Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Absente Clasa a 10-a

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
Unknown10

Unknown10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.02.2019
Salutari,dupa cum ati aflat sunt in clasa a 10-a si am o mica mare nelamurire cu absentele...
Adica de ieri a intrat in vigoare noul regulament si am alfat ca la 10% din totalul orelor pe sem la un modul sau optiona......
Detalii...ideea e ca am 40 ore sport oe sem asta fiind de 20 saptamani.Am 3 absente pe februarie si una pe ianuarie cred.10% din 40 e 4 ..adica la 4 absente la sport un punct la purtare.
Mie imi poate scadea dirigintele purtarea?azi a dat absentele si eu am dus scutire fix dupa ce le-a dat...In regulament mai scrie ca daca elevul are un comportament ireprosabil in decurs a 8 sapt sau pana la fin anului scolar se poate anula scaderea notei la purtare. Sunt nedumerit cu treaba asta cu absentele.D
1.De ieri a intrat regulamentul.
2.Am 3 absnete pe februarie.
3.Am 4 absente sem asta....


#2
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View PostUnknown10, on 03 martie 2020 - 12:45, said:

Salutari,dupa cum ati aflat sunt in clasa a 10-a

A dat la ziar?

Absente la sport?
La limba romana cate absente ai?

Edited by spe_ripper, 03 March 2020 - 13:02.


#3
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
daca si la sport ai absente....

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Unknown ai userul pe SP, uinknown iti este si lumea.
Deci, 10% absente, un punct la purtare in minus, dar daca esti iresponsabil (deci se schimba nimic), nu-ti mai scade punctul.
OK, citeste cu atentie: DU-TE mai des la scoala! Absentele se vad in felul in care te exprimi.

#5
Unknown10

Unknown10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.02.2019
Daca singurul lucru pe care ai sa il spui e"si la sport ai absente" atunci mai bine nu răspunde caci am la sport absente pt ca nu am avut echipamentul si încercați sa nu va dati cu parerea despre ce fac unii oameni.

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007

View PostYOUR_GOD, on 03 martie 2020 - 13:03, said:

dar daca esti iresponsabil (deci se schimba nimic), nu-ti mai scade punctul.
OK, citeste cu atentie...

Ireprosabil, nu iresponsabil. Si tu citeste cu atentie :)

#7
Unknown10

Unknown10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.02.2019
Ba baiatule nu are legatura cu scoala ca nu ma cunoști ba chiar din contra daca m-ai cunoaste ti-ai tine gura si casca ochii mai bine ca scrie "ireprosabil".La sport an singurele absente si o absenta e din cauza ca am fost racit restul sunt pt ca stau la 2 metri de școală si mi-e lene sa imi iau echipamentul.

#8
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View PostUnknown10, on 03 martie 2020 - 13:05, said:

Daca singurul lucru pe care ai sa il spui e"si la sport ai absente" atunci mai bine nu răspunde caci am la sport absente pt ca nu am avut echipamentul si încercați sa nu va dati cu parerea despre ce fac unii oameni.

Am mai multe lucruri de spus, dar nu cred ca le-ai intelege.
Si asta e scuza ca nu ai echipamentul? Nu stiai ca ai ora de sport? :)

#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View PostYOUR_GOD, on 03 martie 2020 - 13:03, said:

Mea culpa.

Iti iei echipamentul pentru sport la tine si daca alte abateri decat absetele nu ai, dirigintele ar trebui sa le treaca cu vedere. Eventual vorbesti cu el si promiti ca nu mai lipsesti.

PS: Am sters raspunsul initial pentru ca necitind cu atentie, am deviat de la subiect.

#10
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View PostUnknown10, on 03 martie 2020 - 13:09, said:

Ba baiatule

Usor, usor, intelegem ca esti ireprosabil :)

#11
Unknown10

Unknown10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.02.2019
In felul in care ma exprim?înseamna ca e primul topic pe care mi-l citesti si nu de alta dar daca ai de gand doar sa răspunzi fara rost si fara pic de interes atunci ignora acest topic.

#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostUnknown10, on 03 martie 2020 - 13:09, said:

Ba baiatule nu are legatura cu scoala ca nu ma cunoști ba chiar din contra daca m-ai cunoaste ti-ai tine gura si casca ochii mai bine ca scrie "ireprosabil".La sport an singurele absente si o absenta e din cauza ca am fost racit restul sunt pt ca stau la 2 metri de școală si mi-e lene sa imi iau echipamentul.

Dacă ai fost răcit ia scutire de la medic și dacă stai la 2 metri de școală dai o fugă și iei echipamentul de acasă.

#13
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View PostUnknown10, on 03 martie 2020 - 13:12, said:

In felul in care ma exprim?înseamna ca e primul topic pe care mi-l citesti si nu de alta dar daca ai de gand doar sa răspunzi fara rost si fara pic de interes atunci ignora acest topic.


Parintii stiu ca ai absente si ca vorbesti stalcit limba romana?

Edited by spe_ripper, 03 March 2020 - 13:14.


#14
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Ba baiatule, dupa cum zici tu, in principiu nici o lege nu se aplică retroactiv, normal ar fi să scapi.
Dar cu așa comportament, leneș si cu tupeu, poate nu ti ar strica un avertisment să-ți mai bagi mințile in cap.
Ce scuză absurdă, mi e lene să iau echipamentul pt că stau prea aproape de școală....

#15
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
absenta se pune doar daca nu esti prezent la ora. daca esti, te duci frumusel la diriginte/ director si reclami asta, nu dupa 1 luna. daca ai bulan, te duci direct si ii cauti in timpul orelor.

#16
Unknown10

Unknown10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.02.2019
Se vede din nefericire ca nu ai auzit de termenul"ironie".Spre ghinionul tau fac naveta zi de zi catre școală si se intampla sa uit insa asta nu iti ds dreptul sa clasifici un om ca fiind tupeist si lenes.Am întrebat frumos si elegant insa se pare ca unii oameni nu pot aprecia lucrul asta.
Daca vorbesc limba romana stâlcit bine ca o vorbesti tu mai bine deoarece nu imi cunosti situtia si notele școlare.

#17
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Pe scurt, la obiect: de obicei legile nu se aplica retroactiv.
Deci, faci gura mare sa se calculeze doar absentele de dupa data intrarii in vigoare a regulamentului.
Si, bineinteles, nu mai faci absente de acum incolo.
Le spui ca "10% din totalul orelor din semestru" nu are cum sa se calzuleze corect pentru acest semestru, deja inceput, deoarece acest regulament nu exista la inceputul semestrului.
Nu schimbam regulile la jumatatea meciului. Posted Image

Pe lung, offtopic: mai incet cu galagia, probabil toti care au raspuns la topicul asta reusesc sa "te faca" din 2 vorbe.
Chiar nu e cazul sa te dai destept si sa-i admonestezi pe altii.
Chiar vrei sa numaram greselile din mesajele tale ?
Si daca eliminam jumatate, ca "te-ai grabit" ;) ... tot ramin destule.
Si destul de nasoale unele.

Edited by trollerul_de_serviciu, 03 March 2020 - 13:29.


#18
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
N-ai cultura generala daca nu-l cunosti pe Unknown10... Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate