Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Discutie serioasa despre Coronavirus / COVID-19 (partea a IV-a)

* * * - - 14 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9220 replies to this topic

#19
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019

View PostDarkman48, on 29 martie 2020 - 21:26, said:

O sa fie interesant cat rezista dezinfectantul pus la intrare pe casa scarilor pana dispare...furat de locatari sau de colorati..
Da gaseste dracu dezinfectant in tara asta?
Pare tipul ala de masura amuzanta de or sa puna sapun lichid in loc de dezinfectant.

#20
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostDuskGerman, on 29 martie 2020 - 21:27, said:

Conteaza enorm ca au schimbat minimul la amenda.

Nici nu mai trebuie sa sudeze usa, la 200 de milioane amenda nu mai ies nici daca imi ia foc casa.....

#21
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,114
  • Înscris: 04.08.2007

View Postbarbosa, on 29 martie 2020 - 21:23, said:

Eu sunt curios dacă mâine găsesc dezinfectant la scara blocului. Sau doar vorbim ca să para ca facem ceva...

"cele mai dure restricții din ultimii zeci de ani" - bătrânii pot ieși seara sa își plimbe câinii. Dur, foarte dur.
Fiecare scara de bloc va consuma dezinfectanti. Pe hârtie, adică cineva ii va cumpăra (pe hârtie) și ii va consuma (tot pe hârtie).
Nu e destul?
Banii vor fi reali.

Edited by remvirg, 29 March 2020 - 21:31.


#22
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019

View PostLegi, on 29 martie 2020 - 21:27, said:

Oare vor sa i curete pe cei iesiti la pensie???
Ne au spus sa nu mai luat contact cu ei 1-2 luni.
In perioada asta le dau liber pe strazi, contacteaza virusul, in 2-3 saptamani dau coltul.....
E pe dracu, mie mi-a parut o chestie strict electoral cu relaxarea masurilor.



#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
https://www.aradon.r...zitivi-1188804/

Daca ce zice nenea asta aici e adevarat (si il cred) inseamna ca suntem ca in poemele lui Eminescu, vine, vine, vine,vine, calca totul in picioare. Ajungem si noi la 1000 morti pe zi?

Quote

Medicul exemplifică şi motivul pentru care, din punctul lui de vedere, carantinarea românilor intraţi în ţară pe la Nădlac a fost a doua mare greşeală făcută de autorităţi. „Ai în carantină 2 pozitivi şi 50 de negativi. Dar ei au intrat în carantină în contact. Apoi le dai drumul în perioada de incubație nesimptomatici. Și, astfel, ai încă 50 de pozitivi care infectează alți 1000. Asta s-a întâmplat. Carantinele au fost focar de infecție național. A fost a doua greșeală majoră tactică, să dezvolți focare.
Carantina a fost făcută pe repede înainte, fără logică, au fost băgați toți care au venit în hoteluri, în diferite locații. Practic, s-au contaminat între ei. Apoi, asimptomatici, dar pozitivi, au plecat în comunitate unde au infectat pe restul”, spune Horea Timiş.


#24
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,117
  • Înscris: 03.07.2008

View PostMembruAnonim, on 29 martie 2020 - 21:28, said:

deci pe noi ne tin mai abitir in casa dar la batrani s-a dat liber? :D

...

E mai sanatos sa-i inghesui pe toti in 2 ore in camerele de ateptare de la clinici?

Foarte sanatos!

#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003
Asadar a aparut si ordonanta 4... cum banuiam si spuneam ieri, nu vor fi chestiuni mai stricte pe restrictii la aprovizionare samd... caci sunt deja la max pe civil. Deasemenea pe sanitar scrimbari, detasari obligatorii si restul ce am mai scris ieri Posted Image S-a suparat Arafat ca au fost spitale care au refuzat internari.... acuma ii obliga.
Stiu ca lumea (unii mai exact) se asteptau la asediu, blcati oamenii in blocuri dar nu se va intampla asa ceva, chill.
O difereta importanta acum este ca statul nu vrea sa plateasca carantine la cei care sunt prinsi ca nu respecta izolarea... un lucru bun Posted Image

Edited by andreic, 29 March 2020 - 21:34.


#26
polatalemdar

polatalemdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 02.11.2017
Nici in vremea lui ceausescu nu se iesea cu bilet de voie in strada.din punctul meu de vedere suntem într-o dictatura.este inadmisibil sa ceri voie  te duci să cumperi de mancare .

#27
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019

View PostdaniMMM, on 29 martie 2020 - 21:29, said:



Nici nu mai trebuie sa sudeze usa, la 200 de milioane amenda nu mai ies nici daca imi ia foc casa.....
Nu ca era o chestie de si daca primeai amenda 5 mii de lei, legea te lasa sa platesti minimul de 50 de lei.
Acum este minim de 1000 sau 2000 de lei ca vorbira prea repede cand ziceau de amenda.

#28
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,114
  • Înscris: 04.08.2007

View Postpolatalemdar, on 29 martie 2020 - 21:31, said:

Nici in vremea lui ceausescu nu se iesea cu bilet de voie in strada.din punctul meu de vedere suntem într-o dictatura.este inadmisibil sa ceri voie  te duci să cumperi de mancare .
Si totuși exista mulți care zic ca e prea puțin.

#29
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View PostImperathor, on 29 martie 2020 - 21:25, said:



Chiar sunt restrictii dure.
Cand vreodata am mai avut nevoie de bilet de voie sa iesim din casa? Nici in cel mai atroce stalinism!

La cum începuse Vela, ma gândeam ca vor fi restricții mult mai dure fata de ordonanță 3. La asta ma refer.

#30
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005

View PostLegi, on 29 martie 2020 - 21:27, said:

Oare vor sa i curete pe cei iesiti la pensie???
Ne au spus sa nu mai luat contact cu ei 1-2 luni.
In perioada asta le dau liber pe strazi, contacteaza virusul, in 2-3 saptamani dau coltul.....

Duca-se.

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postpolatalemdar, on 29 martie 2020 - 21:31, said:

Nici in vremea lui ceausescu nu se iesea cu bilet de voie in strada.din punctul meu de vedere suntem într-o dictatura.este inadmisibil sa ceri voie  te duci să cumperi de mancare .

Este stare de urgenta. Ce ar trebui sa facem in acest caz ? Italia a ignorat, Spania de asemenea.  Se vede rezultatul.

China a iesit cu arma in mana sa faca ordine. Se pare ca a reusit...daca o fi adevarat !...

#32
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006
Bad post.

Edited by dalu364, 29 March 2020 - 21:35.


#33
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Sincer ma asteptam sa fie ca in Franta (am vorbit cu un prieten de acolo acum o saptamana si nu aveau voie sa iasa dupa mancare decat o data pe saptamana, unul singur, cu un formular de genul). In rest nicio iesire, nimic.

#34
Chriss_Summer

Chriss_Summer

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,856
  • Înscris: 22.05.2011
Nu inteleg de ce aveti pretentia de la oamenii simpli sa respecte regulile cand chiar cei de la varf nu le respecta.Si nu ma refer numai la situatia de acum.

#35
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,100
  • Înscris: 24.05.2009

View PostDuskGerman, on 29 martie 2020 - 21:29, said:


Da gaseste dracu dezinfectant in tara asta?
Pare tipul ala de masura amuzanta de or sa puna sapun lichid in loc de dezinfectant.

E de noaptea mintii masura, pe hartie buna ca da bine sa fie scris acolo, practic insa...e de rasu'-plansu'.

#36
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

View Postpolatalemdar, on 29 martie 2020 - 21:31, said:

Nici in vremea lui ceausescu nu se iesea cu bilet de voie in strada.
Se iesea cu bilet daca aparea o epidemie fii sigur :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate