Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Unorthodox (2020)

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
15 răspunsuri în acest subiect

#1
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.945
  • Înscris: 18.10.2007
O miniserie foarte buna si profunda:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-zVhRId0BTw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Interviu cu autoarea cartii care sta la baza seriei, referinte interesante la Romania (Satu Mare):

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vvxzIXSAPyw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de bullterrorist, 11 aprilie 2020 - 06:55.


#2
DONNIE99

DONNIE99

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 338
  • Înscris: 05.06.2014

 bullterrorist, on 11 aprilie 2020 - 06:54, said:

O miniserie foarte buna si profunda:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-zVhRId0BTw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Interviu cu autoarea cartii care sta la baza seriei, referinte interesante la Romania (Satu Mare):

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vvxzIXSAPyw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Eu sunt din Satu-Mare...he,he...sunt curios ce zice tipa....

#3
marian_nic65

marian_nic65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 225
  • Înscris: 03.11.2012
Buna ziua.De urmarit,adevar dureros petrecut de mii de ani se continua si in timpul nostru si cel ce va veni.Generatii de tinere si tineri care traiesc condusi de  dogme in numele credintei.Trist foarte trist.

#4
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.249
  • Înscris: 12.09.2011

 marian_nic65, on 11 aprilie 2020 - 10:12, said:

Generatii de tinere si tineri care traiesc condusi de  dogme in numele credintei.Trist foarte trist.

Si tu crezi ca tu traiesti condus de ...... ?

#5
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.945
  • Înscris: 18.10.2007
ratiune?

#6
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.828
  • Înscris: 04.05.2008
- Autoarea zice (la 1:26 e întrebarea despre Satmar) că Satu-Mare e la granița dintre Ungaria și România, iar rabinul ungur a plecat de acolo. Cine nu știe, înțelege că orașul este din Ungaria, urît gest (intenționat sau nu).

Editat de silverflower, 11 aprilie 2020 - 17:04.


#7
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.332
  • Înscris: 15.06.2018
Si ce a spus eronat? Satu Mare nu e la granita dintre România si Ungaria...sau cum?

#8
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.828
  • Înscris: 04.05.2008
- Am zis eu asta? Exprimarea exactă este că rabinul ungur provine din orașul de la granița ungaro-română, ”ungar” fiind primul cuvînt, este ambiguu dar cu probabilitatea mare de a fi un oraș din Ungaria, așa ar înțelege oricine din afară, de ce ar presupune că SM e din România?
În film, dialog cu eroina:
”Străbunicul tău... Toți bărbații din familia lui aveau voce. În Ungaria...”.

#9
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.945
  • Înscris: 18.10.2007
Strabunicul ei, ca si strastrabunicul meu au trait in austro-ungaria.......................

#10
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 31.938
  • Înscris: 31.03.2003
ce tare, niste evrei care vorbesc inca germana...care culmea, cumva aduce cu saseasca. :)
Si care se 'intorc' in Berlin...

#11
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.991
  • Înscris: 12.03.2010
Cind religia devine subiect de film de obicei iese un rahat (mi-a placut Messiah, though). O sa mai vad daca ma uit la el, mai am si Ozark pe lista.

#12
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.991
  • Înscris: 12.03.2010
Vazut, si,  oy gevalt, cred c-a fost facut sa fie sursa de meme-uri antisemite. Serialul asta are tot atita legatura cu evreii ultraortodocsi cita ar avea un serial despre comunismul din România facut dupa cartea lui Pacepa. E tras in tuse cit mai groase tot ce e anacronic, si lasa la o parte ce drek face din evrei comunitatea cea mai coeziva (ca sa nu zic influenta) din lume.

#13
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.828
  • Înscris: 04.05.2008
- L-am văzut și eu. Chiar dacă nu am multe cunoștințe despre subiect, și mie mi s-au părut exagerat de grotești unele aspecte dar am făcut apoi legătura cu un articol care explică situația, fiind la prima vedere foarte ciudat că le este atacată imaginea ortodocșilor chiar de către israelieni (actorii fiind clar evrei, foarte probabil ne-ortodocși), iată de ce:

...Rabbi Shapiro referred to Jewish Zionists as “idol worshipers.”
“They did not get these values, of loving their guns and stealing Palestinian land, from Judaism,” he said. He explained that Jewish people throughout history have kept to themselves, avoided violence and war, and, in fact, are prohibited by heavenly decree from sovereignty over the Holy Land. “Establishing sovereignty in the Holy Land, from which we were expelled by the Almighty,” he explained, is a “terrible sin.”
There are, however, Ultra-Orthodox (Haredi) Jews, that live in the Holy Land and reject Zionism and the State of Israel altogether. “I am with them,” said Rabbi Shapiro.

From the moment it was established, and even to this day, the state of Israel invests enormous efforts and resources to get the Ultra-Orthodox Jews to accept Zionism. Israel also does its very best to secularize this community. These efforts resulted in the creation of a “National Religious” group which the Haredi see as heretics. It also brought about a group of Haredi Jews who do not accept the legitimacy of the state but opted for practical reasons to work with it and within it. Both of these groups have representatives in the Israeli Knesset.


In pre-Zionist Palestine, the Haredi community had excellent relations with its Palestinian neighbors. They shared similar values and lived modestly, side by side. This was ruined once Zionism took over Palestine and placed Jews against Arabs. However, from time to time there are still signs that this natural historic alliance may still be alive.

- Deși sînt ateu (agnostic), aceștia au respectul meu pentru consecințele pacifiste ale credinței lor, din cauza cărora suferă și sînt persecutați chiar de către israelieni.

Editat de silverflower, 13 aprilie 2020 - 08:03.


#14
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.332
  • Înscris: 15.06.2018

 silverflower, on 11 aprilie 2020 - 20:30, said:

- Am zis eu asta? Exprimarea exactă este că rabinul ungur provine din orașul de la granița ungaro-română, ”ungar” fiind primul cuvînt, este ambiguu dar cu probabilitatea mare de a fi un oraș din Ungaria, așa ar înțelege oricine din afară, de ce ar presupune că SM e din România?
În film, dialog cu eroina:
”Străbunicul tău... Toți bărbații din familia lui aveau voce. În Ungaria...”.

Dă-mi voie să îţi explic ceva: cu excepţia unui anumit procent de români şi unguri, în rest pe toţi îi doare în ... de Ardeal, România Mare, Ungaria Mare, Trianon şi alte kkturi de astea vechi de 100 de ani. Aşa că chill dude

#15
_Levis

_Levis

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 904
  • Înscris: 08.04.2020
Văzut ieri. Nu pot să spun că m-a impresionat în vreun anume fel, știam ce ciudățoi brainwashed sunt specimenele din secta respectivă. Actrița principală nu prea mi-a plăcut, se ''scremea'' să joace, lăsând impresia unui acting fake și forțat. Decizia înțeleaptă ar fi fost să facă avort să scape de demenții ăia for good că sigur s-ar fi trezit cu ei pe cap după să îi ia copilul. Poate va fi o continuare...? Nu știm.

Editat de _Levis, 14 aprilie 2020 - 17:29.


#16
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 69.266
  • Înscris: 28.05.2013

 hellmarvel, on 12 aprilie 2020 - 08:06, said:

Cind religia devine subiect de film de obicei iese un rahat (mi-a placut Messiah, though). O sa mai vad daca ma uit la el, mai am si Ozark pe lista.

Religia este numai fundalul.
Este o drama puternica, foarte puternica mai ales pentru cunoaste putin viata in Brooklin de unde a fugit
si a ajuns unde este Barbra Striesand

Este o lupta de a iesi dintr-o viata de rutina, incorsetata, sufocanta spre viata reala.
Artista este exceptionala.
Shira Haas in rolul lui Esty Shapiro a fost propusa la Emmy si vom vedea in toamna rezultatul

 _Levis, on 14 aprilie 2020 - 17:29, said:

. Decizia înțeleaptă ar fi fost să facă avort să scape de demenții ăia for good că sigur s-ar fi trezit cu ei pe cap după să îi ia copilul. Poate va fi o continuare...? Nu știm.

am vazut acelasi serial ?????

Editat de vio69a, 02 august 2020 - 15:51.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate