Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Casa/apartament in Buftea

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
11 răspunsuri în acest subiect

#1
florinetzul

florinetzul

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 455
  • Înscris: 11.05.2009
salutare
Am un ap de 2 camere in Bucuresti dar familia s-a marit si doresc achizitionarea unui ap cu 3 camere.
Eram aproape de cumparare dar a venit nebunia asta si am sistat pt moment.
Dorinta mea initiala a fost apartament, m-am uitat la preturi si am vazut ca o casa pe linga Bucuresti(chiajna, rosu) este cam la acelasi pret dar am ajuns la concluzia ca in aceste locatii nu am scoli, magazine ok asa ca am revenit la ideea apartament in bucuresti. (Ideea de casa tot mi-a ramas in cap)
Citind una alta pe net am ajuns la orasul Buftea. Am vazut ca au scoli, gradinite, accesul spre Bucuresti pare ok (tren, transport in comun si mai e varianta sa vin pina la straulesti si de acolo metrou)
Mentionrz ca lucrez in zona centrala in Bucuresti, sotia in acest moment nu lucreaza dar mai mult ca sigur va avea biroul in Bucuresti.

Ce parere aveti de Buftea? Este ok pt naveta spre Bucuresti? Apte pareri mi-ar fi de folos

In Buftea iau in calcul doar varianta casa(achizitie de teren+constructie de casa sau cumparat casa deja facuta)

Multumesc anticipat pt sfaturi/pareri, etc.

Editat de florinetzul, 14 aprilie 2020 - 18:55.


#2
meme10

meme10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.140
  • Înscris: 02.01.2011
Cand o sa aiba copilul 3 ani sau 7 ani cum iti propui sa faci? Cine il duce si unde? Ce program?

Editat de meme10, 14 aprilie 2020 - 19:14.


#3
florinetzul

florinetzul

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 455
  • Înscris: 11.05.2009
Scoala/gradidita vor fi in Buftea. Cred ca as putea sa ii ducem noi de dimineata si apoi eventual o bona sau vin parintii din Bucuresti.

#4
meme10

meme10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.140
  • Înscris: 02.01.2011

 florinetzul, on 14 aprilie 2020 - 19:19, said:

Scoala/gradidita vor fi in Buftea. Cred ca as putea sa ii ducem noi de dimineata si apoi eventual o bona sau vin parintii din Bucuresti.
E cam aglomerat la girator centura dimineata din ce stiu. Seara la fel. Deci chiar si pana la metrou e greu de ajuns din Buftea. Daca lucrati la stat si iesiti la 3 ajungeti sa il luati, altfel trebuie bona.
Daca aduni timpul a 3 persoane (poate 4 daca mai faceti un copil) si banii de naveta, s-ar putea sa iasa mai ok un apartament in Bucuresti, fata de apartament Buftea.

Editat de meme10, 14 aprilie 2020 - 19:40.


#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.413
  • Înscris: 11.08.2003
Cat faci cu masina pana in Bucuresti la munca dus-intors? Cat te costa combustibilul lunar pentru asta?
Cat faci pe jos / fara masina / cu STB sau orice altceva pana la munca dus-intors? Cat te costa?

#6
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.098
  • Înscris: 07.07.2006
Buftea e printre cele mai bune opțiuni dacă vrei să ieși din București. Ai navetă cu trenul 15 minute pînă la Gara de Nord. Plus un oraș în care poți trăi, e destul de dezvoltat.
Altminteri, poți locui pe cîmp în Popești, aproape de metrou.
Vezi că e o discuție mare aici despre Buftea, grădinițele de acolo etc.
https://forum.softpe...dpdv-financiar/
Uite și aici ceva idei https://forum.softpe...e-de-logistica/

#7
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.807
  • Înscris: 01.10.2004
Vii cumva pana la Mogosoaia, intri pana la statia de metrou de la Straulesti. Iti iei abonament lunar la metrou si ai acces gratuit in Terminalul Multimodal Străuleşti intre orele 06:00-21:00. Sper sa se fi tinut de promisiune cei de la Metrorex...
https://www.digi24.r...aulesti-1267684

Editat de claudiu1, 14 aprilie 2020 - 20:02.


#8
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.049
  • Înscris: 20.07.2003
Probabil vă amintiți că toți am (ați) descoperit în ultima lună ceea ce spuneam de vreo doi ani: telemunca e optiune reală pentru viitor, care nu ne va mai lega de mari orașe și de locuințe colective înghesuite pe metrul pătrat. Acum societatea a primit un șut în fund către epoca digitală și a descoperit că se poate lucra pe calculator și fără a te loga la rețeaua oficială a companiei neapărat din sediu.

Inițiatorul nu a spus dacă familia sa este în această situație sau dimpotrivă, dacă are o ocupație care-l leagă fizic de sediul angajatorului.

#9
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.045
  • Înscris: 24.04.2011
Stau langa Buftea, din toamna duc copilul la scoala in S1. Nu as alege scoala din Buftea, dar poate e doar parerea mea.

#10
florinetzul

florinetzul

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 455
  • Înscris: 11.05.2009

 claudiu1, on 14 aprilie 2020 - 20:00, said:

Vii cumva pana la Mogosoaia, intri pana la statia de metrou de la Straulesti. Iti iei abonament lunar la metrou si ai acces gratuit in Terminalul Multimodal Străulești intre orele 06:00-21:00. Sper sa se fi tinut de promisiune cei de la Metrorex...
https://www.digi24.r...aulesti-1267684
La varianta m-am gindit si la tren.

 bladhaund, on 14 aprilie 2020 - 20:06, said:

Probabil vă amintiți că toți am (ați) descoperit Ăźn ultima lună ceea ce spuneam de vreo doi ani: telemunca e optiune reală pentru viitor, care nu ne va mai lega de mari orașe și de locuințe colective Ăźnghesuite pe metrul pătrat. Acum societatea a primit un șut Ăźn fund către epoca digitală și a descoperit că se poate lucra pe calculator și fără a te loga la rețeaua oficială a companiei neapărat din sediu.

Inițiatorul nu a spus dacă familia sa este Ăźn această situație sau dimpotrivă, dacă are o ocupație care-l leagă fizic de sediul angajatorului.
Eu sa zicem ca as putea munci de acasa si nu. Lucrez intr-o agentie de turism si mai plec si in afara.
Sotia nu stiu in acest moment dar tind sa cred ca va trebui sa vina in Bucuresti pt job.

 diahim, on 14 aprilie 2020 - 20:53, said:

Stau langa Buftea, din toamna duc copilul la scoala in S1. Nu as alege scoala din Buftea, dar poate e doar parerea mea.
Are reputatie slaba sau care ar fi motivul sa nu aleg scoala in Buftea?

#11
florinetzul

florinetzul

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 455
  • Înscris: 11.05.2009

 abancor, on 14 aprilie 2020 - 19:54, said:

Buftea e printre cele mai bune opțiuni dacă vrei să ieși din București. Ai navetă cu trenul 15 minute pĂźnă la Gara de Nord. Plus un oraș Ăźn care poți trăi, e destul de dezvoltat.
Altminteri, poți locui pe cĂźmp Ăźn Popești, aproape de metrou.
Vezi că e o discuție mare aici despre Buftea, grădinițele de acolo etc.
https://forum.softpe...dpdv-financiar/
Uite și aici ceva idei https://forum.softpe...e-de-logistica/
Multumesc. Am vazut cele 2 discutii dar sunt cam vechi. Ma interesau pareri cit mai actuale.

#12
alex_133

alex_133

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.060
  • Înscris: 08.09.2011
Cel mai important este sa iti faci un buget de cheltuieli realist.
Buftea pentru doi oameni care lucreaza in Bucuresti (in majoritatea timpului), inseamna aproape obligatoriu doua autoturisme, care implica anumite costuri. De asemenea, o casa , fie si in BUftea, presupune anumite costuri anuale, care trebuie luate in calcul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate