Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Impozit declaratie unica

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

 sags, on 24 octombrie 2022 - 17:17, said:

Daca nu mai ai declaratia veche, cea deja depusa, o iei de la capat cu capitolul II (capitolul I ramane gol, nu-i asa?) doar ca de data aceasta bifezi ca e rectificare. Principiul este ca un capitol rectificat trebuie completat in intregime, cu toate veniturile de declarat si nu doar ce e in plus sau modificat. Ai instructiuni detaliate de completare aici <https://www.anaf.ro/...rmularele/#212n>.

II.1.1.Date privind impozitul pe veniturile estimate din România, impuse în sistem real/pe baza cotelor forfetare de cheltuieli
3.Cedarea folosinţei bunurilor (altele decât cele de la pct.4 )
4.Cedarea folosinţei bunurilor calificată în categoria venituri din activităţi independente

care ar fi diferenta intre 3 si 4 ?

Si nu diferenta e importanta, ci ce tb ales intre 3 si 4 , cred ca este 3


Anexa nr.4

INSTRUCŢIUNI
de completare a formularului 220 "Declaraţie
privind veniturile estimate”
Cod 14.13.01.13/3p.

nu prea le lamureste

Edited by Razvan319, 25 October 2022 - 13:32.


#38
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
Am bifat 3 si am mers mai departe, intrebare - daca de la anul se scot cotele forfetare, trebuie facuta alta declaratie , aceasta inca are cotele forfetare bifabile ?

Am gasit si raspunsul, scuze, 1.4 Venituri din cedarea folosintei bunurilor calificate in categoria venituri din activitati independente.
    Declaratia se depune de catre contribuabilii care la sfarsitul anului precedent celui de impunere realizeaza venituri din cedarea folosintei bunurilor din derularea unui numar mai mare de 5 contracte de închiriere sau subinchiriere.


deci era ok 3 si nu 4

#39
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
De la anul se scot cotele forfetare, dar acesta se aplica pentru veniturile realizate incepand cu 2023. Estimarea de acum pe 2022 si declaratia finala pentru 2022 depusa la inceputul lui 2023 (capitolul I de atunci) nu se schimba cu nimic. Ce sigur o sa se schimbe este formularul de la anul la capitolul II - estimare ce priveste veniturile din 2023 - care nu o sa mai aiba cotele forfetare.

#40
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

 sags, on 25 octombrie 2022 - 17:39, said:

De la anul se scot cotele forfetare, dar acesta se aplica pentru veniturile realizate incepand cu 2023. Estimarea de acum pe 2022 si declaratia finala pentru 2022 depusa la inceputul lui 2023 (capitolul I de atunci) nu se schimba cu nimic. Ce sigur o sa se schimbe este formularul de la anul la capitolul II - estimare ce priveste veniturile din 2023 - care nu o sa mai aiba cotele forfetare.

De la anul se scot cotele forfetare, dar acesta se aplica pentru veniturile realizate incepand cu 2023 - te rog, tradu, ori se scot din 2023, ori se aplica incepand cu 2023 - eu zic ca se scot

declaratia finala pentru 2022 depusa la inceputul lui 2023 - eu am facut mereu estimativa pe anul in curs, chiriasii au stat 4 ani unul dupa altul, niciodata n-am facut declaratii finale - declaratia finala nu stiu ce este

Ce sigur o sa se schimbe este formularul de la anul la capitolul II - estimare ce priveste veniturile din 2023 - care nu o sa mai aiba cotele forfetare. - cu asta sunt de acord si am inteles-o precum vocea sinelui, insa cele de mai sus ...

#41
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
(a) Eliminarea se aplicaPosted Image … adica devine efectiva.
(b) Eu stiu ca la inceputul anului urmator obtinerii venitului trebuie sa depui declaratia cu ceea ce ai realizat - cand stii sigur, ca pana atunci doar ai estimat/aproximat/banuit ce o sa fie. E vorba de capitolul I, acela e declaratia definitiva pe anul incheiat in timp ce la capitolul II ai estimarea pe anul ce urmeaza. Acu’ nu zic ca 100% trebuia sa depui declaratia aceea finala daca estimarea era absolut corecta, ca nu stiu exact. Eu as fi depus-o.

Poate ne spune cineva care stie mai bine daca depunerea unei declaratii initiale (= fara nici o bifa cum ca e rectificare) cu capitolul I gol inseamna ca ai declarat ca nu ai avut nici un fel de venit (din categoriile de trebuie declarata); eu asa cred, si daca e asa si ai depus la inceputul anului cu estimare in capitolul II si gol in capitolul I, atunci e nasol…

(z) Nu mi-o lua in nume de rau da’… nu pot sa nu ma intreb cum ai ‘supravietuit’ pana acum la capitolul declarat/platit impozitele.

#42
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

 sags, on 25 octombrie 2022 - 20:52, said:

(a) Eliminarea se aplicaPosted Image … adica devine efectiva.
(b) Eu stiu ca la inceputul anului urmator obtinerii venitului trebuie sa depui declaratia cu ceea ce ai realizat - cand stii sigur, ca pana atunci doar ai estimat/aproximat/banuit ce o sa fie. E vorba de capitolul I, acela e declaratia definitiva pe anul incheiat in timp ce la capitolul II ai estimarea pe anul ce urmeaza. Acu’ nu zic ca 100% trebuia sa depui declaratia aceea finala daca estimarea era absolut corecta, ca nu stiu exact. Eu as fi depus-o.

Poate ne spune cineva care stie mai bine daca depunerea unei declaratii initiale (= fara nici o bifa cum ca e rectificare) cu capitolul I gol inseamna ca ai declarat ca nu ai avut nici un fel de venit (din categoriile de trebuie declarata); eu asa cred, si daca e asa si ai depus la inceputul anului cu estimare in capitolul II si gol in capitolul I, atunci e nasol…

(z) Nu mi-o lua in nume de rau da’… nu pot sa nu ma intreb cum ai ‘supravietuit’ pana acum la capitolul declarat/platit impozitele.

Pai n a prea fost cazul să mă ocup eu de ele insa mi a venit rândul ...

Ideea este că estimările mereu au fost perfecte și n am depus decât estimative iar impozitul a fost plătit cf. estimativelor , de aceea am întrebat la ce mai trebuie definitiva .

Adică rectificativa, da, că după 4-5 ani îți pleacă chiriașul în sept și tu estimasei dec însă definitivă n am completat vreodata.

Cred că se poate plati impozitul in baza estimativei perfecte, adică sunt sigur, după 4 ani.

-----------
Ai zis:
E vorba de capitolul I, acela e declaratia definitiva pe anul incheiat in timp ce la capitolul II ai estimarea pe anul ce urmeaza.

Însă ceva nu e ok, estimativ pe 2023 nu pot face in 2022, deci rămâne pe 2023 până n mai sa fac estimarea pe 2023 dar pt că a început un nou venit în 2022 in oct mi se pare nebunie sa mai vin cu declaratia definitiva pe anul incheiat peste 2 luni daca nimic nu s a schimbat în estimarea perfecta.

Prea multe declarații pentru un impozit care poate fi platit in baza estimativei

___________
Poate ne spune cineva care stie mai bine daca depunerea unei declaratii initiale (= fara nici o bifa cum ca e rectificare) cu capitolul I gol inseamna ca ai declarat ca nu ai avut nici un fel de venit (din categoriile de trebuie declarata); eu asa cred, si daca e asa si ai depus la inceputul anului cu estimare in capitolul II si gol in capitolul I, atunci e nasol…- de ce e nasol ?

Mereu am platit impozitul cf. estimatelor nerectificate până acum, așa cum calculau in estimată sa platesc așa plăteam.

Am rectificat anul asta prima oară după mulți ani că a plecat chiriașul .

Edited by Razvan319, 25 October 2022 - 22:53.


#43
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Eu am completat zilele trecute o declaratie si am salvat-o, s-a sters totul in ea meanwhile. Am stat s-o completez iarasi.

Unde se salveaza xml-ul dupa validare ca nu-l gasesc in folderul fisierului ?

Oricum, mare belea ca se sterge totul din pdf-ul respectiv

#44
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
Ciudat, nu ar trebui sa se stearga nimic din PDF. Iar XML-ul este atasat in interiorul PDF-ului, nu se scrie separat.

#45
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

 sags, on 29 octombrie 2022 - 20:49, said:

Ciudat, nu ar trebui sa se stearga nimic din PDF. Iar XML-ul este atasat in interiorul PDF-ului, nu se scrie separat.
crede-ma, de pe 23 cand am completat-o si pana acum s-a sters absolut tot fara cnp, nume etc, deci doar partea initiala s-a conservat, pe partea de venituri, nimic ! am cautat , am 4 bkp

#46
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
Eu am incercat chiar acum, am bagat o chirie cu cota forfetara, si a pastrat ce era cules indiferent daca am salvat inainte de validare sau dupa. Folosesc Adobe Reader 11 (desi ei zic ca trebuie versiunea DC) sub Windows.

Probabil stii, dar: trebuie salvat explicit, butonul de validare creeaza si atasaza fisierul XML dar nu salveaza nimic pe disc.

Edited by sags, 29 October 2022 - 21:08.


#47
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

 sags, on 29 octombrie 2022 - 21:07, said:

Eu am incercat chiar acum, am bagat o chirie cu cota forfetara, si a pastrat ce era cules indiferent daca am salvat inainte de validare sau dupa. Folosesc Adobe Reader 11 (desi ei zic ca trebuie versiunea DC) sub Windows.

Probabil stii, dar: trebuie salvat explicit, butonul de validare creeaza si atasaza fisierul XML dar nu salveaza nimic pe disc.
da, da , da - am verificat si pe laptopul sotiei, anii precedenti nu s-au salvat desi fisierele au fost clar salvate cu mentiunea data-declunica-xx etc, ce s-a lucrat pe 23 luna aceasta nu s-a salvat, sa vedem cel de azi pe care l-am si transmis repede cat va tine datele

noi am lucrat pe versiunea AR DC ca asa scrie in instructiunile lor

Te imbolnaveste de inima sa salvezi un fisier sub 3 nume diferite acum o saptamana, special sa fie mai multe back-up-uri si azi sa fie necompletate capitolele in ele, sa-ti vina sa crezi efectiv ca ai uitat unde le-ai salvat

Incearca peste o saptamana fisierul pe modelul nou 2022 si vezi daca mai are datele

#48
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
Am intrebat pe cineva care a depus asta-primavara si foloseste Adobe Reader DC, a verificat, si PDF-ul e asa cum l-a completat.cu toate datele in el, corecte. Deci ai o alta problema decat ca e ceva gresit in programarea formularului si se strege singur (??).

Ar trebui sa fi primit in SPV, si sper ca ai si salvat-o, o copie a ceea ce ai depus dar intr-o forma mai ‘imprimata’, adica fara campuri ce pot fi completate, si cu semnatura digitala a ANAF (sau a Ministerului de Finante, nu am inteles exact). Verifica acel fisier daca regasesti informatiile pe care trebuia sa le contina. corecte si complete. Ma gandesc ca la tine se intampla ceva ciudat, poate chiar manipulezi gresit fisierele, si de fapt ce salvezi e din capu’ locului fara date; nu cumva sa fi depus formularul asa, cam gol, ca ar fi nasol…

#49
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Nu e gol, a fost validat și deocamdată e ok 483 kb. După câteva zile revine la 455 kb, se goleste, rămân doar datele personale fara bife la secțiuni.

Toate back up din toți anii.

Din moment ce in evidențele lor figurează exact sumele de impozit din declunica este ok doar că mi pare rău că nu pot salva fișierele validate și nevalidate.

Am verificat și în toții anii a fost plătit impozitul exact că sumele din declarații, deci la ei nu se pierde nimic. Poate ei rețin xml.

Edited by Sinmbad, 30 October 2022 - 23:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate