Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

[Pentru utilizatorii din aria foto] De unde pasiunea pentru echipamente in detrimentul imaginilor

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

Poll: Varsta si studii (35 member(s) have cast votes)

La ce varsta ati descoperit pasiunea pentru fotografie

  1. < 20 ani (19 votes [54.29%])

    Percentage of vote: 54.29%

  2. 20-40 ani (14 votes [40.00%])

    Percentage of vote: 40.00%

  3. > 40 ani (2 votes [5.71%])

    Percentage of vote: 5.71%

In ce domeniu ati studiat?

  1. Uman (litere, limbi straine, jurnalism, samd) (5 votes [14.29%])

    Percentage of vote: 14.29%

  2. Real (inginerie, studii economice, medicina, samd) (30 votes [85.71%])

    Percentage of vote: 85.71%

Vote Guests cannot vote

#1
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Chestionarul se adreseaza utilizatorilor din aria foto in special si/sau celor care detin aparate foto serioase (DSLR/ compacte High End) si le si folosesc mai mult de o data pe an.

Cei care fac poze cu telefonul sau au un cm de praf pus peste aparatul foto sunt rugati sa se abtina.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Conul Taxon se plange ca aria asta foto de pe Softpedia, mica asa cum e ea, e prea preocupata de discutii legate de echipamente foto si prea putine despre imagini.

Eu unul am o teorie: Majoritatea participantilor la forumuri foto sunt fotografi care s-au apucat relativ tarziu de treaba asta si au studii si inclinari spre domeniul real (ingineri in special). Asta impacteaza directia discutiilor.

Asa ca am creat acest chestionar pentru a incerca sa imi verific teoria.

Edited by StefanSC, 24 February 2020 - 15:11.


#2
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Păi cred că majoritatea au simțit o pasiune pentru fotografie înainte de 20 de ani pentru că e o chestie cu care te naști, ori o înclinație, ceva în genul.

Iar la partea a doua, e corect, din moment ce discutăm mai mult despre partea tehnică, e destul de clar că suntem spre zona de ingineri.
Eu mă încadrez la ambele.

#3
Taxon

Taxon

    Cārcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Bifat.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai eu primul aparat l-am avut in clasa a 2-a.
O "jucarie" cu film lat.. Prin a 5-a am avut Smena iar in liceu un Zenit TTL cu obiective de schimb.
Deci am luat-o devreme.

Acuma... cu Sony...

Si... inginer pana la urma... deci tehnic.

De principiu ai dreptate doar pe partea cu tehnica. Nu cu varsta.

#5
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View PostStefanSC, on 24 februarie 2020 - 15:11, said:

........

Asa ca am creat acest chestionar pentru a incerca sa imi verific teoria.

....si dupa ce s-a verificat (sau nu) teoria se schimba ceva?
Inginerii, economistii si medicii intr-o singura oala? Posted Image

Edited by edri, 24 February 2020 - 15:51.


#6
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Trebuie sa se schimbe ceva?

Este doar o incercare de a intelege mai bine forumistii :)

P.S:
Schimbarea vine de la fiecare in parte...

Edited by StefanSC, 24 February 2020 - 15:55.


#7
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
Pasiunea pentru echipamente in detrimentul imaginilor vine din marketingul agresiv cu care suntem bombardati in permanenta si de la superficialitatea in abordarea fotografiei.

Si pentru ca pare mai usor sa "dai bani pentru calitate" decat sa inveti, sa te dezvolti, sa utilizezi aparatura slaba la limita acesteia.

Eu sunt unul din cei care a inceput devreme, pe vremea cand cumparai filme a/n ORWO pe sub mana - in rest filme rusesti invelite in hartie neagra(nu aveau nici macar carcasa) si le bagam in carcasele de la ORWO folosite. Parcursul a fost cel logic - developare in tava a filmelor A/N; color erau de lux la vremea aia; aparat de marit UPA, tavi, filtre, revelatoare/fixatoare..etc.
Plecat de la Smena, Fed 3, Zenit si intrat in era digitala cu Olympus E20P. Momentul a coincis cu dezvoltarea in plan artistic, intelegerea ideii ca "o imagine buna se poate face si cu o cutie de pantofi".
Asta a deschis noi perspective - am trecut la Pentax *ist DS (castigat la un concurs international de foto). Dupa asta Pentaxul mi-a adus mari satisfactii - desi era considerat slab, cu focus in balarii, incet...etc. Am mai castigat vreo cateva concursuri si prin Romania, ba chiar ceva si pe Softpedia. Cu aceeasi camera am inceput sa fac bani pe la evenimente.  Ulterior, fortat oarecum de dinamica evenimentelor am trecut la Canon 40D; 5D; 5D mk2 , L-uri....accesorii , blitzuri, stative...samd.
Undeva pe parcursul drumului comercial am inteles ca banul omoara pasiunea si ca nu merita sa lupti cu imagini contra celor care lupta cu aparatura  - si am renuntat, vandut tot - acum am un set minimalist format din 100D+18-55 ; 55-250; 60/2,8 macro doar pentru momentele cand ma apuca cheful de pozat.

Si da - uneori ma ingrozesc de ce a ajuns aria foto de pe SP.

#8
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Banul omoara pasiunea daca faci chestii uratele, gen evenimente NBC.
Altfel, daca iti place ce faci si mai si primesti bani pentru asta, de ce nu?
Eu am facut un proiect pentru o florarie. Initial cand m-am trezit acolo printre coroane, ursuleți si pernute cu BMW pe ele m-am intrebat ce caut eu acolo. In final, chiar am facut lucruri frumoase si imaginea s-a schimbat total prin imaginile mele.

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Eu am si cunostinte fotografi profesionisti adevarati, absolventi fie de arte plastice la grafica, care fac fotografie atat profesional in domeniul publicitar pe bani seriosi, cat si expozitii de fotografie in galerii de arta, si altii care au facut ATF, fie regizori care publica constant in National Geografic, si abordeaza des profesional be bani si alte genuri, portret, fotografie de arhitectura, interioare, publicitara de la macro la arhitecturala, de produs, reproduceri, etc., fie altii de la imagine, etc., si rar discut cu ei de partea artistica, chiar daca unii din ei mi-au spus ca ar prefera asta.
Motivul e foarte simplu, chiar daca sunt arhicalificat sa discut aceste aspecte, sa fac evaluare de arta in toate genurile artelor vizuale, inclusiv fotografie, si ei sunt de obicei destul de calificati, si au baza mare si in spate si in fata, si nu prea are rost sa critic.
Apoi chiar daca rar as mai avea ceva de zis critic, prefer sa nu o fac pt. ca uneori oamenii pot interpreta subiectiv sau o pot lua ca un atac chiar daca in mod normal sunt oameni cu care se poate discuta obiectiv, ba chiar imi cer explicit parerea.
Nu vreau sa stric relatii de amicitie, sau chiar relatii profesionale, pt. niste maruntisuri rare.

In rest, cu peste 99% dintre pozari si fotografi inchipuiti nici nu ai cu cine discuta despre asa ceva, obiectivitatea si expertiza lor sunt extrem de limitate.

Apoi mai sunt oameni cu care se poste discuta, real interesati, receptivi, inteligenti, capabili de obiectivitate, unii chiar si talentati, dar dintre ei doar o mica parte au si rabdarea necesara sau lipsa de superficialitate necesara pt. a aprofunda real domeniul fotografiei, si se intampla uneori asta chiar si la artisti care se cred interesati...
Si cu o floare nu se face primavara, nu poti aprofunda arta intr-o discutie, domeniul necesita multi ani de studiu si experienta.

Nu in ultimul rand, trebuie sa am si eu timp pt. asa ceva...si domeniul e destul de mare si complex, e mult de transmis pt aprofundare si intelegere, iar eu nu am ramas sa predau in invatamant tocmai pt ca sunt intetesat mai mult de creatia mea, in design, fotografie, pictura, grafica, sculptura, ba chiar si in alte domenii mai tehnice.

Asa ca atunci cand ai niste minute de vorbit cu cineva, mai degraba se ajunge la scule...

Edited by loock, 24 February 2020 - 17:43.


#10
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Eu nu. In sensul ca da, adica ing dar n-a fost pasiune spre foto, doar vroiam un senzor, insa m-am luat cu vorba si...

PS: medicina e real iar jrnalismul e uman? N-ar trebui sa fie pedos?

Edited by crokodilu, 24 February 2020 - 20:36.


#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Real si uman sunt aici termeni de specialitate stabiliti prin consens academic, si nu se supun dezbaterii de masa sau parerilor oarecare.
Poti cauta sensul specific in dictionare.

Arhitectura si arta, cel putin la nivel superior universitar si profesional, sunt incadrate separat, deoarece ele sunt practic stiinte exacte care combina maiestria tehnica cu filozofia artei, conceptele artistice si demersul artistic care uzual sunt incadrate la stiinte umaniste in literatura.
Anatomia se studiaza cativa ani si la universitstile de arta, si la arhitectura, si osteologie, si morfoligie, oase, musculatura, fascii musculare, epiderma, si ceva sistem circulator, organe, etc., atat din perspectiva grafica si constructiva, cat si din perspectiva fizica, pargii si lanturi cinematice pt aparatul locomotor, tren superior si inferior, coloana vertebrala, inlantuiri cinematice, apoi studiul anatomiei se intrepatunde cu studiul ergonomiei, alta stiinta, si de asemenea cu psihologia si sociologia pt. o perspectiva si mai completa asupra omului, relatiilor umane, si care iar se intrepatrund si cu alte domenii studiate, inclusiv marketingul si managementul specific pt. arta.

La design, si arhitectura, atat la universitstile de arta cat si la arhitectura, pe langa ergonomie se studiaza si fizica, stiinta materialelor, rezistenta, structuri, metode constructive, inginerie.
Iar la grafica, pictura, sculptura, designul, fotografie, etc. se studiaza si perspectiva si redarea ei prin desen artistic prin proiectie conica - perspectiva artistica, inclusiv planuri si volume inclinate oarecare, deformarea perspectivala, si de asemenea se studiaza si desenul tehnic sau proiectia cilindrica, si ea de mai multe feluri, izometrica, dimetrica,  frontala, laterala, in epura, aeriana, si pana la variante stereoscopice cu mai multe p.d.v. principale plus secundare.

Edited by loock, 24 February 2020 - 21:37.


#12
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Daca nu sunt indiscret, esti uman sau ..nu?

Edited by crokodilu, 24 February 2020 - 22:26.


#13
Taxon

Taxon

    Cārcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View PostStefanSC, on 24 februarie 2020 - 15:11, said:

Conul Taxon se plange ca aria asta foto de pe Softpedia, mica asa cum e ea, e prea preocupata de discutii legate de echipamente foto si prea putine despre imagini.

Pai, decit sa buchisesti ca xteu e mai versus decit fefeu, nu mai bine iti clatesti ochii, mintea si sufletul cu niscai Steve Curry?
Iarasi intreb, un aparat super-mama-lui te face mai bun fotograf decit esti? 7 stopuri fata de 5, asta e esenta?
Sau mai degraba, daca vrei sa cresti, pui burta pe carte si rumegi niste moscoleala sau ceva magnum?

Haidi, bre, dati-l in plm de dpr, nu mai inghititi marketing precum gisca boabe, e mai fain de ars gazul cu Cristina si Marina .

Chiar stau si ma intreb, cum se face ca il avem pe montecarlo printre noi, iar topicul lui trece ca si neobservat?
Poate ca asta nu mai e arie despre fotografie, ci arie despre echipament fotografic si atit ...

#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postcrokodilu, on 24 februarie 2020 - 22:12, said:

Daca nu sunt indiscret, esti uman sau ..nu?

Daca te uiti vezi la titlu membru Unas, deci clar reptilian umanoid.

#15
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

View Postflorinel, on 24 februarie 2020 - 15:53, said:

Si da - uneori ma ingrozesc de ce a ajuns aria foto de pe SP.
Aria foto s-a cam prabusit peste tot, respectiv si pe forumuri internationale. In momentul asta ma uit pe un forum cu activitate intensa in urma cu 7-8 ani si statistica arata asa: Users Online - 4 Guests, 1 User (adica eu), Most Online Today: 26 (o zi destul de buna) Posted Image  

De unde rezulta ca SP inca sta fb cu activitatea. Posted Image

Edited by Ramuran, 24 February 2020 - 23:26.


#16
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Chestionarul e făcut cam aiurea. Eu de exemplu am fost pasionat şi de uman, dar şi de real, am făcut liceu industrial, facultate economică (A.S.E.), dar şi facultate cu profil umanist (Istorie). Pasiunea e moştenire de familie.
Nu sunt vreun artist, dar mă bucur că am reuşit să am o miniarhivă, care era mai mare dacă aveam mai multă minte.
Ah, am 37 de ani.

Edited by djl, 25 February 2020 - 00:01.


#17
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

View Postdjl, on 25 februarie 2020 - 00:00, said:

Ah, am 37 de ani.
Pai nici nu erai nascut cand activitatea foto era la maxim in RO (fotocluburi cu sedinte saptamanale, participari la concursuri interne si internationale, "n" expozitii/an in multe orase din tara, etc...).Posted Image

#18
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Sunt născut la sfârşitul lui 1982. Deci dacă vorbeşti despre perioada comunistă, nu am apucat multe, dar am fost pozat destul pe atunci (şi când eram copil eram mai fotogenic). Sunt curios cum era în anii '90 la noi.
Tatăl meu umbla cu un S.L.R. şi eu având ceva compact (părinţii mei sunt divortaţi ca f.d.) mă întrebam de ce are nevoie de un asemenea aparat mare când ai totul la o apăsare de buton. Când am moştenit de la părinţii lui un "Zorki" 4 (rangefinder) mi-am dat seama de ce tatăl meu umblă cu ditamai aparatul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate