Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Discutie serioasa despre Coronavirus / COVID-19 (partea a IV-a)

* * * - - 14 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9220 replies to this topic

#2413
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 04.10.2007
Toata lumea se da de ceasul mortii acuzand in stanga si in dreapta spitalele, medicii si asistentele pentru ca LE E FRICA de ce li s-ar putea intampla cand vor ajunge in stare grava la spital. Interesant e ca nimeni nu-si pune la modul serios intrebarea daca, datorita carentelor din sistemul medical VA MAI AVEA SANSA SA AJUNGA SA FIE ADMIS LA SPITAL unde sa fie tratat. Mor oamenii acasa fara ca macar sa li se ofere consiliere telefonica sau sa fie testati. Si asta se intampla in UK, nu in Romania.

#2414
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,668
  • Înscris: 06.08.2004

View Postbumpocbum, on 31 martie 2020 - 19:24, said:


Pana vin echipamente adecvate se poate sa infectezi tu ca medic (infectat din cauza improvizatiilor)  mult mai multi pacienti care altfel aveau o banala raceala !

Asa ca mai bine trimiteau pacientii acolo unde puteau fi ingrijti conform normelor decat sa faca pe kamikaze !

Nu mai zic de legislatie....
Pai inteleg ca nu i-au trimis.
Pacientii nici nu erau macar internati la sectia de infectioase.
Cine e de vina?

#2415
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,449
  • Înscris: 02.09.2006

View Postfansat, on 31 martie 2020 - 14:33, said:


E in regula. In cazul asta se sterge undeva cu juramantul lui Hipocrate pe care nu-l mai respecta. Si ce frumos se incheie acest juramant, chestie care se potriveste perfect cu vremurile actuale:

   "Dacă voi respecta acest jurământ şi nu îl voi călca, viaţa şi arta mea să se bucure de renume şi respect din partea tuturor oamenilor; dacă îl voi trăda devenind sperjur, atunci contrariul."
totusi, de ce un medic ortoped, urechist sau ochelarist ar trebui sa lucreze intr-o clinica un sint adusi bolnavi contagiosi? daca erau interesati de aceste boili, urmau specializarea respectiva! nu poti sa inveti in citeva zile ce au invatat altii in  citiva ani de specializare!

#2416
NotEasy

NotEasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.10.2010

View PostOClaudiu, on 31 martie 2020 - 19:20, said:


De pe site-ul oficial de informare.

Da si mie link.

#2417
mereuprobleme

mereuprobleme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 31.08.2010
Nu stiu ce părere aveți voi ,însă eu le dau dreptate medicilor care au dat 1 pas înapoi,macar sa existe  echipament de protecție.

Dacă se îmbolnăvesc si ei ce se întâmplă cu restul? Puneti si asa problema.

#2418
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014

View Postmereuprobleme, on 31 martie 2020 - 19:28, said:

Nu stiu ce părere aveți voi ,însă eu le dau dreptate medicilor care au dat 1 pas înapoi,macar sa existe  echipament de protecție.

Dacă se îmbolnăvesc si ei ce se întâmplă cu restul? Puneti si asa problema.
Pai trebuia sa se faca farmacisti atunci....
Nu sa tina locul ocupat

PS: pentru comparatie:
https://edition.cnn....SHgssN8s0n9qw8g


Puteti spune orice, dar a, acum mai bine ca niciodata, nu se negociaza pricipiile.

Si-n plus iti spun eu ca de fapt astia nu sunt medici, ci niste spagari care au gasit un loc caldut..un medic stie la ce se expune si nu se teme de o gripa amarata.

Edited by riso, 31 March 2020 - 19:32.


#2419
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

View Postiladi, on 31 martie 2020 - 18:18, said:

Da, bre, managerul sa-si dea demisia si sa fie bagat la bulau. Medicii si asistentele ar fi trebuit sa-l dea in gat pentru ca e un dobitoc. Insa eu vorbesc de zeci de alte cazuri in care nu-s ce tanti s-au ridicat si au plecat acas pentru ca, vezi doamne, s-au speriat.

Nu se poate baga la bulau, pentru ca bulaul a fost rechizitionat pentru a fi facut carantina.

Observ aparitia unei noi categorii de "iresponsabili" - doctorii demisionari.

Stimati instigatori la ura, vedeti sa nu strige cineva la voi pe strada ca sunteti "medici dezertori". Sau va imaginati ca-n caz de (doamne fereste) va mai sta cineva sa cerceteze "ce si cum"....

Edited by cap_tepos, 31 March 2020 - 19:35.


#2420
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019
UK

Deaths:
1,789
Recovered:
135

Ceva e dubios aici. Probabil i-au testat doar pe cei in stare grava(initial cel putin, nu stim mai departe), ca alfel nu se explica.

#2421
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,668
  • Înscris: 06.08.2004

View Postradu2014, on 31 martie 2020 - 19:27, said:

Toata lumea se da de ceasul mortii acuzand in stanga si in dreapta spitalele, medicii si asistentele pentru ca LE E FRICA de ce li s-ar putea intampla cand vor ajunge in stare grava la spital. Interesant e ca nimeni nu-si pune la modul serios intrebarea daca, datorita carentelor din sistemul medical VA MAI AVEA SANSA SA AJUNGA SA FIE ADMIS LA SPITAL unde sa fie tratat. Mor oamenii acasa fara ca macar sa li se ofere consiliere telefonica sau sa fie testati. Si asta se intampla in UK, nu in Romania.
In Romania niciun om serios nu isi pune problema sa ajunga la spital, chiar daca e infectat. Singura noastra sansa e carantina, nu spitalul.
Problema e ca mor oameni care sunt in spitale cu alte probleme. Asteapta sa fie operati de cancer si se curata de virus.

#2422
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007

View Postmereuprobleme, on 31 martie 2020 - 19:28, said:

Nu stiu ce părere aveți voi ,însă eu le dau dreptate medicilor care au dat 1 pas înapoi,macar sa existe  echipament de protecție.

Dacă se îmbolnăvesc si ei ce se întâmplă cu restul? Puneti si asa problema.
Si daca se retrag , ce se intampla cu restul ?

#2423
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostCris007, on 31 martie 2020 - 19:28, said:

Pai inteleg ca nu i-au trimis.
Pacientii nici nu erau macar internati la sectia de infectioase.
Cine e de vina?

Sistemul medical ? Decizii slabe la niveluri superioare ?  Nerspectarea legislatiei ? Vad ca incep sa se deschida dosare in rem !..... Sunt curios care medic mai risca ....

#2424
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006

View PostChayah, on 31 martie 2020 - 19:25, said:

Posted Image
Asta e replica de adolescent infatuat și egocentric.
E bine, ca nu sunt in publicul tinta a lu covid,

#2425
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019

View Postmereuprobleme, on 31 martie 2020 - 19:28, said:

Dacă se îmbolnăvesc si ei ce se întâmplă cu restul? Puneti si asa problema.
S-a vazut la suceava: mor oamenii care au venit cu alte afectiuni

#2426
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 17.09.2003

View PostNotEasy, on 31 martie 2020 - 19:28, said:

Da si mie link.
https://www.digi24.r...xidabil-1276240

#2427
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View Postradu2014, on 31 martie 2020 - 19:27, said:

Toata lumea se da de ceasul mortii acuzand in stanga si in dreapta spitalele, medicii si asistentele pentru ca LE E FRICA de ce li s-ar putea intampla cand vor ajunge in stare grava la spital. Interesant e ca nimeni nu-si pune la modul serios intrebarea daca, datorita carentelor din sistemul medical VA MAI AVEA SANSA SA AJUNGA SA FIE ADMIS LA SPITAL unde sa fie tratat. Mor oamenii acasa fara ca macar sa li se ofere consiliere telefonica sau sa fie testati. Si asta se intampla in UK, nu in Romania.


Mi-am pus eu întrebarea. Și mi-am răspuns!
Dacă m-aș îmbolnăvi, aș rămâne acasă. În spital nu m-aș duce pt nimic în lume.
Dacă ma fac bine, bine, iar dacă mor, asta e, poate voi trăi mai mult în viața următoare :).

Edited by Chayah, 31 March 2020 - 19:35.


#2428
mereuprobleme

mereuprobleme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 31.08.2010

View Postriso, on 31 martie 2020 - 19:30, said:


Pai trebuia sa se faca farmacisti atunci....
Nu sa tina locul ocupat

Tu ce meserie ai?

Ex: daca esti electrician si seful tau te trimite să repari.... pana mea ceva,dar la plecare iti spuna "Ba vezi cu nu vei avea mănuși electroizolante si nici sa opresti curentul nu ai voi,ai voie doar să repari aia si repede" tu ce faci in cazul asta?

#2429
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,668
  • Înscris: 06.08.2004

View Postmereuprobleme, on 31 martie 2020 - 19:28, said:

Nu stiu ce părere aveți voi ,însă eu le dau dreptate medicilor care au dat 1 pas înapoi,macar sa existe  echipament de protecție.

Dacă se îmbolnăvesc si ei ce se întâmplă cu restul? Puneti si asa problema.
Si in Italia s-au imbolnavit. Si in China. O sa se mai imbolnaveasca, chiar si cu super-echipamente.
Ce vrei acum? Sa suspendam activitatea si in spitale nu doar la restaurante si baruri?
Nu e un argument.

#2430
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019

View PostCris007, on 31 martie 2020 - 19:31, said:

Problema e ca mor oameni care sunt in spitale cu alte probleme. Asteapta sa fie operati de cancer si se curata de virus.
Exact! Iar unii prosti vor ca medicii sa lucreze fara echipamente de protectie, si ce daca se imbolnavesc si-i imbolnavesc pe altii care ajung sa moara, trebuie doar sa nu fie lasi, sa nu lase tara la greu - eh, asa gandesc unii!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate