Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Care este ultimul preț? Pe Olx...

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#37
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View PostEMPP, on 29 februarie 2020 - 08:50, said:

este o piață deci negociezi.unii negociază și-n magazine normale atunci când cunosc patronul.
asa am facut eu cand mi-am luat bicicleta
Le-am spus de la obraz ca vreau reducere.
Si mi-au dat ori reducere la pret ori la accesori gratuit
Am luat reducera la pret ca accesoriile le aveam

#38
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Imi amintesc, cand mi-am vandut ultima masina, am scris foarte detailat tot ce a fost schimbat si ce piese sunt noi.
Am scris ca atat tehnic cat si estestic masina se afla intr-o stare ireprosabila varstei si ca pretul este fix, nu este negociabil, si nu doresc telefoane cu negocieri
si "ultimul pret". Degeaba, din 10 telefoane 8 intrebau de ultimul pret. Ba chiar auf fost si unii care la telefon nu au untrebat de ultimul pret, dar dupa proba.
Deci nu ai ce face, unii nu pot altfel decat sa se targuiasca si pentru 10€

#39
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
@cristimate: Poate-i atragi Posted Image
Nu e mai simplu sa-i ignori si sa treci mai departe? Sau pune din start un pret cu 10% mai mare decat vrei tu si cand intreaba de ultimul pret, zici pretul tau plus 5%. Inafara cazului cand e un jeg ordinar, iti va face o oferta in zona ta de pret. Mai lasi tu, mai pune el, ai vandut.

Aia cu masinile sunt o specie aparte: suna, negociaza la telefon, apoi vin si reincep negocierea de la pretul agreat la tel. De fiecare data cand mi-am vandut masina am dat de genul asta. Le ziceam simplu: la telefon ultimul pret e cel din anunt, la fata locului discutam. Cine a fost interesat a venit si de obicei primul venit a si cumparat.
Cu motocicletele in schimb n-am avut niociodata astfel de situatii. Au sunat pt programare, au venit, au lasat banii garantie, au luat-o la o plimbare si cand s-au intors am discutat de pret.

Edited by Lowrider, 29 February 2020 - 09:34.


#40
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Initiator, de ce vrei sa ii rapesti cumparatorului satisfactia de "a te face" oferindu-i un pret onest dar fix? El ce mai povesteste la o bere? Ca e un fraier care nu a reusit sa te faca? Se face de ras, chiar daca a obtinut cel mai mic pret de pe olx.

Putini isi vad interesul la modul real asa ca nu apelati la chestia asta. Pe ei ii intereseaza mai mult interesul celorlalti.

#41
Bernard77

Bernard77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 14.04.2017
Ce ceas e si cat ceri tu?

Huaweiul? Cat ai cerut?

Edited by Bernard77, 29 February 2020 - 09:40.


#42
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View PostWestPoint, on 29 februarie 2020 - 09:27, said:

Imi amintesc, cand mi-am vandut ultima masina, am scris foarte detailat tot ce a fost schimbat si ce piese sunt noi.
Am scris ca atat tehnic cat si estestic masina se afla intr-o stare ireprosabila varstei si ca pretul este fix, nu este negociabil, si nu doresc telefoane cu negocieri
si "ultimul pret". Degeaba, din 10 telefoane 8 intrebau de ultimul pret. Ba chiar auf fost si unii care la telefon nu au untrebat de ultimul pret, dar dupa proba.
Deci nu ai ce face, unii nu pot altfel decat sa se targuiasca si pentru 10€

tu te uti pe discovey?
Cum negociaza aia la vanzare cumparere de masini?
M-am uitat si la emisiuni dun uk, din de peste tot se mai negociaza chiar si 100-300 de euro la o masina

#43
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,641
  • Înscris: 15.01.2017

View Postunderb, on 29 februarie 2020 - 09:35, said:

oferindu-i un pret onest dar fix?

Ce este acela “preț onest”?

#44
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Si eu negociez cand pare negociabil si la pret intreg nu e super oferta dar o fac pe prostul. Ii laud bunul dar zic ca nu ii pot oferi suma aia pt ca nu o am/am si alte cheltuieli. Nu incep cu milogeli sau chestii gen o sa stai nu stiu cat cu el la vanzare si asa mai departe.
E mai bine asa decat sa incep sa caut nod in papura (de care si vanzatorul e constient) sau mai stiu eu ce alte porcarii.

Edited by underb, 29 February 2020 - 09:48.


#45
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Satisfactie mentala.   Asta-i termenul.Puternic inradacinat la romani.In afara de magazine si spaga vor sa negocieze tot. Ps la 800 am scos 50+revizia pe 1 an.  La 8250 am scos 150 si atatFML(asta avea pret fix).   Primii erau irlandezi(legendary in chitrosenie),alalalt englezoi.

#46
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View PostMembruAnonim, on 29 februarie 2020 - 04:34, said:


De ex am primit un ceas. Pt ca nu face efectiv ce îmi trebuia mie l-am pus pe olx la vanzare. Ceasul nici nu l-am desigilat, am citit ce poate face aici pe Forum, am zis nu e ceea ce trebuie si îl vând.

Am scris, sigilat, preț fix, nu fac schimburi am pus cateva poze cu cutia... Succes!


care e anuntul ca iti spun eu daca este pretul corect

#47
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostEpdm, on 29 februarie 2020 - 09:40, said:



Ce este acela “preț onest”?
Un pret care nu e umflat ca sa ai de unde reduce si sub care nu merita sa vinzi lucrul respectiv. Adica chiar ultimul tau pret, nu un pret pus la misto. E f simplu.

#48
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
pentru ca majoritatea nu se uite pe intreg site-ul de vanzari ca sa vada preturile cum sunt si sa faca o medie a pretului ca sa ceara pret aproximativ corect.
evident sunt masini , aceleasi, care poate in zone sarace se vand cu 1000 euro , in bucuresti fara 1500-2000 nu se vand. deci trebuie o medie facuta per localitate/judet in parte. asta ar fi pretul corect pentru un obiect scos la vanzare.

View Postunderb, on 29 februarie 2020 - 09:46, said:

Un pret care nu e umflat ca sa ai de unde reduce si sub care nu merita sa vinzi lucrul respectiv. Adica chiar ultimul tau pret, nu un pret pus la misto. E f simplu.

de ce acel pret cand marea majoritate a salariilor ar fi mici? deci pretul se pune in functie de cerere nu cat vrea vanzatorul sa vanda.

#49
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Atata timp cat pretul e mai mic decat la alte produse similare cu pret negociabil, aia e. Daca produsul e rar si sunt doar cateva oferte pt el, si nu renteaza sa concurez pe pret cu altii, iarasi aia e. Se va vinde dupa ce vand aia daca sunt doar cateva bucati la vanzare.

Urmeaza sa pun un caiac de 2 persoane spre sfarsitul primaverii. Daca se da, iau banii. Daca nu se da, il voi folosi in continuare ca nu se devalorizeaza. De ce l-as da la un pret de lucru inutil? Pretul va fi la 2/3 din pretul de nou si voi asigura transport contra cost.
In plus, nu ca ar fi treaba mea dar cumparatorul isi va putea recupera oricand toti banii sau aproape toti banii. Chestiile astea conteaza.

Edited by underb, 29 February 2020 - 09:59.


#50
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View Postzzhunt, on 29 februarie 2020 - 09:40, said:

tu te uti pe discovey?
Cum negociaza aia la vanzare cumparere de masini?
M-am uitat si la emisiuni dun uk, din de peste tot se mai negociaza chiar si 100-300 de euro la o masina
Toate emisiunile alea sunt scripted.

View Postkarax, on 29 februarie 2020 - 09:47, said:

de ce acel pret cand marea majoritate a salariilor ar fi mici? deci pretul se pune in functie de cerere nu cat vrea vanzatorul sa vanda.

Why the fuck should I care ca ai tu salariul mic? Eu vreau pretul meu, iti permiti bine, nu-ti permiti, cauta ceva mai ieftin sau mai strange cateva luni pana iti permiti sa cumperi produsul respectiv.
Pretul chiar se pune in functie de cat vrea vanzatorul sa vanda, altfel nu l-ar pune la vanzare :D

#51
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

View Postmariovrs, on 29 februarie 2020 - 08:51, said:

Ca veni vorba de turci si arabi. Da..e o jignire sa nu negociezi cu ei.
Ca sa se bucure maxim, alora trebuie sa le oferi direct jumatate din cat vor. Si apoi te tiganesti cu ei. Mai mare bucurie nu exista pentru ei.
Exact asa am pățit și eu. A chemat printr-o stație și pe unul care m-a servit cu ceai. A fost super în bazar în Antalya.
Un inel de aur l-am luat cu 100€ prețul cerut fiind 200€. Cuvinte "trăsnet" : România, Hagi, Gica Popescu. Instantaneu scădeau prețul. Asta în 2009.

#52
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019

View PostMembruAnonim, on 29 februarie 2020 - 04:34, said:

De unde apetitul asta al romanului... Ultimul preț? Adică am pus acum prețul cu 20% mai ieftin ca pe piața, acum 1 ora, am deja alt ultim preț? Dacă am zis ca nu las mai mult de unde tzziganeala asta, "negocierea" asta in stil balcanic?
Din "incercarea moarte n-are" + experienta anterioara(ori cu altii, ori proprie gen pui produs cu "pret fix" si vezi ca nu se vinde cu lunile, dupa care ghici ce... achiesezi la ideea de negociere) ... de acolo e "apetitul".  

Tiganeala zici.. pai tot tiganeala poate fi numita si gargara aia cu "prețul cu 20% mai ieftin ca pe piața" ... ce vrajeala e asta? Ce-i aia "pe piata"? Exista vreun pret unic si oficial "al pietei" precum la bursa, pentru bunurile astea de uz comun vandute pe site-urile de anunturi?

#53
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postscy, on 29 februarie 2020 - 04:44, said:

Si ce crezi ca rezolvi cu threadul asta?

Romanul e bisnitar in esenta lui, sunt o gramada de oameni care traiesc din bisnita pe OLX, okazii si ce siteuri mai sunt. E in gena lor sa negocieze orice, in alte culturi e nepoliticos sa nu te targuiesti, evreii arabii si tiganii o iau ca pe o insulta aproape sa le dai cat cer Posted Image

Pur si simplu zici "e fix pretul" sau pui un pret mai mare initial si aia e, sa aiba impresia rumanu' ca a castigat si te-a facut cu ceva.


eu cred ca tu visezi sau ai scris sa te afli in treaba, romanii negociaza ? NEGOCIAZA ?fugi tare cu cercul, romanii vand orice fel de prostie si tin la pret pana mor, romanii HABAR NU AU sa negocieze, au impresia ca ei vand sfantul Graal, si tin la pret pana mor, sa iti dau exemple ?

1.Cautam o placa video, nu aveam bani in perioada aia de una noua, si tatonam terenul pe olx, pe diverse forumuri, si na, o placa veche de un an, se cere un pret, eu incercam sa negociez doua trei sute, nu jumatate cat era pretul ei normal, si imi dadeau bobarnace, si lectii de viata, in final mi-am luat una nou nouta, le-am dat clanta, unele placi si acum sunt la vanzare

2.Acum doua saptamani cautam un DAC, aveam niste bani de cheltuit, vad unul pe olx, cu 700, fac o oferta 600, nu cred ca lumea se gandeste sa cumpere dac-uri in fiecare zi, ma refuza omul, ca el este sigur ca il da la 700, acum cateva zile coborase pretul la 650, si o sa il cumpar cu 400 la un moment dat

Romanii au impresia ca marfa lor este cea mai cea mai, ignora realitatile pietei si ideea de negociere, ma uit la americani, ei negociaza, fac pretul merg mai departe, am cumparat un produs, l-am folosit un an, mi-am scos banii, il vand repede nu il tin un an listat..............

#54
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019

View PostWestPoint, on 29 februarie 2020 - 09:27, said:

Degeaba, din 10 telefoane 8 intrebau de ultimul pret.
Probabil au o rata de succes multumitoare cu tactica asta. Probabil functioneaza, fiindca iarasi probabil multi dintre cei care vand au nevoie de bani si/sau stau cu produsul de mult timp fara sa se vanda. Si ce sa faca, unii pana la urma lasa, ca adesea produsele se devalorizeaza si mai tare pe masura ce trece timpul...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate