Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

Bmw 320d e90 163cp 2006 automat LIMP MODE

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Al3dHell

Al3dHell

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 21.03.2020
Salut!Am un BMW 320d E90 163cp automat din 2006. Am curățat filtrul de particule si până sa il curăț masina a intrat în limp mode. Acum ca am pus totul la loc se tureaza numai până la 3500rpm , ce ar trebui să fac sa iasa din timp mode , ar trebui să fac o tură cu el sau ce ?

#2
Mircea332243

Mircea332243

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 01.05.2019
cum adica "l-am curatat" ?

p.s : n-ai ce sa-i faci, decat sa-l schimbi ! vezi ca vand nemtii filtre de particule neoriginale la preturi destul de bune ! Nu recomand sa dai filtrul jos, eu am facut asta iar mai apoi am pus alt filtru inapoi, pentru ca era oribil. Inafara faptului ca ramanea fum dupa masina cand mergeam de zici ca faceam un gratar in portbagaj, ma si intoxicam cand conducecam.. daca deschideam geamu ma intoxima si mai rau...

Edited by Mircea332243, 03 April 2020 - 14:21.


#3
GTDONE

GTDONE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 21.06.2012
Fa o diagnoza si vezi exact care este problema, poate ai curatat filtrul degeaba nu merge ca la 1300 boss

#4
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,360
  • Înscris: 22.10.2007

 Al3dHell, on 03 aprilie 2020 - 11:33, said:

Salut!Am un BMW 320d E90 163cp automat din 2006. Am curățat filtrul de particule si până sa il curăț masina a intrat în limp mode. Acum ca am pus totul la loc se tureaza numai până la 3500rpm , ce ar trebui să fac sa iasa din timp mode , ar trebui să fac o tură cu el sau ce ?
Faci rost de un "tester" de care o fi el si vezi intai ce erori ai, poate nu e dpf-ul ci altceva.

#5
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
De curiozitate, cum ai "curatat" filtrul?

#6
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,307
  • Înscris: 24.06.2006

 Mircea332243, on 03 aprilie 2020 - 14:21, said:

Nu recomand sa dai filtrul jos, eu am facut asta iar mai apoi am pus alt filtru inapoi, pentru ca era oribil. Inafara faptului ca ramanea fum dupa masina cand mergeam de zici ca faceam un gratar in portbagaj, ma si intoxicam cand conducecam.. daca deschideam geamu ma intoxima si mai rau...
dacase fac modificarile de rigoare si la calculatorul masinii nu se-ntampla asa ceva

#7
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,678
  • Înscris: 24.10.2015

 Mircea332243, on 03 aprilie 2020 - 14:21, said:

cum adica "l-am curatat" ?

p.s : n-ai ce sa-i faci, decat sa-l schimbi ! vezi ca vand nemtii filtre de particule neoriginale la preturi destul de bune ! Nu recomand sa dai filtrul jos, eu am facut asta iar mai apoi am pus alt filtru inapoi, pentru ca era oribil. Inafara faptului ca ramanea fum dupa masina cand mergeam de zici ca faceam un gratar in portbagaj, ma si intoxicam cand conducecam.. daca deschideam geamu ma intoxima si mai rau...

Daca iti facea fum ca la gratar cu motorul incalzit inseamna ca sunt probleme. Raportul combustibil-aer e prost, ardere imperfecta. Filtru de particule doar ascunde problema.

#8
Al3dHell

Al3dHell

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 21.03.2020
Uleiul castrol edge m 5w30 ii bun sau ii recomandat altul?

#9
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,360
  • Înscris: 22.10.2007
cauta altceva, liqui moly synthoil, motul, total, shell etc important e sa respecte norma BMW.

Edited by _-livio-_, 04 April 2020 - 21:19.


#10
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,678
  • Înscris: 24.10.2015
Bmw LL04 mai exact, daca e cu filtru de particule.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate