Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Lenovo IdeaPad S340 14... IWL sau API

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
johannes

johannes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 04.11.2007
Le am pe amandoua pe aceeasi masa, de ieri.
Nemultumirea a plecat de la cel cu i7, ca face zgomote si chiar pierde conexiunea cu o boxa Google Home, cand folosesc si WiFi si ca mi se pare prea scump pentru ce poate sa faca si cum este (RAM ne-dual channel, o placuta... lipita).
https://www.emag.ro/...m/pd/D6RYR5BBM/
Alternativa ar fi asta: https://altex.ro/lap.../LAP81NB007ARM/ luat "resigilat" cu 1870 lei.

Daca e sa tin cont ca "Produsul a fost testat in conditii normale, functionare perfecta!" (desi la mine a ajuns cu un ubuntu in care nu puteam sta logat decat... 5 secunde) si sa ignor ca prima jumatate de ora mirosea a praf cald, praf de care am si sters de sub afisaj in zona tastei de Print Screen, inseamna ca's chiar comparabile, ambele avand, inafara de procesoare, aceleasi componente, inclusiv Win 10 pe 64.

La cel cu Ryzen, nu am putut regla luminozitatea din F11 si F12 pana nu am instalat driver video (initial de pe situl lenovo, ulterior ultimul adrenalin).

Cel cu i7 are, cum "ziceam", intreruperi la folosirea simultana a conexiunilor Bluetooth si WiFi, ceea ce nu'mi convine.
Desi au conexiune la acelasi router, in acelasi timp, primul zboara pe net (inclusiv YouTube), iar asta cu AMD are 4,6 Mbps download si 41,9 upload, adica astept si 10 secunde sa se'ncarce un clip video!

La primul aud ventilatorul doar cand, inchis fiind si apas o tasta, afiseaza nivelul acumulatorului, iar la cel cu Ryzen atat in aceeasi situatie, identic, cat si crescendo, chiar si doar zabovind in BIOS, insotit fiind sunetul de jet de aer cald la balama, in dreapta.

Daca nu mi'a placut L340-17API, AMD Ryzen 5 3500U, 17.3" - HD+, 8GB, 2TB, AMD Radeon Vega 8, Free Dos, sigilat (ca am avut si l'am returnat), ca facea galagie HDD-ul, noaptea, sa accept vajaiala de la acesta, care are doar M.2?..

Pe care ma sfatuiti sa'l pastrez, va rog!? :-? Merita diferenta de 1000 lei doar pentru IPS in loc de TN (pe langa cea dintre procesoare)?

P. s. Am un desktop din vara cu Ryzen 2200G (M.2 ADATA, B450 M AORUS, 2x8 G Predator 3GHz) si se comporta superb, mai bine chiar decat laptop-ul asta cu i7.

#2
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,570
  • Înscris: 21.12.2006
Instalează ultimele drivere WiFi și BT disponibile (verifici versiunile atât pe siteul Lenovo, cât și pe cel al furnizorului). Cu un Intel AC 9260 am avut câștig de viteză și vizibilitate mai bună în banda de 5 GHz după instalarea ultimei versiuni de driver.

#3
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Ia unul care functioneaza corect.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate