Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Absente Clasa a 10-a

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
Ordinul MECS este în vigoare din august 2016, deci nu a intrat în vigoare de ieri de azi. Acolo scrie clar de 10% absențe. Doar ca să știi că nu a intrat niciun regulament de ieri în vigoare.
Iar în ceea ce privește organizarea unităților de învățământ, ordinul MECS 5079 din 2016 spune clar că dirigintele sau învățătorul îți pot motiva absențele pe baza documentelor justificative. Deci ești ok.

#20
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

View PostUnknown10, on 03 martie 2020 - 13:09, said:

Ba baiatule nu are legatura cu scoala ca nu ma cunoști ba chiar din contra daca m-ai cunoaste ti-ai tine gura si casca ochii mai bine ca scrie "ireprosabil".La sport an singurele absente si o absenta e din cauza ca am fost racit restul sunt pt ca stau la 2 metri de școală si mi-e lene sa imi iau echipamentul.

Nepoate, lenes ai spus tu însuți ca esti, iar exprimarea asta din partea unuia de 16 ani mă îndreptățește să spun ca esti tupeist.
Ironia sau sarcasmul le semnalizezi atunci cand le folosești in postări si nu s evidente, noi nu ți putem citi gândurile, poate chiar stateai la doi pași si iti facusei socoteala să dai fuga să te schimbi in pauză.
Ia ne mai ușor, nu toți avem 16 ani ca tine. :D

#21
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Ce-i asa mare placere sa faceti misto de un copil?

#22
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,673
  • Înscris: 10.10.2011
tudefaptvreisaitispunacinevaca10%din40e5?

#23
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View Postkopilu_198, on 03 martie 2020 - 13:03, said:

daca si la sport ai absente....

si eu chiuleam la sport
Nu aveam sala, cateodata venea profa cu o saltea si ne dadeam pe ea peste cap in clasa

Fiind si ultima ora, plecam
Chiuleam la greu, noroc ca nu punea absente

#24
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

View PostUnknown10, on 03 martie 2020 - 12:45, said:

Salutari,dupa cum ati aflat sunt in clasa a 10-a si am o mica mare nelamurire cu absentele...
Adica de ieri a intrat in vigoare noul regulament si am alfat ca la 10%....
Eu nu am aflat că ești în clasa 10.
Însă știam că regulamentul e de câțiva ani în vigoare. Nu de ieri. De ieri ai aflat tu.
Vei avea la purtare media pe sem 2 scăzută. Cu cel puțin un punct.
Fa cumva sa nu îți scadă cu mai multe puncte (să ai echipamentul la tine)

#25
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,073
  • Înscris: 30.11.2017

View PostUnknown10, on 03 martie 2020 - 13:09, said:

Ba baiatule nu are legatura cu scoala ca nu ma cunoști ba chiar din contra daca m-ai cunoaste ti-ai tine gura si casca ochii mai bine ca scrie "ireprosabil".La sport an singurele absente si o absenta e din cauza ca am fost racit restul sunt pt ca stau la 2 metri de școală si mi-e lene sa imi iau echipamentul.

ba baeatule, stai la 2 metri de scoala precum zici? adica ai casa in zid cu liceul acela. Pacat ca nu ai facut o usa in zid. Deci la asa distanta incredibil de mica si bolnav poti frecventa cursurile.

Bai io as privatiza scolile si v-as pune sa platiti scolarizarea asa ca si scoala de soferi. Cum e si in america.  Am impresia corecta ca mergeti doar ca sa nu faceti absente nu sa si invatati.

Este ceva incredibil unul sa faca absente ca sta prea aproape de liceul (ca asa scrie mai sus), (ca sta prea aproape si ii e lene sa-si ia treningul si tenesii) pe cand altii se chinuie cu navete de zeci de km si zeci de kg de merinde si sacose ca sa faca o scolarizare undeva la o unitate sociala de scolarizare si educare.

Edited by cipri2bau, 03 March 2020 - 16:33.


#26
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Si eu as fi de parere ca sa fie scoala pe bani. Sa fie scutiti de taxa cei cu rezultate bune si fara absente. De ce sa platim noi toti instruirea unora care nu vor sa invete. Sa vezi cum il aduce de manuta taticu ori mamica daca ii pui sa plateasca scolarizarea loazei.

#27
iamback

iamback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 02.01.2018

View PostFreddy12, on 03 martie 2020 - 16:37, said:

Si eu as fi de parere ca sa fie scoala pe bani. Sa fie scutiti de taxa cei cu rezultate bune si fara absente. De ce sa platim noi toti instruirea unora care nu vor sa invete. Sa vezi cum il aduce de manuta taticu ori mamica daca ii pui sa plateasca scolarizarea loazei.
Esti offtopic.

#28
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
in 2020 cui ii pasa de nota la purtare ?

View PostUnknown10, on 03 martie 2020 - 12:45, said:

Salutari,dupa cum ati aflat sunt in clasa a 10-a si am o mica mare nelamurire cu absentele...
Adica de ieri a intrat in vigoare noul regulament si am alfat ca la 10% din totalul orelor pe sem la un modul sau optiona......
Detalii...ideea e ca am 40 ore sport oe sem asta fiind de 20 saptamani.Am 3 absente pe februarie si una pe ianuarie cred.10% din 40 e 4 ..adica la 4 absente la sport un punct la purtare.
Mie imi poate scadea dirigintele purtarea?azi a dat absentele si eu am dus scutire fix dupa ce le-a dat...In regulament mai scrie ca daca elevul are un comportament ireprosabil in decurs a 8 sapt sau pana la fin anului scolar se poate anula scaderea notei la purtare. Sunt nedumerit cu treaba asta cu absentele.D
1.De ieri a intrat regulamentul.
2.Am 3 absnete pe februarie.
3.Am 4 absente sem asta....
Nasol, ai absente. Voiai sa ne intrebi ceva ?
Orice profesor iti poate scade nota la purtate. Dar tu afli asta acum, in clasa a-X-a.

Edited by MarianG, 03 March 2020 - 17:02.


#29
Unknown10

Unknown10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.02.2019
Probabil ca îi pasa celui care vrea sa faca ceva important cu viata lui si pentru cunostintele tale,sa stii ca la multe scoli din învățământul universitar se cere ca in cei 4 ani de liceu sa fi avut media la purtare minim 9.50 sau 9.00,variaza de la scoala la scoala.
Nu voiam sa intreb nimic,voiam doar sa vad din nou cat de amuzanti sunt unii oameni🤫

#30
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

Quote

In regulament mai scrie ca daca elevul are un comportament ireprosabil in decurs a 8 sapt sau pana la fin anului scolar se poate anula scaderea notei la purtare.

Quote

[...]pt ca stau la 2 metri de școală si mi-e lene sa imi iau echipamentul.
Si tu consideri ca ai comportament ireprosabil ?

Eu stateam la cateva strazi distanta, iar pentru ca avem bancile mici nu aveam loc sa tin manuale si ehipament.
In pauza ajungeam acasa luam echipamentul si eram prezent la ore.
Acum tu recunosti ca iti este lene si vrei sa pari "om caruia ii pasa de viitorul sau".
Cand nu o sa-ti mai fie lene sa treci strada o sa-ti fie mai bine.

Edited by MarianG, 03 March 2020 - 17:24.


#31
Unknown10

Unknown10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.02.2019
Stiu ca nu aveti 16 ani si nu condamn pe nimeni,insa nici eu nu am 50 de ani.
Sa stabilim ceva si cu asta sper sa se incheie toate discutiile:Stau la 20 de kilometri de școală si de obicei ajung la ora 4 acasa si seara de cele mai multe ori ma pun la culcare si dimineața nu iau intotdeauna echipamentul.
E mare lucru o absenta sau 5 la sport?mie mi se pare ceva normal mai ales in secolul nostru si cu totii stim cum este clasificata generatia din care fac si eu parte.
La romana,mate sau altceva nu am absențe in caz ca va făceați griji,si am plecat de la ora 10 dupa mate si romana pentru ca aveam 4 ore in care nu faceam nimic,la modul cel mai serios,si nu,nu sunt la orice liceu,si la un colegiu.M-am invoit pentru ca imi curgea nasul si ma durea capul.
Inca o data,sper sa se încheie topicul si ca s-a lamurit toata lumea.Scoala pe bani există si degeaba ma clasifici in categoria de elev chiulangiu care nu învață fiindca imi vine greu a crese dat fiind am rezultate foarte bune la scoala.Totusi,toata miștocăreala asta inceput de la faptul "absente la sport?!".
Concluzia:Am intrebat o mica chestiune si am primit raspuns ca-n România.
Stau la 20km de școală si am inceput topicul asa datorita titlului.
Multumesc pentru hate-ul si raspunsurile coerente.

Offtopic:Deja s-a deraiat de la topic mai ceva ca microbuzul din autogara.
Da,imi pasa de viitorul meu,chiar foarte mult si nu poti perspectiva fiecăruia din 2 propozitii.
Legat de topic.Regulamentul nou a intrat de ieri in vigoare si consta in reguli cu puncte de penalizare si toate cele.
Nu e nevoie sa îmi povestiți de copilăria voastra cum veneati cu sacose in spate deoarece stiu cum e intr-o mica masura comparativ cu vremurile voastre.Merg 3km zi de zi catre casa dupa scoala si nu nici la gimnaziu nu am stat zid in zid cu scoala.Nu vreau sa ma plang sau altceva insa deja se vede ca cititi replicile (care de fapt trebuiau sa fie răspunsuri)in graba deoarece totusi e cam deplasat sa spuna cineva ca locuieste nas in nas cu scoala.

#32
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
Fa o solicitare pentru camera la camin.

#33
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
De ieri ai aflat TU de regulament. E in vigoare de mulți ani.

#34
cjo

cjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 25.05.2016
Un lucru este cert....daca pierzi alocatia, te usuca tacto cu bataia.

#35
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Esti cam sensibil.
Când vorbești serios primești răspunsuri serioase. Când începi să persiflezi, primești același tratament...
In definitiv majoritatea userilor care ti au răspuns sunt mai mari ca tine. Cum te aștepți tu să reacționeze când îi iei la rost ? Mai ales când esti ba agresiv, ba ironic ?
De ce e deplasat să locuiască cineva lângă școală, doar si acolo locuiește cineva, nu ?

#36
Unknown10

Unknown10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.02.2019
Ma refeream la faptul ca e deplasat ca cineva sa spuna din start ca locuieste lângă scoala si sunt de parere ca am inceput topicul frumos insa  s-a transformat intr-un schimb de replici.Repet din nou,ca de luni a intrat in vigoare noul regulament din școală,iar regula cu 10% banuiam ca era demult...
Nu sunt deloc sensibil insa,de obicei rapsuns cu aceeasi moneda miștocăriilor.

Edited by Unknown10, 04 March 2020 - 08:29.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate