Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...
 Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 

Izolare teava alimentare cu apa rece

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
doggystyle

doggystyle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 09.08.2005
Azi, cand "nea' Dorel" excavatoristul sapa santul pentru conducta de alimentare cu apa rece, a smuls si teava care iesea din casa prin fundatie.
Momentan am urcat  cu teava de alimentare pe langa fundatie/soclu si am intrat cu ea in camera tehnica, deasupra placii de la parter,  Aveti idee ce variante am ca sa nu-mi inghete atunci cand iernile nu vor mai fi la fel de blande ca cea de acum?   Soclul va fi izolat cu extrudat de 5 CM si  banuiesc ca nu va fi suficient chiar daca se pune un manson de izolatie in jurul tevii.


Multumesc!

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,457
  • Înscris: 01.12.2001
Refaci țeavă smulsă. O înlocuiești.

#3
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Dar lui nea Dorel ãla i ai dat o schițã, sã știe pânã unde sã sape sau ai presupus cã are el nește raze x in ochi ?

Schimbi teava aia ruptã, ce mare lucru ?

#4
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,753
  • Înscris: 30.07.2006
Cea veche cum a fost? nu avea acelasi traseu?

#5
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,589
  • Înscris: 10.01.2019
Nici o izolatie singura nu rezista  un timp indelungat la temperaturi sub 0 gr. Ai nevoie de o sursa de caldura (o insotire a tevii in interiorul izolatiei) care sa mentina apa peste temperatura de inghet. Sursa de caldura poate fi electrica. Cauta daca nu gasesti un astfel de sistem.

Edited by AlexD2, 25 February 2020 - 23:25.


#6
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,827
  • Înscris: 03.02.2007
Hai bre, ce izolatie? O bagi in pamant sub 60 cm si nu va ingheta niciodata. Asa o am si eu si nu am avut probleme, de peste 18 ani de cand am pus-o.

#7
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Era buna o foaie de tabla pusa deasupra tevii aleia, sau un strat de caramida ori tigla.
Asa ar fi stiut ca o ajuns la teava...

View PostDigix, on 25 februarie 2020 - 23:35, said:

Hai bre, ce izolatie? O bagi in pamant sub 60 cm si nu va ingheta niciodata.
Mhmmm, cam sub 80 ca sa stai linistit.
Nu stim cum o sa fie, dar prin 2007-2008 parca am avut -20 in Februarie la miezu' zilei.

#8
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019

View Postdorin_2k, on 25 februarie 2020 - 22:54, said:

Refaci țeavă smulsă. O înlocuiești.
Usor de zis , greu de facut daca trebuie sa sparga planseul ..

#9
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,589
  • Înscris: 10.01.2019
Cel mai bun sistem intradevar este sa ingropi conducta , sa treci de fundatie si sa ajungi la interior. E complicat dar se poate. Daca nu vrei sa faci asa uite un sistem aici https://www.prosenso...arch=&tri=&ref=

Edited by AlexD2, 25 February 2020 - 23:53.


#10
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,827
  • Înscris: 03.02.2007

View PostHunor_66, on 25 februarie 2020 - 23:51, said:

Mhmmm, cam sub 80 ca sa stai linistit.
Cred ca e la 80, nu mai stiu exact, dar am respectat proiectul la momentul respectiv.

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,171
  • Înscris: 19.09.2005
cand am tras apa in casa am pus un pehd de 1 tol, doar cu raze mari.
oricand pot baga alta teava pehd, de diametru mai mic, prin ea.

Edited by arg, 26 February 2020 - 00:52.


#12
vitas

vitas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.11.2015

View PostHunor_66, on 25 februarie 2020 - 23:51, said:

Era buna o foaie de tabla pusa deasupra tevii aleia, sau un strat de caramida ori tigla.
Asa ar fi stiut ca o ajuns la teava...

Mhmmm, cam sub 80 ca sa stai linistit.
Nu stim cum o sa fie, dar prin 2007-2008 parca am avut -20 in Februarie la miezu' zilei.
La Miercurea Ciuc :)

#13
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
trebuie bagata teava prin alta teava mai groasa, de preferat 110sau130. dupa aia, cumparat cablu electric pentru incalzire.
si normal, teava groasa izolata pe exterior.

#14
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 16.03.2014
Zidesti cu caramida BCA..... in jurul ei, acoperi de ploaie si in interior pui ceva izolator: rumegus, talas brad, polistiren......

#15
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,589
  • Înscris: 10.01.2019
Cum se monteaza cablul antiinghet [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vkzaNFmMmkc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
doggystyle

doggystyle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 09.08.2005
Salut!

Casa este construita de dezvoltator si el stia/trebuia sa-i zica excavatoristului unde este teava iar sunt doar "beneficiarul" acestei situatii. Din punctul lui de vedere merge si cu o izolatie in jurul tevii.
Ca sa se schimbe teava cred ca este destul de dificil avand in vedere ca in camera tehnica trebuie sa se faca o gaura in placa care sa coboare cel putin 1.5m (elevatia+ 80 cm cat e in pamant) + spart fundatie si nimerit exact acolo unde s-a facut gaura.
O solutie pe care o discutasem cu sotia este  cea proupusa de Ioana, asta insemnand sa am un fel de stalp lipit de casa :( (noroc ca e intr-un lateral care e mai putin circulabil/vizibil).  Oare in acest caz, cam care ar fi dimensiunile cu care ar iesi in afara casei?!

Ar fi OK si cu cablul electric daca ar fi mers fara sa mai fac nici o iesitura pe langa casa si in plus trebuie verificat si el ca mai merge plus alimentat cand incepe inghetul..

Multumesc!

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,171
  • Înscris: 19.09.2005
plateste exacavatoristul, fa treaba ca la carte, pe traseul vechi fara improvizatii.
si nu mai baga teava direct ci intr-o teava mai mare (vezi ce am scris mai sus).

#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,457
  • Înscris: 01.12.2001
Țeava a fost secționata în afara casei sau a fost trasa de tot din fundație?
Dacă a fost rupta în afara fundatiei: faci în acel loc conexiunea.
Dacă e rupta la câțiva cm în fundatue: spargi în jur câțiva cm și faci conexiunea.
Dacă a fost smulsa la un metru din fundatie: alegi alt traseu, pe exterior și îl încălzești electric în zilele cu ger.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate