Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Acțiuni sau ETF-uri după această criză?

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
7898 replies to this topic

#5455
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 MembruAnonim, on 21 ianuarie 2022 - 20:02, said:

Nu exista companie mai buna ca SNN pe următorii 2 ani. ;)

Riscul este in continuare de supraimpozitate. Au anunțat și azi. Nu ma îndoiesc ca o vor face pentru ca e win win pentru ei.

#5456
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nuclearelectrica are constituite depozite la CEC Bank în valoare cumulată de 541,65 mil. lei, sumă care depăşeşte 5% din valoarea activelor nete ale companiei de stat, precum şi 10% din cifra de afaceri netă aferentă ultimei situaţii financiare anuale.

Anterior, Nuclearelectrica depunea 280 mil. lei la Banca Românească, cu scadenţa la 22 iunie 2022 şi la o dobândă de 3,5% pe an, respectiv 120 mil. lei la Eximbank, banca de import-export a României.

Ăștia când naiba termina r3 și r4?

#5457
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 MembruAnonim, on 21 ianuarie 2022 - 17:17, said:

Nici in imobiliare nu stiu cat o sa mai tina daca vor fi afectate piata, bitcoin si job-urile; tu ai randament bun daca vinzi acum.
Diferenta la imobiliare e ca...... la urma urmei ai imobilul ala si taxele sunt aproape inexistente in Romania pe el; daca zona e buna, candva in viata vei prinde din nou bataie pe zona aia ca e spatiul e limitat.

Palma e bătută pe preț. Profit 127% în 12 luni.

#5458
dumida1

dumida1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 15.10.2018

 rigmarole, on 21 ianuarie 2022 - 20:00, said:




Nu ma bag pe romanesti, am nisha mea de care am idee si pe care ma misc.

Asa cum nu am chinezesti, si nu am pierdut, ca multi de aici de pe forum cu baba, tencent sau altele.

Sau nu am firme profit zero sau minuscul, ca PLTR, PATH, DOCU, SQ, ZM, SHOP, etc, cum au multi de aici.

Pff... Invatti cutitu-n rana cu BABA ��

#5459
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,888
  • Înscris: 29.01.2019

 dumida1, on 21 ianuarie 2022 - 21:43, said:



Pff... Invatti cutitu-n rana cu BABA ��

Sorry… ai vrut baba, baba ai.:)

#5460
neaorin

neaorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,937
  • Înscris: 11.05.2006

 rigmarole, on 21 ianuarie 2022 - 20:00, said:

Nu ma bag pe romanesti, am nisha mea de care am idee si pe care ma misc.

Asa cum nu am chinezesti, si nu am pierdut, ca multi de aici de pe forum cu baba, tencent sau altele.

Sau nu am firme profit zero sau minuscul, ca PLTR, PATH, DOCU, SQ, ZM, SHOP, etc, cum au multi de aici.

ZM au profit, ba chiar au niște marje excelente. Problema a fost valoarea de piață complet ruptă de realitate din ultimele 22 de luni. Sub $120 mă gândesc serios să iau ZM. Nu cred că merită aruncați în aceeași oală cu restul.

#5461
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,888
  • Înscris: 29.01.2019

 neaorin, on 21 ianuarie 2022 - 22:51, said:



ZM au profit, ba chiar au niște marje excelente. Problema a fost valoarea de piață complet ruptă de realitate din ultimele 22 de luni. Sub $120 mă gândesc serios să iau ZM. Nu cred că merită aruncați în aceeași oală cu restul.


Ai dreptate, din list respectiva ZM e mai matura. Vad ca au crestere mare si la un moment dat va merita de cumparat.

#5462
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 neaorin, on 21 ianuarie 2022 - 22:51, said:



ZM au profit, ba chiar au niște marje excelente. Problema a fost valoarea de piață complet ruptă de realitate din ultimele 22 de luni. Sub $120 mă gândesc serios să iau ZM. Nu cred că merită aruncați în aceeași oală cu restul.

Și shopify face profit, are un flywheel excelent și marje bune. Plus cel mai important lucru : moat.

Problema mea cu zoom este ca nu vad un viitor unde ce oferă ei nu este în cel mai bun caz un commodity unde marjele sunt împinse la maxim în jos de concurenta

Edited by figo1988, 21 January 2022 - 23:43.


#5463
neaorin

neaorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,937
  • Înscris: 11.05.2006

 figo1988, on 21 ianuarie 2022 - 23:41, said:

Și shopify face profit, are un flywheel excelent și marje bune. Plus cel mai important lucru : moat.

Problema mea cu zoom este ca nu vad un viitor unde ce oferă ei nu este în cel mai bun caz un commodity unde marjele sunt împinse la maxim în jos de concurenta

Poate că da, dar la un price / cash flow un pic peste 20 și cu niște produse și servicii conexe gen OnZoom și Zoom Phone care pot crește bine, cred că ar fi ceva margin of safety. În plus la o astfel de valoare de piață cresc simțitor șansele să fie achiziționați pentru market share-ul pe care îl au (de Google sau de Salesforce cel mai probabil).

#5464
in_the_soup

in_the_soup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.08.2021

 C0Bu, on 21 ianuarie 2022 - 19:39, said:

Poate ca earnings-urile de saptamana viitoare ne vor  arata un pic directia si daca vedem cresteri pe travel si pe visa&co. Poate asta sa semnalizeze ca oamenii sunt dispusi sa cheltuiasca?


Multe companii au emis multe actiuni (capital increase) de cand a venit criza.
Lufthansa (si-a dublat nr de actiuni), TUI ag, Carnival Corporation, Royal Caribbean Cruises, etc.

Cand iei in calcul cat "pierzi" din aceste capital increase-uri iti vine sa te gandesti mai serios daca merita sau nu.

#5465
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 05.05.2018
Twillio, hubspot .. poate MDB

Edited by ionfacatoru, 22 January 2022 - 08:26.


#5466
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 neaorin, on 22 ianuarie 2022 - 00:01, said:


Poate că da, dar la un price / cash flow un pic peste 20 și cu niște produse și servicii conexe gen OnZoom și Zoom Phone care pot crește bine, cred că ar fi ceva margin of safety. În plus la o astfel de valoare de piață cresc simțitor șansele să fie achiziționați pentru market share-ul pe care îl au (de Google sau de Salesforce cel mai probabil).

Ai idee ce avantaje competitive au fata de Meet sau alte servicii asemanatoare? Intreb pentru ca am avut si noi abonament la zoom in firma noastra si am renuntat la el pentru ca Meet venea gratis cu pachetul Google Workspace.

#5467
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

 rigmarole, on 21 ianuarie 2022 - 17:39, said:

Gata, s-a terminat pe forumul asta cu apologia palantirului?Posted Image

Nu prea a fost pe forumul asta apologia palantirului in mod specific. Eu am firme de gen in portofoliu (am si PLTR, dar nu mi-e tocmai in top ca preferinte), si inca pe majoritatea le cumpar -nu le cumparam acum un an, am si postari pe aici in care ziceam prin ianuarie anul trecut ca vand din ele.

Ce se intampla acum e ca totul e aruncat in aceeasi oala - la fel cum s-a mentionat adineaori de ex, ZM, care d.p.d.v. al P/E-ului, chiar nu e in aceeasi oala. Sau PTON, care, in opinia mea, n-a fost niciodata un tech stock, dar daca iei un average analyst de 60 de ani de pe Bloomberg, o sa-ti bage PTON in aceeasi discutie cu CRWD si DDOG, si o sa-ti spuna de toate ca sunt "tech stocks" - habar n-are ce face vreuna dintre ele. La fel e si la SPACs, unde peste 95% sunt mizerii, dar sunt cateva "gems" care momentan sunt aruncate cu celelalte.

La companii de software e normal sa nu fie profitabile la inceput (de ce? pt ca modelul de scalare a costurilor e total diferit de un magazin alimentar). Nu inseamna ca valoreaza 0, cum claimuiesc unii analisti macro pe CNBC. Ei nu inteleg ca poti sa treci de la un P/E de 500 la un P/E de 50 in 3 ani, fiindca costurile pot ramane aproape identice in timp ce vanzarile iti cresc de 10 de ori. Da, Google a fost profitabila de la IPO, dar in ziua de azi nu ai nicio sansa sa faci un produs software si sa fii profitabil din prima, fiindca esti in competitie cu Google&co. Produsele bune unde e un market fit vor primi funding si daca-s neprofitabile, cat timp au un path spre profitabilitate (si multe din alea care sunt aruncate in aceeasi oala, deja au un P/E pozitiv, se vede din evolutia EPS-ului ca vor ajunge in cativa ani la EPS-uri "normale").

Temporar pot sa scada si 90%, in ceea ce ma priveste, de fapt sper sa ramana scazute mult si bine, ca nu am vreun lump sum de aruncat pe ele intr-o luna, ci investesc luna de luna, din paycheck. NVDA a avut mai multe drawdownuri de peste 70%. La fel si AMZN, NFLX, AMD. Faptul ca scad temporar (sa nu mai zic ca e plin de shorts pe ele acum) chiar nu inseamna nimic - la raportari se vede care fac ceva si care nu. Cele care sunt prost capitalizate si care se bazau pe share dilution ca sa supravietuiasca, vor fi ca spuza de companii esuate de dupa dot-com bubble. Cele care vor supravietui, vor fi urmatoarele "big tech" in 10-20 de ani, si vor aduce randamente enorme pentru cine le cumpara acum - singura diferenta (cred eu), e ca vom avea mai multe care supravietuiesc.

Edited by pumbacu90, 22 January 2022 - 12:09.


#5468
lazio44

lazio44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 19.01.2011

 dumida1, on 21 ianuarie 2022 - 14:15, said:

Ceva de genul ... Posted Image

Buy the deep...but where is the deep?

Fac o analogie cu PATH-ul. Multi din cei de pe topic au postat ca il au in portofoliu...Fiecare l-a luat "in the deep"...70, 60, 50, 40...
Eu l-am luat la 40, sa marchez "the deep"...Acum e la 33-34.
Cei care-l vor lua la 30, vor zice: ce pacat ca nu l-am asteptat la 15!

#5469
Pavilion8373

Pavilion8373

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 10.04.2008
Ce se intampla pt sectorul tech(si implicit pretul la mai toate companiile care au nevoie de "chip-uri si etc", daca Chinezu urmeaza tactica lui Putin si intra in Taiwan ?
Si-a pus cineva intrebarea? Posted Image

#5470
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 21.05.2017
Cred ca daca nu e pus pe picioare productia de semiconductoare in US/EU pana atunci, or sa intervina americanii.
Dar da, e o intrebare foarte interesanta.

Edited by Hybr1d, 22 January 2022 - 20:31.


#5471
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,504
  • Înscris: 15.11.2003

 hyp3rion, on 21 ianuarie 2022 - 20:44, said:

SPX daily, n-a mai atins SMA-ul de 200 de prin Iunie 2020 încoace. Si se pare ca nu s-a speriat tare când a dat de el azi, că nu prea fuge-n sus. Ring a bell ?!
DA, SELL EVERYTHING !

 lazio44, on 22 ianuarie 2022 - 12:25, said:

Fac o analogie cu PATH-ul. Multi din cei de pe topic au postat ca il au in portofoliu...Fiecare l-a luat "in the deep"...70, 60, 50, 40...
Eu l-am luat la 40, sa marchez "the deep"...Acum e la 33-34.
Cei care-l vor lua la 30, vor zice: ce pacat ca nu l-am asteptat la 15!
Eu astept PATH la profit to price ratio sub 20 ani sau Price to Sales sub 10 care e oricum mare la o firma mica nou aparuta
Adica incep sa cumpar la 9$
Nu e gaina cu oua de aur, toti marii jucatori software fac RPA in acest moment dar au resurse si echipe mult mai puternice decat ei

Edited by radu103, 22 January 2022 - 22:16.


#5472
axl07

axl07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 22.02.2017

 radu103, on 22 ianuarie 2022 - 22:07, said:

DA, SELL EVERYTHING !


Acum depinde si de orizontul de timp pe care s-a facut investitia. Daca se vrea a fii un portofoliu de long term, multiplele intrari si iesiri vor face ca pe total castigul sa fie mai mic (se acumuleaza comisioane, spread-uri, impozite). Plus ca e foarte greu sa nimeresti de multiple ori punctele de inflexiune. Eu unul m-am decis sa nu fac absolut nimic in perioada asta, nu vand nimic si deocamdata nici nu cumpar, doar acumulez mai multi bani si astept momentul in care se mai clarifica lucrurile sa intru la cumparare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate