Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Impozit declaratie unica

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
Intrebarea ar fi daca pentru plecarea unor chiriasi si sosirea altor chiriasi - in interiorul unei aceleiasi luni = 30 de zile - se poate face una si aceeasi declaratie unica sau trebuie rectificativa pt primii - adica se rectifica fosta estimare din declaratia unica din mai ca vor sta pana-n decembrie - si apoi declaratie unica ptr cei din urma ?

#20
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,941
  • Înscris: 24.04.2013
Ca depui una sau doua, tot rectificative vor fi. Daca depui, cel mai bine depui doar una, nu vad motiv sa depui mai multe. Si atentie ca rectificativa inlcude TOT ce este aplicabil intregului capitol rectificat, nu doar diferentele. De exemplu in cazul dat, fata de declaratia deja depusa:
  • capitolul 1 dispare de tot, ca nu ai nimic de modificat referitor la veniturile de anul trecut
  • se bifeaza ce e rectificare la capitolul 2
  • se pastreaza tot ce e nemodificat din capitolul 2, contractul incheiat se pastreaza dar adaugand data de sfarsit si modificand estimarea venitului, contractul nou se adauga (cu data de inceput, venit estimat, etc).


#21
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View Postsags, on 23 octombrie 2022 - 15:53, said:

Ca depui una sau doua, tot rectificative vor fi. Daca depui, cel mai bine depui doar una, nu vad motiv sa depui mai multe. Si atentie ca rectificativa inlcude TOT ce este aplicabil intregului capitol rectificat, nu doar diferentele. De exemplu in cazul dat, fata de declaratia deja depusa:
  • capitolul 1 dispare de tot, ca nu ai nimic de modificat referitor la veniturile de anul trecut
  • se bifeaza ce e rectificare la capitolul 2
  • se pastreaza tot ce e nemodificat din capitolul 2, contractul incheiat se pastreaza dar adaugand data de sfarsit si modificand estimarea venitului, contractul nou se adauga (cu data de inceput, venit estimat, etc).

Pare complicat, o sa studiez, parea mai simplu 1.rectificativa pt incheiere contract vechi si 2. contractul nou cu data de azi

#22
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,941
  • Înscris: 24.04.2013
Nu e deloc mai simplu ce spui, fiindca PDF-ul al doilea va fi exact ce ai depune daca ai depune unul singur. In caz de rectificare trebuie trecute TOATE informatiile de la capitolul rectificat, nu doar diferentele. Deci al doilea PDF va contine nu doar contractul nou ci si contractul incheiat, cu data lui de incheiere, plus orice alte contracte pe care le mai ai (daca mai ai) si care nu au nimic schimbat.

Edited by sags, 23 October 2022 - 18:23.


#23
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View Postsags, on 23 octombrie 2022 - 18:19, said:

Nu e deloc mai simplu ce spui, fiindca PDF-ul al doilea va fi exact ce ai depune daca ai depune unul singur. In caz de rectificare trebuie trecute TOATE informatiile de la capitolul rectificat, nu doar diferentele. Deci al doilea PDF va contine nu doar contractul nou ci si contractul incheiat, cu data lui de incheiere, plus orice alte contracte pe care le mai ai (daca mai ai) si care nu au nimic schimbat.

Stii pe undeva vreun model de lucru / tutorial pe declaratia unica ? Adica exista un model de test - actualizat - al declaratiei, fara trimiterea datelor catre ANAF ?

S-au tot schimbat de la un an la altul, imi aduc aminte ultima oara ca nici nu putea fi finalizat fara anumite conditii iar cand era finalizat pleca direct catre ANAF, ar fi pt prima oara cand as avea de introdus si incheierea unui contract si inceperea altuia si inteleg ca ar trebui s-o fac in termen de 30 de zile de la prima operatiune.

#24
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,941
  • Înscris: 24.04.2013
Eu nu stiu sa plece nimic automat la ANAF. Aici <https://static.anaf....atie_unica.html> ‘Soft A’, il salvezi local, il completezi folosind Adobe Reader DC (ultimu’ racnet), clic pe ‘VALIDEAZA FORMULARUL’ si il salvezi local asa completat si cu fisierul XML atasat de catre validare. Pana aici nimic nu ajunge la ANAF. Daca ce ai facut te multumeste, il depui la ANAF pe site. Daca la revizuire gasesti ceva in neregula, ai la dispozitie ‘DEBLOCARE FORMULAR’, corectezi, validezi din nou.

Cum ai facut de a plecat direct la ANAF? Pentru mine e o noutate ceea ce zici…

DEBLOCARE FORMULAR’ iti foloseste si acum pentru rectificativa: iei PDF-ul depus anterior (ceea ce te scuteste de introdus totul de la zero), il deblochezi, modifici ce ai de modificat (inclusiv stergi capitolul 1 ca nu ai nimic de rectificat acolo), il validezi.

Edited by sags, 23 October 2022 - 20:45.


#25
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View Postsags, on 23 octombrie 2022 - 20:43, said:

Eu nu stiu sa plece nimic automat la ANAF. Aici <https://static.anaf....atie_unica.html> ‘Soft A’, il salvezi local, il completezi folosind Adobe Reader DC (ultimu’ racnet), clic pe ‘VALIDEAZA FORMULARUL’ si il salvezi local asa completat si cu fisierul XML atasat de catre validare. Pana aici nimic nu ajunge la ANAF. Daca ce ai facut te multumeste, il depui la ANAF pe site. Daca la revizuire gasesti ceva in neregula, ai la dispozitie ‘DEBLOCARE FORMULAR’, corectezi, validezi din nou.

Cum ai facut de a plecat direct la ANAF? Pentru mine e o noutate ceea ce zici…

DEBLOCARE FORMULAR’ iti foloseste si acum pentru rectificativa: iei PDF-ul depus anterior (ceea ce te scuteste de introdus totul de la zero), il deblochezi, modifici ce ai de modificat (inclusiv stergi capitolul 1 ca nu ai nimic de rectificat acolo), il validezi.

Ar fi frumos sa nu mai plece automat datele la validarea finala, anume sa se poata valida si offline, sper sa fie asa cum zici, ar face munca ceva mai usoara.


"‘DEBLOCARE FORMULAR’ iti foloseste si acum pentru rectificativa: iei PDF-ul depus anterior (ceea ce te scuteste de introdus totul de la zero), il deblochezi, modifici ce ai de modificat (inclusiv stergi capitolul 1 ca nu ai nimic de rectificat acolo), il validezi." - adica se poate lucra pe declaratia veche sau cum ?

#26
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,941
  • Înscris: 24.04.2013
Da, sigur ca poti lucra pe PDF-ul vechi (pe o copie a fisierului, sa nu il pierzi pe cel in forma depusa). Numai sa nu fi modificat ei ormularul intre timp, dar vad ca pentru 2022 este datat 05.01.2022 deci sigur inainte sa fi completat tu declaratia finala pe 2021 si estimarea pe 2022. (Mai pe la inceputul anului ai depus o declaratie, nu?)

#27
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View Postsags, on 23 octombrie 2022 - 20:43, said:

Eu nu stiu sa plece nimic automat la ANAF. Aici <https://static.anaf....atie_unica.html> ‘Soft A’, il salvezi local, il completezi folosind Adobe Reader DC (ultimu’ racnet), clic pe ‘VALIDEAZA FORMULARUL’ si il salvezi local asa completat si cu fisierul XML atasat de catre validare. Pana aici nimic nu ajunge la ANAF. Daca ce ai facut te multumeste, il depui la ANAF pe site. Daca la revizuire gasesti ceva in neregula, ai la dispozitie ‘DEBLOCARE FORMULAR’, corectezi, validezi din nou.

Cum ai facut de a plecat direct la ANAF? Pentru mine e o noutate ceea ce zici…

DEBLOCARE FORMULAR’ iti foloseste si acum pentru rectificativa: iei PDF-ul depus anterior (ceea ce te scuteste de introdus totul de la zero), il deblochezi, modifici ce ai de modificat (inclusiv stergi capitolul 1 ca nu ai nimic de rectificat acolo), il validezi.


Am instalat si descarcat tot cu exceptia erorii - Please wait... If this message is not eventually replaced by the proper contents of the document, your PDF viewer may not be able to display this type of document.

Intre timp am alt luat alt PC si chiar nu mai stiu ce instalasem sa mearga

#28
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,941
  • Înscris: 24.04.2013
Acel mesaj zice un singur lucru: TREBUIE sa folosesti Adobe Acrobat/Reader, nu altceva si in nici un caz sa nu incerci sa vizualizezi PDF-ul in browser (exceptie: cu plugin-ul instalat de Adobe Reader, dar din ce stiu acela mai era utilizabil pe vremea Internet Explorer nu si dupa). Explicatia tehnica: acel fisier nu este un PDF ‘simplu’ ci un asa zis ‘XFA Forms’ pe care marea majoritate, daca nu toate, viewerele alternative nu sunt capabile sa il trateze.

#29
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View Postsags, on 24 octombrie 2022 - 15:31, said:

Acel mesaj zice un singur lucru: TREBUIE sa folosesti Adobe Acrobat/Reader, nu altceva si in nici un caz sa nu incerci sa vizualizezi PDF-ul in browser (exceptie: cu plugin-ul instalat de Adobe Reader, dar din ce stiu acela mai era utilizabil pe vremea Internet Explorer nu si dupa). Explicatia tehnica: acel fisier nu este un PDF ‘simplu’ ci un asa zis ‘XFA Forms’ pe care marea majoritate, daca nu toate, viewerele alternative nu sunt capabile sa il trateze.

Adobe Reader DC  (ultimu’ racnet)  Windows 10 - 11 • Romanian • Versiune 19.008.20071 https://get.adobe.com/ro/reader/

si in nici un caz sa nu incerci sa vizualizezi PDF-ul in browser - pai insusi serverul ANAF incearca deschiderea in browser, nu-mi da sansa sa-l salvez intai

Mai incerc sa deschid si cu alte browsere de pe alte sisteme de operare

Aceeasi eroare cu Brave

#30
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 25.12.2005
adica asa

e o comanda

Attached Files

  • Attached File  asa.png   304.09K   9 downloads

Edited by alex321, 24 October 2022 - 15:43.


#31
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
Firefox deschide insa fisierul nu e vazut ok, nu arata deloc bine sub Mozilla

#32
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,941
  • Înscris: 24.04.2013

View PostRazvan319, on 24 octombrie 2022 - 15:42, said:

… pai insusi serverul ANAF incearca deschiderea in browser, nu-mi da sansa sa-l salvez intai …
Aceasta este o setare din browser-ul tau, serverul ANAF nu o poate influenta cu nimic. (De fapt cred ca ar putea sugera sa nu fie deschis in browser ci sa sa faca download, dar pana la urma tot browswer-ul tau decide.) In browser dai clic dreapta pe link (adica pe ‘Soft A’) si alegi ‘Save Link As…’ sau cum ii zice la tine ca sa salvezi PDF-ul in local; apoi vezi poza pusa de @alex321. Si chiar daca il deschide in browser, imposibil sa nu ai un buton pentru salvat acel PDF pe discul local.

LE: Fiindca zici de Firefox vezi la ‘Settings’/ categoria ‘General’/ sectiunea ‘Applications’. Acolo vezi si poti modifica ce sa faca cu PDF-urile.

Edited by sags, 24 October 2022 - 16:02.


#33
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View Postalex321, on 24 octombrie 2022 - 15:42, said:

adica asa

e o comanda
Asa cum am scris, daca incerc download de pe serverul ANAF am eroare - Please wait...
If this message is not eventually replaced by the proper contents of the document, your PDF
viewer may not be able to display this type of document.


LE : am ingonat eroarea si am descarcat, se deschide acum ok offline cu AR DC, revin cu ceva intrebari ca incerc acum sa compilez plecare chirias x cu sosirea chirias y, ce nu inteleg , mai intreb

Multumesc

View Postsags, on 24 octombrie 2022 - 15:50, said:

Aceasta este o setare din browser-ul tau, serverul ANAF nu o poate influenta cu nimic. (De fapt cred ca ar putea sugera sa nu fie deschis in browser ci sa sa faca download, dar pana la urma tot browswer-ul tau decide.) In browser dai clic dreapta pe link (adica pe ‘Soft A’) si alegi ‘Save Link As…’ sau cum ii zice la tine ca sa salvezi PDF-ul in local; apoi vezi poza pusa de @alex321. Si chiar daca il deschide in browser, imposibil sa nu ai un buton pentru salvat acel PDF pe discul local.
Am fortat descarcarea peste eroare si a mers, mai revin cu intrebari, ms

------------------------------------------------------------------

Declaraţie rectificativă privind Capitolul I
Declaraţie rectificativă privind Capitolul II
La care ma duc cu rectificarea pt primul chirias care a plecat mai devreme de 30 dec 2022 ?


Si unde anume il introduc pe chiriasul nou-venit, scuze, m-am incurcat ...

Edited by Razvan319, 24 October 2022 - 16:06.


#34
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,941
  • Înscris: 24.04.2013
Rectificarea priveste exclusiv veniturile - estimate - pe 2022. Deci ambele merg in capitolul II, pentru care bifezi ca e rectificare.

In capitolul I nu scrii nimic si nu bifezi nimic.
Capitolul II arata cam cum arata in ce ai depus deja prin primavara, doar ca:
  • e bifat la inceput ca e rectificare la acest capitol
  • la contractul incetat adaugi data de sfarsit si modifici (reduci) venitul pe care estimezi sa il obtii din acel contract
  • adaugi contractul nou ca un venit nou, cu toate informatiile necesare; nu uita de data de inceput
  • daca in primavara ai mai trecut (in capitolul II) si alte contracte/ venituri pe acestea le copiezi neschimbate.
PS: Nu era mai simplu daca deblocai [o copie a fisierului cu] declaratia deja depusa si o modificai? Ca multe informatii erau deja acolo.

#35
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View Postsags, on 24 octombrie 2022 - 16:33, said:

Rectificarea priveste exclusiv veniturile - estimate - pe 2022. Deci ambele merg in capitolul II, pentru care bifezi ca e rectificare.

In capitolul I nu scrii nimic si nu bifezi nimic.
Capitolul II arata cam cum arata in ce ai depus deja prin primavara, doar ca:
  • e bifat la inceput ca e rectificare la acest capitol
  • la contractul incetat adaugi data de sfarsit si modifici (reduci) venitul pe care estimezi sa il obtii din acel contract
  • adaugi contractul nou ca un venit nou, cu toate informatiile necesare; nu uita de data de inceput
  • daca in primavara ai mai trecut (in capitolul II) si alte contracte/ venituri pe acestea le copiezi neschimbate.
PS: Nu era mai simplu daca deblocai [o copie a fisierului cu] declaratia deja depusa si o modificai? Ca multe informatii erau deja acolo.

Din pacate din 2 back-up-uri datate 2022-04-24, data depunerii, ambele se deschid goale, nu cunosc motivul.

Recapitulez:

1 e bifat la inceput ca e rectificare la acest capitol , aici este simplu
2 la contractul incetat adaugi data de sfarsit si modifici (reduci) venitul pe care estimezi sa il obtii din acel contract , ce ma fac aici ca a disparut totul, il introduc iarasi cu data inceput / sfarsit ?
3 adaugi contractul nou ca un venit nou, cu toate informatiile necesare; nu uita de data de inceput , deci aici intru cu un nou venit, de ieri pana pe 31 dec 2022 ?
4 daca in primavara ai mai trecut (in capitolul II) si alte contracte/ venituri pe acestea le copiezi neschimbate. , aici este simplu - nu e cazul

Inca o intrebare adiacenta, veniturile din arenda parca daca erau < 12 sal minime, nu se declarau fiind declarate de (si impozitate la) sursa

Si inca o intrebare: vad ca tot apare cota forfetara pe D212, pe 2022 o bifez insa - de principiu - pe 2023 banuiesc ca vor schimba formularul - fiind scoasa

ms ++

...................... din SPV se sterge totul la 3 luni

#36
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,941
  • Înscris: 24.04.2013
Daca nu mai ai declaratia veche, cea deja depusa, o iei de la capat cu capitolul II (capitolul I ramane gol, nu-i asa?) doar ca de data aceasta bifezi ca e rectificare. Principiul este ca un capitol rectificat trebuie completat in intregime, cu toate veniturile de declarat si nu doar ce e in plus sau modificat. Ai instructiuni detaliate de completare aici <https://www.anaf.ro/...rmularele/#212n>.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate