Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

E-corsa 2020

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
395 replies to this topic

#37
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

 Jake25r, on 12 aprilie 2020 - 09:29, said:

Stau la curte și am priză in garaj 😉
Deocamdată masinile electrice e recomandat să le alimentezi la stațiile gratuite. Acasă alimentezi hibrizii phev, care au autonomie mică.

#38
mi20r

mi20r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 17.04.2009
De ce?

#39
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 28.12.2006

 BloodRa, on 12 aprilie 2020 - 09:58, said:

Deocamdată masinile electrice e recomandat să le alimentezi la stațiile gratuite. Acasă alimentezi hibrizii phev, care au autonomie mică.

?????????

#40
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
probabil se refera la timpii de incarcare, dar tot nu vad logica.

#41
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Pentru a merge GRATUIT? Dacă as sta lângă un Kaufland și eu as cauta sa o încarc acolo sa merg gratis! Nu știu cât as economisi pe luna, dar psihic, pt Ca mergi
Chiar gratis, cred ca ar conta!

#42
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

 CRG, on 12 aprilie 2020 - 14:33, said:

probabil se refera la timpii de incarcare, dar tot nu vad logica.
Logica ține de costurile de operare. Acasă curentul costă, nu mult, dar costă.

La un consum de 15kwh, înseamnă cam 10 lei / 100km. Îs cam 2l de motorina...

#43
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 28.12.2006

 BloodRa, on 13 aprilie 2020 - 00:05, said:

Logica ține de costurile de operare. Acasă curentul costă, nu mult, dar costă.

La un consum de 15kwh, înseamnă cam 10 lei / 100km. Îs cam 2l de motorina...

Fiecare cu logica lui, dar evita te rog sa faci enunturi de genul "se recomanda". Recomanzi tu, dpdv costuri, si atat.
Recomandarea generala este sa eviti pe cat posibil DC fast charging repetat, pe termen lung.
Dar e offtopic pt. jurnal.

#44
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006

 zeroice, on 13 aprilie 2020 - 09:07, said:


Fiecare cu logica lui, dar evita te rog sa faci enunturi de genul "se recomanda". Recomanzi tu, dpdv costuri, si atat.
Recomandarea generala este sa eviti pe cat posibil DC fast charging repetat, pe termen lung.
Dar e offtopic pt. jurnal.
cat de lung? am vazut ca se depreciaza bateria cu 1-2 % pe an?

#45
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

 zeroice, on 13 aprilie 2020 - 09:07, said:



Fiecare cu logica lui, dar evita te rog sa faci enunturi de genul "se recomanda". Recomanzi tu, dpdv costuri, si atat.
Recomandarea generala este sa eviti pe cat posibil DC fast charging repetat, pe termen lung.
Dar e offtopic pt. jurnal.
Eu enunț ce vreau. Inițiatorul topicului si-a achiziționat mașina pentru reducerea costurilor de exploatare, cum de altfel o fac majoritatea cumpărătorilor de mașini electrice. A alimenta acasă, dacă nu ai o sursă gratuită de energie electrică, e o cheltuială inutilă.
Și mai ușor cu sfaturile moderatoare, esti un user obișnuit ca și mine.

In altă ordine de idei poți să postezi pe topicul de mașini electrice "recomandarea generală" și urmărește atent reacția celor interesați de achiziția unei mașini electrice.

#46
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 28.12.2006

 BloodRa, on 13 aprilie 2020 - 13:05, said:

Eu enunț ce vreau. Inițiatorul topicului si-a achiziționat mașina pentru reducerea costurilor de exploatare, cum de altfel o fac majoritatea cumpărătorilor de mașini electrice. A alimenta acasă, dacă nu ai o sursă gratuită de energie electrică, e o cheltuială inutilă.
Și mai ușor cu sfaturile moderatoare, esti un user obișnuit ca și mine.

In altă ordine de idei poți să postezi pe topicul de mașini electrice "recomandarea generală" și urmărește atent reacția celor interesați de achiziția unei mașini electrice.

recomanda din punctul tau de vedere, nu generaliza.
poti sa intelegi macar atat?

#47
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Chiar așa de greu iti e să înțelegi că atunci când scrii ceva o faci în numele tău??? 🤣🤣🤣
Dar, dacă te chinuie talentul, poate explici actualilor si viitorilor proprietari de mașini electrice ce înseamnă, ca timp de încărcare, să alimentezi o baterie de 50kwh la o priză casnică.

#48
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 28.12.2006

 BloodRa, on 13 aprilie 2020 - 15:00, said:

Chiar așa de greu iti e să înțelegi că atunci când scrii ceva o faci în numele tău??? ������
Dar, dacă te chinuie talentul, poate explici actualilor si viitorilor proprietari de mașini electrice ce înseamnă, ca timp de încărcare, să alimentezi o baterie de 50kwh la o priză casnică.

nu cred ca e necesar, pt.ca:

1- informatia se gaseste peste tot - daca se face evident un minim de cautare in avans
2- actualii si viitorii presupun ca se documenteaza temeinic, studiaza subiectul, piata si ofertele inainte sa faca o investitie intr-o masina, fie si ea electrica.

probabil ca sunt si care-si cumpara un EV apoi intra pe softpedia sa afle una alta, dar prefer sa nu ma adresez acestei categorie aparte.
am si eu preferintele mele...invatat fiind cu RTFM, extrem de valid si-n ziua de azi.
mai ales in ziua de azi.

#49
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
ZeroInformatie :)

#50
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 16.05.2012

 BloodRa, on 12 aprilie 2020 - 09:58, said:

Deocamdată masinile electrice e recomandat să le alimentezi la stațiile gratuite. Acasă alimentezi hibrizii phev, care au autonomie mică.
Ideea este urmatoarea: vrei masina electrica e musai sa ai casa sau la bloc parcare cu priza, altfel toata treaba devine un chin (sau sa stai peste drum de un supermarket cu priza). Intradevar, acasa este varianta de backup, adica incarci acasa daca nu ai gasit in alta parte...treaba e ca dupa o vreme ti se cam face lehamite sa vanezi statii libere si functionale si te duci acasa. (Vezi ce spunea couraje in jurnal de frunza...ca se saturase sa caute statii libere)
La plugin, nu are nici o noima sa ma duc la statii publice sa stau o ora pentru 30 de km in plus (e mai comod sa o incarci acasa sau job cand masina oricum sta). Aaa, daca sunt in zona si fac cumparaturi o bag in priza dar niciodata nu merg pana acolo special pentru asta.

#51
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
recunosc ca nu as fi luat masina fara programul rabla si nici daca era singura din familie(mai am o benzinara turbo 2018 si un Duster 2012 pt padure). calculul l-am facut la un consum mediu echivalent de 2 l/100 km si rezulta vreo 2 mii euro pe an economisiti.

am incarcat masina cand am luat-o , de atunci am parcurs vreo 200 km si mai am cam 55 % din baterie (arata range 190 km) deci la o viteza sub 100 km/h se pot face aproape 400 km !
consumul all-time era ieri la 13 kWh/100 dar am facut un drum in mod sport si l-am urcat la 13,8.  AC merge nonstop , au fost zilele astea 28 grade afara si tin 21 in masina.

Edited by csi1, 14 April 2020 - 07:38.


#52
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Ideea unei mașini electrice e că are bateria suficient de mare cât să îți faci rutina zilnică pentru câteva zile. In această perioadă ai cel puțin o zi pentru cumpărături. Ei bine atunci și încarci mașina.
Incarcatul acasă are unele inconveniente, trebuie să ai racord dedicat sau măcar o priză dedicată care să permită un curent cât mai mare posibil. Altfel timpul de încărcare e mult prea lung,dacă nu trebuie să folosești mașina în acel timp e ok, dacă nu nu.
Până la urmă comoditatea exploatării nu se suprapune si cu utilizarea eficientă a unei mașini.

#53
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
Astept sa inceapa scoala sa intram in rutina zilnica ca sa trag primele concluzii. Pana acum faceam plinul saptamanal fara sa ies la mai mult de 15 km de casa.

#54
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Asa e. Trebuie bagata in rutina standard si vazut ce se intampla. Nu are sens sa ne facem iluzii ca aceasta autonomie e reprezentativa pentru intreaga perioada a anului. As zice ca e perioada ideala pentru o electrica, cu temperaturi care nu necesita conditionarea intensa a habitaclului si care optimizeaza chimia bateriei. Eu cand am decis sa merg pe i3 m-am uitat pe spritmonitor.de. Acolo, media all time a posesorilor este in jur de 15kwh, cu iarna si vara la un loc. Deci un 250km mediu (probabil un mix intre 220 iarna si 280 vara) este realizabil. Eu personal mai mult de 160km nu fac intr-o zi si asta doar cand merg la tara. Deci acoperitor in toate situatiile.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate