Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Matematica clasa a X a

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Hai karaxe, hai tata, baga-te.

#20
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005
Aia e Gazeta Matematica, nu? Pentru cei care nu stiu , la olimpiada de matematica (mai putin faza nationala) se da obligatoriu un subiect din Gazeta.  Care olimpiada e pe 14 martie, sambata viitoare.
Eventual unii isi mai fac si copiute. Imi zicea copilul ca unii colegi se laudau ca si-au lasat copiute la toaleta si in timpul examenului isi cereau voie. Supraveghetorii normal ca nu intrau cu ei in toaleta :).
Vrei sa faci o schema de-asta sau doar sa tocesti rezolvarile?
Eu zic sa schitezi ceva cinstit si sa mergi la profu'/profa' de mate sa-i spui unde te-ai impotmolit.

#21
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postmaccip, on 04 martie 2020 - 16:59, said:

Hai karaxe, hai tata, baga-te.

ce sa ma bag bre, deocamndata e limba chineza pentru mine. n-am mai rezolvat o problema de mate de 15 ani cel putin.

View Postptap, on 04 martie 2020 - 18:33, said:

Aia e Gazeta Matematica, nu? Pentru cei care nu stiu , la olimpiada de matematica (mai putin faza nationala) se da obligatoriu un subiect din Gazeta.  Care olimpiada e pe 14 martie, sambata viitoare.
Eventual unii isi mai fac si copiute. Imi zicea copilul ca unii colegi se laudau ca si-au lasat copiute la toaleta si in timpul examenului isi cereau voie. Supraveghetorii normal ca nu intrau cu ei in toaleta Posted Image.
Vrei sa faci o schema de-asta sau doar sa tocesti rezolvarile?
Eu zic sa schitezi ceva cinstit si sa mergi la profu'/profa' de mate sa-i spui unde te-ai impotmolit.

nu dar pot intra supraveghetorii atunci cand nu sunt copii si sa culeaga copiutele

#22
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
De unde să le culeagă, crezi că ăia sunt asa dobitoci cât să le lipeasca cu scoci pe plăcile de faianță ? :)

#23
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
depinde cat de minutios cauta supraveghetorii

#24
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005

View Postkarax, on 05 martie 2020 - 10:25, said:

depinde cat de minutios cauta supraveghetorii

Supraveghetorii sunt profesori de materii care  nu au legatura cu matematica, pe aia de stiinte ii trimit sa supravegheze la materiile umaniste. Mai mult ca sigur nu stiu ca una din probleme e dintr-o lista cunoscuta. Nu cred ca se practica "in masa", nu sunt atat multe probleme.

#25
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007

View Postkarax, on 05 martie 2020 - 10:02, said:

ce sa ma bag bre, deocamndata e limba chineza pentru mine. n-am mai rezolvat o problema de mate de 15 ani cel putin.
Pai alege una si hai s-o rezolvam.
Alege una si spune la ce te gandesti, cum vrei s-o abordezi.

#26
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
mi-e greu. nu cunosc notiuni nici sa citesc textul problemei. de exemplu la 19 : z este inclus in multimea numerelor..nu stiu care , ca nu stiu ce inseamna C, si modul de z este mai mic de 1/3 atunci sa se demonstreze ca modul de (-1 +i) z la a 3a + iz este mai mic decat 11/27.
nu stiu cum s-ar rezolva asta, in afara faptului ca presupun ca li se dau lui i si z niste valori cu z neaparat mai mic de 1/3 asta insemnand ca se calculeaza 1/3 si orice numar mai mic de 1/3 se testeaza ca fiind z. iar la i se testeaza orice numar. ceea ce mise pare hilar pentru ca i avand valori mari oricum va depasi 11/27
nu inteleg nici modulul ce face mai exact

#27
Stef_Stef

Stef_Stef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 17.08.2016
|z1 + z2| <= |z1| + |z2|

#28
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
? sa demonstrezi asta? aaa...acum am observat ca e modulul pus diferit...in primul caz ambele pot fi si negative...in al doilea nu , pentru ca e modul de ambele separat

sau mai bine zis rezultatul primei nu se ia decat pozitiv in timp ce la al doilea este de la - infinit la + infinit

#29
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Karaxe, ai facut liceu umanist de nu stii ce inseamna numere complexe?

#30
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
da , liceu umanist

#31
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Atunci iti recomand matematica si fizica de liceu de pe Khan academy.
Cu un liceu umanist n-ai baza logica si matematica sa gandesti fenomenele care te intereseaza pe tine.

#32
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
da , asta faceam uneori. plus clipurile de pe canalul lui michel van biezen
desi m-am cam saturat de fizica. nu se lipeste de mine si pace

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate