Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

Relație cu o femeie mai mare cu 10 ani

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
626 replies to this topic

#55
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Oricum, mai stă în Anglea după Brexit ?

#56
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011
Cel mai bun sfat pt initiator: "Carpe diem" , adica pe scurt "Traieste clipa" si o sa vezi tu mai tarziu ce-o sa mai fie. Daca acum te simti bine ce rost are sa-ti faci probleme la cei 25 de ani ai tai? Pana la 28 -30 de ani ai tot timpul din lume sa vezi incotro s-o iei pe oricare dintre planurile vietii.

#57
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Speram sa fii mai deschis la minte, la fel ca majoritatea romanilor plecati afara. La fel, speram ca stereotipurile sa fi ramas la noi, in tara.

Revenind: gandeste-te ca viata ta de cuplu are nevoie de o femeie. Gandeste-te la ce vrei tu si cum vrei sa evolueze ceea ce e intre voi. Traditional, barbatul este vazut ca fiind mai invarsta ca femeia (bine, nu 50-60 de ani diferenta, ci cu mult mai putin), dar nu vad unde ar fi problema daca e invers. Fosta mea diriginta din liceu are sotul mai mare cu 7 ani (crezi ca n-au fost vorbe de genul: alta pitipoanca n-ai gasit?).

Daca pentru voi, ca un cuplu, relatia merge bine iar copilul te accepta, iti recomand sa iti vezi de relatie. Daca va despartiti, sa fie din vina voastra, nu a gurii satului.

Din pacate, n-am vazut contextul reprosului tatalui tau. Si maica-mea, la inceputurile relatiei mele cu sotia, ma mai articula cu cate o vorba (ce-ti face piranda, sau cand te-a articulat ultima data, in contextul in care sotia nu poarta fuste si este mai plinuta de fel, fiind o diferenta de vreo 20 kg intre noi).

#58
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

 Sew, on 20 februarie 2020 - 00:39, said:

Bună seara.

De aproape 7 luni am o relație cu o femeie divorțată și cu un copil, bineînțeles că între noi e o diferență de aproape 10 ani. Totul a început la locul de muncă, ea fiind manager de shift, am început să vorbim ca amici, mai tot timpul venea în departamentul unde lucrez eu și tot timpul petrecerea acolo câteva minute bune. Apoi am început să vorbim foarte mult pe Facebook, la început credeam că o să fie doar o distracție, câteva ieșiri împreună și nimic mai mult. Ea este de naționalitate poloneză, am crezut ca vom avea o mica barieră între noi, am ne înțelegem foarte bine, am uitat sa menționez ca locuiesc în Anglia. De la toată nebunia și tot ce credeam eu că o să fie sa ajuns la o relație serioasă, mutat împreună și multe alte chestii în doar 7 luni. La început în prima săptămână vorbeam la munca, vorbeam și seara pe messager, înainte de munca, ne vedem în oraș sa bem o cafea împreună.

Nu pot spune ca nu ma simt bine, și am început sa o iubesc, dar eu având 25 de ani și ea 35 de ani, sunt foarte sigur ca relația nu o sa aibe niciun viitor. Uneori vreau sa renunț, alteori vreau sa continui alături de ea. Nici eu nu știu ce sa mai fac, țin totul ascuns de părinții și familie. Fiindcă sunt foarte sigur ca mama va spune - Alta nu ai găsit? Decât pe asta divorțată și cu copil.

Nu știu ce sa fac..

dupa 4 pagini banuiesc ca ai aflat ce sa NU faci: sa cauti pe net sfaturi si retete pentru viata personala.

#59
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 waterman, on 20 februarie 2020 - 09:09, said:

Când am văzut replicile ălea cu "e divorțată, are copil deci e rău" a trebuit să mă uit la calendar.

Am crezut că suntem în 1920, toamna, mediul rural.

Credeam că ne-am mai deschis și noi mințile, dar un mare procent din români au gândirea asta rurală despre oamenii divorțați, eventual cu un copil.

daca era doar divortata nu conta era ok
dar cu copil e problema mare

sa explic de ce
o femeie "single mom" cu un copil agatat de coada are doar trei posibilitati (dintre care doar doua frecvente)

1 - barbatul a fugit mancand pamantul pentru ca ea e groaznica
2 - barbatul a fugit mancand pamantul pentru ca el e un asshole
3 - barbatul a murit (vaduva)

cazul 3 este extrem de rar la varste din astea (barbatul poate fi militar, politist, aviator, sau vreun tantalau care a dat masina peste el sau a avut un accident mortal)
cazul 2 ilustreaza capacitatea redusa a femeii de a alege un partener, a ales un asshole deci a ales gresit probabil pe criterii sexuale sau ca ii placeau "bad boys". acum si-a luat teapa si cauta un colac de salvare un fraier, un "baiat bun" pe care oricum il va insela cand va intalni alt bad boy care o va excita
cazul 1 e evident nu mai trebuie dezvoltat de ce nu e ok sa stai langa o terminata

#60
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

 Sew, on 20 februarie 2020 - 00:39, said:

Bună seara.

De aproape 7 luni am o relație cu o femeie divorțată și cu un copil, bineînțeles că între noi e o diferență de aproape 10 ani. Totul a început la locul de muncă,
Nu știu ce sa fac..
Intr-o asemenea relatie, tu nu vei fi niciodata cel puternic.
Fiindca ea este mai in varsta decat tine cu 10 ani.
Tu nu vei fi cel mai mare in familie, fiindca tu esti cel adoptat,
nu stapanul familiei.
Resursele tale vor fi cheltuite pentru cresterea unui copil strain tie.
Intreaba-te doar de ce este ea divortata.
Femeea asta te va considera de un slab, de un fraier cu aprecierea de sine nu foarte inalta.
Vei ajunge obiectul manipularilor acesteea.
Ce sa faci?
Sa pleci de la ea.

#61
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Este foarte comod sa dai sfaturi pe forum ,nu ai responsabilitate in caz de esec.
Daca nu-i cunosti pe cei doi,e greu sa-ti faci o idee despre ce vrea fiecare de la viata si ce caracter are.
Sigur,in principiu nu e nici o problema varsta,si faptul ca ea are un copil.
Restul conteaza.

#62
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

 nino852, on 20 februarie 2020 - 09:48, said:

Este foarte comod sa dai sfaturi pe forum ,nu ai responsabilitate in caz de esec.
Daca nu-i cunosti pe cei doi,e greu sa-ti faci o idee despre ce vrea fiecare de la viata si ce caracter are.
Sigur,in principiu nu e nici o problema varsta,si faptul ca ea are un copil.
Restul conteaza.
Dar de vreme ce s-a adresat,
inseamna ca o problema pluteste in aer.
Are el niste presimtiri.

#63
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 JJackFLASH, on 20 februarie 2020 - 09:48, said:

Intr-o asemenea relatie, tu nu vei fi niciodata cel puternic.
Fiindca ea este mai in varsta decat tine cu 10 ani.
Tu nu vei fi cel mai mare in familie, fiindca tu esti cel adoptat,
nu stapanul familiei.
Resursele tale vor fi cheltuite pentru cresterea unui copil strain tie.
Intreaba-te doar de ce este ea divortata.
Femeea asta te va considera de un slab, de un fraier cu aprecierea de sine nu foarte inalta.
Vei ajunge obiectul manipularilor acesteea.
Ce sa faci?
Sa pleci de la ea.

Ce am boldat spune tot despre postarea ta.

#64
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Am un var care s-a combinat cu o femeie cu copil. Pe acolo ca varsta. Au, pe langa baiatul ei, o fetita de 12 ani. Se inteleg de minune, el arata bine, deci este fericit.
Daca varsta este pentru tine o problema, renunta.
Nu o lasa pe mama sa decida pentru tine. Nici pe tine nu te-a intrebat cand l-a gasit pe tatal tau.
Dar, daca mama vrea cu adevarat si tu esti ascultator, amice te-ai ars.
Daca femeie este ce vrei tu (atentie! Nu se straduieste sa fie), nu o lasa sa-ti scape. Femeile bune, ca si barbatii, sunt in cantitate limitata.

#65
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Faza mișto e că cei care vin cu tot felul de închipuiri și probleme ipotetice vin cu ele din cauza traumelor personale.

#66
ipel

ipel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 11.03.2013

 Sew, on 20 februarie 2020 - 00:39, said:

Bună seara.

De aproape 7 luni am o relație cu o femeie divorțată și cu un copil, bineînțeles că între noi e o diferență de aproape 10 ani. Totul a început la locul de muncă, ea fiind manager de shift, am început să vorbim ca amici, mai tot timpul venea în departamentul unde lucrez eu și tot timpul petrecerea acolo câteva minute bune. Apoi am început să vorbim foarte mult pe Facebook, la început credeam că o să fie doar o distracție, câteva ieșiri împreună și nimic mai mult. Ea este de naționalitate poloneză, am crezut ca vom avea o mica barieră între noi, am ne înțelegem foarte bine, am uitat sa menționez ca locuiesc în Anglia. De la toată nebunia și tot ce credeam eu că o să fie sa ajuns la o relație serioasă, mutat împreună și multe alte chestii în doar 7 luni. La început în prima săptămână vorbeam la munca, vorbeam și seara pe messager, înainte de munca, ne vedem în oraș sa bem o cafea împreună.

Nu pot spune ca nu ma simt bine, și am început sa o iubesc, dar eu având 25 de ani și ea 35 de ani, sunt foarte sigur ca relația nu o sa aibe niciun viitor. Uneori vreau sa renunț, alteori vreau sa continui alături de ea. Nici eu nu știu ce sa mai fac, țin totul ascuns de părinții și familie. Fiindcă sunt foarte sigur ca mama va spune - Alta nu ai găsit? Decât pe asta divorțată și cu copil.

Nu știu ce sa fac..


Pari genul care daca ramai cu ea o sa regreti ca nu ai parasit-o si daca ai parasit-o ai sa regreti toata viata ca nu ai ramas cu ea...
Fii barbat si alege

#67
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

 waterman, on 20 februarie 2020 - 09:55, said:

Ce am boldat spune tot despre postarea ta.
Un paragraf are structura sa logica.

#68
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Hai să vedem

"Intr-o asemenea relatie, tu nu vei fi niciodata cel puternic.
Fiindca ea este mai in varsta decat tine cu 10 ani.
"
FALS

"Tu nu vei fi cel mai mare in familie, fiindca tu esti cel adoptat,
nu stapanul familiei.
"

FALS

"Resursele tale vor fi cheltuite pentru cresterea unui copil strain tie."
Așa și ?

"Intreaba-te doar de ce este ea divortata."
Nu mai bine o întrebi pe ea ?

"Femeea asta te va considera de un slab, de un fraier cu aprecierea de sine nu foarte inalta.
Vei ajunge obiectul manipularilor acesteea.
"

Exprimarea aceasta mi-a dat dureri de ochi.
Femeea... Ce e cu "de un slab" cum adică ? te va considera de un slab ? N-am auzit vreodată exprimarea în forma asta.

Acesteea ?

"Ce sa faci?
Sa pleci de la ea."
Pe baza cărui raționament ?

#69
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Fugi de femeile intre 35 si 40 de ani. E cea mai proasta perioada pt o femeie.

#70
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
Daca te simti bine,continua.Dragostea si intelegerea,mai nou sunt prea rare ca sa le arunci din diverse prejudecati.

#71
Eekstein

Eekstein

    White Supremacist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,056
  • Înscris: 28.10.2016

 underb, on 20 februarie 2020 - 10:12, said:

Fugi de femeile intre 35 si 40 de ani. E cea mai proasta perioada pt o femeie.
As zice 35-45

Edited by Eekstein, 20 February 2020 - 10:13.


#72
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Aaaaa, cum am uitat: de vazut:

https://www.imdb.com..._=nm_flmg_act_4

pe subiect, ca sa zic asa ;)

 Eekstein, on 20 februarie 2020 - 10:13, said:

As zice 35-45
acuma, nu ca vreau sa dezvoltam off topic, dar de ce?

ca asa, sa fim on the safe side, mai bine zicem 15-65, si acoperim aproape toata paleta

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate