Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

[Pentru utilizatorii din aria foto] De unde pasiunea pentru echipamente in detrimentul imaginilor

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

Poll: Varsta si studii (35 member(s) have cast votes)

La ce varsta ati descoperit pasiunea pentru fotografie

  1. < 20 ani (19 votes [54.29%])

    Percentage of vote: 54.29%

  2. 20-40 ani (14 votes [40.00%])

    Percentage of vote: 40.00%

  3. > 40 ani (2 votes [5.71%])

    Percentage of vote: 5.71%

In ce domeniu ati studiat?

  1. Uman (litere, limbi straine, jurnalism, samd) (5 votes [14.29%])

    Percentage of vote: 14.29%

  2. Real (inginerie, studii economice, medicina, samd) (30 votes [85.71%])

    Percentage of vote: 85.71%

Vote Guests cannot vote

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Aria foto s-a cam prabusit peste tot, respectiv si pe forumuri internationale.
Ptr ca acum toata lumea face fotografii.
Si le pune pe retelele sociale ca astea sunt la moda in prezent, nu forumurile.

#20
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View PostTaxon, on 24 februarie 2020 - 22:45, said:

.. nu mai bine iti clatesti ochii, mintea si sufletul cu niscai Steve Curry?..
Cu toata dragostea, fireste, dar parca poze d'alea fac si eu daca ies putin pe strada, sau poate monitorul meu nu este corespunzator.

#21
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Daca si cu parca se plimbau c-o barca; daca daca nu era, parca parca se-neca.
Cam asa si cu pozele tale, putin pe strada.
Sau ne arati si tu vreo fata afgana pe coperta de natgeo, made by crokodilu, hands down all the way?

Eu am pregatit aplauzele, astept pozele. Poza.

Edited by Taxon, 25 February 2020 - 21:09.


#22
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

View Postdjl, on 25 februarie 2020 - 12:04, said:

Sunt curios cum era în anii '90 la noi.
Depinde din ce punct de vedere te intereseaza. Incepand din 1990 schimbarea a fost destul de radicala. A scazut repede activitatea de fotoclub (tot mai putini tineri, tot mai putine activitati comune de teren, tot mai putine participari la expozitii si festivaluri de profil).
S-a deschis accesul maselor la echipamente si materiale de calitate, doar bani sa fi fost pentru ele.
A inceput orientarea spre "comercial", respectiv spre produse si servicii foto care sa aduca ceva bani. La inceput nu a fost internet, deci informatia era obtinuta mai mult din carti, reviste straine de profil si de la "cunoscatori". De ex. eu primeam regulat Outdoor Photographer si Popular Photography, cateodata si Chasseur d'Images.
"Cunoscatorii" au putut sa faca bani din fotografie (nu ma refer la cei care pozau pentru evenimente, unde a fost tot timpul ceva mai usor de realizat, si inainte de '90).

#23
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Las' că am și eu o cunoștință care tocmai lansează un album foto și pot să-ți spun că insistînd a te prezenta ca artist reușești să-i convingi și pe alții. Tenacitatea se transformă în "stil" și, dacă ai dubii, tragi o desaturare și gata "artistica". Sau dimpotrivă, bagi o prelucrare hdr sau ce pluginuri art-effect ai prin calculator și gata acuarela. Bineînțeles că e nevoie de un nivel tehnic și un simț artistic minimale ce nu se dobîndesc nici după un milion de selfiuri în baie. Nu o spun din invidie, îi admir pentru perseverență dar priviți și voi orice revistă glossy și nu se poate să nu remarcați zone arse, lumini plate, posturi nefirești (un exemplu la întîmplare https://www.unica.ro/ )
Cu bani din foto mă pot lăuda și eu, am expus un portret la o expoziție caritabilă și modelul mi-a/și-a cumpărat poza, probabil ca să n-ajungă pe peretele altuia Posted Image (deci practic am donat banii)

Cu aparatura e cum s-a spus mai sus, dacă nu faci bani din foto, după o perioadă de experimente ajungi la trusa minimală care te satisface. La mine a rămas Oly omd 10 cu Pana 12-60, după un lung periplu Pentax k100d, Canon 20d-5d-40d, compacte Canon, Fuji... și, cum am mai spus pe aici, cu toate am făcut poze la fel de proaste.

Edited by gepres, 25 February 2020 - 21:46.


#24
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View PostTaxon, on 25 februarie 2020 - 21:05, said:

Daca si cu parca se plimbau c-o barca; daca daca nu era, parca parca se-neca.
Cam asa si cu pozele tale, putin pe strada.
Sau ne arati si tu vreo fata afgana pe coperta de natgeo, made by crokodilu, hands down all the way?

Eu am pregatit aplauzele, astept pozele. Poza.
Sigur nu ma pricep la arta ca am facut real, dar sunt curios care ar fi reactia daca as/ati vedea o poza de-a lui dar scoasa din contextul "steve mccurry", oare cum ar parea?
Iau la intamplare una de aici: https://www.stevemcc...es/family-table
Attached File  Fără titlu.jpg   324.66K   24 downloads

Edited by crokodilu, 25 February 2020 - 23:49.


#25
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Pozele din link-ul respectiv sunt chiar misto, toate! Putem presupune ca nu face doar poze dintr-alea, dar asta e alta poveste. Chestia e ca pozele alea (din link) conteaza, nu celelalte.

#26
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Pai, mai, crok imbufnat,  ti-ai propus vreodata sa faci un proiect? Un portofoliu? O serie de poze care, inlantuite, sa descrie o aceeasi tema?
Cu niste ani in urma, abordasem mai in gluma, mai in serios, tema "Fund de Galati" (liber la ris si la mistouri, start)
"Vinam" gagici pe faleza si le puneam posterioarele la "insectar".
Luate individual, pozele bineinteles ca sunt fiecare in parte bleah si mega-bleah.
Dar cind le pui intr-o serie, incep sa sugereze o poveste, depinde de mintea fiecaruia cit de sprintara si de indrazneata e.
Recunosc, patetic proiectul, dar cred ca e "pe limba" tuturor.

Si, extrapolind, cam asa e si in filme, ai sucesiuni de cadre diferite ca valoare, insa cele "mici" le sprijina  pe cele "mari" in poveste.
Si cam asa si cu statul la masa al lu nea Fane Americanu.

Hai, pace, ai reusit si de data asta sa ma stirnesti.

#27
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Dacă nu te vedeam toată ziua pe forum ziceam clar că ești Gingărașu :D Simpatic om, de altfel.

#28
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Portofoliu nu-mi fac ca nu e in scopul meu. De acord ca o poza a unui artist ar trebui privita in contextul lui (fie ca e serie/tematica, sau stil fotografic, etc), dar cateodata cand privesti o poza privesti doar acea poza si daca faci abstractie de context parca nu pusca ceva. Cu siguranta daca cineva posta poza cu Budapesta de mai sus chiar si pe aria de "Aici se posteaza primele poze" ar cam fi trimis la plimbare, dar poate are vreun inteles de neinteles la o privire superficiala.

#29
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012

"Fotoclub" a fost înlocuit de interneți. Pentru că nici nu se mai developează ca pe vremea fotoclub.
Ce nu-mi place mie însă, este că unii de pe aici suferă de elitism grosier și au impresia că lumea începe și se termină la film sau a/n.
E ca și cum ai spune că poți să conduci o mașină doar dacă ești pilot profesionist.


Eu de exemplu, am făcut mult timp poze pe film (color), iar în 2000 am început cu o săpunieră Samsung și o cameră video, doar pentru uz personal. Apoi, prin 2008 am trecut la telefon, iPhone 3G făcea poze mai bune decât săpuniera Samsung. Am folosit telefonul până în 2013, când am luat un mirrorless Samsung NX1000 cu ceva kit 16-50, de care am fost efectiv suflat la o parte. Nu îmi venea să cred ce diferență de calitate era intre acest aparat și compact sau telefon.
După acesta am luat un Nikon D5300 cu un Sigma 18-250, un obiectiv slab, dar care îmi acoperea unele nevoi. Am trecut la DSLR Nikon în primul rând pentru selecția de obiective.
Pentru acest aparat am mai luat un fix de 35mm DX Nikon. Atunci am descoperit calitatea fixelor și am scăpat de "super zoom-ul" Sigma. Multă vreme am folosit doar fixe.
Bineînțeles, eu fiind inginer mecatronist, am și o pasiune pentru tehnică. Mă rog, actualmente mă ocup cu altceva, mai mult software decât roboți :).
După acel D5300 am simțit nevoia de mai mult și am luat un Nikon D610, a urmat D750 pentru că avea scala aia de expunere.
Am fost foarte (plăcut) impresionat de această cameră, însă cu timpul mi s-a părut că devine din ce în ce mai grea și mai incomodă de cărat prin deplasări.
Am zis că vreau ceva mai mic și am luat un Panasonic G9. Nu era mai mai mic, însă ergonomic mi s-a părut peste D750, iar obiectivele făceau diferența. L-am combinat cu un Olympus 12-40. Nu mi s-a părut chiar OK la focalizare, poate că trebuia să-l împerechez cu un 35-100 Panasonic. Așa că l-am dat și am luat un Olympus M5.2 și niște obiective fixe. Eu aș putea spune că începând cu Olympus mi s-a deschis apetitul pentru echipament. A urmat un al doilea body de backup, un M1.2. După, doar curiozitatea, să văd ce ar putea să facă pentru mine alte camere, obiective etc.
Momentan am... trei aparate pe care le folosesc în împrejurări complet diferite. Adică un Ricoh GR III, Fuji X-T3 și un Olympus OM-D E-M5 MARK III.
La obiective: Fuji 55-200, 16-55, 18-55, 23 f2, 16 f2.8, Olympus 60, 12-40.
De când folosesc mirrorless, nici nu mai scot telefonul din buzunar. Am permanent la mine Ricoh-ul. Un aparat bun, dar mă gândesc să-l înlocuiesc cu un Fuji X100V.

#30
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Ma plezneste colegul Sato cu videoclipul asta cald-fierbinte:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9psXJcBgV-4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Daca l-ati vazut, Robin Wong ce credeti ca ar vota?

Edited by Taxon, 28 February 2020 - 22:28.


#31
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Şi eu mai fac pe film, dar asta nu înseamnă că-s contra fotografiei digitale (în ciudat faptului că-s cu trecutul... fotografie digitală o.k. există de prin 1997-1998 ca f.d.). Însă vreau D.S.L.R.   :D

#32
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

View Postbv01, on 28 februarie 2020 - 19:09, said:

"Fotoclub" a fost înlocuit de interneți. Pentru că nici nu se mai developează ca pe vremea fotoclub.
N-are nici o treaba notiunea de fotoclub cu cea de "developare". Exista fotocluburi si acum (practic dintre cele vechi care au supravietuit), doar ca activitatea lor e mult redusa si mai putin atractiva pentru mase decat in urma cu zeci de ani.

#33
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Eu știu fotocluburile doar de la Palatul Copiilor, frecventam informatica și electronica. Mi s-a părut tot timpul fascinantă fotografia, însă nu eram foarte convins de toate procesele post fotografie, deși lucram cu ceva chimicale la electronică. Trebuia să ai tot felul chestii complicate. Am avut tot timpul o aversiune pentru chestia asta, plus că mi se părea înfiorător de scump. Acum mi se pare totul super accesibil, găsești tot ce ai nevoie, prețuri OK, calitate bună. Timp să fie.
Îmi amintesc că prin '87 venise un unchi în vizită și ne-a făcut mie și lui văru-meu două (două) poze. Regulamentar drepți, cu bărbia sus și cu panorama orașului în spate. Bre... facem și noi o rafală :))

#34
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Eu am fost membru mult timp si la unul mare (dintr-un centru universitar), care a dat coltu' prin ~2006. Cluburile in general sunt considerate un mediu bun pentru socializare, pentru cei cu pasiuni pe anumite teme. A fost foarte misto la fotocluburi. Lumea venea cu poze, se faceau expozitii, diaporame (pe film si ulterior digitale), excursii pe teren (in general la munte), etc...
Au fost misto si cluburile cu activitati de mers pe munte. Si acolo se prezentau poze si diaporame. Am fost sute de membrii la unele dintre ele, am mai ramas cativa care mai povestim la telefon si ne mai intalnim la o pizza, bere si altele. Unii se mai chinuie sa organizeze "proiectii" dupa ture mai serioase (America de Sud, Himalaya, etc...).Posted Image

#35
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Apropos de preferinţe scule, eu am ieşit într-o zi la pozat cu un grup (de pe dragul nostru forum). Toţi erau "Pentax"-işti, numai eu "Minoltist"... m-am simţi naşpa.
Prefer să ies la pozat în maxim 2, poate 3.
Cred că decăderea fotocluburilor are de-aface cu faptul că azi din păcate oamenii preferă să socializeze din ce în ce mai puţin faţă în faţă Posted Image

Nu ştiam că a existat şi un "Leica" mai simplu (care nici măcar nu avea telemetru): https://kosmofoto.co...leica-standard/
Dar tot nu aţi spus care era aparatul ăla foto mişto S.L.R. Nemţesc care era cel mai tare până să apară Japonezii.

Edited by djl, 29 February 2020 - 15:23.


#36
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Au iesit pentaxistii la poze? Asta e o adevarata stire.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate