Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Locuinta unifamiliala P+1 si mic spatiu productie alimentara

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

 Courage, on 09 februarie 2020 - 15:19, said:

Recomand sa faci P+2 sau P+1+M, iar pe suprafata P sa faci laboratorul.
E cea mai buna recomandare .
Referitor la avizare din prima ,eu as proceda la fel , cu avizarea dupa :) De ce zic asta : laborarorul "principal" din ce am inteles exista, doar ca e la distanta, iar acest laborator ar fi unul secundar care sa deserveasca cu anumite etape din productie. 2. Posibil financiar sa nu reuseasca in 2-3-4 ani sa finalizeze afacerea sau ar trebui sa se imprumute la niste dobanzi deranjante, ceea ce te-ar pune pe ganduri. 3. Exista si varianta ca laboratorul sau afacerea in sine sa nu mai mearga din diverse motive sau pur si simplu vrei sa vinzi sa te muti in alta locatie. Nu pierzi niste bani ? Crezi ca mai gasesti pe cineva compatibil cu ideea ta ca sa-i vinzi afacerea si casa ?


#38
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
@roman_roman - bag mana in foc ca e cam asa:

D-na face prajituri/torturi acasa si vinde la prieteni, cunostiinte, pagina de facebook, OLX.
Treaba merge.

Daca tot e in plan o casa noua, atunci ar fi de dorit ceva legal.

Edited by Courage, 09 February 2020 - 15:50.


#39
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Posibil si asa :)

Sa zicem ca asa o fi , un tortulet , o prajiturica pentru prieteni ,cunostiinte . Bun ,si pentru treaba asta ai nevoie de cine stie ce suprafata sau aparate ca sa desfasori o activitate secundara ? Poate faci treburile astea doar la anumite ocazii sau cand laboratorul principal nu ar face fata comenzilor.

#40
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Cu cat o tara e mai bananiera, cu atat regulile sunt mai draconice.
Poveste de la sotia mea, cat a fost la Franta la ENSP a vorbit cu mai multi studenti.

Pt a face prajituri pe PF:
- in Franta trebuie sa ai cursuri de igiena, sa ai un minim de flux HACCP in bucatarie, gen intrare separata la bucatarie. Sunt foarte laxe regulile.
- in US, trebuie sa faci curs de igiena si sa dai o declaratie ca in timpul in care faci prajiturile esti singur in bucatarie (fara familie, catel, pisica etc)

Ambele erau limitate de o cantitate produsa/perioada de timp.

La noi treaba e draconica, adica avize, atestari, spatiu dedicat de productie, HACCP etc.
Totul pt a descuraja activitatea particulara, in numele igienei si mai ales pentru fiscalizare.

Pe scurt, nu exista o camera in alta cladire, unde sa iti extinzi activitatea la nevoie, daca nu e avizata la extrem!

Paradoxul este ca acea igiena lasa enorm de dorit, iar fluxurile HACCP sunt adesea doar pe hartie.

HACCP implica mai ales igiena.

1. Lucratorii intra in cladire -> vestiar (cu WC).
2. Se schimba, se pala pe maini -> productie (se spala iar pe maini)

===

1. Materia prima intra, se depoziteaza (uscat sau frig)
2. intra in productie
3. Iese ca materie finita

2 + 3 sunt fluxuri diferite sau aceeasi cale, timing diferit.

#41
Claudiu C

Claudiu C

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.12.2005

 Adm, on 09 februarie 2020 - 14:50, said:

Uite ORIENTATIV un plan si flux HACCP pt un laborator de cofetarie nou.
Asta ca iti faci o idee cat esti de departe.
Iti mai trebuie minim o usa pt aprovizionare/iesire produse finite.
Multumesc mult pentru plan, am mai gasit ceva similar. Este vorba de un super laborator, nu vrem asa ceva.
Iti atasez planul cu fluxuri, asa cum a fost gandit de la inceput,
Imi cer scuze ca nu apare pe plan usa de aprovizionare, a fost gandita dar nu apare in proiect.
Ce nu apare pe schema ta mai este un flux de debarasare, dar poate urma invers fluxul de materie prima cu incadrarea pe program (gen intre orele 10-14 aprovizionare, orele 14-18 debarasare deseuri)

 Adm, on 09 februarie 2020 - 14:50, said:

Asa cum a zis Courage, la noi se inchide ochii daca e ieftin, nu conteaza conditiile de productie.
Romanul inca nu a aflat ca ieftin si bun nu exista.
Eu nu am zis nimic de ieftin, ati dedus voi. Am spus de mic si putin. Este alegerea noastra. O sa detaliez mai jos de ce.

 Adm, on 09 februarie 2020 - 14:50, said:

Daca mergi pe Armeneasca si vezi in toata splendoarea lui laboratorul Cofetariei Armand, iti vine sa urli a pustiu.
De Armand am auzit ceva gen "la pomul laudat", dar la ce te referi? Chiar as vrea sa detaliezi.

 Courage, on 09 februarie 2020 - 15:19, said:

Recomand sa faci P+2 sau P+1+M, iar pe suprafata P sa faci laboratorul.
In rest, arunci banii pe fereastra, adica un laborator nefunctional si o casa inghesuita. (BTW, nu e casa, ci e locuinta de serviciu cf OMS)
As fi vrut si piscina in curte, A
s avea mai mult loc chiar si pe P+1, se vede ca am folosit jumatate din spatiul de etaj. Am in varianta propusa 140 de metri pentru locuinta pentru o familie cu un copil. Get real, man, se poate mai mare, dar imi este de ajuns. Legat de suprafata laboratorului, este minimul in care am putut sa am fluxuri care sa nu se suprapuna.

 Courage, on 09 februarie 2020 - 15:19, said:

Ia-o ca pe o consultanta gratis.
Ai primit deja consultanta pe acest topic cat nu ai platit sau ai platit degeaba.
Trolling. Ignor.

 Courage, on 09 februarie 2020 - 16:51, said:

Cu cat o tara e mai babaniera, cu atat regulile sunt mai draconice.
Poveste de la sotia mea, cat a fost la Franta la ENSP ca a vorbit cu mai multi studenti.
Pt a face prajituri pe PF:
- in Franta trebuie sa ai cursuri de igiena, sa ai un minim de flux HACCP in bucatarie.
- in US, trebuie sa faci curs de igiena si sa dai o declaratie ca in timpul in care faci prajiturile esti singura in bucatarie (fara familie, catel, pisica etc)
Ambele erau limitate de o cantitate produsa/perioada de timp.
First...Jos palaria cu ENSP, dar e ceva de genul "ia uite ce ceas de firma am" in acest context.
Second. Agree, In Austria, in Olanda mica productie (inclusiv alimentara) este incurajata si consiliata chiar de primarii! La noi se da la oase de cum faci proiectul.
Legat de minimul de flux, vezi fisierul atasat.

 Courage, on 09 februarie 2020 - 16:51, said:

La noi treaba e draconica, adica avize, atestari, spatiu dedicat de productie, HACCP etc.
Totul pt a descuraja activitatea particulara, in numele igienei si mai ales pentru fiscalizare.
Pe scurt, nu exista o camera in alta cladire, unde sa iti extinzi activitatea la nevoie, daca nu e avizata la extrem!
Paradoxul este ca acea igiena lasa enorm de dorit, iar fluxurile HACCP sunt adesea doar pe hartie.
Despre birocratia din Romania nu este nimic de comentat. Dar pentru cultura generala si ca subiect de dezbatere, daca am productie agricola (si am propria livada de meri, ca sa arat ce ceas am) pot fac productie alilmentara in localitatea respectiva FARA LICENTA!!! Nu mai conteaza nimic, fluxuri, igiena...nimic...esti taran, faci mere, faci torturi si vinzi la greu fara licenta!!!!

 Courage, on 09 februarie 2020 - 16:51, said:

1. Lucratorii intra in cladire -> vestiar (cu WC).
2. Se schimba, se pala pe maini -> productie (se spala iar pe maini)
===
1. Materia prima intra, se depoziteaza (uscat sau frig)
2. intra in productie (
3. Iese ca materie finita
2 + 3 sunt fluxuri diferite sau aceeasi cale, timing diferit.
Sunt mai multe fluxuri decat cele mentionate. Cum tu ai spus la inceput, exista un minim de fluxuri, imi cer inca o data scuze pentru lipsa usii de aprovizionare din schema initiala.


Si acum, dincolo de dezbatere, va intorc la postarea mea initiala. Suntem o familie cu un copil care necesita maxim de atentie din partea noastra, fara sa detaliez mai mult.  Facem acest minilaborator pentru ca pe langa slujba sotia face constant de ceva vreme niste minuni pentru cunoscuti si prieteni si am avea solicitari de la saloane la care nu putem da curs la acest moment. Facem acel spatiu cu minim de fluxuri sa putem autoriza miniproductia ei (50-80 kg pe saptamana!)
Din pacate (sau din fericire) ceea ce face ea se bazeaza mult pe talentul sau artistic, nu este ceva ce se poate scala.

In al doilea rand, imi doresc ca acest minilaborator sa devina locul de ucenicie al juniorului si sa aiba aici un loc de munca asigurat. Noi sa fim sanatosi. Mi-as dori sa facem mai mult, dar este o limita de la care miniproductia ei acapareaza timpul pe care il dedicam celui mic.

Ca sa fie si mai clar...este vorba de casa noastra de locuit in care facem un spatiu MINIM in care sotia sa poata face CU LICENTA ceea ce se pricepe si face deja pentru cunoscuti si prieteni. Nu este laborator, nu este afacere nici macar la scara medie. Sper ca am fost suficient de clar, am spus-o deja de prea multe ori,

Inca o data, am nevoie de sfaturi legate de compartimentarea etajului si recompartimentarea zonei de locuit de la parter dupa disparitia biroului.

Attached Files



#42
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Bafta!

1. Nu inteleg ce licenta doresti sa obtii, pt ca la noi se numeste autorizatie de functionare si ti-am explicat care e schema logica de obtinere.

2. In continuare nu ai explicat de ce nu faci respectivul spatiu de la inceput pt productie.

3. Pune un separator de grasimi minimal pe canalizarea de la poductie. Costurile sunt mici.

Productia de mere nu necesita nimic.
Prelucrarea merelor precum gemuri, suc etc necesita haccp si autorizatie dsp, deci sa nu ne incurcam in ceasuri, te rog.

#43
Claudiu C

Claudiu C

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.12.2005

 Adm, on 09 februarie 2020 - 19:06, said:

Bafta!

1. Nu inteleg ce licenta doresti sa obtii, pt ca la noi se numeste autorizatie de functionare si ti-am explicat care e schema logica de obtinere.


Sa fie!
Procedură privind acordarea licențelor de fabricație în domeniul producției de produse alimentare

 Adm, on 09 februarie 2020 - 19:06, said:

2. In continuare nu ai explicat de ce nu faci respectivul spatiu de la inceput pt productie.
Din motive pe care nu le expun pe forum. Am spus anterior ca roman_roman a explicat mai bine decat mine. Si am subliniat de doua ori ca stiu administratia publica din Romanica!
Si subliniez inca o data (si ii subliniez si lui Courage) ca NU VREAU SA DAU NICIO SPAGA!
Si da, vreau sa construiesc acum.

 Adm, on 09 februarie 2020 - 19:06, said:

3. Pune un separator de grasimi minimal pe canalizarea de la poductie.
Exact cum spui. As avea nevoie de un separator de grasimi care sa prelucreze apa evacuata pe scugerile celor N chiuvete si scurgerile de pardoseala. Nu pe canalizarea vestiarului/wc-ului de serviciu :D

 Adm, on 09 februarie 2020 - 19:06, said:

Productia de mere nu necesita nimic.
Prelucrarea merelor precum gemuri, suc etc necesita haccp si autorizatie dsp, deci sa nu ne incurcam in ceasuri, te rog.
Vezi raspunsul de la punctul 1. Producatorii agricoli nu au nevoie de licenta de productie in intelesul respectivei legi. Simplul fapt ca esti producator agricol, ca ai apa curenta si ca speli merele cu furtunul te exclud de la licenta de productie alimentara.

#44
Claudiu C

Claudiu C

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.12.2005

 roman_roman, on 09 februarie 2020 - 10:49, said:

IMG_20200209_104717.jpg
PS. Apreciez modul de prezentare a cerintelor catre arhitect.

Acum am inteles mai bine ce ai sugerat tu si ce inseamna de fapt CT (camera tehnica :D). Mi pare super fain, o sa vad cum preiau ideile tale si renuntand la ceva spatiu sa incerc sa mai castig un metru de curte :D
Ma gandesc ca CT sa fie intr-o jumatate din birou (unul din dreptunghiruile nou create), bucataria si terasa sa se mute un metru la est (cum ai sugerat tu) si toata latura de vest sa vina un metru mai la stanga.

#45
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Si un pic de atentie la configuratia structurala daca tot intervine cu modificari la partiu.

#46
Claudiu C

Claudiu C

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.12.2005
Episodul 1 - obtinere avize

Extrasul de carte funciara
Obtinut PE LOC, online, in 5 minute de la confirmarea platii cu cardul! This is fast!

Certificatul de urbanism

De mai multa vreme interactionez cu Primaria Sectorului 3 pe diverse alte probleme si am fost mereu incantat de caldura si bunul simt al celor cu care interactionam. Pentru ca stiam ca sectorul 3 are deja mai multe servicii pe e-guvernare si ca au si servicii online, am investit intr-un certificat digital calificat pe care l-am folosit acum ceva vreme pentru a cere la Punctul Unic de Contact certificatul de Urbanism. Stiam de la acel moment ca nu am planurile cadastrale 1:500 si 1:2000 dar am vrut sa vad ce se intampla nefiind nevoie sa ma ridic de pe scaun.
Am depus cererea, dupa o ora era deja in lucru. A doua zi dimineata, la ora 8.00 (!!!) am mail de la Urbanism Sector 3 ca trebuie sa completez documentatia. Nu ma lamuresc bine ca ma suna o doamna extrem de binevoitoare care doreste sa se asigure ca am inteles ce am de facut. In plus, din proprie initiativa, ma lamureste ca pe e-guvernare nu voi obtine decat un certificat de urbansim de informare si ca daca am nevoie de constructie (cum ii explicasem) sa il depun online pe site-ul Primariei Sector 3. Si ca pe site nici macar nu e nevoie de certificat digital, pot semna olograf si sa scanez!!!

Obtin plansele cadatrale, fac memoriu tehnic la arhitect, depun online pe site...numar de inregistrare pe loc...dupa doua zile mail de la primarie sa mai completez cu vreo doua hartii - un plan cadastral cu mentionarea constructiilor vecine. Intr-adevar, trebuie sa ma deplasez la primarie, depun la registratura (numar de ordine, timp total de asteptare si depunere mai mic de 20 de minute). La fix 14 (!!!!) zile de la inregistrarea completarii mi se actualizeaza statusul la cerere (se verifica online) si ma duc sa imi iau certificatul de urbanism. Timp de asteptare si ridicare - 10 minute.

Planuri cadastrale
Pe Bd Expozitiei, prezent la ora 8.30 aproape nimeni. Bifez "la urgenta" din reflex, ajung la functionara si ma intreaba daca chiar le vreau la urgenta si sa platesc de 5 sau 8 ori taxa de vreo 40 de lei. Intreb care e diferenta: la urgenta il luati maine, la normal peste 2 zile. HA? Casieria in incinta, super fain! Pai la normal atunci! La ridicare (dupa ora 14) este ceva coada, mi-a luat cam vreo 40 de minute sa plec victorios cu planurile (ortofotoplan, 1:500 si 1:2000.

Ulterior, aflu ca pentru avizele pentru AC imi trebuie plan 1:10000 sau 1:50000 si planul Stereo 70 cu coordonate. Dar am aflat asta la vreo 3 zile dupa ce am citit in presa ca aceste planuri se obtin online! Intru, depun cererea, platesc, intr-o ora am planurile! Super fain!

Avize Apa Nova, Transgaz, Electrica, Distrigaz
Incep nebunia cu depunerea cererii de aviz la Apa Nova, pe Dinu Vintila. Cost 180 de lei, servire in maxim 20 de minute, super civilizat, mi-a placut designul interior si operatoarea. Nice Posted Image Imi explica precum la elevi cat dureaza pana completeaza ei si cat dureaza expeditia.

La Transgaz stiu ca pot trimite pe email - trimit. Primesc dupa cateva ore un formular in care trebuia sa spun daca sunt de acord cu plata tarifului de 613 lei. Zic in gandul meu ca nu sunt de acord si  ma pregatesc sa dau un mail sa intreb ce se intampla daca nu sunt de acord, dar mi-am dat seama ca daca imi va raspunde la acel mail tot dupa cateva ore, ma lipsesc. Trimit formularul, vine factura. Da, prietene, 613 lei...dar fara TVA. Total plata? vreo 750 (grosso modo). Platesc, urmeaza avizul prin posta.

Al treile a fost Distrigaz, dar il las la urma. La Electrica..noul sediu ENEL de pe Bd Mircea Voda, langa Tribunal. Bon de ordine (apasa pe butonul de mai jos! unde draci e butonul?? a, stai ca a lipit doamna gardian niste hartie peste buton sa nu se toceasca! Imi arata un nene, apas butonul/hartia, iau numar...10 persoane in fata). Cam 30 de minute am profitat de ocazie sa incarc telefoanele in mufele usb de sub canapelele de asteptare. Jur ca erau fast charge Posted Image Posted Image Cost? cam 150 lei.

Acum Distrigaz...Mai dragilor, am avut asa un presentiment ciudat pentru ca nu scria pe nicaieri unde se depune. Un paznic amabil ma indruma - intri in curte, treci de prima cladire si de jumatatea celei de a doua cladiri, scrie receptie clienti. Ok. Iau numar de ordine, nu pare sa am multe persoane in fata, zic eu ca scap repede. Ma cam pune pe ganduri ca un pusti angajat pe acolo facea orice altceva decat sa scape de cel pe care il avea in fata (cu bon!). Consum bateria la telefon raspunzand la mailurile de munca (noroc ca m-am dus apoi la ENEL Posted Image ) si in cele din urma imi vine randul. Analizasem deja daca e casierie, intreb si eu ca prostul...unde pot plati? pai aveti automat aici, Pay Point! Mai, tata, mai...nu am cash! Daca ati concediat casiera macar dati si voi 50 de lei in plus sa va puna un Pay Point cu card, zic eu. Domnisorica din fata mea....vaaaaai, pai colegul ei era miiiiiiiiiic copiiiiiiiiil. Stau efectiv ca prostul pe scaun in fata ei 15!!!!! minute inainte ca macar sa ia hartia mea! De ce? Pai vorbea (peste capul meu) cu colegi, vizitatori, clienti, iubi la telefon, am pierdut lista...Ia cererea, se apuca sa bage cate o litera in aplicatie.Jur! Se oprea, iar mai zicea ceva colegilor. Alte 15 minute pe care le-am petrecut studiind decorul. Tot e bine pentru ca apuc sa vad mare, dar mare, langa fiecare scaun, la fiecare birou si deci si la al meu, un touchscreen fain pe care scria numarul meu de ordine. Cica..feedback. Ha! Pai initial am zis pas, ca e stupid sa dai feedback si sa si scrie numarul tau de ordine...adica sa stie angajatul cine l-a ars. Dar dupa vreo 10 minute de scos flacari pe nas, trag touchscreen-ul langa mine si privind-o pe domnisorica vitezomana in ochi incep sa dau click-uri: va place locatia? mai, sincer se putea mai bine, dar e ok! va place cum ati fost primit? mai, de primit nu a fost chiar rau, nu m-a batut. Va place cum vi s-a tratat solcitarea? Hai, sictir! Dar despre viteza ce ziceti? Nesimtire zic eu, dar nu era ca optiune. Am bifat inacceptabil.
Platit 150 lei la PayPoint (cu vreo 12 lei spaga la nenea ecranul, ca nu da rest, zici ca e taximetrist!) dupa ce m-am dus in alta cladire sa scot cash de la bancomat.
Faza tare? Documentele nu se depun la domnisorica Viteza! Nu, nu, le duci singurel la registratura. Dupa 2 randuri de intrebari, reperezi registratura. Un ghiseu ca la gogoserie la un parter de cladire. Inchis. Ma uit ca prostul, bat, ciocan, nimic. Noroc ca vine un nene in spatele meu si imi arata un aparat  care am crezut ca e fix un taxator de bilete de pe 301! Cica..apasati pe butonul de langa, pe care scrie Door Bell (LOGIC, ce prost sunt!) si va da un bon. Da, imi da doua, unul il lipesti pe cerere, altul pe urma ta. Documentele cu bonul lipit le arunci intr-o cutie ca de posta! Bai, nene, dar domnisoara Viteza mi-a aruncat hartiile in brate, daca le arunc in cutia postala cine draci le imperecheaza apoi? Tanti Viteza chiar nu stia ca ar fi de folos sa aplice, din oficiu, o capsa pe setul meu de acte? Stia, cum sa nu stie, dar o durea in.. Asa ca  iesi de la "registratura" si cauti pe la vecini un capsator (amabili, de atlfel domnii de la Distrigaz, m-au capsat). Capsezi, debarasezi actele in cutia postala si te rogi sa primesti raspunsul

Atribuire numar postal
Asta e in derulare, dar am am avut si aici un presentiment, pentru ca NU GASESTI pe site-ul onoratei Primarii a Capitalei NICIUN LINK cu ce acte iti trebuiesc si ce cerere sa completezi! Nimic.
Am zis azi sa imi incerc norocul. Nu l-am avut. In afara de un politist local de la intrarea in cladirea duamnei Firea care m-a indrumat amabil, restul a fost ca in filmele cu Stan si Bran.
Ma duc in cladirea de vis-a-vis de pe Bd Regina Elisabeta - Centru de Informare si Documentare. La informatii primesc o cerere. Ma uit cam ca boul...cica "act de proprietate in copie legalizata". Pe bune???
Sunt indrumat la o doamna de altfel amabila sa imi faca nota de plata (scrie peste tot ca am de plata 8 lei, dar trebuie si nota, ca deh!) Acolo zic...am toate actele la mine, dar pe bune ca trebuie copie legalizata? Aaaa, pai daaaa, asa a trebuit mereu! Serios? Pai unde e faza cu "taiatul hartiilor" pentru cetatean? PMB a lipsit la ora aia? Aaaa, stai ca aia erau tehnocratii..are sens! Zic...pai am DUPLICAT la mine. Doamna amabila...pai e bun ala! Serios??? Pai ala e originalul actului de proprietate!! Trebuie sa il las la PMB sa imi dea un numar? Doamna amabila: Pai, se poate, nu dumneavoatra v-ati oferit sa il lasati?  Are si ea dreptate, recunosc.
Am legalizat actul de proprietate, ma duc maine. Ma intreb cum dracu o sa fac cu certificatul de atestare fiscala emis de Primaria Sector 3 cu semnatura digitala si cu extrasul de carte funciara si planurile cadastrale emise de ONCPI tot digital? M-or pune sa legalizez semnatura digitala?
Si sa nu uit: UN DOSAR CU SINA! PE BUNE!

Va atasez spre informare/folosinta actele pentru atribuire numar postal la Primaria Capitalei.

Attached Files



#47
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
La urmatoarea casa va fi mai usor,pentru ca cunosti procedurile :)


#48
Claudiu C

Claudiu C

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.12.2005
Episodul 1,5 - Sa ne facem de lucru

Astept de atata vreme sa imi fac de lucru cu casa incat semnarea contractului de vanzare-cumparare a fost startul achizitiei unor diverse scule (pe care mi le doresc oricum la casa mea), cu care ma voi juca multa vreme de acum incolo, dar mai ales ca sa ma joc in aceasta perioada de-a pusul unui gard temporar. Asa ca mi-am luat:

-  un generator Steinhaus de 5,5 kw in ideea ca il voi folosi acum la ce am nevoie. Am calculat sa tina un aparat de sudura. Am vrut sa il iau cu electromotor, mi-a scapat detaliul ca nu are, dar se poate pune. O sa vad ulterior cum se comporta si daca merita sa ii fac un ATS sau nu.
- un invertor de sudura VELT 140A ce absoarbe o putere de maxim 4,5 kw
- un motoburghiu de 4,5 CP, cu un burghiu de 200 mm pentru sapat locul pentru stalpii de gard si pentru plantat copaci (si in perspectiva livezii)
- un pistol de vopsit (pentru aplicat grundul pe stalpii de gard).

Intr-un weekend cu soare m-am apucat si am plantat 8 stalpi rectangulari de 50x50x2mm, ingropati 60 cm si cu o inaltime de 160; Urmeaza sa mai pun intre ei cate doi stalpi de 50x30x2mm ingropati la 50cm si cu o inaltime de 150 (total 20 de stalpi). Peste ei prind cu cleme cu surub autoforant o plasa de 1,5 m din sarma zincata de 1,6.
Stiu ca la gard se foloseste 60x40x3mm, dar acesta nu va fi gardul final, chiar daca am in vedere sa il fac bine aliniat si drept (desi il fac cu mana mea Posted Image ) Pana acum cei 8 stalpi s-au asezat drepti, la plumb, si stau cu stoicism in frigul de afara, asteptand sa vina si fratii mai mici.
In felul acesta imi inchid lotul si ma pot apuca sa trec la pasul urmator.

Am citit mult pe acest forum, am vazut multe filmulete si am retinut ca ar fi interesant ca pe perimetru sa ma apuc sa plantez deja tuia sau ce consider eu a fi potrivit pentru gardul viu (evident ca ma gandesc si la zmeura sau mure). Poate in colturile proprietatii (mai departe de locul in care trece Dorel cu utilajele) pun si niste fructiferi - nu stiu inca ce si unde, apreciez idei.
Sunt constient ca unele dintre ele nu se vor prinde, altele vor fi hacuite de Dorei, dar ma astept ca o parte rezonabila sa se prinda si sa inceapa sa creasca binisor pana la momentul la care casa va fi ridicata si locuibila.

Am contactat deja o persoana pentru studiu geo - total cost 1600 de lei.
Am cautat si un putzar - am gasit o oferta la 80 lei m liniar - avand in vedere ca in zona prima panza de apa freatica e la 8 metri si a doua la 18 se estimeaza un putz de adancime 21-22 metri. Nu am retinut la ce diametru vor executa putul dar voi verifica inainte de a da ok-ul. As aprecia si aici niste idei.

Acum locul meu nu are nicio constructie pe loturile invecinate, dar nu ma panichez pentru ca stiu ca au loc niste miscari pe zona (apar constructii noi de la luna la luna) plus ca astept niste pasi din partea primariei, care sunt deja planificati din ce stiu.

La acest moment planuiesc sa incep constructia in august-septembrie (dupa ce obtin AC si dupa concediu), dar nu am inca nici cea mai mica idee daca voi opta sa o fac in regie proprie (ar trebui sa am o echipa de maxima incredere), cine ar fi diriginte de santier (si nici cat costa un diriginte de santier) sau daca fac cu o firma (evident cu dirigintele meu de santier).

Stiu ca urmeaza haosul, sunt pregatit mental pentru asta si imi doresc de 10 ani sa pun prima lopata de beton la fundatie asa ca din nou...wish me luck Posted Image

As aprecia mult raspunsurile voastre constructive, iar cei care ma avertizeaza ca va fi greu...o daaaa, stiu ca va fi greu! Dar...ce e usor nu imi place Posted Image Am albit de vreo 15 ani, nu stiu cat voi mai putea albi pe parcursul constructiei...ma gandesc cum mi-ar sta cu sprancenele albe Posted Image

Edited by Claudiu C, 12 February 2020 - 20:22.


#49
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Eu n-am facut gard decat dupa ce casa a fost ridicata si aproape terminata 'gri spre cheie'. Daca-ti permite bugetul sa imprejmuiesti e un lucru bun, atat timp cat asezarea in teren iti permite sa nu-i incurci pe cei ce vor lucra/intra pe acolo cu materiale.

Eu mi-am facut fantana la vreo 16-18m adancime, cu tuburi de 80 diam. Mai toti putarii zic ca e x ron pe ml insa daca se refera la tuburi atunci un tub are inaltimea de 80-90 cm si nu 1m..Daca faci peste 20m ..se incurca unele costuri..ml vs tub. Cel mai bine e sa verifici si prin vecinatate ce tip de puturi au vecinii, cat i-a costat, de ce tip de straturi au dat in timpul foratului. La mine au dat bir cu fugitii 2 echipe pentru ca pe la 8m adancime au dat de niste straturi de roca si doar cu picamerul a reusit a treia echipa sa inainteze.

Pomii pot fi plantati si la nevoie trans-plantati daca incurca. Eu mi-am pus doar cativa braduti in capatul curtii departe de santier dar si aia au suferit anumite accidente ba de la dorei ba de la animale..Restul i-am montat cand mare parte din treaba pe exterior a fost terminata.. si curtea adusa la CTN..daca nu chiar la CTA.

Dirigintele de santier, m-a costat 1000 eur cu vizite inopinate pe santier, verificari, si prezenta aproape la toate fazele determinante, inainte de turnarile de beton pt a confirma ca fierul a fost montat si legat corect. Stiu si cazuri in care poti negocia x vizite la n ron pe vizita. Sunt si ceva memorii si hartzogarie ce trebuie facute de diriginte si destule semnaturi necesare pe cartea casei.

Sculele prind bine oricand. Si eu mi-am tot completat 'colectia' pe parcurs, unele si le-au uitat si doreii pe acolo din varii motive ce tin de aventura lucrului cu oamenii.

Cat priveste lucrul in regie proprie de multe ori e mai safe decat cu varii echipe, mai ales daca te pricepi si-ti permite timpul. Cred ca pana la urma un mix intre regie proprie si diferite echipe recomandate, te-ar duce mai aproape de final..si cu 'shalele' intregi.. Cam toti ce ne-am mai implicat activ in ridicarea casei..am avut tot felul de experiente ce de multe ori au implicat si ceva cazare prin spitale sau recuperare si tratamente..

Asa ca, pune-le in balanta si vezi care-i parcursul optim pentru tine.

Edited by manghels, 13 February 2020 - 09:49.


#50
Claudiu C

Claudiu C

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.12.2005

 manghels, on 13 februarie 2020 - 09:44, said:


Asa ca, pune-le in balanta si vezi care-i parcursul optim pentru tine.
Multumesc mult! Cred ca asa voi face pana la urma, mix de regie proprie si echipe, dar nu stau bine deloc cu timpul liber, o sa vad cum pot gestiona.

#51
Claudiu C

Claudiu C

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.12.2005
Dragii mei,

Revin cu un update pe care insa nu il pot numi episod.

1. Acte
Foarte repede avizele de la Apa Nova si de la Distrigaz (cei pe care ii "laudam" intr-un post anterior).
A sosit si avizul Transgaz dupa ce mi-au mai cerut si memoriul tehnic (probabil pentru a fi sigrui de regimul de inaltime, sunt limitat la P+2)
Se lasa asteptat avizul Enel.

Legat de Primaria Capitalei.. asa cum ziceam, o mizerie. Bineinteles ca planul de amplasament obtinut de la OCPI online nu este valabil!!! Nu recunosc oamenii cotele de Stereo 1970. Pai imi imaginez ca e si foarte greu sa faca o comparatie intre geoportal si una din resursele online care plaseaza terenul dupa coordonatele Stereo 1970. Bietii oameni nu au nicio vina, schimbarea trebuie sa vina de sus si din sistem, Asa cum stiu extrem de bine cu cine o sa votez la sectorul 3, stiu cu cine nu voi vota la capitala. Dar nu facem politica.

2. Materiale de constructii
Nu am inca mare nevoie, pentru ca ma apuc de construit probabil in septembrie sau la anul. Dar am avut nevoie de balast pentru buloanele stalpilor de gard. Am comandat 1 mc de balast. Niste golani care vand balast si nisip pe OLX mi-au oferit primul contact cu "Doreii".

Comand 1 mc pe OLX. 160 lei, primesc confirmare.
Sun sa obtin confirmarea: Puteti livra diseara dupa 19.00 sau maine dimineata la 8.30? Raspunsul: DA! La 170 lei.
Imi sar dracii: Pai ai zis 160. Si da, livrezi, dar cand??
Primesc mesaj scurt: maine dimineata.

A doua zi dimineata, grabit sa ajung la teren, il pregatesc pe fi-miu pentru scoala si observ la 7.22 ca am un apel pierdut la 7.11. Sun. O voce Dorelica, direct: ati face bine sa raspundeti la telefon!
Hai, pe bune? Nici sefa mea nu ma ia asa la "aviatie inamica" cum ma iei tu, amice. Dar imi cer scuze spunand ca am un copil pe care mai trebuie sa il si imbrac.
Vocea Dorelica: Aaa, pai imi pare rau, daca nu ati raspuns eu mi-am facut program, eu am plecat, sa vorbesc cu un coleg sa vina el.
Eu (in sinea mea): Pila mea, ai si plecat in 10 minute de cand m-ai sunat? Ti-am incurcat programul ca nu am raspuns la telefon cand a ramas ca ne vedem la 8.30 la teren? Esti idiot?
Eu (cu voce tare): Astept sa vina colegul.

La 8.25: Sun Vocea Dorelica: Am ajuns, il astept pe coleg cu balastul.
Vocea Dorelica: Aaa, pai stati sa vad daca colegul poate livra dimineata asta!!!
Eu (in sinea mea): dtplm
Eu (cu voce tare): Suna-l si vezi.

La 8.30 sun eu: Ce zice colegul?
Vocea Dorelica: va suna el.
Eu (in sinea mea): dtplm

La 8.45 sun eu: A ajuns?
Vocea Dorelica: Am zis ca va suna el!
Eu (in sinea mea): dtplm, dtplm, dtplm
Eu (cu voce tare): Pai il sun eu? Cum facem? Eu nu mai pot sta mult.
Vocea Dorelica: Dom'e nu auzi ca va suna el!

La 8.55. Colegul nu a venit. M-am tirat.

Pe Vocea Dorelica o pot face cunoscuta, dar nu m-am familiarizat cu regulile forumului in acest sens.

Am rezolvat-o cu balastul cu un tip pe care l-am sunat acum vreo 3 saptamani:

Mi-a dat un pret sa imi sara plombele, de atunci. I-am zis ca nu cumpar beton, vreau doar niste balast, fac eu betonul.

Seara ma suna omul. Dom'le, nu te supara, am o intrebare. Stiu ca nu vrei sa iei de la mine, dar vreau sa inteleg si eu piata, Sunt de ceva vreme aici, mi-am cumparat masini noi, platesc taxe, vignette, diverse...am calculat amortizarea si nu am cum sa ies sub pretul meu. Stiu ca sunt unii care merg sub pretul asta, nu ii inteleg, probabil nu declara nimic la stat, dar eu sunt corect si asta e pretul.

La acel moment l-am salutat si i-am urat succes.


Dupa Vocea Dorelica, l-am sunat pe omul din poveste. 200 lei mc de balast cu transport. Scump rau. Dar livreaza maine la 8.30.
A doua zi la 8.29 aveam balastul pe teren, fix unde am spus ca il vreau. 40 de lei e o sticla de vin Purcari si cu una de apa. Sa fie primit! Jos palaria, omule, dtplm Voce Dorelica.

3. Putul
Aici nu am prea multe de spus.
Vorbit cu Paul (de pe OLX) acum o luna, l-am intrebat generic. A raspuns punctual. A spus cum e terenul si cum sunt panzele freatice in zona Policolor. A confirmat pretul de 80 de lei pe mp. L=am mirosit om serios. A fost si este. Azi, 1 martie, asa cum am stabilit cu el, am put. Este la 16 metri adancime, 5 metri de apa, in tub de 180, parca.
Jos palaria, Paul, te recomand cu tarie. Nu prea inteleg cum impartiti voi 1300 de lei la 4 oameni pentru o zi de duminica muncita de la 7.30 la 14.00, dar jos palaria si respect.

Edited by Claudiu C, 01 March 2020 - 23:07.


#52
Claudiu C

Claudiu C

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.12.2005
Salutare, si sper ca toata lumea este bine sanatoasa.

Desi nu am mai postat, am ceva progrese.

Am facut gardul. M-a costat aproximativ 1500 lei pe 84 metri liniar: cam 700 lei teava, 550 lei plasa zincata sudata (1.70x20ml, diametru 1.6), restul ciment, suruburi autofiletante, capace stalp.

Am optat sa pun teava rectangulara 50x50 cu 2 mm grosime la colturi si dupa fiecare doi stalpi normali de 50x30 cu 2 mm.
Stiu ca se recomanda sa pui stalpii la 2 metri, eu i-am pus la 2.5, iar unde am gresit calculul mi-a iesit la 3 metri

Teava de 50x50 am taiat-o la 2.30 din care 50-60 cm au intrat in sol, unde am ancorat cu buloane de beton intr-o gaura de 200 mm.

Teava de 50x30 am taiat-o la 2 metri, din care 50 cm au intrat in sol, ancorata cu buloane de beton.

Am lasat patru metri intre salpii de poarta. Poarta este o plasa prinsa pe lateral cu teava rectangulara si fixata cu lant.

Am plantat si vreo 40 de tuia la 30 cm (10 lei bucata).

Revin si cu constructia magaziei care m-a costat cam 2100 lei (3.30x2.10x2.50)

Attached Files


Edited by Claudiu C, 27 May 2020 - 19:06.


#53
Claudiu C

Claudiu C

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.12.2005
Revin si cu magazia.

Magazia a fost facuta avand in vedere sa ma coste cat mai putin, dar nu a iesit sub 2200 de lei.
La acest moment mai am de pus geamul (in acest weekend) si de fixat sindrila bituminoasa (nu pot sa o pun pentru ca imi trebuie o scara de 3 metri si nu am)


Structura e facuta cu rigle de 40X70 pe contur si rigle de 28x70 pe interior.
Placarea s-a facut cu OSB de 15 mm.

Pe acoperis am pus membrana bituminoasa, peste care voi pune si sindrila bituminoasa.

Am lacuit de doua ori (odata cu lac incolor, apoi cu lazura groasa 3in1, culoare nuc.
Unde am aplicat cu pompa a iesit mai inchis, am finalizat aplicarea cu rola.

La colturi si intre placile de OSB (rost de 3mm pentru dilatari) am sigilat cu adeziv elastic pentru lemn.

Magazia este plasata pe opt borduri, iar structura este prinsa cu ancore in aceste borduri.

Am facut instalatia electrica cu doua circuite de lumina (interior si exterior) si unul pentru prize.
La acest moment conectez tabloul la generator (pe care il car dupa mine in limuzina mea) dar pentru ca am folosit cablu NYMJ si am facut circuitul ca la carte (o mica exceptie, nu v-o spun) magazia este conectabila la retea Posted Image.

Attached Files



#54
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,734
  • Înscris: 01.12.2018
Poate-mi iau un ban "cinstit", dar eu nu inteleg un singur lucru.
Cum poti sa te aventurezi la construirea propriei casei ,mergand cu generatorul in traista ca isus cu crucea pe umeri.
Frate-miu a facut doua ( da, 2 case ) chinuindu-se cu generator.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate