Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Maniu 141(metrou Păcii, lângă autogara Militari)

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#73
potentialcumparator

potentialcumparator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 07.03.2016

View PostProX, on 06 iulie 2023 - 17:30, said:

Ok, incepem cu faptele bune: 80% din solicitările pe garanție se repara (cârpeală), măcar cat de cat sa zici ca face ceva. In rest: izolarea fonică nu exista, îmi aud Vecinul cum apasă pe intrerupatoare ca sa va faceti o idee. Iarna mai mult de 21 de grade n-am in casa din cauza polistirenului montat prost si a termopanelor care nu se închid, abia pot fi reglate si nu s a folosit spuma la montarea lor. Conducta comuna a blocului s a spart de 3 ori si a inundat tot blocul. Exista gândaci. Bariera cat si poarta e inutila, intra absolut oricine vrea in complex, am avut si un om al străzii in parcare. Exista câțiva vecini care n au putut sa tragă fibra in ap pentru ca țeava de sub sapa făcuse cot, dezvoltatorul nu s a implicat in reparat. Usa de la intrare nu se Închide complet (se vede lumina prin toc, la un vânt de afara șuieră ca intr-o casa bantuita). Deja au început sa crape peretii la modul serios (umflat cu căzut de tencuiala). La interior s a folosit Tinci si toți peretii sunt strâmbi rău. Cand dai cu bormașina, mai mult de 1 cm nu găsești pana in cărămida (din tencuiala, glet, Tinci). Lifturile se strica cam o data pe săptămâna si trosnesc mai rău decât alea ceaușiste. Pot continua dar nu are rost. Nu recomand

Continua te rog, macar sa stim la ce sa ne asteptam, ce ne scrii aici, cel putin eu, apreciez foarte mult, si iti multumesc ca iti faci timp. Pentru asta e acest forum, nu caterinca si 2 3 vorbe aruncate asa.
Ce am observat si eu este ca nu au sifon de pardoseala in baie. S-a spart teava de apa si s-a inundat casa scarii? sau efectiv apartamentele? Apartamentele finisate la faza 2, pareau decente... sa fi acoperit finisajele dezastrul nevazut?
La ce etaj ai achizitionat daca pot sa intreb? 21grade mi se pare putin... implicit ai avut si facturi mari la gaz cu asa pierderi?
Inca o data iti multumesc pentru experientele relatate.

#74
ProX

ProX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 26.01.2014
Iti dai seama ca am avut niste facturi la gaze imense cu centrala mergând non stop ca sa păstrez 21 de grade. Inundația a fost pe casa scării (țeava comuna care se afla in fata liftului), de la etajul 8 in jos. Cei de la parter au fost efectiv inundați, au trebuit sa schimbe parchetul…ni s a stricat interfonul de atunci (am așteptat 6 luni sa l repare). Partea si mai proasta e ca toata inundatia asta a căzut pe panourile de siguranța care sunt fix sub țeava. Parcarea…are si ea scurgeri destul de urate, nu mai vorbim de locurile strâmte. Mi am adus aminte, la blocul 2 au tăiat un stâlp de rezistența sa recupereze un loc de parcare…cică “nu era in plan si a fost turnat in plus”. Va recomand, sincer, sa mergeți la oricine din blocul 1 sa ciocăniti la usa si sa cereți o părere, veți fi uimiti

#75
Suffix

Suffix

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.08.2023
Salutare. Doar ce am achizitionat un apartament de 3 camere in faza 2. Voiam sa-mi las aici opinia, poate ajuta mai departe.
Pro:
- Apartamentul are 85mp2, compartimentarea este foarte buna, din punctul meu de vedere.
- Din punct de vedere al zonei, este foarte ok pozitionat, metrou, bulevand, magazine mari dar si mici.
Contra:
- Finisajele interioare sunt slabe, spre foarte slabe.
Deocamdata, atat pot sa spun, revin cu alte informatii pe viitor.

#76
arfidx2

arfidx2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 17.09.2022
Ai geam la baie, vestibul, debara și cămară. Aerul condiționat e integrat în clădire pe toată coloana? Aveți centrală termica de bloc?

Mersi

#77
Suffix

Suffix

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.08.2023
Geam la baie - nu
Vestibul - da
Debara/camara - nu(n-am mai vazut la blocurile noi)
Aer conditionat - nu(propriu)
Centrala termica - proprie

#78
potentialcumparator

potentialcumparator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 07.03.2016

 Suffix, on 09 august 2023 - 11:30, said:

Geam la baie - nu
Vestibul - da
Debara/camara - nu(n-am mai vazut la blocurile noi)
Aer conditionat - nu(propriu)
Centrala termica - proprie

salut,
de contoarele de gaz ce ti au zis?
cand vor fi montate?
mersi

#79
ProX

ProX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 26.01.2014
Revin eu cu un update: tocmai am ramas cu 2 clante de la usile interioare in mana...usi montate de aceiasi dorei care au si zugravit. Nici nu se inchideau bine de la inceput (mentionez ca nici nu erau puse toate suruburile...si erau puse si random, aveam o negresa, ba un surub de diblu, ba unu de lemn)...Mai revin cu ce mai cade

Edited by ProX, 16 August 2023 - 15:05.


#80
StefanaB

StefanaB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.12.2007
@ProX va mulțumesc pentru ceea ce scrieți🙂 Locuiesc în Militari, mai spre Lujerului de multi ani și voiam sa-i recomand fiului un apartament nou, aproape de metrou ( nu are și nu vrea mașină proprie). Apartamentul cumpărat acum 40 de ani de noi a fost cumplit și finisaje și instalații sanitare, ani de zile am tot reparat și inlocuit. Nu îmi închipuiam că și acum mai pot exista problemele de care spuneți. La un bloc nou 🙄
Deci mai bine caut in blocul meu pe cineva care vinde ☺️ măcar știu cu ce am de-a face. Încă o dată, mulțumesc 🤗

A și să nu uit: nici baia noastră nu a avut din proiectare scurgere in pardoseala. Cea mai tâmpită idee , nu credeam că mai poate exista așa ceva la o construcție 🤕

#81
ProX

ProX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 26.01.2014
Update (cum v-am obisnuit): Lifturile cedeaza...grav. De cand ne-am mutat, din 2 lifturi, cam la 2 saptamani se strica unul (efectiv se bloca, nu mai mergea). De vreo 2 saptamani au inceput sa se blocheze...cu persoane in interior. Nu exista semnal in interior, butoanele de alarma si interfon nu functioneaza (clasic). Baietii de la mentenanta vin o data la 2 zile sa le repare...e penibil, lifturi din 2022 si functioneaza mai rau decat cele ceausiste. Nici n-aveti idee in ce stare poate sa fie acest bloc, mi-ar veni sa rad daca n-as fi investit.

#82
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Montati UPS si stabilizator de tensiune la lifturi. Am avut aceeasi problema intr-un bloc nou.
0 probleme dupa ce s-au montat aceste lucruri.
Atentie ca vorbim despre alt consum fata de casnic deci va fi o investitie de minim 3000 EUR.

Chiar imi pare rau ca aveti atatea probleme in blocurile alea Posted Image. Mai bine lasau dracu park & ride ca acum multi ani decat sa isi bata joc de banii oamenilor...

Edited by mannyx92, 10 October 2023 - 20:36.


#83
ProX

ProX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 26.01.2014
Din pacate nu cedeaza de la curent, cedeaza de la calitatea slaba a lor. Firele isi pierd contactul, liftul loveste diferite obiecte cand merge in jurul anumitor etaje...and so on. La fiecare mentenanta, cel care le repara da vina pe "cineva care a fortat usile si nu mai fac contact". Dubios, nu?

#84
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,146
  • Înscris: 18.06.2009
Parcarea etajata este aproape in buza geamurilor celor 3-4 scari ce o vor inconjura; este normal sa fie asa de aproape? Cei pana la etajele 5-6 vor avea o priveliste 'minunata'.

Edited by Rainwish, 27 December 2023 - 20:42.


#85
Beiu

Beiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 31.01.2011
Plus: Va fi prelungit Parcul Liniei pana la Valea Cascadelor;
Minus: Remat Vest ramane acolo.

#86
Tudoralexandru89

Tudoralexandru89

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.09.2021

View Postmannyx92, on 10 octombrie 2023 - 20:36, said:

Montati UPS si stabilizator de tensiune la lifturi. Am avut aceeasi problema intr-un bloc nou.
0 probleme dupa ce s-au montat aceste lucruri.
Atentie ca vorbim despre alt consum fata de casnic deci va fi o investitie de minim 3000 EUR.

Chiar imi pare rau ca aveti atatea probleme in blocurile alea Posted Image. Mai bine lasau dracu park & ride ca acum multi ani decat sa isi bata joc de banii oamenilor...

Imi poti spune te rog cu ce firma ati montar UPS-ul si stabilizatoarele de tensiune pentru lifturi?

Si eu locuiesc intr-un bloc nou si tot avem probleme cu fluctuatiile de tensiune.

Mulțumesc anticipat.

#87
ProX

ProX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 26.01.2014
Later update: revin cu cateva poze care vorbesc de la sine Posted image

https://imgur.com/782eZLy
https://imgur.com/03jak3T
https://imgur.com/OqoO4qq
https://imgur.com/Kobbpnz

Cea mai frumoasa parcare construita: https://imgur.com/RonuASG

Edited by ProX, 31 January 2024 - 12:35.


#88
tenhoursdude

tenhoursdude

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.05.2023
Toti muncitorii sunt pakistanezi, nepalezi sau indieni, doar inginerul si dirigintele de santier sunt romani. De aici executia lucrarilor extrem de proasta. Pentru structura de rezistenta dirigintele si inginerul sunt direct responsabili si pot fi trasi la raspundere penal, dar in rest, la finisaje nu prea ai ce sa le faci. De asta parcarea a iesit asa "deosebita".
La fel este si la interiorul scarii si al apartamentelor, peretii nu sunt drepti si poti vedea cu ochiul liber, nu trebuie sa vii cu bolobocul sau sa faci testul cu lanterna ca este evident ca sunt strambi.

#89
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

View PostTudoralexandru89, on 15 ianuarie 2024 - 03:51, said:

Imi poti spune te rog cu ce firma ati montar UPS-ul si stabilizatoarele de tensiune pentru lifturi?

Si eu locuiesc intr-un bloc nou si tot avem probleme cu fluctuatiile de tensiune.

Mulțumesc anticipat.

Salut, sincer nu stiu. S-a ocupat administratia. Probabil nu aveti cum sa dati gres cu o firma ok, autorizata.

@ProX -> WOW, deci efectiv WOW. Parcarea aia zici ca e facuta din LEGO si restul...n-am vazut asa ceva nici in blocurile noi care costa aproape la jumate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate