Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Locuinta unifamiliala P+1 si mic spatiu productie alimentara

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
Claudiu C

Claudiu C

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.12.2005

 tioopedi, on 27 mai 2020 - 20:27, said:

Poate-mi iau un ban "cinstit", dar eu nu inteleg un singur lucru.
Cum poti sa te aventurezi la construirea propriei casei ,mergand cu generatorul in traista ca isus cu crucea pe umeri.
Frate-miu a facut doua ( da, 2 case ) chinuindu-se cu generator.

Racordarea la ENEL se face dupa obtinerea autorizatiei de constructie.
Estimez autorizatia de constructie prin septembrie/octombrie, intre timp eu am vrut sa fac put/gard/magazie si sa plantez tuia (care necesita udare la 2-3 zile).

Mai vreau sa fac un foisor, mai merg cu cel mic la un gratar/fotbal. Mai bricolez si imi fac de treaba in weekend.

Pentru asta am luat generatorul. Nu imi este usor sa il dau jos/urc in masina mai ales ca are 75 kg (are 5500W), dar pretul lui si disconfortul de a-l incarca/descarca sunt compensate DIN PLIN de placerea de a bricola cate ceva.

#56
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,734
  • Înscris: 01.12.2018
Ma dor salele numai cand ma gandesc la frate-miu cu generatorul pe placa de la etaj, strigand la cumnatica mea ca incepe ploaia!

#57
Claudiu C

Claudiu C

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.12.2005

 tioopedi, on 27 mai 2020 - 20:36, said:

Ma dor salele numai cand ma gandesc la frate-miu cu generatorul pe placa de la etaj, strigand la cumnatica mea ca incepe ploaia!
:))))

Nuuu, nu o sa ma car cu generatorul dupa mine la acel moment :)))
Dupa ce am racordarea, o sa il vand, cel mai probabil sau ii pun starter si il pastrez pentru back-up pe un circuit de urgenta.

#58
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Si eu am ridicat casa la rosu tot cu un generator.  De ce atat chin? Cumperi benzina  si e la fel ca orice bransament. Curentul a ajuns după vreo 3-4 luni..pana s-a sinchisit eon-ul.

Generatorul stătea in container..il scoteam in fata lui..prelungitor pana unde aveam nevoie..Daca stai dupa utilități nu mai termini casa.

Edited by manghels, 27 May 2020 - 21:13.


#59
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Attached File  IMG_20200528_091341.jpg   757.97K   50 downloads
Eu am cheltuit in jur la 1700 lei pe magazia de 2x3 (modulare determinata de dimensiunea materialelor) : structura pereti si capriori 5x7 cm , lambriu de 22 mm , tabla  de 4 mm , dusumea de scandura cu linoleu pe jos, rafturi la interior . La exterior am prevazut un blat cu chiuveta alimentata cu apa de la bazinul suspendat. Foisorul l-am adus de la casa pentru ca acolo vreau sa fac unul mai marisor care sa acopere si gratarul.
Attached File  IMG_20200504_165916.jpg   156.96K   50 downloads Attached File  IMG_20200504_165908.jpg   125.22K   47 downloads
La imprejmuire am cumparat teava de 40x40x2 dispusa la 2 m , cu capace si 3 piulite pe inaltime pentru prinderea sarmelor longitudinale , mustati din ob 8 la partea inferioara. Le am facute ,dar din cauza pandemiei si a vremii cu ploaie si vant nu am putut sa ma apuc :(




#60
Claudiu C

Claudiu C

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.12.2005
Arată foarte bine și ai ieșit mai ieftin, Am vrut să fac cu lambriu, arată mult mai bine, dar ieșea mai scump.

Ai luat lemnul din vreun depozit? In Hornbach/Dedeman nu era chiar ieftina rigla de 40*70.

Plăcile de OSB m-au costat doar ele vreo 550 lei, din ce țin minte.

#61
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
De la un depozit privat.


#62
Claudiu C

Claudiu C

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.12.2005

 roman_roman, on 28 mai 2020 - 18:20, said:

De la un depozit privat.
Ti-am scris un mesaj privat.

La ansamblul de masa si banci cu ce ai facut acoperisul? Mi se pare un desen original (unghiurile sunt interesante) si in acelasi timp pare o solutie trainica.

Ai un desen/solutie/sfat de materiale?

Mersi

#63
Claudiu C

Claudiu C

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.12.2005
Salutare,

Dupa ceva demersuri, am reusit sa intru si in posesia avizului ENEL.

Cu surprindere aflu ca pe toata latura de sud (mai precis chiar pe lotul meu, unde primaria mi-a cerut sa fac retragerea pentru drumul de 12m) se afla "traseu cabluri electrice subterane existent", ceea ce deduc ca inseamna ca am curentul chiar la lot!

Nelamurirea apare din aceea ca cel ce mi-a vandut si care este vecin cu mine NU STIE de vreo lucrare de cablare. Intr-adevar, anul trecut au fost lucrari de asfaltare in zona, dar daca e o greseala?

Ati intalnit astfel de cazuri?

Mersi

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate