Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

Refacere dusumea si pereti casa veche

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
elby_82

elby_82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 28.09.2009
Buna seara!

In urma cu 2 ani am achizitionat o casa veche care nu a fost locuita (incalzita) in ultimii aprox.8 ani. Peretii pareau ok, curati, vopsiti alb, insa la cateva luni de la achizitie aveam sa aflam ca acestia fusesera vopsiti special pt vanzare pentru ca varul (nu vopsea lavabila) avea sa cada de pe pereti, sa apara pete de tot felul pe o inaltime de 1.5m de la podea.
In prima iarna dupa achizitie apa curgea de pe pereti, acum, in a2a iarna, am reusit sa ne bransam la gaze si sa instalam centrala pt a mentine o temp.de 21 grade, desi casa nu este locuita (si nici nu ar putea fi, in conditiile acestea). Peretii, desi patati,  nu mai sunt uzi si speram ca umiditatea sa fi fost strict din lipsa caldurii si nu a altor cauze.
Urmeaza ca in acest an sa o renovam. Saptamana trecuta am scos trei randuri din dusumeaua veche pentru a vedea cum arata sub ea si din pacate si aceasta ar trebui refacuta (primele 2 placi de langa perete erau putrezite).
In acest moment, sub dusumea este ciment dat cu un strat extrem de subtire de smoala (cred), apoi vata min. si dusumeaua. Sub stratul de vata min. betonul era umed (transpirat). Patratii din lemn erau putreziti pe o lungime de 30-40cm de la perete catre interiorul camerei.
Cum pot repara corect atat peretii cat si dusumeaua, peste care as vrea sa pun un  parchet de 12mm?

Am sa incerc sa atasez si cateva foto.

PS.ceea ce pare a fi praf sunt de fapt vapori de vopsea ( vopsisem tavanul din lemn cu pistolul de vopsit)

Multumesc!Attached File  IMG-20200215-WA0001.jpg   128.87K   176 downloads

Attached Files


Edited by elby_82, 16 February 2020 - 00:27.


#2
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Dpmdv scos tot pana la beton , curatat , dat o vopsea de beton pe baza de apa in 2 straturi ( gasesti in L&M la pret rezonabil ) apoi dupa uscare lipesti cu spuma cu expandare redusa polistiren extrudat de minim 5 cm , dupa care poti monta parchetul ( lipit sau doar asezat ) .
La exterior cum e finisata casa ? Are termosistem ? Geamurile de care sunt ? In pod exista termoizolatie ?

Edited by bdx100, 16 February 2020 - 00:44.


#3
elby_82

elby_82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 28.09.2009

View Postbdx100, on 16 februarie 2020 - 00:41, said:

Dpmdv scos tot pana la beton , curatat , dat o vopsea de beton pe baza de apa in 2 straturi ( gasesti in L&M la pret rezonabil ) apoi dupa uscare lipesti cu spuma cu expandare redusa polistiren extrudat de minim 5 cm , dupa care poti monta parchetul ( lipit sau doar asezat ) .
La exterior cum e finisata casa ? Are termosistem ? Geamurile de care sunt ? In pod exista termoizolatie ?

La exterior, doar spatele casei este izolat cu polistiren de 10cm, geamurile le-am schimbat anul trecut cu termopan tripan. Tavanul este din lemn,  lambriu - cred, apoi vata min.si peste aceasta din nou lemn.

#4
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
La tavan ar trebui ca dupa lambriu sa ai o folie bariera de vapori si apoi termoizolatia ( dpmdv minim 30 cm de vata minerala , eu am 50 cm bazaltica si as mai pune daca as avea loc ) , iar dupa termoizolatie ar trebui sa ai o folie de difuzie si apoi podeaua.
Avand termopane si nefiind incalzita casa , vor aparea inerent probleme , in acest caz trebuie lasat o aerisire permanenta pt a elimina umiditatea ( cu grija sa nu-ti inghete tevile cu apa ) .

Edited by bdx100, 16 February 2020 - 01:00.


#5
elby_82

elby_82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 28.09.2009
Casa este incalzita din aceasta iarna, desi nu locuim acolo, centrala este setata pe 21grade. Umiditatea in casa este in jur de 55%.
Deocamdata prioritare sunt dusumeaua si peretii. Tavanul pare ok, nu stiu daca dupa lambriu exista sau nu folie antivapori insa acesta va fi refacut mai tarziu cand vom reface si acoperisul (din pacate bugetul nu ne permite o renovare totala ci pe bucati)
Asadar, problemele majore de rezolvat sunt peretii si dusumeaua, pentru a o face locuibila.

Merci de sfaturi!


#6
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Poti sa pui si un dezumidificator ieftin ca nu are ce strica .

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
55% cred că este mult.

#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018
Cand intri miroase/mirosea a mucegai?
In astfel de case recomand varuitul cu var si nu lavabila care iti da de lucru
Tencuiala sta bine pe pereti nu suna a gol in primul metru de la podea in sus?

#9
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Din pacate ai inceput lucrarea gresit , cu montarea gemurilor . Alea se montau ultimele in cazul tau , sau daca ai inceput sa incalzesti constant , trebuie obligatoriu sa ai aerisire maxima permanenta , pina se elimina umeazeala .
Pt a face o reparatie corecta , ar trebui sa faci un sondaj la un zid , sa vezi daca exista hidroizolatie intre fundatie si ziduri ...si aici vezi ce se intimpla.
Posibil sa scoti tot betonul ala de la podele , sa cureti zidurile pina la tencuiala ...

#10
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,574
  • Înscris: 10.01.2019
Dupa cum se vede pe poze acolo problema vine de la hidroizolatie, pare ca umezeala se ridica din fundatie. Cum a spus 3matrix acolo trebuie mai intai controlat daca exista hidroizolatie  intre fundatie si zidarie si sub planseul de beton.

#11
elby_82

elby_82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 28.09.2009

View Postbdx100, on 16 februarie 2020 - 01:34, said:

Poti sa pui si un dezumidificator ieftin ca nu are ce strica .

Am si un dezumidificator care a functionat luni bune... a fost racordat la țeava de scurgere pentru a functiona in lipsa noastra. Este destul de mare, cu functie de purificare a aerului si impreuna cu incalzirea casei pare sa fi avut efect, avand in vedere ca acum nu se mai simte miros de mucegai.

Vorbim totusi de o casa neincalzita si nelocuita aprox.8ani, in care peretii erau asa de uzi din cauza condensului incat apa curgea pe podea.

Umiditatea pana-n 55 - max 60% nu mi se pare mare, ci normala.

View PostEMPP, on 16 februarie 2020 - 07:15, said:

Cand intri miroase/mirosea a mucegai?
In astfel de case recomand varuitul cu var si nu lavabila care iti da de lucru
Tencuiala sta bine pe pereti nu suna a gol in primul metru de la podea in sus?

Da, dupa curatarea peretilor planuim sa dam tot var si nu lavabila.
Hmm, am sa verific saptam.viitoare daca tencuiala suna a gol. Din cauza umiditatii a cazut doar varul de pe pereti, tencuiala pare sa nu fie umflata...dar am sa verific si revin cu detalii.
Dupa achizitie am aflat de la o vecina ca la cererea proprietarilor dansa a zugravit de doua ori cu var, chiar inainte de a merge noi sa vedem casa. Aveau grija sa aeriseasca puternic inainte de a mege sa vedem casa. Am fost de doua ori in doua luni, vara fiind, geamutile larg deschise, nu se simtea miros nici de mucegai si nici de proaspat vopsit.

View Post3matrix, on 16 februarie 2020 - 07:44, said:

Din pacate ai inceput lucrarea gresit , cu montarea gemurilor . Alea se montau ultimele in cazul tau , sau daca ai inceput sa incalzesti constant , trebuie obligatoriu sa ai aerisire maxima permanenta , pina se elimina umeazeala .
Pt a face o reparatie corecta , ar trebui sa faci un sondaj la un zid , sa vezi daca exista hidroizolatie intre fundatie si ziduri ...si aici vezi ce se intimpla.
Posibil sa scoti tot betonul ala de la podele , sa cureti zidurile pina la tencuiala ...

Geamurile le-am schimbat pt ca cele din lemn nu se inchideau f bine si pierderile de caldura ar fi fost mult prea mari. Si asa,  cu iarna asta cu temperaturi mari, centrala lasata pe 21 grade ne-a adus costuri la gaze de >500 lei/luna.
In weekend mergem mereu acolo si doar atunci aerisim puternic.

Da, trebuie verificat daca exista acea hidroizolatie intre fundatie si perete, eu inclin sa cred ca nu, la cat de veche este casa ( constr.1920). Ce-i de facut daca nu exista asa ceva?

La podele, peste beton,  nu se poate pune ceva care sa nu lase apa sa urce? La dusumea, doar primele doua scanduri erau umede - din cauza apei de la pereti. In rest, spre centrul camerei, lemnul ( patratii si scandura) este uscat desi nu pare sa fi fost tratat cu ceva.Smoala este aplicata doar pe beton, intre patrati, nu si pe acestia.

Multumesc de sfaturi si ajutor! Sunt total necunoscatoare in acest domeniu si mai multe sfaturi/pareri ma vor ajuta sa iau deciziile corecte cand vom incepe renovarea.



#12
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,574
  • Înscris: 10.01.2019
La ce adancime e stratul freatic in zona ?, Din ce este fundatia si peretii ?

#13
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014

View Postbdx100, on 16 februarie 2020 - 00:41, said:

Dpmdv scos tot pana la beton , curatat , dat o vopsea de beton pe baza de apa in 2 straturi ( gasesti in L&M la pret rezonabil ) apoi dupa uscare lipesti cu spuma cu expandare redusa polistiren extrudat de minim 5 cm , dupa care poti monta parchetul ( lipit sau doar asezat ) .
La exterior cum e finisata casa ? Are termosistem ? Geamurile de care sunt ? In pod exista termoizolatie ?
Este ok de pus parchetul drect peste polistiren extrudat? Asa am si eu, extrudat grafitat de 3cm apoi parchet triplustratificat de 14 mm dar parchetul scartaie...

#14
elby_82

elby_82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 28.09.2009

View PostAlexD2, on 16 februarie 2020 - 10:35, said:

La ce adancime e stratul freatic in zona ?, Din ce este fundatia si peretii ?

Avem o fantana in curte in care am masurat adancimea pana la apa si sunt 4m. Peretii sunt din caramida rosie plina (caramida veche), despre fundatie, nu stiu. Posibil tot din caramida. Gandesc asta pt.ca la montarea caloriferelor, cand am tras tevile dintr-o camera in alta, deci la ~10 de podea, interiorul este din caramida. Daca este din ciment, probabil este doar pana la nivelul pamantului.

Va fi nevoie sa sapam la exterior langa perete pt a afla toate acestea despre fundatie, hidroizolatie...trebuie spart trotuarul din jurul casei pt asta. Cand am info, revin cu date exacte.

#15
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Daca hidroizolatia fundatiei nu mai este buna (sau nu a existat) este trist. Asa s-a intamplat la casa parintilor mei, si a trebuit refacuta complet, adica au inlocuit trei-patru randuri de caramizi de la fundatie si au refacut hidroizolatia bucata cu bucata. A fost o lucrare destul de scumpa si de lunga durata. La ei podeaua este pusa pe un strat de pietris, iar intre grinzile de sprijin este pamant de soba pana la scandura. Grinzile sunt de salcam, podeaua din stejar. Podeaua aia are peste 60 de ani si nu are nicio problema, datorita modului de constructie, umiditatea se disipa probabil cu multa usurinta. La mine, sapa de beton pentru podele a fost turnata peste membrana hidroizolanta si termoizolatie de polistiren de 10. Trebuie sa verifici daca ai termo si hidroizolatie sub sapa de beton. Daca nu ai, situatia este mai complicata, va trebui fie sa scoti sapa veche si sa torni alta, dupa toate regulile, fie sa torni o noua sapa, hidro si termoizolata pste cea veche (de regula, la casele vechi, inaltimea camerelor nu este o problema, la parinti camerele au aproape 3 metri inaltime).

#16
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Deci, asa cum se vede in imagine, aproape de fundația casei se dau găuri si se injecteaza un polimer.
   Asta impiedica apa sa se mai infiltreze in cărămidă.
   Pozele sunt rotite la 90 de grade.

Attached Files



#17
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View Postcspot, on 16 februarie 2020 - 12:46, said:

Deci, asa cum se vede in imagine, aproape de fundația casei se dau găuri si se injecteaza un polimer.
   Asta impiedica apa sa se mai infiltreze in cărămidă.
   Pozele sunt rotite la 90 de grade.
De unde ai pozele alea ??? Acolo este gresit in totalitate , " cineva " a distrus casa .
Nu faci fundatia de beton , care la partea de sus are o grinda , " muci " sa dai sute de gauri . Injectarea se face dupa al doilea strat de caramida , sau orientativ grosimea ...

#18
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Post3matrix, on 16 februarie 2020 - 13:02, said:


De unde ai pozele alea ??? Acolo este gresit in totalitate , " cineva " a distrus casa .
Nu faci fundatia de beton , care la partea de sus are o grinda , " muci " sa dai sute de gauri . Injectarea se face dupa al doilea strat de caramida , sau orientativ grosimea ...

     Ai văzut gresit. Aia nu e fundația. Pur si simplu peretele e tencuit cam o juma de metru de la pavaj in sus.


Si da, injectarea se face de preferat in primul strat de cărămidă, deasupra solului. Sa nu uitam totusi ca si tencuiala poate absorbi apa din pamant.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate