Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Maniu 141(metrou Păcii, lângă autogara Militari)

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#37
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 16.05.2015

View Postblood^, on 28 aprilie 2020 - 09:46, said:


Eu credeam ca acolo amenajeaza primaria ceva, ca modernizeaza autogara. Acolo chiar se putea face ceva mult mai util pentru Bucuresti.

Pai Mutu (primarul S6) asa se lauda in urma cu cateva luni, ca urmeaza sa faca o parcare supraetajata pe acel teren.

#38
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Si tu crezi ce spune mutu?

#39
KillDuster02

KillDuster02

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.12.2019

View PostSpal01, on 27 aprilie 2020 - 15:10, said:


Sa te p.. pe ea de zona. A ajuns un mare ghetou aceasta zona. Acel loc trebuia cumparat de primarie si trebuiau facute parcari. In acea intersectie este un haos. Acolo se unesc Timisoara cu Maniu si e un dezastru. Gandeste-te cum va arata dupa ce se vor construi aceste 8 blocuri de cate 11-12 etaje.  "Parcul" de la Pacii este un loc frecventat de sobolani, boschetari si multi care fac naveta de la Bucuresti spre satele de langa. Este minuscul raportat la numarul de locuittori.  Sper sa vina cineva la primarie si sa schimbe toti idiotii care dau asemenea aprobari.
La fel de aglomerat e la orice intersectie dintre Maniu si o strada mai importanta. Iti impartasesc insa opinia cu privirea la blocuri, asta ne mai lipsea. Si eu care speram la un porc :lol: . Cat despre sobloanii din parculetul de la Pacii eu nu i-am vazut niciodata, nici pe ei , nici pe boschetarii de care spui. Navetisti am mai vazut, dar nu vad nicio problema cu ei atata timp cat 80% folosesc sapunul.

#40
alex2011

alex2011

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.06.2009
Ce părere aveți de apartamentele cu vederea la autogara? Este trafic pe acolo, scandal, colorați sau treburi de genul acesta?

#41
Spal01

Spal01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.01.2020
Au AC din 12.2018 si au ridicat doar 2 etaje.

#42
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008

View Postalex2011, on 10 februarie 2021 - 23:39, said:

Ce părere aveți de apartamentele cu vederea la autogara? Este trafic pe acolo, scandal, colorați sau treburi de genul acesta?
Nuuuu...este ca in Primaverii. Am fost ieri prin zona (prima data in 7 ani) si mi se pare horror. Agomeratie, jeg, persoane dubioase...intr-un cuvant de evitat. Am vazut ca inca se mai poarta baietii de cartier la trening si adidasi colorati insotiti de domnisoare slim si cu figuri de o inteligenta rara. Am crezut ca a trecut moda asta acum 5-6 ani, dar cred ca cei de acolo sunt in urma cu noutatile.

#43
ProX

ProX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 26.01.2014

 edi10000, on 11 februarie 2021 - 11:31, said:

Nuuuu...este ca in Primaverii. Am fost ieri prin zona (prima data in 7 ani) si mi se pare horror. Agomeratie, jeg, persoane dubioase...intr-un cuvant de evitat. Am vazut ca inca se mai poarta baietii de cartier la trening si adidasi colorati insotiti de domnisoare slim si cu figuri de o inteligenta rara. Am crezut ca a trecut moda asta acum 5-6 ani, dar cred ca cei de acolo sunt in urma cu noutatile.
Hai sa nu exageram chiar asa. Intradevar, aglomeratie si trafic este, dar sa fim seriosi, unde nu e? Cat despre persoanele dubioase, nu stiu despre ce vorbesti. Stau mai bine de 15 ani in zona, si in afara de cativa cersetori ce vand chilipiruri la statia de metrou la pacii, si in fata autogarii mai sunt 2-3 dubiosi, chiar nu sunt. Autogara s-a micsorat din ce in ce mai mult si nu cred ca o va mai duce mult. Terenul pe care se construieste a apartinut al autogarii, si ei l-au vandut...deci putem sa ne gandim putin in viitor ce va fi. Sa luam in calcul si ca unde se afla acum LIDL-ul si Kaufland-ul de langa, erau niste hale/cladiri industriale. Zona asta a ajuns sa fie jumate industriala, jumate civila. Mai dau maxim 10 ani pana cand si Valea Cascadelor nu va mai fi ce este acum (zona cunoscuta pentru cumparat materiale de renovat, sanitare, mobila, etc.).

#44
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 alex2011, on 10 februarie 2021 - 23:39, said:

Ce părere aveți de apartamentele cu vederea la autogara? Este trafic pe acolo, scandal, colorați sau treburi de genul acesta?
Este o zona foarte linistita, curata, plina de verdeata. In fiecare dimineata o sa te trezesti in cantec de pasarele. De altfel se vede din poze cata verdeata este....practic vei fi in parc. Cumpara nu te lua dupa invidiosii astia de pe forum. Autogara se va desfiinta nu-ti face griji... are grija Mutu si Co de treaba asta. Legat de pret ....ce conteza ca o sa platesca rate si nepotii ...acolo e o zona de vis si in plina dezvoltare urbanistica.

Edited by Clovis, 23 March 2021 - 18:33.


#45
CatalinKRK

CatalinKRK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 21.05.2007
Vad ca unii nu vor trece niciodata de etapa in care cyberbullyingul e singura placere in viata lor.

#46
ProX

ProX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 26.01.2014

 CatalinKRK, on 24 martie 2021 - 06:49, said:

Vad ca unii nu vor trece niciodata de etapa in care cyberbullyingul e singura placere in viata lor.
Stii...asta e chiar trist. Unii chiar vor niste pareri sincere, pro, contra, si intr-advear 80% sunt cu caterinca proasta, vorbesc in cauza de necunoastere si se afla in treaba cu mult hate. Asa trebuie sa convietuim ca asa suntem ca natie!

#47
throw

throw

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 30.07.2020
Corect. Zonele alea nu au ajuns asa fara motiv, au ajuns asa "datorita" bunului nostru cetatean, co-locuitor al orasului in care traim fiecare si care in afara de batjocura nu stie altceva. Ne mai trebuie treizeci de ani sa trecem si peste etapa de "caterinca proasta" dar unii au ramas mai in urma :)

Legat de zona, am stat opt ani acolo, pe o strada paralela cu Iuliu Maniu. Zona "se curăță" intradevar, si e mare diferenta acum fata de cum era acum opt ani cand m-am mutat eu. Sigur ultima oara era mai curat decat ce am vazut in Colentina/Tei. Problema este tot infrastructura mult prea mica. Pana nu se va face macar o(una) sosea adiacenta blvdului, va fi greu de suportat traficul.

#48
crazydiamond

crazydiamond

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.02.2013
Sal.

Am o nelamurire legata strict de locul de parcare.

Informatiile postate pe site:
Fiecare apartament beneficiază de locuri de parcare atât suprateran cât și subteran
Loc parcare subteran 11.900€ + TVA

Intrebare:
Specificarea unui pret de achizitie doar pentru un loc de parcare subteran sugereaza ca cele supraterane sunt gratuite?
Mai exact, platesti pentru a detine un spatiu delimitat fizic la subsol, avand numar cadastral diferit de cel al locuintei, care iti asigura atat securizarea suplimentara a masinii, cat si posibilitatea tranzactionarii ulterioare?
Iar suprateran poti parca in oricare loc pe care-l gasesti disponibil, probabil altul in fiecare zi?

Merci

#49
IPR

IPR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 22.12.2006
La disperarea dezvoltatorilor mi-e greu sa cred ca vor lasa locuri supraterane la liber inafara de cele cateva pentru vizitatori. Cel mai probabil va trebui sa platiti o suma frumoasa si pentru un astfel de loc. Totusi intrebati dezvoltatorul ca poate nu exista decat varianta subteran.

#50
miKronshpe9

miKronshpe9

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.09.2019
Locurile de parcare la sol sunt contracost la mai toti dezvoltatorii, exceptia o fac locurile pentru vizitatori. La ansambluri gen "Gated-Community" preturile sunt relevante uneori. Faptul ca locul de parcare este cadastrat, securizat, etc. Si cele de la sol sunt cadastrate, separat de apartament, pana la urma reprezinta un tip diferit de proprietate.

In ansamblul in care am cumparat eu, sunt contra-cost si locurile de parcare de la sol, mai ieftine ce-i drept decat cele din subteran, dar are poarta de acces in complex, camere de supraveghere, contract cu firma de securitate.

Edited by Dany_Darke, 05 May 2021 - 09:09.


#51
crazydiamond

crazydiamond

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.02.2013
M-am informat direct la dezvoltator, telefonic:
1. Locurile de parcare supraterane sunt si ele contracost
2. Detinerea unui loc de parcare platit NU este o conditie sine qua non pentru achizitia unei locuinte

Pe cale de consecinta, vor ramane locuri de parcare "orfane", ce fie vor fi achizitionate de catre proprietarii care detin 2-3 masini, fie vor fi convertite la statutul "disponibile gratuit", pentru vizitatori, taxi, urgente, etc.

De fapt, interesul meu viza punctul 2.
Membrul familiei care va detine locuinta nu poseda/conduce masina, temerea era de a nu fi fortat sa platesti ceva ce nu utilizezi.

Merci.

#52
IPR

IPR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 22.12.2006

View Postcrazydiamond, on 05 mai 2021 - 20:01, said:


Pe cale de consecinta, vor ramane locuri de parcare "orfane", ce fie vor fi achizitionate de catre proprietarii care detin 2-3 masini, fie vor fi convertite la statutul "disponibile gratuit", pentru vizitatori, taxi, urgente, etc.

Merci.

Stai linistit ca se vor gasi cumparatori pentru toate. Vor fi achizitionate de cei cu posibilitati si apoi inchiriate la 30-50EUR pe luna. Se poarta pe la toate complexurile noi.

#53
crazydiamond

crazydiamond

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.02.2013

View PostIPR, on 06 mai 2021 - 19:39, said:


Stai linistit ca se vor gasi cumparatori pentru toate. Vor fi achizitionate de cei cu posibilitati si apoi inchiriate la 30-50EUR pe luna. Se poarta pe la toate complexurile noi.

50 EUR/luna x 12 luni = 600 EUR/an. Ar insemna cam 20 ani sa amortizezi investitia, daca doar asta doresti (inchiriere).
Da, pentru 1-2 ani ar merita, pana iti iei masina.

#54
IPR

IPR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 22.12.2006
600 EUR/an la un pret de achizitie de 8000EUR inseamna 7.5% pe an. Multi care investesc bursa si nu scot atat. Plus ca peste 10 ani poate va valora 12.000EUR odata cu inflatia si cresterea preturilor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate