Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

inmultirea coacazului AURIU

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
luchianv

luchianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.02.2012
Buna seara,

Vorbesc despre soiul de coacaz auriu (ribes aureum) si nu negru. Cei care ati gustat fructele acestui soi stiti diferenta enorma la gust. Plus ca e rezistent la mana.

Am gasit un articol pe un site moldovenesc care suna asa:

"Plantarea coacăzului auriu nu este complicată. Singurul lucru de care trebuie să țineți cont este asigurarea unei gropi spațioase (50x50x50) cu pămînt fertil, deoarece acest arbust poate crește pe același loc timp de 20 de ani. Se înmulțește prin cîrlige. De asemenea, prin semănarea semințelor primăvara devreme sau pe iarnă. La semănarea de primăvară stratificarea semințelor (menținerea în nisipul umed sub zăpadă sau în frigider) timp de 2-4 luni accelerează creșterea."

Ce vrea sa spuna cu inmultirea prin carlige? Ce presupune?

Dar la inmultirea prin seminte? Adica iau acele seminte mici si o sa-mi iasa un pui de coacaz? Posted Image) Parca imi vine greu a crede. Ce presupune stratificarea semintelor? Adica pun seminte in nisip, bag nisipul la frigider 2-4 luni si dupa ce se intampla?

A mai procedat cineva asa sa ma poata lamuri cu aceste 2 procedee de inmultire?

Multumesc

Edited by luchianv, 05 April 2020 - 22:12.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ala e bun ca ornamental. Florile miros foarte frumos.
Rar face fructe, iar inmultirea se face usor prin lastari.

#3
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,575
  • Înscris: 27.01.2012
Semintele le pui in ghiveci afara din toamna si astepti sa rasara primavara. Chestia aia cu carligul trebuie sa fie o exprimare basarabeneasca pentru marcotaj.

Edited by subway_guru, 05 April 2020 - 22:23.


#4
luchianv

luchianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.02.2012

 pasilla, on 05 aprilie 2020 - 22:22, said:

Ala e bun ca ornamental. Florile miros foarte frumos.
Rar face fructe, iar inmultirea se face usor prin lastari.

Rar face fructe? Posted Image) Tu sigur n-ai avut contact cu un coacaz auriu!

 subway_guru, on 05 aprilie 2020 - 22:22, said:

Semintele le pui in ghiveci afara din toamna si astepti sa rasara primavara. Chestia aia cu carligul trebuie sa fie o exprimare basarabeneasca pentru marcotaj.

Voi incerca cu semintele. Poate fac de un 100 de butasi :)

Edited by luchianv, 05 April 2020 - 22:47.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 luchianv, on 05 aprilie 2020 - 22:40, said:

Rar face fructe? Posted Image) Tu sigur n-ai avut contact cu un coacaz auriu!
Am mai multi si abia astept sa infloreasca. Miros foarte placut.

#6
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,575
  • Înscris: 27.01.2012
E uneori folosit si ca portaltoi pentru coacazii clasici ceea ce indica o calitate/cantitate slaba a fructelor.

#7
luchianv

luchianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.02.2012
Ca e folosit ca si portaltoi indica mai degraba rezistenta lui la boli, seceta, etc. Fructele de coacaz auriu sunt incomparabile ca gust cu cele de coacaz negru, sunt net superioare!!!!

#8
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,575
  • Înscris: 27.01.2012
Atunci de ce nu e cultivat pe scara larga???

#9
luchianv

luchianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.02.2012
Pai ma tem ca nu-ti pot raspunde. Asta m-am tot intrebat si eu de-a lungul timpului. Am pus intr-un an coacaz negru in gradina, nestiind ca e diferenta asta mare de gust. Au rodit, plini de fructe, la fel de multe ca si la coacazul auriu, dar nu ma mai ating de ele; din moment ce ai mancat coacaz auriu uiti de cel negru.

#10
luchianv

luchianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.02.2012

 pasilla, on 05 aprilie 2020 - 22:22, said:

Ala e bun ca ornamental. Florile miros foarte frumos.
Rar face fructe, iar inmultirea se face usor prin lastari.

N-are deloc fructe; si asta e o singura ramura

[ https://ecology.md/uploads/files_elfinder/2016/05/smorodina.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,084
  • Înscris: 17.03.2005
Ribes aureum e utilizat ca și portaltoi pt alte plante din familia Ribes, în special coacăz și agris, nu pt ca e rezistent sau alte aiureli ci pt ca astfel se poate obține o planta cu port înalt, tip pom(isor).

Aureum creste sub forma unor lujeri, oarecum similar cu alunul, și are niște ramificații slabe.
Practic acel lujer servește ca și tulpina pt arbustul tufa altoit.

Viabilitatea sa ca și portaltoi 3 insa foarte discutabila, plantele în general o duc doar câțiva ani, tulpina îmbătrânește, e oricum mult prea firava pt a susține arbustul altoit și necesita o susținere serioasa, etc.
E ok ca și decor/curiozitate, practic mai puțin.
Agrisul merge ceva mai binișor decât coacazul, în genere plantele trăiesc mai mult și se dezvolta mai bine. Probabil e semn ca e vorba de o compatibilitate mai buna, deși la altoire merg bine și coacazii ba chiar la altoirea de primăvară (în uscat) merg mai bine decat agrisii.

Plantele se altoiesc in verde mai bine decat in uscat și pt altoire se folosesc metode copulative cu segment altoi lastar.

Ca și planta în sine(deci nu portaltoi), Ribes Aureum e o planta interesanta și care e ușor de intretinut/cultivat, cu mențiunea ca de multe ori lujerii mecesita susținere.
Lujerii trebuie intineriti/înlocuiți la câțiva ani, de asemenea lujerii e bine sa fie rariri in asa fel încât în fiecare an sa obții lujerii tineri de o talie buna(10-15mm la baza, 1-1.2+m înălțime.

Florile sale, galbene, în general abundente pe lujer, au un miros extraordinar de frumos, pt mine e cam la fel de spectaculos ca și mirosul frunzelor de coacaz negru, evident diferit.

Fructifica de fructificat, la mine fructele nu prea seamana cu poza de mai sus ca si numar mărime samd
Sunt niște bace neomogene ca și mărime în ciorchini, care se coc etapizat, ciorchini sunt mai lalai decât cei de coacaz, evident nu se poate culege similar...
Dar ca și aroma și gust aceastea sunt interesante, cumva seamana ca aspect al fructului cu josta deși sunt mult mai mici, în schimb aroma e aparte, cumva spre aroma de coacaz neagra.

Per total nu e o planta cu o rezistenta absolut deosebita, parca mai face caTe o fainare când și cand(parca...), dar e o planta robusta care e mai aproape de "sălbăticiune" decât de o planta moderna de cultura.
Pt mine motivul pt care merita sa ocupe spațiul în curte ba chiar sa nu lipsească e mirosul florilor asa cum nici coacazul negru e pt aroma frunzelor sale.
Fructele sunt bonus, câte sunt...


PS. Cârlige inseamna butasi.
Se înmulțește ușor prin butasi, ca și celelalte plante din familia Ribes.
Evident, se poate și marcota, având în vedere  modul în care creste se poate ușor marcota aerian sau se poate mușuroi la baza lujerilor.


#12
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 luchianv, on 05 aprilie 2020 - 22:54, said:

Ca e folosit ca si portaltoi indica mai degraba rezistenta lui la boli, seceta, etc. Fructele de coacaz auriu sunt incomparabile ca gust cu cele de coacaz negru, sunt net superioare!!!!

Coacazul negru e cel mai interesant ca gust. Am si auriu si rosu. Nu le mananca nimeni.. Fructifica mai putin ca ala negru in general.
Cand eram mic ( acu 30 de ani ) bunica facea vin din coacaze rosii si aurii. ''Pomicica'' ii spunea aici la mine in jud. Iasi.

De inmultit..e simplu. Prin butasire. Ca orice boschet :).

#13
luchianv

luchianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.02.2012

 parintele, on 06 aprilie 2020 - 01:43, said:

Ribes aureum e utilizat ca și portaltoi pt alte plante din familia Ribes, în special coacăz și agris, nu pt ca e rezistent sau alte aiureli ci pt ca astfel se poate obține o planta cu port înalt, tip pom(isor).

Te contrazic! Ribes aureum e rezistent la mana. In timp ce coacazul negru era bolnav, coacazul auriu nu dadea semn de nici o boala (vorbesc de gradina mea)
Ce-l mai deosebeste de fratele lui mai negru sunt frunzele care au aspect total diferit.

Vorbind de gust, eu am coacaz negru plantat in gradina din care nu pot manca, dar voi spuneti ca fructele sunt gustoase. Acum sunt doua posibilitati, ori n-am nimerit eu soiul de coacaz negru potrivit (ca fructele aduc a gust de iarba chioara fiind foarte putin dulci) ori voi n-ati gustat niciodata coacaz auriu.

In sezon, moldovenii din Cahul aprovizioneaza piata cu coacaz auriu de pe o "plantatie salbatica" de la marginea orasului. E o plantatie imensa. N-apuc niciodata sa ma satur; moldovenii astia sunt ca graurii

#14
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,769
  • Înscris: 07.09.2004
Vorba savantilor rusi: "de gustibus non disputandum est" ...

#15
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,084
  • Înscris: 17.03.2005

 luchianv, on 06 aprilie 2020 - 21:42, said:



Te contrazic! Ribes aureum e rezistent la mana. In timp ce coacazul negru era bolnav, coacazul auriu nu dadea semn de nici o boala (vorbesc de gradina mea)
Ce-l mai deosebeste de fratele lui mai negru sunt frunzele care au aspect total diferit.

Vorbind de gust, eu am coacaz negru plantat in gradina din care nu pot manca, dar voi spuneti ca fructele sunt gustoase. Acum sunt doua posibilitati, ori n-am nimerit eu soiul de coacaz negru potrivit (ca fructele aduc a gust de iarba chioara fiind foarte putin dulci) ori voi n-ati gustat niciodata coacaz auriu.

In sezon, moldovenii din Cahul aprovizioneaza piata cu coacaz auriu de pe o "plantatie salbatica" de la marginea orasului. E o plantatie imensa. N-apuc niciodata sa ma satur; moldovenii astia sunt ca graurii
Ma contrazici dar ești sigur ca stii cu adevărat ce spui?
Cand zici ca e rezistent la mana te referi mai exact la ce boala produsa de ce patogen?
Ca mana e o boala produsa de o ciupercă(phytophthora, plasmopara,peronospora, etc) si nu prea afectează plantele din genul ribes, cel puțin nu atât de frecvent ca alte boli incomparabil mai des intalnite(vreo 2 feluri de. Fainare, antracnoza, Rugina samd)

Daca prin mana zici cum zice țăranul la orice boala fungica.. E ok dar nu ma contrazici, discutam doar la alt palier.



#16
luchianv

luchianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.02.2012

 parintele, on 06 aprilie 2020 - 23:37, said:

Ma contrazici dar ești sigur ca stii cu adevărat ce spui?
Cand zici ca e rezistent la mana te referi mai exact la ce boala produsa de ce patogen?
Ca mana e o boala produsa de o ciupercă(phytophthora, plasmopara,peronospora, etc) si nu prea afectează plantele din genul ribes, cel puțin nu atât de frecvent ca alte boli incomparabil mai des intalnite(vreo 2 feluri de. Fainare, antracnoza, Rugina samd)

Daca prin mana zici cum zice țăranul la orice boala fungica.. E ok dar nu ma contrazici, discutam doar la alt palier.

Pai sunt mai multe tipuri de mana? Mana vitei de vie, mana tomatelor, mana coacazului negru (nu e aceeasi Phytophthora infestans?)

De ce s-ar mai scrie ca e rezistent la mana daca ar fi rezistent doar la una din cele 3 spuse de tine?

Quote

În SUA este interzisă cultivarea coacăzului negru, deoarece este purtătorul de mană, ce infestează semănăturile de cereale, în schimb coacăzul auriu este cultivat pe larg, deoarece nu este afectat de această boală


#17
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,769
  • Înscris: 07.09.2004
Nu e aceeasi la vita de vie si la rosii. O simpla cautare pe google te lamureste.

Acuma vad ca pe langa coacaz si cerealele pot fi afectate de mana...  de unde le scoti? Citatul ala de la urma e de pe un site din Rep. Moldova care are ca sursa un site rusesc floraprice.ru Au tradus si ei cum s-au priceput sau mai bine zis nu s-au priceput.

#18
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,084
  • Înscris: 17.03.2005
1. Habar nu am unde ai găsit tu acel citat, în principiu iti recomand sa citești/verifici din surse documentate, nu de pe la te miri ce nene care are o noțiune a termenilor mai mult sau mai puțin aproximativa.
E posibil sa ii zică și "mana" in vreo carte scrisa de careva pe la noi, boala respectiva e o rugina de fapt.

2. Americanii au interzis cultivarea pe alocuri și asta acum mai mult de 100 de ani. În principiu de prosti, exista și ceva ceva motive dar în esenta  rugina afecta pinul și cum industria lemnului era ditamai monstrul iar coacăze nu manca nici mama zmeilor, au găsit ei rezolvarea, au dat vina pe 2 coacăzi.

In fine, și-au revenit cu capul, azi se cultiva bine merci, boala e o rugina și nu o mana și noi despre asta vorbeam.

3. Mana nu e cauzata doar de phytophthora, aia a ciuperca patogenia care ataca în principiu legumele din gradina.

Prin extensie pentru ca manifestările sunt oarecum similare, popular termenul de mana a fost folosit și la unele boli ale altor specii, vita de vie de ex, plante din cultura mare samd.
Bolile numite mana xxxx (vitei de vie, florii soarelui samd) sunt însă cauzate de alte ciuperci.

In genere numele de mana al unei boli e asociat cu simptome de genul "pete mari și neregulate pe frunze, de culoare mai degrabă inchisa, Aspect de oparit al leziunilor frunzelor în faza inițială pt ca apoi sa se necrozez3 sinsa senusuce, boala cuprinde generalizat planta, ulterior ataca și tulpinile pe care apar pete mari, negre...
Pe spatele frunzelor exista spori ca un puf, deschis la culoare, etc"

Rugina e cu totul alta mâncare de peste.


4. Ribes aureum fiind o sălbăticiune, In principiu normal ca este o planta ceva mai rezistenta la unele boli insa de aici și pana la a spune ca e rezistenta la mana e drum lung.

Si nu e atât de foarte rezistenta, asa cum ziceam inițial, asta în măsura în care nici alte specii din familie nu subt chiar praf.

Fiecare specie e rezistenta nativ la unele boli indigene zonei de proveniență, și jurul sau coacazul sunt rezistente la alte boli dar sensibile la atacul patogenilor aduși din zone străine pt care sălbăticiune locala nu a dezvoltat toleranta.
Cam asa e și în acest caz.

5. Nefiind o planta cu larga răspândire locala, mulți dintre noi avem (sau în multe locuri exista) varietăți diferite.

Asa cum la coacăz sau mur exista soiuri diverse, și la Aureum probabil ca exista mai multe varietati.

Eu am varietatea folosita drept portaltoi, asa am ajuns sa am Aureum.
Asta nu produce ca in poza, nu chiar asa.
Probabil ca în aceeași situație or fi si alti colegi pe aici.

Este posibil ca în alte zone(cum e cazul Moldovei) sa existe alte selecții care sa fie ușor diferite si sa producă fix ca în poza ta..

De aia e util forumul, mai aflam chestii.

Per total ideea e simpla : Ribes aureum e un arbust fructifer interesant în sine și care are niște elemente ce îl fac demn de a fi încercat în curte. Pt mine acestea sunt floarea cu miros special și apoi fructele care sunt la fel, interesante.



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate