Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator
 Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...
 

Despre filtrele auto - pareri, recomandari, interval de schimb

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#73
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 16.02.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TaoJpBiCG50?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Este un roman, Sergiu Gabor care face niste teste interesante....daca s-a mai scris de el, imi cer scuze.

#74
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
uite si acesta,ca o comparatie,tot taiat filtrele.Facut de 99vehicles
https://m.youtube.co...eature=emb_logo

#75
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
test filtru ulei origine Renault. Ne vorbeste si de filtrele false de origine
https://m.youtube.co...h?v=bUDwGLRvMhA

#76
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 16.02.2004
La astea de ulei, diferentele intre OEM si altele, parca nu sunt asa scumpe...la alea de aer apar niste mici-mari diferente :) si la cele de motorina...

#77
officer_nats

officer_nats

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 14.10.2018

View Postmariovrs, on 24 aprilie 2020 - 13:11, said:

Nu.. E cunoscuta problema la Qashqai si Kadjar. Am detinut fel de fel de marci, de la Alfa la Mercedes. Sistem de bagat filtrul de clima mai idiot n-am gasit decat la Mercedes ML. Sai vezi p-aia.. 3 filtre de clima avea. Si trebuia sa lucrezi la circ ca sa le introduci.
Acum am Peugeot si ca sa schimbi filtrul de polen trebuie sa fii contorsionist, nu gluma..... Si sa desfaci juma' de bord. La Hyundai le schimbam in 3 minute, in costum si nu ma murdaream.
Am filtru de polen cu toate alea pe el (din fabrica) si am observat ca fluxul de aer este cam slab si geamurile se aburesc imediat daca opresc AC. Ma gandesc sa renunt la filtrul de polen cu poli-alfa-draci sa-l ia si sa iau cel mult unul cu carbon, pentru ca poli-alfa-draci mi se pare prea restrictiv. Intr-adevar, cu dracia asta nu intra niciun fel de miros in masina iar eu, care sunt astmatic si alergic, n-am avut nicio problema in masina. Mai studiez....

#78
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
contorsionist e la Logan primul model si al 2-lea ,la filtrul de polen

#79
officer_nats

officer_nats

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 14.10.2018
Bag seama ca francezii au o problema cu filtrul de polen... Si radeam de un coleg cu Kadjar, pana mi-a trimis film de pe youtube cum se schimba. Si cand am cautat si la mine, tot pe youtube, m-a apucat strechea.

Edited by officer_nats, 25 September 2022 - 18:55.


#80
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
cauta Megane 2 schimb bec far si Logan 1 schimb bec far,te doare mintea

#81
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,303
  • Înscris: 24.07.2022

View Postofficer_nats, on 25 septembrie 2022 - 18:25, said:

Acum am Peugeot si ca sa schimbi filtrul de polen trebuie sa fii contorsionist, nu gluma..... Si sa desfaci juma' de bord. La Hyundai le schimbam in 3 minute, in costum si nu ma murdaream.
Am filtru de polen cu toate alea pe el (din fabrica) si am observat ca fluxul de aer este cam slab si geamurile se aburesc imediat daca opresc AC. Ma gandesc sa renunt la filtrul de polen cu poli-alfa-draci sa-l ia si sa iau cel mult unul cu carbon, pentru ca poli-alfa-draci mi se pare prea restrictiv. Intr-adevar, cu dracia asta nu intra niciun fel de miros in masina iar eu, care sunt astmatic si alergic, n-am avut nicio problema in masina. Mai studiez....
ce pejo ai? nu se schimba pe la capota?
si ce firma e filtrul? asigura-te ca e montat corect..oricum cu geamul un pic crapat aerul e mult mai fresh

Edited by Punter, 25 September 2022 - 20:09.


#82
officer_nats

officer_nats

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 14.10.2018
5008 my 2021. Filtrul de polen este bagat sub partea centrala a bordului.

Edited by officer_nats, 26 September 2022 - 08:39.


#83
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,470
  • Înscris: 24.02.2017

View Postofficer_nats, on 25 septembrie 2022 - 18:25, said:

Acum am Peugeot si ca sa schimbi filtrul de polen trebuie sa fii contorsionist, nu gluma.....


La fel la Focus 2, trebuie demontata pedala de acceleratie iar la Renault Clio desfaci torpedoul . Efectiv demontezi usita aia si apoi dai peste o bucata de plastic pe care o extragi cu tot cu filtru. Cand il bagi pe cel nou, il presezi si il bagi fortat in orificiu iar in interior el se desface.  Deci ....  cam la toate sunt probleme. Daca nu vrei sa te murdaresti tu, te duci la mecanic :)  Eu prefer insa sa economisesc 50 de lei si sa ard cateva calorii.

#84
officer_nats

officer_nats

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 14.10.2018
Am urmarit cateva site-uri de piese, si din zi in zi puneau 1-2-5 lei la reper. Pana la urma, pretul a fost similar cu cel de astazi de la reprezentanta (undeva la 5%), plus manopera de montaj, fiind solicitarea mea sa le schimb extra (15 lei X 2 filtre).

#85
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,470
  • Înscris: 24.02.2017
O sa creasca exponential toate tarifele per ora de manopera.  Ganditi-va doar ca un service are un consum de curent foarte mare iar ei sunt persoane juridice, deci platesc alte tarife.
Sa nu va mai mirati cand un schimb de filtru de aer o sa coste 50 de lei.

Ideal este sa va obisnuiti sa mai faceti mici lucrari pe la masina singuri. Binenteles, ceea ce se poate, nu lucrari complexe.

#86
officer_nats

officer_nats

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 14.10.2018
Asta este de inteles, ca o sa scumpeasca manopera ca inecatii. Dar de ce scumpesc reperele de pe o zi pe alta?
E oferta la Mann, mi-am luat filtrele care nu se schimba obligatoriu in garantie pentru 2 ani - 2 filtre de aer Mann, unul de polen cu carbon activ Knecht si unul de motorina Peugeot OE.

#87
Nelu23

Nelu23

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.02.2023
Salut,
Va rog să-mi spuneți ce știți despre termenul de valabilitate al filtrelor de combustibil. Cât are "voie" sa stea un filtru pe stocul distribuitorilor? Este normal ca în anul 2022 să mi se înlocuiască filtrul cu unul fabricat la începutul anului 2019 ? Precizez că 2019 este și anul de fabricație al mașinii. Vă mulțumesc.

#88
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,240
  • Înscris: 01.12.2007
Nu este normal asa ceva. Sa verifici si geamurile, furculițele si adidașii, sa nu fie vechi..

#89
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,303
  • Înscris: 24.07.2022
nu prea e ok, poate acum au ceva tehnologie mai buna...sau mai proasta, depinde de producator si pe unde fabrica.

#90
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 05.07.2007

 Nelu23, on 25 februarie 2023 - 20:47, said:

Salut,
Va rog să-mi spuneți ce știți despre termenul de valabilitate al filtrelor de combustibil. Cât are "voie" sa stea un filtru pe stocul distribuitorilor? Este normal ca în anul 2022 să mi se înlocuiască filtrul cu unul fabricat la începutul anului 2019 ? Precizez că 2019 este și anul de fabricație al mașinii. Vă mulțumesc.
ce crezi ca nu mai este conform din filtru?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate