Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Impozit declaratie unica

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
dark_mind

dark_mind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 19.11.2005
Am ei eu nevoie de un sfat legat de completarea declaratiei unice, am fost la anaf insa cel putin cei cu care am vorbit eu nu au putut sa ma lamureasca

Eu am am 2 venituri din chirii, ambele sunt in euro.

In 2019 am depus declaratia estimativa si am platit suma X ca impozit.

Anul asta am completat declaratia pe 2019 in care am trecut valoarea chiriei incasate inmultind fiecare luna cu valoarea euro la sfarsitul fiecarei luni din anul 2019. Impozitul rezultat este Y, insa in suma asta este si valoarea X , pe care am platit-o deja atunci cand am dat estimarea, plus suma B pentru diferenta.
Intrebarea mea este cum fac sa platesc pe anul 2019 doar diferenta, respectiv valoarea B.

Cum am zis mai sus am intrebat deja la anaf insa ori au ridicat din umeri si au zis ca nu stiu, ori ca sa trec la pierderi suma X platita deja anticipat, lucru ce nu mi se pare corect si nici programul nu a lasat sa bag valoarea X la pierderi.

Am si o intrebare legata de 2020 si aici am completat declaratia estimativa insa la sfarsit apare si o rubrica pentru bonificatie, o trec singur sau se merge la anaf si trec ei pentru ca din cate stiu bonificatia este intre 5 si 10%

Multumesc
Alexandru

#2
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 23.03.2007
E naspa....
Pentru mama am sunat la anaf si am stat 2 ore sa ma ajute sa completez ca nu am inteles nimic. Cand sa plateasca "alea" de la finantele locale au zis ca e completat gresit si au ajutat-o ele.
Oricat le-am rugat sa ne ajute /explice live cum se face cum se completeaza nu au vrut la oficiul local. Acum am trimis-o doar pe mama sa se milogeasca si pana la urma au ajutat-o. Mi-au recomadat sa angajam contabila, ceva cu partida simpla cheltuieli venituri o nebunie. Si la fiecare apel erau diferite instructiunile.

Incearca telefonic poate dai de" cine trebe " sau la ghiseu poate nu-s scârbe ca la noi.

Edited by botelucian, 07 March 2020 - 10:26.


#3
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,726
  • Înscris: 10.12.2006
Intra in SPV si genereaza Nota obligatiilor de plata.

#4
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 23.03.2007
Aia e dupa... daca a completat gresit unica

#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,726
  • Înscris: 10.12.2006
Daca ai platit deja pe declaratia estimativa, declaratia finala se considera rectificativa, mai platesti diferenta. Nu cred ca a completat-o gresit.

#6
dark_mind

dark_mind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 19.11.2005
Ca sa inteleg pe declaratia pe care o completez acum pe 2019 trebuie sa bifez casuta cu rectificativa?

Legat de bonificatie a trecut careva ceva ?

#7
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Evident ca acum platesti doar diferenta. Colegul @Mizu a zis bine, din Spatiul Privat Virtual ceri ‘Nota obligatiilor de plata’ si obtii o foaie de varsamant. Asta bineinteles daca platile anterioare au fost deja procesate de ANAF (sa nu fie facute prea de curand); verifici sa iasa socoteala cu ce stii ca ai platit.

Acea foaie de varsamant e buna ca atare pentru plata in numerar la Trezorerie. Dar intrucat contine si contul in care se face plata, te poti folosi de datele de acolo pentru transfer bancar. Daca ai cont la una din bancile care au conventie cu Ministerul de Finante (BCR, CEC, Banca Feroviara, Idea, Raiffeisen, si parca mai era una) si vrei sa faci transfer bancar fara nici un comision, atunci e putin mai complicat de atat si mai sunt cativa pasi necesari pentru a obtine informatiile necesare.

NU, nu bifezi nici o casuta de rectificativa. In ce ai depus anul trecut, pentru 2019 a fost doar o estimare. Abia acum depui declaratia propriu-zisa (prima parte, cea referitoare la 2019). Daca, DUPA ce o depui odata, constati ca sunt erori si vrei sa corectezi, abia atunci bifezi ca e rectificativa.

Bonificatia: A existat in 2018 in baza unei prevederi exprese din Codul Fiscal. Incepand cu 2019 exista [doar] daca e prevazuta in Legea Bugetului de Stat. Pe 2019 nu a existat nici una, lucru confirmat si de ANAF. Nici pentru 2020 nu am auzit sa existe (dar de aceasta data nu am stat sa scotocesc prin Buget…)..

Edited by sags, 07 March 2020 - 11:25.


#8
dark_mind

dark_mind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 19.11.2005
Atunci am completat declaratia bine.
Unde gasesc in SPV Nota obligatiilor de plata

Multumesc

#9
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Vezi in meniul din stanga, dupa login (in SPV, NU la ‘Depunere Declaratie Unica’), parca la ‘Solicitari‘.

Edited by sags, 07 March 2020 - 11:29.


#10
dark_mind

dark_mind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 19.11.2005
La solicitari am doar
- certificat de cazier fiscal
- adeverinta de venit
- certificat de atestare fiscala

#11
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,726
  • Înscris: 10.12.2006
Solicitari informatii, nu eliberare documente. Apoi mergi la Mesaje si o iti dea un PDF.

#12
dark_mind

dark_mind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 19.11.2005
Gata am reusit, la solicitari se alege submeniul informatii si acolo se poate cere formularul de mai sus.

Multumesc pentru sfaturi

#13
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,003
  • Înscris: 09.08.2005
Morala - nu mai plătiți nimic în avans!
De ce ați da bani statului în avans dacă nu sînteți obligați?

#14
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006
Eu am inteles ca la declaratia unica pentru anul 2019 nici nu ai unde completa banii dati in avans, pe estimare.

#15
ratiusky

ratiusky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 01.12.2010
In cat timp de la depunerea declaratie unice online ati putut plati?
Am depus pe 07.01 si inca nu imi apare la obligatii de plata.

#16
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Poti plati oricand in interiorul termenului (25 mai). Nu e nevoie sa astepti pana iti apare la obligatii de plata.

Dealtfel, ANAF are niste termene de voie pentru actualizarea acestor rapoarte. Din ce stiu obligatiile de plata se actualizeaza dupa 10 ale lunii urmatoare celei in care ai depus ce aveai de depus deci mai verifica dupa 10 februarie. Mai repede/ mai la zi se actualizeaza ceva nota a obligatiilor de plata (nu mai tin minte exact cum ii zice), cea care iti da o foaie de varsamant.

#17
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View Postsags, on 02 februarie 2022 - 14:24, said:

Poti plati oricand in interiorul termenului (25 mai). Nu e nevoie sa astepti pana iti apare la obligatii de plata.

Dealtfel, ANAF are niste termene de voie pentru actualizarea acestor rapoarte. Din ce stiu obligatiile de plata se actualizeaza dupa 10 ale lunii urmatoare celei in care ai depus ce aveai de depus deci mai verifica dupa 10 februarie. Mai repede/ mai la zi se actualizeaza ceva nota a obligatiilor de plata (nu mai tin minte exact cum ii zice), cea care iti da o foaie de varsamant.

Daca fostii chiriasi au plecat pe 30.09 si am gasit pe altcineva sa intre in locuinta pe 23.10, se pot opera ambele operatiuni in declaratia unica sau cum se procedeaza ?

Cei care au plecat pe 30.09 erau estimati ca pleaca in decembrie, fac rectificativa ?

Inca nu e 2023, parca din ianuarie 2023 tb depuse contractele la ANAF - sau in din aug 2022 ?

#18
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Unii spun ca este obligatoriu de depus Declaratia Unica doar daca incepi activitatea in cursul anului, in maxim 30 de zile de la acea data. (Plus, dar nu e cazul din intrebare, daca aveai la 1 ianuarie aceasta sursa de venit, cu scopul de a estima venitul pe anul ce incepe.) Deci nu ai fi obligat sa depui. Poate asa si este. Ceea ce mie imi da cu virgula este ca in Declaratia Unica treci fiecare contract in parte, oarecum cum fiecare ar fi o sursa de venit separata - si atunci poate ar trebui sa depui declaratia (rectificativa) in maxim 30 de zile de la inceputul contractului. Eu as depune rectificativa ca sa fiu acoperit, rau sigur nu face si nici nu e mare lucru de modificat PDF-ul existent (sters capitolul 1, bifta ca 2 este rectificativ, operat modificarile necesare in capitolul 2) si depus online.

De inregistrat contractele de inchiriere la ANAF, din ce stiu eu, este obligatoriu pentru cele incheiate incepand cu 1 ianuarie 2023. Vezi ce scrie in OUG cu modificarea <https://static.anaf..../OG_16_2022.pdf> art. I punctul 50 si art. IX lit. f).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate