Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 

Sistem fotovoltaic off-grid 5kw - ajutor

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
62 răspunsuri în acest subiect

#19
rares728

rares728

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 66
  • Înscris: 04.08.2008
@ Pribeanu  Multumesc pt confirmare.
La 10 PV-uri nu ma astept la mai mult de 2.5kw in conditii optime, dar e posibil sa nu am nevoie in majoritatea timpului (ca si consum instantaneu, pe timp de zi).  Totusi, ce se intampla daca voi avea un consum instantaneu de 6kwh  ? Ma asteptam ca inverter-ul sa produca 2,5kw din panouri si simultan, reteaua sa compenseze cu 3,5kw. Din cele discutate pe chat cu MPP , mi-au confirmat ca varianta 5048GK poate sa faca asta

#20
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.130
  • Înscris: 14.07.2008
Ar putea sa faa asta da doar pentu 1 sau maxim 2 secunde ,

pribeanu sincer tu ai calculat sa vezi cam cati wati trec prin siguranta de 32 amperi ?

#21
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 7.553
  • Înscris: 12.04.2007

 rares728, on 06 aprilie 2020 - 19:27, said:

.....- ulterior baterie Pylontech sau alte variante "litiu" (vazute aici pe forum)......
Gurile rele spun ca Pylontech au uzura mai rapida ca altele (am vazut si grafice).
Nu-s nici prea ieftine, si au si cu o celula in minus (15 fata de 16 cat ar fi "standard-ul LiFePO4") de aici rezultand o tensiune cam mica a bancului
La avantaje: au deja BMS+SSR incorporat, deci conectarea e extrem de simpla, ca la plumb... Dar BMS-ul incorporat se poate lăsa cu "Poc" la unele chargere.

 rares728, on 06 aprilie 2020 - 19:27, said:

- siguranta DC de 500V, 100A
Unde, la bateria de 48V? Daca da, atunci nu merge DC; ptr ca trebuie sa actioneze bidirectional (aici s-ar putea obiecta ca in caz de scurtcircuit curentul circula dinspre baterie si inclin sa cred ca ar fi ok, dar nu am experimentat...), fie fuzibila AC de 500-1000V de tip MPR, care oricum e mult mai ieftina, si in mod normal "n-are moarte", decat daca chiar e cazul.

#22
Pribeanu1505

Pribeanu1505

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 225
  • Înscris: 15.04.2014

 marius_vfp, on 07 aprilie 2020 - 20:28, said:

Ar putea sa faa asta da doar pentu 1 sau maxim 2 secunde ,

pribeanu sincer tu ai calculat sa vezi cam cati wati trec prin siguranta de 32 amperi ?
Eu am vrut sa recomand doar ce scrie în manualul invertorului. În cazul meu era vorba de 32A și al lui de 50A, probabil ca a vrut o siguranță mai mica pentru a interveni la cea mai mica fluctuație.

#23
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.130
  • Înscris: 14.07.2008
neatza , va spun ca la un frate , nu va mai luati dupa manuale sunt bune dar nu in totalitate , prefer sa sara siguranta decat igbt-urile din invertor ,

pribeanu , gindestete si fa un calcul , o siguranta de 10 amperi de calitate cu curba C pentru scurt timp (1 secunda) poate tine de trei ori curentul scris pe ea  asta ar insemna 6.900w
la o siguranta de 32a sunt 22kw aprox . sar mosfetii ca popcornu.

as prefera sigurante curba A decat C , dar sunt ceva mai scumpe si se gasesc mai greu .
eu pe iesirea din invertor ,pip3024, am siguranta de 16a curba c , pe intrare de 10a curba c ,  desi cea de 16 mi se pare cam mare sigur o voi schimba .

un alt aspect important in comportamentul meu e ca nui dau "blana " la invertor , trag maxim jumatate din valoarea specificata.

Editat de marius_vfp, 08 aprilie 2020 - 06:36.


#24
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 7.553
  • Înscris: 12.04.2007
Siguranțele nu sunt pentru protecția electronicii. Ea are propria protecție, tot electronica.

Siguranțele fuzibile "se ard" în general în 1-3 milisecunde. Breakerele (automatele) "sar" în 5-50 milisecunde.

MOSFETul se arde în 1-10 microsecunde.
IGBT în general 2-20 microsecunde

#25
Pribeanu1505

Pribeanu1505

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 225
  • Înscris: 15.04.2014
În lipsa de informații am procedat ca în manual, mi sa părut cei drept cam mari dar nefiind pe domeniu am luat de buna informația. Cel puțin pe partea de siguranțe nu am cerut sfatul nimănui.
Chiar aveam siguranțe de 10A și 16A de la construcția casei, o sa revizuiesc instalația.

#26
rares728

rares728

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 66
  • Înscris: 04.08.2008
@ Addysoftware
- Pylontech  a fost prima optiune din motive de siguranta si plug&play. Acum, daca adun informatii si sugestii ma pot orienta spre ceva mai sigur.
- Din pacate, nu cunosc multe, asa ca DC si 100A (2 × baterii de 50A) suna bine pentru mine. O sa ma interesez sa vad ce face un MPR.

Multumesc

@ Marius
  Daca inverterul nu duce peste 5kw ( consum instantaneu), atunci poti recomanda ceva superior ca putere.
Sincer, eu am crezut ce 5kw inseamna doar energia pe care o poate genera inverterul din PV-uri sau baterii. Am crezut ca by-pasul nu intra in calcul, ci doar se adauga. Nu vreau sa risc sa se strice ceva sau sa ia foc ... sunt in conditii de comunitate.

Multumesc

Editat de rares728, 08 aprilie 2020 - 12:20.


#27
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.987
  • Înscris: 01.03.2013

 addysoftware, on 07 aprilie 2020 - 22:01, said:

Gurile rele spun ca Pylontech au uzura mai rapida ca altele (am vazut si grafice).
Exact asa, numai ca invers.
Au uzura mai lenta ca altele.
Vezi graficul atasat.
Si tine cont ca testele sunt facute in conditii vitrege, multe baterii cu renume au capitulat in timpul testelor.

Fișiere atașate


Editat de kolfleading, 08 aprilie 2020 - 13:14.


#28
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 7.553
  • Înscris: 12.04.2007

 kolfleading, on 08 aprilie 2020 - 13:13, said:

Exact asa, numai ca invers.
Au uzura mai lenta ca altele.
Vezi graficul atasat.
Ia compara-le si cu niste Winston.

#29
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.347
  • Înscris: 29.05.2004
adica vrei sa refaca testele facute de aia si sa includa si winston ? sau a facut deja cineva asta si se doreste doar comparatia intre grafice ?

pe de alta parte sunt neplacut surprins de rezultatele alea de mai sus...ma asteptam la mult mai mult de la firmele cu renume

#30
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 7.553
  • Înscris: 12.04.2007
@pexic:
Pai acolo e un NMC, un Li-Ion, si mda, e si un LFP. Dar in principiu se compara mere cu pere. Nu-i tot aia.

Apoi chiar baterii de la aceeasi firma luate unele in 201 altele in 2015 se vor comporta diferit. Nu zic insa ca pe graficul ala e asa ceva, pt ca n-am de unde sa stiu. Spun doar ca produsele evolueaza si ce era la un moment in trecut poate fi diferit acum.

Editat de addysoftware, 08 aprilie 2020 - 17:21.


#31
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.130
  • Înscris: 14.07.2008

 addysoftware, on 08 aprilie 2020 - 08:36, said:

Siguranțele nu sunt pentru protecția electronicii. Ea are propria protecție, tot electronica.

Siguranțele fuzibile "se ard" în general în 1-3 milisecunde. Breakerele (automatele) "sar" în 5-50 milisecunde.

MOSFETul se arde în 1-10 microsecunde.
IGBT în general 2-20 microsecunde
punem fuzibile nui problem

https://ro.elmarksto...32a-product5430

#32
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 698
  • Înscris: 04.02.2008

View Postaddysoftware, on 07 aprilie 2020 - 22:01, said:


Gurile rele spun ca Pylontech au uzura mai rapida ca altele (am vazut si grafice).
Nu-s nici prea ieftine, si au si cu o celula in minus (15 fata de 16 cat ar fi "standard-ul LiFePO4") de aici rezultand o tensiune cam mica a bancului
La avantaje: au deja BMS+SSR incorporat, deci conectarea e extrem de simpla, ca la plumb... Dar BMS-ul incorporat se poate lăsa cu "Poc" la unele chargere.
Care guri rele? Proaste ai vrut sa zici? Pylontech e ... Vezi studiul celor din Australia care se ocupa cu testarea lor sa vezi cine are cea mai line curba la pierderea capacității.

#33
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 795
  • Înscris: 28.07.2005
@rares,

23kwh pe zi consumati mi se par multi,la un apartament de bloc ! Cum ai reusit performanta asta ?

Nu ai pomenit nimic de buget,de banii pe care vrei sa ii bagi si in cat timp vrei sa ii recuperezi in mod personal.

Bafta

Editat de rolion, 22 aprilie 2020 - 01:32.


#34
rares728

rares728

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 66
  • Înscris: 04.08.2008
@ rolion ,   Salut

23KWh/zi :
- lumini + pompe acvariu = 1,2 kWh x 10 ore
- dupa preferinte incalzire/racire sunt 3AC 9000BTU + 1AC 12000BTU ,
- sudura - rar

buget:  pt luna Mai disponibil 3000EUR. Nu am un target anume, dar nu nici nu insist pt ceva pretentios, ma gandisem la 10 PV-uri de 380W(L2000) + invertor PIP5048GK (sau echivalent EaSun) + baterie SH LiIon (48V-5kwh). Am discutat cu asociatia si mi-au confirmat ca sunt admise si panourile de 2000mm fara sa afectez zona comunitara. ingradirea ramane la lungimea insumata a lateralelor: sa nu depaseasca 10.3m.

Nu ma gandesc sa recuperez banii, nici nu cred ca se va intampla asta, dar m-as bucura sa reusesc in regie proprie acest proiect, de aceea am si cerut ajutor aici. Momentan trebuie sa trec de un pas dificil (pt cazul meu): sa realizez si sa montez suportii pt panouri. In mod normal ma ajutau alpinistii utilitari, dar in vremurile astea ...

Multumesc

#35
rares728

rares728

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 66
  • Înscris: 04.08.2008
Salutare din nou. Sunt pe drum:
- 10 panouri MS-380M-72
- EaSun VIII 5KW

Structura a iesit la o inclinatie de 44°, fara  zone umbrite.

Acum incerc sa configurez partea de siguranta:
- Panouri catre Inverter: un switch (? o siguranta automata ?) +Arestor 1000PV +sigurante fuzibile 16A
- Contor catre inverter: Siguranta automata 230V/32A (si cu rol de decuplare)
- Inverter catre consumatori: Siguranta automata 230V/32A (si cu rol de decuplare)
- Inverter catre Baterie: MPR 100A, daca bateria va fi 48v x 100A; cablu 1m x Ø25mm2
Orice sugestie sau corectie este mai mult decat binevenita, mai ales in aceasta faza ...
Ajuta daca mai adaug arestoare si pe partea de AC 230V ?
Un disjunctor de 30mA as putea inseria undeva ?

Multumesc

#36
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 7.553
  • Înscris: 12.04.2007

 rares728, on 27 aprilie 2020 - 20:17, said:

............ +Arestor 1000PV.......
Ce ar trebui sa faca arestorul 1000PV?..

 rares728, on 27 aprilie 2020 - 20:17, said:

...........MPR 100A, daca bateria va fi 48v x 100A;..............
ce treaba are MPR-ul cu .......amperajul bateriei?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate