Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Discutie serioasa despre Coronavirus / COVID-19 (partea a IV-a)

* * * - - 14 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9220 replies to this topic

#2377
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 lstefanescu14, on 31 martie 2020 - 18:59, said:

Deci acum putem incepe sa tragem sperante
Ajungem la maxim pe 12 aprilie dupa care scadem , asta e important.
Dar de unde stim ca ieri am intrat in faza aia accelerata care tine 13 zile?
La Franta de exemplu cum se potriveste modelu?
Franta cred ca prin ianuarie a avut primele cazuri.
In cazul ipotetic, daca s-ar respecta carantina.
Altfel urcam si tot urcam pana in mai, cel putin.

#2378
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

 bumpocbum, on 31 martie 2020 - 19:00, said:


UN medic poate intelege mai bine fata de noi ce inseamna sa tratezi pacienti cu coronavirus (sau suspecti) fara protectia adecvata.....

Eu nu pot sa ii condamn ca nu sunt kamikaze. Sau ca sunt constienti ca pot sa infecteze si pacienti cu alte afectiuni !

Poate unii sunt lasi ca prefera sa o intinda ca sa nu se infecteze pe ei si pacientii lor !

Daca aveau toate conditiile necesare tratarii pacientilor in siguranta si isi dadeau demisia atunci da, aveati dreptate !

Medicii necacaciosi si-au luat echipamente de protectie pe banii lor in urma cu 2 saptamani.

Tocmai pentru ca stiau ca o sa fie nevoie de un back up in spitalele romanesti de cacat, de unde intotdeauna lispeste ceea ce trebuie cand trebuie

#2379
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005

 Signed_on_ice, on 31 martie 2020 - 18:57, said:

Colegiul Medicilor, daca nu a colapsat, este in stare sa le atarne o tinichea de coada, pe viata.

Pandemia trece, oamenii raman

Dupa ce trece pandemia, medicii care acum sunt la datorie o sa doreasca primii sa inteleaga ce masuri s-au luat impotriva dezertorilor

Asa de simplu este.

Aha, cum s-au pedepsit si pana acum cazurile de malpraxis sau mai bine zis durere-n pl pana dai plicul :)

#2380
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

 Signed_on_ice, on 31 martie 2020 - 19:04, said:

Medicii necacaciosi si-au luat echipamente de protectie pe banii lor in urma cu 2 saptamani.
De unde stii?

#2381
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005

 ro_explorer, on 31 martie 2020 - 19:00, said:


Pai asta pot sa faca sa ma ia cu arcanul si sa ma puna pe post de dummy in camp, ca eu mana pe arma nu pun ;) ...
Pui ca popa... 🤣

#2382
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008

 lstefanescu14, on 31 martie 2020 - 18:59, said:

Deci acum putem incepe sa tragem sperante
Ajungem la maxim pe 12 aprilie dupa care scadem , asta e important.
Dar de unde stim ca ieri am intrat in faza aia accelerata care tine 13 zile?
La Franta de exemplu cum se potriveste modelu?
Franta cred ca prin ianuarie a avut primele cazuri.

Ce zicea modelul in 28 martie despre Franta:

Attached File  Franta.jpg   80.35K   44 downloads

Verifica si tu in ziua de azi

P.S. Azi 44.550 cazuri. E in grafic.

Edited by Patefon, 31 March 2020 - 19:09.


#2383
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
E clar esti ca si mort. Pregateste-ti cosciugul si stai imbracat in costum cu lenjerie curata.

Eu am vreo saptamana si un pic de cand sunt izolat in casa mea secundara, primesc hrana de la prieteni si aia e. Pt unul care a lucrat in Lombardia inca n0am nici un simptom.
In Romania ma tem de prima mea vizita la supermarket cand o sa ies de aici. Trebuie sa imi fac rost de un combinezon, masti am din italia, bag si viziera de la drujba. :P

#2384
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,865
  • Înscris: 17.09.2003

 Patefon, on 31 martie 2020 - 18:59, said:


Nu. Daca ai spalat manusile. Si daca nu ar fi fost spalate fluxul de particule era de la gura la manusa. Doar daca, anterior spalarii te-ai scarpinat in nas sau la ochi.
Va multumesc de raspunsuri. Recunosc ca am mai fost si la magazin si de asta ma temeam. Ca cine stie cine atinge clantele alea.  Dar stiam ca virusul rezista pana la 3 zile pe plastic.

#2385
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004

 bumpocbum, on 31 martie 2020 - 18:35, said:


"cu ce se confruntă personalul medical din Cluj-Napoca. El atrage atenția asupra unui fenomen periculos: în țară continuă demisiile personalului medical, pe fondul lipsei echipamentelor de protecție și a modului în care sunt tratați de autorități în plină pandemie de coronavirus."

Oare chiar sunt lasi ?
In mare parte da.
Uite aici echipament de protectie fabricat chiar de doctori Spania:
https://www.nytimes....l?smid=pl-share

New York:
[ https://pbs.twimg.com/media/EUFvaRaUUAIiNgO?format=jpg&name=small - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2386
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,271
  • Înscris: 27.07.2006

 marius.bunu, on 31 martie 2020 - 19:02, said:

"La ce va trebuie,ba,botosei de unica folosinta?"
:)
Sau, ca sa mai destindem atmosfera: "pentru ce sa dam cu var ?"

#2387
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

 Slick0r, on 31 martie 2020 - 19:04, said:


Aha, cum s-au pedepsit si pana acum cazurile de malpraxis sau mai bine zis durere-n pl pana dai plicul Posted Image

Daca tu ai impresia ca medicii care sunt acum in spitale, aia necacaciosi, care stiu ca pot sa moara oricand, dar care nu vor muri vor tace la sfarsitul pandemiei te inseli amarnic.

#2388
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

 Signed_on_ice, on 31 martie 2020 - 19:06, said:

[...]
Faci pariu? Si daca vor glasui..nu-s ei in "colegiu"..

Edited by diaconuliviu, 31 March 2020 - 19:09.


#2389
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Miliardarul George Soros a anunțat că donează 1 milion de euro autorităților de la Budapesta, pentru a ajuta în lupta cu coronavirusul .

„Pandemia Covid-19 nu cunoaște limite, nu ține cont de țări, comunități, religie sau oameni. Toată lumea poate fi infectată, dar unii dintre noi suntem mai vulnerabili decât alții. Mă gândesc la bătrâni și la persoanele fără adăpost, care sunt tot mai multe în urma concedierilor”, a transmis Soros într-un comunicat publicat pe site-ul Fundației Open Society.

Stire de pe site-ul ProTv

Sa nu ziceti ca nu a dat si Soros ajutor in lupta cu virusul Posted Image

Edited by MembruAnonim, 31 March 2020 - 19:10.


#2390
NotEasy

NotEasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.10.2010

 OClaudiu, on 31 martie 2020 - 19:05, said:


Dar stiam ca virusul rezista pana la 3 zile pe plastic.

De unde stii?


#2391
Chriss_Summer

Chriss_Summer

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,857
  • Înscris: 22.05.2011

 Cris007, on 31 martie 2020 - 18:54, said:

In New York in unele spitale asistentele poarta pungi de gunoi pe post de echipament de protectie.
Hai sa fim seriosi! Aia a fost o poza cam pe cand a inceput nenorocirea la New York cu niste cadre medicale inimoase care s-au carpit cum au putut pana au aparut echipamentele.
La ora asta, tot corpul medical american e mai echipat decat NASA. Hai sa nu-i vaitam pe americani, au resurse aproape nelimitate. Au echipamente, au medicamente, dar ce e mai important, au constiinta si dragoste fata de semeni. S-au oferit zeci de mii de voluntari, in nici un caz nu demisioneaza.

Edited by Chriss_Summer, 31 March 2020 - 19:13.


#2392
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
Asta e banda de avertizare pe MSN

BREAKING NEWS: US virus death toll exceeds official China tally, according to Johns Hopkins. Details to come.

Ma intreb ce zice dl. Trump acum. Tot asa optimist?

#2393
mereuprobleme

mereuprobleme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 31.08.2010

 Signed_on_ice, on 31 martie 2020 - 19:06, said:



Daca tu ai impresia ca medicii care sunt acum in spitale, aia necacaciosi, care stiu ca pot sa moara oricand, dar care nu vor muri vor tace la sfarsitul pandemiei te inseli amarnic.

Dacă vor face gălăgie sa se îndrepte spre minister,oricum mulți nu vor ieși din criză asta la cum stam noi cu spitalele si izolare.

De la colectiv până acum nu a facut nimic ministerul sănătății,peste 20 ani de la covid in privinta spitalelor vom fi tot in punctul de azi.

#2394
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

 Chriss_Summer, on 31 martie 2020 - 19:09, said:

[...]
La ora asta, tot corpul medical american e mai echipat decat NASA. Hai sa-i nu-i vaitam pe americani, au resurse aproape nelimitate. Au echipamente, au medicamente, dar ce e mai important, au constiinta si dragoste fata de semeni. S-au oferit zeci de mii de voluntari, in nici un caz nu demisioneaza.

Acum vreo 2-3 zile ii sfatuia basescu pe ai nostri sa caute costumele antichimice (de fapt erau cica si antiatomice, fiss) ramase prin depozitele armatei.

Edited by diaconuliviu, 31 March 2020 - 19:12.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate