trebuie sa lucreze la contabilitate,birou etc
Cineva iti vinde bomboana aia

Unu din acei cineva esti tu ,iti dai cu stangu in dreptu tie si familiei tale

"America First" zicea un nene ,noi de ce nu putem spune Romania pe primu loc si dupa restu ?

#30
adi_87

adi_87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 31.03.2015
Eu am facut saibe din monezi de 1 banPosted Image

#31
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
realizezi ca ai nevoie de 100 de monezi ca sa faci un leu ?

 mercur68, on 15 aprilie 2020 - 17:58, said:

Ati observat ca doar in tarile sarace se gasesc din abundenta monezi aruncate peste tot? In Germania, Belgia, Olanda, Suedia sau Danemarca nu am vazut asemenea fenomen de prost gust. Chiar zilele trecute, la un hipermarket, un individ si-a cumparat un suc, de vai de mama lui, cum vine vorba, sticla de plastic era mai scumpa decat continutul. Trebuia sa primeasca 60 de bani rest si i-a lasat pe tejghea spunand ca nu ii trebuie maruntis Prostul nu-i prost destul daca nu-i si fudul....

Eu iau tot restul din supermarket-uri, de ce ? Pentru ca mi-l pune in mana, odata cu bonul. La magazinele de pe colt, nu fac asta, il pun pe tejghea. Efectiv nu poti sa-l iei, doar daca cureti tejgheaua cu mana :) Pe alea de 50 de bani le iau fara probleme, ca na, sunt 50 de bani :) si pentru ca sunt mai groase. Dar pe alea de 10 bani, nu pot sa le prind si am si maini fine :)). Unul cu degetele mai groase, nu poate, chiar daca ar vrea. Aici nu se da rest monezi de 1 ban :)

Doi la mana, nu poti cumpara cu ele, multe magazine nu le primesc :)...am incercat odata, intamplarea a facut ca aveam monezi de 1 ban la mine...Pana la urma s-a lasat "convinsa", nici eu n-am insistat prea mult (cumpar de acolo destul de des, nu voiam sa-mi fac nervi de fiecare data).

#32
sam92

sam92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 08.01.2013
Moneda de 1 ban...

In primul rand, exista cerere pentru aceasta moneda, din moment ce ea continua sa fie batuta.In acelasi timp, aceasta moneda nu circula.Nu vei vedea o moneda batuta in 2018 de exemplu.Sanse foarte mari ca sa primești o moneda galben strălucitoare bătută anul trecut.

Moneda de 1 ban nu are practic valoare, insa reprezinta un element de corectitudine a restului.Daca mai am de primit rest 37 de bani si imi dai trei monede de 10 bani, una de 5 bani si doua de un ban, eu interpretez asta ca o forma de respect.Nu mi-ai aruncat 30 bani in scarba, 99 de bani a insemnat 99 de bani si nu un leu...

Atitudinea fata de moneda de 1 ban mi se pare destul de nepotrivita avand in vedere adoptarea monedei euro.1, 2, 5 eurocenti vor avea soarta monedei de 1 ban?Monedele acelea sunt emise BCE, nu de BNR...Monede cu valoare vor fi considerate a fi fara valoare doar prin similitudinea cu 1 si 5 bani...

#33
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
De ce nu doze de bere sau suc?

#34
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Nu există nici o cerere, este subdiviziunea monedei naționale si trebuie să existe bancnota/moneda de 1 ban si cea de un leu.
Dacă vrem să introducem o monedă de 35 de bani că așa ne cășună noua, nu ne tine nimeni, dar moneda de 1 ban nu putem s o desființăm.
De astea de 1 ban si 5 bani primesc doar la casele self service de la Kaufland.

#35
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 sam92, on 15 aprilie 2020 - 18:35, said:

Moneda de 1 ban...

In primul rand, exista cerere pentru aceasta moneda, din moment ce ea continua sa fie batuta.In acelasi timp, aceasta moneda nu circula.Nu vei vedea o moneda batuta in 2018 de exemplu.Sanse foarte mari ca sa primești o moneda galben strălucitoare bătută anul trecut.

Moneda de 1 ban nu are practic valoare, insa reprezinta un element de corectitudine a restului.Daca mai am de primit rest 37 de bani si imi dai trei monede de 10 bani, una de 5 bani si doua de un ban, eu interpretez asta ca o forma de respect.Nu mi-ai aruncat 30 bani in scarba, 99 de bani a insemnat 99 de bani si nu un leu...

Atitudinea fata de moneda de 1 ban mi se pare destul de nepotrivita avand in vedere adoptarea monedei euro.1, 2, 5 eurocenti vor avea soarta monedei de 1 ban?Monedele acelea sunt emise BCE, nu de BNR...Monede cu valoare vor fi considerate a fi fara valoare doar prin similitudinea cu 1 si 5 bani...
Nu e vb de corectitudine, e vb de amenzi.
Cand ai rulaje imense pe casa cum se intama in hypermarket, se ajunge la diferente deloc de neglijat intre cat ar trebui sa ai in casa de marcat si cat ai.
Daca s-ar retrage moneda de 1 ban, ar disparea si preturi de 9.99. Ar deveni 9.95 :)

#36
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,134
  • Înscris: 30.04.2007

 jim1000, on 15 aprilie 2020 - 17:33, said:

Daca

... daca ..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate