Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Locuinta unifamiliala P+1 si mic spatiu productie alimentara

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
Claudiu C

Claudiu C

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.12.2005

View Postroman_roman, on 09 februarie 2020 - 12:46, said:

Nord-vest- est..de unde sa stim noi care sunt daca nu le vedem pe plan ? De ce uita arhitectii acest detaliu ,minor,dar esential ?!

Peste terasa de la living-bucatarie.

Eu eram singurul destinatar al schitelor si stiam ca amplasarea locuintei pe schema este conforma cu punctele cardinale (partea de sus este nordul, cu o abatere de vreo 10 grade spre vest)
Si da, a prevazut un spatiu sub scara in care inteleg ca pot pune centrala/boiler/vase de expansiune.

#20
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Cuptorul il iei in fct de productie, dar e bine sa poti scala productia, adica sa poti pube peste el inca unul.
2. Pt autoriz de constructie ai nevoie de avizul dsp, care se ia pe baza fluxului HACCP si a memoriului care il insoteste.
3. DSP ar trebui sa iti spuna de separatorul de gasimi.
Majoritatea pun de forma sub o chiuveta, si il suteaza dupa ce iau autorizatia de functionare.
Iti rexomand unul afara. De curata cu vidaja cand e cazul. Cu cat e mai mare, cu atst mai rar (ani). Pute de mori cand il cureti.

#21
Claudiu C

Claudiu C

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.12.2005

View PostAdm, on 09 februarie 2020 - 12:54, said:

1. Cuptorul il iei in fct de productie, dar e bine sa poti scala productia, adica sa poti pube peste el inca unul.
2. Pt autoriz de constructie ai nevoie de avizul dsp, care se ia pe baza fluxului HACCP si a memoriului care il insoteste.
3. DSP ar trebui sa iti spuna de separatorul de gasimi.
Majoritatea pun de forma sub o chiuveta, si il suteaza dupa ce iau autorizatia de functionare.
Iti rexomand unul afara. De curata cu vidaja cand e cazul. Cu cat e mai mare, cu atst mai rar (ani). Pute de mori cand il cureti.
1. Da, o sa ma asigur ca voi trage inca un circuit dedicat langa cuptorul existent (back-up/acopera unul nou). Nu vreau sa cer putere mai multa la acest moment, costurile cu bransamentul cresc exponential
2. La acest moment in CU nu s-a mentionat aviz DSP pentru AC, voi incepe nebunia cu licentierea dupa constructie. Cumva imi asum ca daca nu ma avizeaza DSP voi avea in 50 mp de folosit pentru locuinta Posted Image Este o locuinta individuala ce are in vedere o posibila autorizare in acest sens, dar voi explora acest teritoriu mai mult dupa ce o ridic, precum si posibilitati de finantare in acest sens. Acum fac din buget propriu o locuinta cu un extra spatiu.
3. Cum spuneam, nu sunt inca la acel punct, dar apreciez input-ul de la tine si de la Courage.
Sunt pentur un separator in afara casei, nu am de gand sa il suntez. Imi imaginez mirosul de primavara :D

Edited by Claudiu C, 09 February 2020 - 13:08.


#22
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

View PostClaudiu C, on 09 februarie 2020 - 12:52, said:

Si da, a prevazut un spatiu sub scara in care inteleg ca pot pune centrala/boiler/vase de expansiune.
Poate primesti si un raspuns legat de acest aspect ,daca e bine sau nu, amplasarea sub scara a celor mentionate mai sus.



#23
Claudiu C

Claudiu C

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.12.2005

View Postroman_roman, on 09 februarie 2020 - 13:16, said:

Poate primesti si un raspuns legat de acest aspect ,daca e bine sau nu, amplasarea sub scara a celor mentionate mai sus.
Initial am vrut camera separata, ulterior am inteles ca nu am spatiu suficient. Renuntand la birou pot face o camera tehnica dedicata, iar sub scara spatiu de depozitare.
Imi insusesc sugestia, o pun pe lista :)
Thanks.

Legat de dormitorul pe living/bucatarie, mi se pare solutia simpla, sper insa sa nu afectez feng-shui-ul pe care l-a avut in vedere, mi se pare ca a vrut sa proiecteze cu un colt lipsa pe nord-est, poate ca semnatura proprie :)

#24
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Lol, ma iti bati cuie in talpa!
Fa de la inceput spatiu de productie, altfel va trebui autorizatie de constructie dedicata, pt schimbare functiune spatiu.
Alti bani, alta distractie!!!
Nu poti deschide laboratorul dc pe cadastru camera nu e trecuta ca spatiu productie.
Bransamentul e la fel, daca e loc in trafo.
Te costa oricum sapatul.

Nu stiu cine te consiliaza, dar greseste!

#25
Claudiu C

Claudiu C

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.12.2005

View PostAdm, on 09 februarie 2020 - 13:26, said:

Lol, ma iti bati cuie in talpa!
Fa de la inceput spatiu de productie, altfel va trebui autorizatie de constructie dedicata, pt schimbare functiune spatiu.
Alti bani, alta distractie!!!
Nu poti deschide laboratorul dc pe cadastru camera nu e trecuta ca spatiu productie.
Ai dreptate, dar merg pe drumul acesta. Imi plac cuiele in talpa, ce sa zic? :D
Schimbarea destinatiei este mai facila daca ai avut in vedere de la proiectare cerintele pentru noua destinatie. Intr-adevar ar mai fi niste costuri, dar nu sunt foarte mari.

Pe de alta parte, o sa vad cand depun pentru AC, din cate inteleg mai am vreo doua luni de lucru pana atunci.
Probabil trebuie inca un CU, daca da, alte avize (ENEL, Transgaz, Distrigaz, ApaNova...o distractie). O sa explorez cum sa imi fac cuiele din talpa mai moi fara sa o iau de la zero.

#26
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Pai de ce faci asta acum, cand tot ce iti trebuie este sa scoti un CU nou?
De ce sa faci cladirea, apoi sa iei TOTUL de la cap?
CU, o mie de avize etc?

Nu are logica, doar incapatanare pe banii si nervii tai.
Noi iti spunem ce trebuie sa faci, ca asta e momentul, iar tu alegi sa faci exact pe dos.

Ok...

#27
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Daca faci din start spatiu de productie automat trebuie si acte pe firma sau intreprindere individuala , plus trecerea suprafetelor diferentiat, iar taxa de autorizatie pentru construire e mai mare (0.5 % pentru locuinte si 1% pentru spatii de firme). Dupa faci doar schimbare de destinatie cu avizele necesare si te dotezi cu aparatura necesara. Daca iti prevezi din start necesarul de energie ,suprafata necesara activitatii , flux , accesuri etc atunci e bine.

Edited by roman_roman, 09 February 2020 - 14:03.


#28
Claudiu C

Claudiu C

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.12.2005

View PostAdm, on 09 februarie 2020 - 14:00, said:

Pai de ce faci asta acum, cand tot ce iti trebuie este sa scoti un CU nou?
De ce sa faci cladirea, apoi sa iei TOTUL de la cap?
CU, o mie de avize etc?

Nu are logica, doar incapatanare pe banii si nervii tai.
Noi iti spunem ce trebuie sa faci, ca asta e momentul, iar tu alegi sa faci exact pe dos.

Ok...
A raspuns roman_roman mai bine decat as fi raspuns eu. Ceea ce spui tu este o optiune, care ar fi cea logica intr-o lume ideala. Nu este cazul nici pe departe pe aici.
Si fie vorba intre noi, eu am spus cum vreau eu sa fac, tu spui ca trebuie sa fac fix pe dos :D
Am spus ca stiu bine administratia romaneasca, prefer sa merg pe varianta mea. Ma voi asigura insa ca trecerea se va face usor, la momentul oportun.
Nu am de gand sa dau nicio spaga si vreau sa construiesc in viata asta.

#29
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Pentru inceput poate face afacerea ca pentru familie (cu aparatura la o scara mai mica) ,si in paralel poate face un studiu de piata sa vada daca merge sau nu ideea de afaceri. Nu e chiar legal ,dar merge si asa :)

#30
Claudiu C

Claudiu C

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.12.2005

View Postroman_roman, on 09 februarie 2020 - 14:12, said:

Pentru inceput poate face afacerea ca pentru familie (cu aparatura la o scara mai mica) ,si in paralel poate face un studiu de piata sa vada daca merge sau nu ideea de afaceri. Nu e chiar legal ,dar merge si asa Posted Image
Va fi o afacere de familie, cu totul la scara mica. Va fi legal, pentru ca voi obtine licenta de fabricatie, trecand prin autorizarea DSP

View PostAdm, on 09 februarie 2020 - 13:26, said:

Nu stiu cine te consiliaza, dar greseste!
Daca ai avut ocazia sa vezi trei consultanti, din trei firme diferite la aceeasi masa stii mai bine decat mine ca toti gresesc si toti au dreptate, fiecare spunand altceva decat celalalt.
Clientul este cel ce isi asuma alegerea.

Putem trola la nesfarsit in directia asta, dar intrebarile mele pentru voi sunt legate de planuri, nu de hartogarie.

#31
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,664
  • Înscris: 26.11.2001
Adm te invata de bine, nu e chiar aselenizare, dar aparent ai tu ceva in cap, insa noi suntem in ceata.

Avand in vedere ca PUG permite productie, atunci e ilogic ceea ce vrei tu sa faci.
Legal ar fi asa:

1. CU pt constructie mixta (Locuinta si laborator de cofetarie, patiserie, spatii de depozitare).
- la avize se adauga doar DSP + desigur, niste locuri de parcare (nu mai stiu exact calculul, dar nu scapi de ele).

2. Faci doar Locuinta, faci receptia apoi vrei sa faci laborator => schimbare de destinatie => autorizatie noua =>
- CU nou,
- avize noi (DSP, Apanova, ENEL, circulatie - cel putin astea)
- proiect nou (nu e gratuit)
- bransament nou electric, pt ca se va considera chestie separata.

Asadar, in loc sa faci totul acum, tu preferi sa muncesti de 2x (timp, alergatura si bani).

Am mari indoieli ca ai avut 3 firme sa te consilieze, era destul una sa iti deschida ochii la ceea ce faci. Nu exista debate atunci cand faci totul de la 0.
Repet, nu e nimic incurcat, e doar enervant ca proces.
Mie mi s-a aprins un beculet cand am auzit de acel superpotent arhitect + cum arata fluxul HACCP, dar na. E clar ca nu vrei ajutor.

Planurile pt laborator arata prost. La casa tine de ce vrei/ce iti place.

Teoretic ai nevoie de:
- spatii depozitare
- spatiu spalare recilienti transport
- spatiu vestiar cu vestiare separate pt haine de lucru/afara
- chiuveta maini murdare
- spatiu de productie
- spatiu ansamblare produse finite
- spatiu refrigerare produse finite
- spatiu spalare oale si ulcele

Nu inteleg unde e trollingul. Nu ai puterea sa accepti unde gresesti?

Edited by Courage, 09 February 2020 - 14:35.


#32
Claudiu C

Claudiu C

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.12.2005

View PostCourage, on 09 februarie 2020 - 14:31, said:

Adm te invata de bine, nu e chiar aselenizare, dar aparent ai tu ceva in cap, insa noi suntem in ceata.

Avand in vedere ca PUG permite productie, atunci e ilogic ceea ce vrei tu sa faci.
Legal ar fi asa:

1. CU pt constructie mixta (Locuinta si laborator de cofetarie, patiserie, spatii de depozitare).
- la avize se adauga doar DSP + desigur, niste locuri de parcare (nu mai stiu exact calculul, dar nu scapi de ele).

2. Faci doar Locuinta, faci receptia apoi vrei sa faci laborator => schimbare de destinatie => autorizatie noua =>
- CU nou,
- avize noi (DSP, Apanova, ENEL, circulatie - cel putin astea)
- proiect nou (nu e gratuit)
- bransament nou electric, pt ca se va considera chestie separata.

Asadar, in loc sa faci totul acum, tu preferi sa muncesti de 2x (timp, alergatura si bani).

Exact, merg pe optiunea doi, este o decizie informata.

View PostCourage, on 09 februarie 2020 - 14:31, said:


Am mari indoieli ca ai avut 3 firme sa te consilieze, era destul una sa iti deschida ochii la ceea ce faci. Nu exista debate atunci cand faci totul de la 0.
Lucrez in consultanta. Ca si in avocatura, toti vor avea dreptate, ceea ce inerent inseamna ca toti gresesc.
Este decizia mea, nu am supus-o jurizarii.

View PostCourage, on 09 februarie 2020 - 14:31, said:

Mie mi s-a aprins un beculet cand am auzit de acel superpotent arhitect + cum arata fluxul HACCP, dar na. E clar ca nu vrei ajutor.

Ai interpretat gresit, am spus ca arhitectul proiecteaza pentru un mare lant de productie alimentara. Nu m-a consiliat pe fluxuri, aici am avut insight de la ex-DSP si de la altii cu business in domeniu.

View PostCourage, on 09 februarie 2020 - 14:31, said:

Nu inteleg unde e trollingul. Nu ai puterea sa accepti unde gresesti?
Dragilor, nu exista "trebuie" ca noi, "tu faci pe dos". Cata vreme este legal, este o problema de alegere a fiecaruia. Si daca alegeam ceva ilegal, ceea ce este exclus, era tot alegerea mea.
Fiti ingaduitori si incercati sa nu mai fiti radicali.

Attached Files



#33
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Uite ORIENTATIV un plan si flux HACCP pt un laborator de cofetarie nou.

Asta ca iti faci o idee cat esti de departe.
Iti mai trebuie minim o usa pt aprovizionare/iesire produse finite.

Nu merge sa incepi cu ceva mic, apoi te descurci. E o prostie, dar tu lucrezi in consultanta.
Si eu la fel...

Asa cum a zis Courage, la noi se inchide ochii daca e ieftin, nu conteaza conditiile de productie.
Romanul inca nu a aflat ca ieftin si bun nu exista.

Daca mergi pe Armeneasca si vezi in toata splendoarea lui laboratorul Cofetariei Armand, iti vine sa urli a pustiu.

Attached Files



#34
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003

View PostClaudiu C, on 09 februarie 2020 - 14:49, said:

Dragilor, nu exista "trebuie" ca noi, "tu faci pe dos". Cata vreme este legal, este o problema de alegere a fiecaruia. Si daca alegeam ceva ilegal, ceea ce este exclus, era tot alegerea mea.
Fiti ingaduitori si incercati sa nu mai fiti radicali.

Omule, e legal demersul in sine, adica schimbarea de destinatie.
Asta se face pentru o cladire existenta si implica adesea costuri mari, care trabuie apoi amortizate!

Tu in acest moment NU ai flux HACCP, indiferent daca faci de la inceput spatiu de productie sau nu!
Nici nu vad cum o sa il faci, asta e problema!

Vorbim de igiena, de calitate, iar tu ne iei cu filozofie.

Ca e Romania si te bazezi pe o spaga, zi asa.
Nu mai cere insa opinii despre cum ar trebui sa fie, si mergi pe branci.

Vei da spaga la DSP pt avizare proiect, la receptie, la autorizare functionare, apoi bugeteaza spaga pt fiecare vizita DSP!
Te vor avea pe lista de datornici pe viata, pt ca pot inchide oricand,

#35
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,664
  • Înscris: 26.11.2001
Recomand sa faci P+2 sau P+1+M, iar pe suprafata P sa faci laboratorul.

In rest, arunci banii pe fereastra, adica un laborator nefunctional si o casa inghesuita. (BTW, nu e casa, ci e locuinta de serviciu cf OMS)
Ia-o ca pe o consultanta gratis.
Ai primit deja consultanta pe acest topic cat nu ai platit sau ai platit degeaba.

#36
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,664
  • Înscris: 26.11.2001
@Adm - tu ii vrei binele, dar omul vrea sa faca rahatul bici cu bani putini. Toti am vrea asta.

Stii prea bine cum arata in Romania ceea ce se numeste pompos "laborator" de cofetarie.

Problema este ca fara dubii majoritatea ar trebui inchise fara mari comentarii.
Nu vorbim doar de SF-uri legislative, vorbim despre mizerie, jeg, lipsa proceduri basic de igiena muncii.

Mergeti pe OLX si dati cautare dupa Laborator Cofetarie.

Vedeti pozele, apoi o sa va treaca pofta de dulciuri o perioada.

Un laborator de cofetarie facut acum, legal, dotat minim necesar, duce la sume de sute de mii de eur (din pacate am aflat pe pielea mea).

Eu sunt primul care subliniaza ca hartia suporta orice si am acceptat sa ma lovesc de toate pragurile (mai am pana la receptie), dar am pretentia ca am facut totul ca la carte dpdv legal si functional.
Pt ca stiu ce implica, stiu cat de departe de lege sunt cele mai multe laboratoare.

Majoritatea cofetariilor/laboratoarelor se inchid din cauza costurilor si a lipsei de personal.
Eu am planificat si scoala de cofetari ca stadiu 2, de aceea cladirea e prevazuta sa fie mai mare.

Asadar, initiatorule, sa nu zici ca nu ti s-a spus ce ar trebui sa faci corect si legal, chiar daca e mai greu.

Repet, te afli la t0, cand poti usor sa modifici toata investitia.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate