Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Despre filtrele auto - pareri, recomandari, interval de schimb

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#91
JohnnyBlack40

JohnnyBlack40

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.03.2023
Pina la urma ce producători recomandați? Mann ? Cică ar fi cele mai bune?

#92
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,470
  • Înscris: 24.02.2017

View PostNelu23, on 25 februarie 2023 - 20:47, said:

Salut,
Va rog să-mi spuneți ce știți despre termenul de valabilitate al filtrelor de combustibil. Cât are "voie" sa stea un filtru pe stocul distribuitorilor? Este normal ca în anul 2022 să mi se înlocuiască filtrul cu unul fabricat la începutul anului 2019 ? Precizez că 2019 este și anul de fabricație al mașinii. Vă mulțumesc.


Filtrele au hartie cutata in interior. Daca nu le tii in umezeala au termen nelimitat. Nu sunt baterii ...  totusi ....

View PostJohnnyBlack40, on 16 aprilie 2023 - 08:31, said:

Pina la urma ce producători recomandați? Mann ? Cică ar fi cele mai bune?


Mann sunt cumparate cu preponderenta. Nu inseamna ca sunt neaparat cele mai top. Au insa un raport-calitate bun. Peste ele poti lua filtre OEM, pentru marca ta de masina. Altfel mergi pe Mann linistit.

#93
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,678
  • Înscris: 24.10.2015
Prefer mann sau bosch dar e preferinta personala nu ma bat cu pumnul in piept ca or fi cele mai bune.

#94
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017

View PostJohnnyBlack40, on 16 aprilie 2023 - 08:31, said:

Pina la urma ce producători recomandați? Mann ? Cică ar fi cele mai bune?

Hengst. Net superioare MANN.

#95
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,240
  • Înscris: 01.12.2007
Cum ai stabilit asta?

#96
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,470
  • Înscris: 24.02.2017
S-a uitat in globul de cristal, binenteles.  Asa fac si eu cand aud zgomote pe la masina.  Ma uit in el, apoi ma apuc sa ii dau ciocane sau sa ii schimb cate un filtru. :)

#97
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017

View Postscrisit, on 19 aprilie 2023 - 07:39, said:

Cum ai stabilit asta?

Se observa si la calitatea constructiei. Apoi si in anumite teste.

#98
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,240
  • Înscris: 01.12.2007
Calitatea constructiei? Hartia aia neporoasa si mai subtire ca la MANN? Care anumite teste?

#99
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Eu stiu ce facaturi ai cumparat matale?

Eu le-am cumpărat side by side cu mann si nu o data. Mecanicii mei la fel. Mann e sub.

#100
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,470
  • Înscris: 24.02.2017
Lasa Hengst-ul.  Cumpara OEM daca chiar iti permiti si vrei cea mai buna calitate. Pana atunci, sunt doar speculatii. Un filtru de aer poate fi si Mahle si UFI si Denso, si ce vrei tu. Nu o sa faca altceva decat sa treaca aerul printr-un material. Atata tot. Nu se va strica masina (daca il schimbi la timp binenteles).  Nu incurajez schimbul la peste 10K km sau mult peste 12 luni, mai ales in ceea ce priveste filtrele de ulei + uleiul.

#101
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,240
  • Înscris: 01.12.2007
Un filtru ieftin poate sa-ti beleasca debimetrul. Unele Mercedesuri au problema asta.

#102
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,678
  • Înscris: 24.10.2015
Eu stiu ca filtru de aer e mai eficient cand are un mic procent de încărcare. Cel putin asa am invatat. Deci schimbul lor exagerat de des nu-si are rostul

#103
officer_nats

officer_nats

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 14.10.2018
Logica ta (si a multor altora) se bazeaza pe faptul ca un filtrul colmatat va retine mai mult. Asa este, depunandu-se praf pe el, automat va retine si mai mult praf, pt ca orificiile de circulare a aerului incep sa se ingusteze. Pai, si aerul pe unde mai circula?
Personal nu sunt adeptul acestei teorii, schimb filtrele de aer si polen cand vad ca au inceput sa se nesimteasca la culoare (intre 8 si 15.000km). O singura data am tinut filtrul de aer 20000km (nu am observat ca nu a fost schimbat la revizie la reprezentanta) si era de-a dreptul... praf. Acum ca producatorii recomanda sa tii un filtru de aer 60000km, este o alta discutie.

Edited by officer_nats, 25 April 2023 - 20:05.


#104
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,995
  • Înscris: 06.04.2007

View Postvinciun, on 25 aprilie 2023 - 18:59, said:

Eu stiu ca filtru de aer e mai eficient cand are un mic procent de încărcare. Cel putin asa am invatat. Deci schimbul lor exagerat de des nu-si are rostul
E mai eficient dar irelevant, eficienta aia de filtrare o pierde in detrimentul absortiei de aer, dus la extrem pana incepi sa pierzi putere, cel mai bine se simte asta la aspirate.
Un filtru nou isi face treaba eficient atat cat trebuie, adica bine, adica il poti schimba in fiecare saptamana daca ai goanga

Unele vin cu filtru sport (hartie filtranta f permisiva) direct din fabrica..

Edited by Octavian___, 25 April 2023 - 20:17.


#105
oregano

oregano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 14.03.2020

View Postofficer_nats, on 25 aprilie 2023 - 20:05, said:

Logica ta (si a multor altora) se bazeaza pe faptul ca un filtrul colmatat va retine mai mult. Asa este, depunandu-se praf pe el, automat va retine si mai mult praf, pt ca orificiile de circulare a aerului incep sa se ingusteze. Pai, si aerul pe unde mai circula?
Personal nu sunt adeptul acestei teorii, schimb filtrele de aer si polen cand vad ca au inceput sa se nesimteasca la culoare (intre 8 si 15.000km). O singura data am tinut filtrul de aer 20000km (nu am observat ca nu a fost schimbat la revizie la reprezentanta) si era de-a dreptul... praf. Acum ca producatorii recomanda sa tii un filtru de aer 60000km, este o alta discutie.

Daca nu umbli pe campuri, minim 20.000 km duc filtrele. Nu va speriati daca vedeti 3 fire de praf si alte mizerii. Asta e rolul lor. Producatorul zice 60.000 km. La mine,la 20k sunt doar murdare,nimic horror.
Care nu aveti ce face, le puteti schimba saptamanal. Nu strica,nici nu ajuta.

#106
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,240
  • Înscris: 01.12.2007
Deja, in BUcuresti dupa 7kkm se umple grav de praf.

#107
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,470
  • Înscris: 24.02.2017
Depinde si in Bucuresti pe unde mergi. Eu merg preponderent in centru si dupa 4 k Km e ca nou. Posibil cel de polen sa fie mai murdar insa nu l-am verificat.

Edited by Bogotta, 27 April 2023 - 07:11.


#108
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Tine si de constructia masinii, am avut cateva dar filtru curat ca la Opel corsa n-am intalnit la niciuna, aceleasi drumuri cu toate si parbrizul e astfel conceput incat nu se murdareste, are inclinatia perfecta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate