Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Refacere dusumea si pereti casa veche

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 mannick, on 16 februarie 2020 - 11:44, said:

Daca hidroizolatia fundatiei nu mai este buna (sau nu a existat) este trist. Asa s-a intamplat la casa parintilor mei, si a trebuit refacuta complet, adica au inlocuit trei-patru randuri de caramizi de la fundatie si au refacut hidroizolatia bucata cu bucata.

Sub fundație se pune de obicei folie.
Cand se incepe construcția unui zid se pune in primul rand un strat de hidroizolatie.
Daca toate astea nu exista se pot scoate 2-3 randuri de cărămidă de la baza, se pune izolatia necesară și se completează zidul la loc. Operațiunea este extrem de dureroasă. Nu se poate lucra decat pe o porțiune mica de zid la un moment dat. Este  costisitoare si consumatoare de timp. Depinde totusi de valoarea casei si de cati bani ai.
      Prin aceeași metodă se poate schimba si fundația unei case. Se săpa metru cu metru si se toarnă fundație noua. Dupa ce s-a uscat betonul mai sapi un metru și tot așa.

Pana una alta o sa pun aici un video.
     https://m.youtube.co...h?v=irytqcJZSps
     Am văzut procedura aplicată în multe case.Sigur functioneaza.

#20
Annoying

Annoying

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 03.05.2014

 cspot, on 16 februarie 2020 - 15:34, said:

Pana una alta o sa pun aici un video.
https://m.youtube.co...h?v=irytqcJZSps
Am văzut procedura aplicată în multe case.Sigur functioneaza.

Se găsește la noi așa ceva?

#21
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,835
  • Înscris: 01.09.2006
Cred ca asta ar fi ok la asa ceva:

https://sika.store.r...ie-injectabila/

#22
elby_82

elby_82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 28.09.2009
Stiu varianta de injectare in pereti a acelei solutii, a folosit-o fratele meu pe un perete al casei unde ii aparea umiditate. Au trecut 2-3 ani de atunci si nu au mai aparut probleme pe acea zona insa are pe un perete interior (intre living si bucatarie) o zona cu putin puf alb, a aparut la max.1m de ultima zona injectata. Tot atunci, pentru ca sub o fereastra era caramida umeda, a scos-o si inlocuit-o. Acum totul e ok, cauza umiditatii fiind fereastra prost montata, care a fost si ea inlocuita odata cu caramida.
Da, ambele proceduri, atat de subzidire cat si cea de injectare cu solutii tip dryzone sunt costisitoare. Ce nu am aflat concret este cat este garantata procedura cu injectare - citisem undeva la 10 ani...ceea ce inseamna f putin.


#23
elby_82

elby_82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 28.09.2009
Revin cu cateva informatii:

- tencuiala sta f bine pe pereti,nu este umflata, nu se decojeste,nu suna a gol, am verificat peretii incepand de la nivelul cimentului, de sub dusumea in sus aprox.1m.
- deocamdata am verificat la interior din ce este fundatia si asa cum banuiam, este din caramida plina.Nu se vede urma de carton sau altceva intre fundatie si caramida...
Un lucru bun, daca anul trecut peretii erau uzi,condensul curgea efectiv de pe perete pe podea,iar varul se umflase pe pereti si aparuse acel puf alb, anul acesta, odata cu incalzirea casei, peretii par uscati si sunt fara puf, insa petele au ramas.

Despre podea, la fel, nu cred sa exista vreo hidroizolatie...Nu stiu care ar putea fi rezolvarea insa este exclus sa scot acel beton sau sa torn din nou peste el alta sapa...
Tavanul este de inaltime normala 2.5m pana la patratii care tin tavanul din lemn drept pt care nu ma mai pot inalta cu podeaua (peste care oricum as vrea sa pun parchet) pt ca in camera vecina este gresie si as vrea sa pun parchet peste tot, la acelasi nivel.
Toata renovarea (inclusiv construirea unei magazii mari langa casa) trebuie sa o termin anul acesta pana-n toamna.
Nu imi recomandati sa o vand sau sa o demolez si sa reconstruiesc pentru ca nu-mi permit asta.
Trebuie facuta locuibila pentru parintii mei care se vor muta acolo anul acesta.

Attached Files


Edited by elby_82, 24 February 2020 - 19:45.


#24
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019

 elby_82, on 16 februarie 2020 - 01:31, said:

Casa este incalzita din aceasta iarna, desi nu locuim acolo, centrala este setata pe 21grade. Umiditatea in casa este in jur de 55%.
Deocamdata prioritare sunt dusumeaua si peretii. Tavanul pare ok, nu stiu daca dupa lambriu exista sau nu folie antivapori insa acesta va fi refacut mai tarziu cand vom reface si acoperisul (din pacate bugetul nu ne permite o renovare totala ci pe bucati)
Asadar, problemele majore de rezolvat sunt peretii si dusumeaua, pentru a o face locuibila.

Merci de sfaturi!
Nu prea conteaza daca este sau nu incalzita, umezeala este problema, umiditatea.
Umiditatea este in jur de 55% dar tu ai beton ud, asta inseaman ca trebuie sa decopertezi si sa lasi dezumidificatorul cateva luni sa traga umezeala.

Am si eu un subiec cu schimbat dusumeaua, tot asa vroiam sa torn beton, sa pun vata, sa torn sapa si din ce am vazut pe google nu este o idee buna, adica daca este umezeala mai bine sa o lasi sa se ridice si sa aerisesti si sa se duca, asta in loc sa stea acolo sa se imbibe betonul, vata.
https://forum.softpe...usa-pe-pietris/

Parerea mea ca la tine este destul de simpla rezolvarea.
Decopertezi si scoti alea, pana la beton.
Aduci grinzi de brad, le dai cu ceva substanta de protectie fungicid si insecticid sub forma lichida pentru protectia preventiva pe termen lung a lemnului impotriva mucegaiului, a ciupercilor si a insectelor daunatoare lemnului.
Lasi si tu ceva timp grinzile la uscat in interior, sa se obisnuiasca cu temperatura din casa, apoi le dai cu ce substante am zis.
Cateva straturi consitente.

Si deasupra pune dusumea, au la jysk, dedeman, peste tot.
Si sub dusumea parerea mea ca nu mai pui nimic, lasi asa, daca este ceva umezeala sa se ridice sus.
Iti zic ca in locul tau puneam grinzi de brad si apoi blani, facuta podea din ele si apoi tratata, lacuita. Gata.

 bdx100, on 16 februarie 2020 - 01:34, said:

Poti sa pui si un dezumidificator ieftin ca nu are ce strica .
Asta este o gluma.

Trebuie ceva serios sa traga umezeala https://www.trotec24...r-ttk-60-e.html
Ca umezeala asta nu se trage toata o data, se trage din perete/tavan/podea si apoi dureaza pana se usuca la interior.
Am si eu dezumidificator si intr-o zi scoteam o cuva daia de apa. Ma gandeam de unde dracu atata umezeala ca era aerisit si etc...
Umezeala cred ca era in pereti, in mobila, in podea, si trageam si trageam.

Nu este asa de usor ca bagi un dezumidificator si in 2-3 zile rezolva problema.

 elby_82, on 16 februarie 2020 - 10:22, said:

Am si un dezumidificator care a functionat luni bune... a fost racordat la țeava de scurgere pentru a functiona in lipsa noastra.

Umiditatea pana-n 55 - max 60% nu mi se pare mare, ci normala.

Da, dupa curatarea peretilor planuim sa dam tot var si nu lavabila.
Hmm, am sa verific saptam.viitoare daca tencuiala suna a gol. Din cauza umiditatii a cazut doar varul de pe pereti, tencuiala pare sa nu fie umflata...dar am sa verific si revin cu detalii.
Dupa achizitie am aflat de la o vecina ca la cererea proprietarilor dansa a zugravit de doua ori cu var, chiar inainte de a merge noi sa vedem casa. Aveau grija sa aeriseasca puternic inainte de a mege sa vedem casa. Am fost de doua ori in doua luni, vara fiind, geamutile larg deschise, nu se simtea miros nici de mucegai si nici de proaspat vopsit.

La podele, peste beton,  nu se poate pune ceva care sa nu lase apa sa urce? La dusumea, doar primele doua scanduri erau umede - din cauza apei de la pereti. In rest, spre centrul camerei, lemnul ( patratii si scandura) este uscat desi nu pare sa fi fost tratat cu ceva.Smoala este aplicata doar pe beton, intre patrati, nu si pe acestia.

Multumesc de sfaturi si ajutor! Sunt total necunoscatoare in acest domeniu si mai multe sfaturi/pareri ma vor ajuta sa iau deciziile corecte cand vom incepe renovarea.
Fii antena ca tu ai eliminat efectul si nu cauza.
Mai exact ce dezumidifcator era? Ca sunt modele si modele, unele sunt mari si cam atat...

Depinde ce reprezinta aia 55-60%. Daca este asa intr-o zi, este ok, daca este umiditatea permanenta atunci sunt probleme.

Idee buna cu varul, tot asa tot ce cumperi sa fie antimucegai.

Asa fac toti, asa cumperi ceva si apoi gasesti secrete si incerci sa rezolvi.

Trebuie sa lasi apa sa urce, sa folosesti dezumidificatorul pana se usuca placa aia de beton.

Si problema a mai importanta este aia ca apa vine din exterior.
Ex. Ce vreau sa zic? Pai umezeala aia din pamant vine de undeva, ori se strange apa langa casa, ori nu ai scurgere la casa sa duca apa departe de casa, sa nu balteasca.
Cateva poze de pe langa casa ar trebui.
Ai scurgere la casa?

Asa poti tu sa folosesti dezumidificator si sa se usuce in cateva luni si apoi in cateva luni cu ploaie sa te pomenesti cu umezeala la loc.


 elby_82, on 16 februarie 2020 - 11:06, said:


Va fi nevoie sa sapam la exterior langa perete pt a afla toate acestea despre fundatie, hidroizolatie...trebuie spart trotuarul din jurul casei pt asta. Cand am info, revin cu date exacte.
Poze.

Dat totul la o parte.
Turnat beton pe langa casa, redirectionat apa departe de casa, asta este solutia, sa nu se infiltreze.

 mannick, on 16 februarie 2020 - 11:44, said:

Daca hidroizolatia fundatiei nu mai este buna (sau nu a existat) este trist. Asa s-a intamplat la casa parintilor mei, si a trebuit refacuta complet, adica au inlocuit trei-patru randuri de caramizi de la fundatie si au refacut hidroizolatia bucata cu bucata. A fost o lucrare destul de scumpa si de lunga durata. La ei podeaua este pusa pe un strat de pietris, iar intre grinzile de sprijin este pamant de soba pana la scandura. Grinzile sunt de salcam, podeaua din stejar. Podeaua aia are peste 60 de ani si nu are nicio problema, datorita modului de constructie, umiditatea se disipa probabil cu multa usurinta. La mine, sapa de beton pentru podele a fost turnata peste membrana hidroizolanta si termoizolatie de polistiren de 10. Trebuie sa verifici daca ai termo si hidroizolatie sub sapa de beton. Daca nu ai, situatia este mai complicata, va trebui fie sa scoti sapa veche si sa torni alta, dupa toate regulile, fie sa torni o noua sapa, hidro si termoizolata pste cea veche (de regula, la casele vechi, inaltimea camerelor nu este o problema, la parinti camerele au aproape 3 metri inaltime).
Asta am vazut pe google si am patit si eu intr-o camera.
Tu vrei sa faci ceva bine si faci hidroizolatie dar apa se infiltreaza de pe langa casa si din cauza la izolatia in podea nu are unde sa se duca si apar mirosuri, umezeala.

Eu am termopane si la interior dar am lasat gaura pentru cabluri, aerisesc des.

Si tot timpul camerele exterioare sunt expuse.
Asta ii ziceam? Cum arata pe langa casa, apa are unde sa se scurga?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate