Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Care este ultimul preț? Pe Olx...

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#145
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mouse nou cu garantie si factura de la emag. Cumparat sa il fac cadou. Printr-o conjuctura nefericita nu l-am mai facut cadou. Trecusera si cele 30 de zile de retur. Asa ca l-am pus pe olx. In magazin vreo 180 lei parca. L-am pus la 100 sa scap de el. Primesc mesaj de la 3 tipi in decurs de cateva zile.

"Ofer 40 lei" WTF?!!
Ii spun omului, "este sigilat cu garantie 2 ani". Omul voia mouse sigilat de ~5x mai ieftin decat era in magazin. Au unii o nesimtire in ei. Jeguri cate vor sa revanda mai svump dupa ce au cumparat mai ieftin de la tine.


Edit:

Memorie ram sh cu garantie 999 luni. In magazin noua undeva la 700 lei. Eu o pun la 300. Mesaj "ofer 150lei".

Edited by MembruAnonim, 03 March 2020 - 09:59.


#146
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 19.07.2008
Exact ce scriam si eu cu cateva mesaje mai in urma. Probabil aia spera ca esti mort de foame si decat sa tii banii blocati, hai ca il dai si la 20% fata de cat e in magazin.

Eu primesc multe mesaje de genul: fa-mi un pret pentru toate. Stau, calculez, daca ar fi sa le dau separat, scot 750 de lei. Hai sa ii fac omului un pret sa ma scap de ele. Ii zic: 500 de lei. Crezi ca mai aud ceva inapoi? Nu, doar seen si atat. Asta e romanul, n-are o chifla in stomac, dar sta pe olx la combinatii, sa se bage in seama, viseaza cum ar fi daca as avea bani sa cumpar x y z

#147
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Mkscorpion0 le trebe pomană

Mkscorpion0 le trebe pomană

#148
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Alta data aveam la vanzare un obiect la 20 de lei. Primesc mesaj "ofer 5 lei". Ma intreb cum de nu a intrebat direct daca nu il dau gratis..


Edit: de obicei daca imi schimb diverse prin casa, le vand pe olx pe sume de nimic. Macar cineva se va bucura de ele la un pret infim. Dar sa vina sa iti ofere 10% din cat valoreaza.. asta este nesimtire.

Edited by MembruAnonim, 03 March 2020 - 12:54.


#149
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostMembruAnonim, on 03 martie 2020 - 12:52, said:

de obicei daca imi schimb diverse prin casa, le vand pe olx pe sume de nimic.

Ce user ai ? :D

#150
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006

View PostMembruAnonim, on 03 martie 2020 - 09:54, said:

Mouse nou cu garantie si factura de la emag. Cumparat sa il fac cadou. Printr-o conjuctura nefericita nu l-am mai facut cadou. Trecusera si cele 30 de zile de retur. Asa ca l-am pus pe olx. In magazin vreo 180 lei parca. L-am pus la 100 sa scap de el. Primesc mesaj de la 3 tipi in decurs de cateva zile.

"Ofer 40 lei" WTF?!!
Ii spun omului, "este sigilat cu garantie 2 ani". Omul voia mouse sigilat de ~5x mai ieftin decat era in magazin. Au unii o nesimtire in ei. Jeguri cate vor sa revanda mai svump dupa ce au cumparat mai ieftin de la tine.


Edit:

Memorie ram sh cu garantie 999 luni. In magazin noua undeva la 700 lei. Eu o pun la 300. Mesaj "ofer 150lei".

trebuia sa pui mausul la 150 si veneau aia sa-ti ofere 70 si negociai pana la 100. Pe de alta parte un produs care este de vanzare in magazin nu e atractiv sa fie cumparat sh decat la pret mult redus. Si suspectezi ca are ceva mausul ala, dc sa-l vinzi asa nou? Il cumperi ca sa-l vinzi la jumate de pret? Te suspecteaza ca e lovit sau a patit ceva. Nu pui niciodata pretul final pe care il vrei ca sa ai de unde negocia. Si la memoria aia daca voiai 300 trebuia sa pui vreo 400 - 450. Primeai mesaj ca ti se ofera 200 si mai negociai pana la 300. Nu inteleg ce e asa greu, majoritatea vanzatorilor de pe saiturile astea negociaza si am cumparat de cateva ori. De fiecare data am negociat pretul si a fost ok. Unii sunt asa dusi cu pluta ca pun pret mai mare ca in magazin pentru ca au luat un obiect cu un pret oarecare si vor sa-l vanda sa zicem peste 6 luni, 1 an etc Intre timp pretul obiectului a scazut si cu toate ca ei vor sa-l dea la 80% sau cat li se pare lor corect acel 80% e egal sau mai mare cu pretul la care poate fi cumparat din magazin. Trebuie tinut cont si de faptul ca de la multe magazine online livrarea e gratis peste o suma oarecare in timp ce pe olx ajunge uneori si la 45 lei.  La 2 colete care faceau 430 lei am platit livrare 67 lei.

#151
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Monitor LCD de 19" Samsung. Functional. Acum vreo 2-3 ani. Oricum statea intr-o cutie de mult timp si strangea praf. S-a targuit cu mine pana i l-am dat cu 25-30 de lei sau pe acolo. Plus cablu alimentare, plus cablu DVI. Cred ca mai mult de jumate m-a costat ambalajul si benzina pana la posta. Sunt extrem de multi care vor sa le ia apropae gratis. Daca este OLX, asta inseamna si preturi cu 80-90% mai mici pt ei.

Edited by MembruAnonim, 06 March 2020 - 23:38.


#152
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
oricum nu faceai nimic cu el

#153
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View PostStecheru, on 29 februarie 2020 - 11:11, said:

Nu asa, ca se prinde ca e caterinca. Ii zici cu 50-100 lei mai mult ca sa creada omul ca poate a facut o greseala si a incurcat anunturile, sa se agite sa verifice, sa inceapa sa intrebe detalii si in final sa se milogeasca sa i-l dai la pretul afisat. Am avut odata chiar o persoana care m-a amenintat cu ANPC-ul daca nu-i vand la pretul afisat pe olx. In general sunt bisnitari care trimit fraza "ultimul pret" la toate anunturile aparute in speranta ca mai prind cate un guster, iar pe urma le pun ei la revanzare.
asta cu ANPC-ul am patit-o si eu. era unul care vroia schimb prin posta. cand i-am spus ca nu fac schimb prin posta sau cel putin nu trimit eu primul, a inceput sa o dea in impresii: cica la ANCP e o comisie care iti vine la usa daca faci excrocherii.
l-am lasat in pace si gata, nu i-am mai raspuns ca anpc-ul nu se baga in relatia dintre persoane fizice.

Edited by rex, 29 October 2020 - 16:26.


#154
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,135
  • Înscris: 04.02.2011

View Postscy, on 29 februarie 2020 - 04:44, said:

Si ce crezi ca rezolvi cu threadul asta?

Romanul e bisnitar in esenta lui, sunt o gramada de oameni care traiesc din bisnita pe OLX, okazii si ce siteuri mai sunt. E in gena lor sa negocieze orice, in alte culturi e nepoliticos sa nu te targuiesti, evreii arabii si tiganii o iau ca pe o insulta aproape sa le dai cat cer Posted Image

Pur si simplu zici "e fix pretul" sau pui un pret mai mare initial si aia e, sa aiba impresia rumanu' ca a castigat si te-a facut cu ceva.

Confirm, deși îi dau dreptate inițiatorului, aceasta e cultura locului, trebuie să te adaptezi, pui un preț mai mare și negociezi. Rigiditatea nu e o opțiune în acest caz.

#155
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostMembruAnonim, on 03 martie 2020 - 09:54, said:

Mouse nou cu garantie si factura de la emag. Cumparat sa il fac cadou. Printr-o conjuctura nefericita nu l-am mai facut cadou. Trecusera si cele 30 de zile de retur. Asa ca l-am pus pe olx. In magazin vreo 180 lei parca. L-am pus la 100 sa scap de el. Primesc mesaj de la 3 tipi in decurs de cateva zile.

"Ofer 40 lei" WTF?!!
Ii spun omului, "este sigilat cu garantie 2 ani". Omul voia mouse sigilat de ~5x mai ieftin decat era in magazin. Au unii o nesimtire in ei. Jeguri cate vor sa revanda mai svump dupa ce au cumparat mai ieftin de la tine.


Edit:

Memorie ram sh cu garantie 999 luni. In magazin noua undeva la 700 lei. Eu o pun la 300. Mesaj "ofer 150lei".

Eu credeam ca eu am dat de cei mai tupeisti cumparatori, dar tu bati recordul. Mai era unul care a castigat o masina de spalat, nu avea ce sa faca cu ea, a pus-o la vanzare. Costa 1200 lei, era sigilata in cutia ei. Ajunsese la 800 parca ultima data. La polul opus sint unii care vand produse folosite mai scump ca noi din magazin. Replica lor: nu vrei, nu cumperi.

#156
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostIon_de_la_Raion, on 30 octombrie 2020 - 09:23, said:

Eu credeam ca eu am dat de cei mai tupeisti cumparatori, dar tu bati recordul. Mai era unul care a castigat o masina de spalat, nu avea ce sa faca cu ea, a pus-o la vanzare. Costa 1200 lei, era sigilata in cutia ei. Ajunsese la 800 parca ultima data.

Fac pariu ca astia care vor sa cumpere si trimit mesaj cu preturile expuse de mine mai sus sunt doar ordinari care, dupa ce cumpara extrem de ieftin in caz ca merge negocierea, vor repune la vanzare mult mai scump. Adica speculanti ordinari.

Ala cu mouse-ul a fost un rahat ordinar care sigur voia sa il cumpere de la mine si apoi il punea la revanzare cu 150. Si poate il lasa la 140. Adica facea un profit de 100 lei. Munca lui doar sa il puna iar la vanzare pe olx si sa discute cu potentiali cumparatori.

EDIT:

Un semn sa este un kacat de speculant. Incepe mesajul cu: "Ofer xx lei". Nu zice nimic, un Salut, Buna ziua, nimic. Baga direct suma.

Edited by MembruAnonim, 30 October 2020 - 09:30.


#157
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Pai da, din sute de mesaje zilnice sigur se găsește un fraier.
Mai aiurea e când ai un produs de 50 lei și te sună să negocieze așa la primul nu răspunzi și aia e.

#158
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Acum cateva luni ma suna unul si imi zice din start ca imi ofera suma x (suma mai mica fata de cat era specificat in anunt). Ii zic ca nu pot sa las, e prea putin. Apoi baga placa "Nu o sa ti-l cumpere nimeni" / "Poate nu il mai vinzi" :)). Eu sunt diplomat, insa in minte imi vine sa ii spun  sa imi suga carasul. Ma abtin desigur dar sa fiu sincer, te cam scoate din pepeni unu de genul.

#159
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 22.09.2007
Eu am patit sa imi spuna cineva sa ii trimit produsul si imi trimite banii mai tarziu, cand "face rost", pt ca acum nu ii are. Sunt oameni la care chiar nu merita sa le raspunzi.

#160
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018
Eu am facut o oferta de genul asta la un anunt pe olx la un teren , i-am oferit o treime din pretul cerut si a pus botu . L-am si cumparat .
Parerea mea e ca incercarea n-are moarte .Ce conteaza  daca cere unu avioane , eu atata pot sa ofer si instiintez omu ca poate chiar vrea sa vanda si la pret mai mic .

#161
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

View PostMembruAnonim, on 30 octombrie 2020 - 09:28, said:

Un semn sa este un kacat de speculant. Incepe mesajul cu: "Ofer xx lei". Nu zice nimic, un Salut, Buna ziua, nimic. Baga direct suma.
Eu nici macar nu ma obosesc sa le raspund la astia. Ii ignor.

#162
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
E vand pe olx ce nu mai am nevoie si pun preturi mici sa scap repede de ele, nu-mi place sa negociez. In Romania exista o prejudecata fata de comert in mare parte de pe vremea comunistilor si din istorie. Romanulului, sau celui de-al locului ii placea sa fie proprietar sau sa faca productie; comertul...era o cheste asa orientala...buna pentru alte etnii...Am vandul mult pe OLx, o singura data am luat teapa de la un localnic(un tinerel din mahala); i-am dat produsul sa-l incerce si... dus a fost! Era o placa video veche, 35 lei, nu mai stiu cat ceream pe ea. N-am crezut ca cineva se preteaza la asa ceva.

Edited by temporarysnooze, 07 November 2020 - 20:07.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate