Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Care este ultimul preț? Pe Olx...

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#19
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008
OLX este o "piata" nu un magazin .

#20
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Turcii și arabii negociază doar aparent. Prețul cerut este oricum mai mare în cazul lor iar prin negociere în cel mai bun caz ajungi la prețul corect.
Unii romani sunt milogi, needucați și cu tupeu jegos, Vin cu texte de genul " nu mai am bani șefu, am avut o operație luna asta", "hai ca nu mori dacă mai lași la preț" sau "stai tu în banii aia"?
Știu foarte bine sau ar trebui sa știe ca deja ești la prețul pieței sau chiar sub el.

Edited by mihaigerard, 29 February 2020 - 08:29.


#21
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013

View Postjimi91, on 29 februarie 2020 - 07:31, said:



Da ma, la americani stii cum ? Ceri 10 lei, iti dau astia 20 :)))
Să-mi bag, pui la licitație frățică, e-bay chestii trestii. Doar noi nu avem, las poate vine americanu' la noi. Ăla de "La Bloc" și Rogozu' :)))))

View Posttzaq93, on 29 februarie 2020 - 08:08, said:

Esti haladit?
Ce-i aia ?

View Postdorin_2k, on 29 februarie 2020 - 08:10, said:

Daca ești român, să știi că așa e normal: să negociezi.
In bazar in Turcia, lume multa, diferite țări. Am pățit eu chiar: nemții și italienii ofereau din prima prețul cerut.
Eu nu. Negociam tot timpul. Chiar le face plăcere asta turcilor. Cum spuneam de România și Hagi, scădeau prețul cu 25%.
Ți se pare că vânzând cu 20% sub prețul de magazin, e un chilipir? Nu.
Daca vinzi la 50% e chilipir.
Mie nu îmi iese, din 100 nu a negociat nici unul. Serios :) dar eu sa las mai ieftin, pai mai mereți in bip bip.

Edited by calbog, 29 February 2020 - 08:42.


#22
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Problema e că pe mulți îi interesează prețul și nu neapărat produsul.
Trag de preț în jos crezând că au făcut o șmecherie luând ceva ieftin.
De fapt, cine face asta, nu are cu adevărat nevoie de acel produs.

#23
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018
este o piață deci negociezi.unii negociază și-n magazine normale atunci când cunosc patronul.
dacă vrei să vinzi și să te scape de gunoi negociezi dacă nu vrei nu negociezi și-l arunci la gunoi sau îl uiți într-un sertar până iasă complet din modă și tot la gunoi ajunge

#24
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 25.12.2016

View PostMembruAnonim, on 29 februarie 2020 - 04:34, said:

Am scris, sigilat, preț fix, nu fac schimburi am pus cateva poze cu cutia...
Multi nici nu citesc tot anuntul. Sau, daca vad ca scrie pret fix, se gandesc sa incerce totusi o negociere.
Nu vad nimic rau in asta, pur si simplu nu raspunzi daca nu esti interesat de oferta lor...

#25
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Ca veni vorba de turci si arabi. Da..e o jignire sa nu negociezi cu ei.
Ca sa se bucure maxim, alora trebuie sa le oferi direct jumatate din cat vor. Si apoi te tiganesti cu ei. Mai mare bucurie nu exista pentru ei.

#26
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 03.12.2001
nu a apărut nicăieri o statistică, dar pe olx sunt o mulțime de oameni care n-au treabă și așa câștigă 20-30 lei. iau o categorie, caută cel mai ieftin produs și încearcă să negocieze la el cât se poate. după care îl pun ei pe olx și așteaptă să îl vândă.

am pățit asta de câteva ori, aveam niște body-uri de camere foto, le-am pus cu 10% mai jos decât erau pe olx, le-am vândut unor oameni care nu știau ce cumpără, dar se bucurau că e cel mai mic preț.

la fel, am cumpărat un body de cameră foto care fusese scăpat pe jos. numele omului de pe factură era altul decât cel care mi l-a vândut, de curiozitate l-am căutat pe facebook, l-am găsit și l-am întrebat de ce și cu cât l-a dat. body-ul era ieșit din garanție, îl scăpase pe jos, se crăpase carcasa un pic, totul funcționa perfect, dar a zis să îl vândă înainte de a-l mai scăpa o dată. îl vânduse cu 500 lei mai puțin decât următorul de pe olx. cel de la care îl luasem eu mai pusese 100 lei.

#27
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,641
  • Înscris: 15.01.2017
Se vina statul sa impuna sala....pretul minim, ce drac. Oameni rai care refuza sa-ti cumprere tine marfa cu pretul cerut. Ce magari de oameni, hahhaha.

#28
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018
sau ,,vechi de epocă,, citat de pe olx la gunoaie

Edited by EMPP, 29 February 2020 - 08:52.


#29
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
De-aia nu las niciodată numărul de telefon pe olx. Te mai suna cate un pasat din asta care începe sa se milogeasca la telefon. Nu, nene, scrii mail. Dacă ai scris prostii, la revedere.

#30
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Exact @ Reactor2015
Și dacă mai lași la preț dispar, au găsit la preț mai mic :)
Negociatorii la telefon și când vin să cumpere se uită la produs și după jumate de oră de întors pe toate fețele mai negociază o dată îs cei mai shecheri. Tot să vinzi :))))

#31
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 21.08.2003
Dar de combinatori nu ati avut parte? In special cu telefoane la schimb ptr orice ai vinde...  "hai sa-ti iti dau un aifon 6 si pui tu diferenta!''  Jale!

#32
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

View Postcalbog, on 29 februarie 2020 - 08:39, said:

Mie nu îmi iese, din 100 nu a negociat nici unul. Serios :) dar eu sa las mai ieftin, pai mai mereți in bip bip.
Chiar am făcut un test. Mi-a cerut în Turcia pe un fes turcesc 5€. Am negociat, m-am învârtit până l-am luat cu 2€. După 10 minute îl dădea cu 3€. Am mai negociat și după juma de ora l-am luat cu 2€. A fost interesant. Și pt mine și pt vânzător.


#33
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013

View Postcristian_sen, on 29 februarie 2020 - 08:58, said:

Dar de combinatori nu ati avut parte? In special cu telefoane la schimb ptr orice ai vinde...  "hai sa-ti iti dau un aifon 6 si pui tu diferenta!''  Jale!
Hai un parfum, ți-l dau ieftin frate Hugo boss mâncațiaș. Am și un iPhone ciordeles, coajă, merge tot. Original sută in mie.

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Bineînțeles... Îmi da un iPhone 7 impecabil.

Cel mai ciudat a fost, cum zicea mihaigerard când mi-am vândut mașina. Bai am scris istoria completa, ce-am schimbat, reparat... Mașina avea 3 ani fara ceva. Prețul în piață, chiar 1500 sub cea mai ieftina de la dealer în condiții decente.

Îmi scria câte unul ca dacă nu vreau nu știu ce cazan seria 7 de acum 8 ani și sa pun eu diferența. Sau una cu 150.000 km și tot asa
Adică nene eu vând mașină de sub 3 ani, 60.000km, impecabila, cu garanție înca 2 ani de ce, ca să îmi cumpăr cazane de câteva sute de mii de km? Nu era evident ca ținteam altceva mai nou?

La nu mai știu ce am scris nu schimb cu nimic, am tot ce îmi trebuie. Tot se găseau unii sa "negocieze". Nu prea am nevoie sa vând nimic, de obicei dau sau arunc. Am avut în ultimul timp nevoie de olx sa închiriez și sa vând ceva... Și m-am plictisit de ofertele aberante și schimburile romanilor.

Edited by MembruAnonim, 29 February 2020 - 09:08.


#35
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Ultimul pret il vor, dar nu fac nicio oferta. Daca le spui un pret mai mic, ofera si mai putin. Tipic...cica negociere.

Altfel degeaba pui un pret bun ca daca nu se cauta produsul respectiv nu te cauta mai nimeni. Se vrea sa se negocieze si la 1 leu.

Edited by arab, 29 February 2020 - 09:15.


#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu la unii le-am zis plus un leu.

L am trimis printr un coleg la Buzău sa nu mai plătească omul curier cu plata ramburs la final. A ieșit bine pt toată lumea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate