Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Poporul roman ortodox - ”copilul de parte barbateasca”

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
93 replies to this topic

#55
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpenticostalul, on 19 februarie 2020 - 15:26, said:

Eu te intreb pe tine si tu pe mine?
Eu am scris despre tatari sau tu?

Cand ai scris despre tatari, ca erau in anul 70 pe teritoriul tarii noastre, ai gresit sau nu?
Eu nu stiu. Tu ai scris. Eu doar te-am intrebat.

Pai, faceai misto ca n-au fost tatarii prin anul 70, ci au fost tantarii. De aceea te intrebam si te intreb: stii cand au inceput tatarii sa tranziteze teritoriul vechii Dacii? Daca nu stii, spune ca nu stii si este ok, nu cauta sa faci misto si sa nu spui de fapt nimic.

#56
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Tin minte de la generala ca n-i s-a dat sa invatam cele doua mari grupuri de popoare migratoare care au intrat pe teritoriul nostru. Ca sa le tinem minte au facut doua grupuri de litere GOHUGEASLABU si UNPECUTA adica incepand din secolul lll din perioada retragerii Aureliene si pana in secolul Xll.
Goti, Hunii,Gepizii, Avarii, Slavii, Bulgarii si al doilea val erau: Ungurii, Pecinegii, Cumanii, Tatarii Acestia faceau incursiuni de prada sau unii chiar se asezau amestecandu-se cu populatia autohtona.
Nu inteleg ce relevanta au acestia ca asa cum zicea Eminescu ''toti s-au facut o apa si un pamant'' ?

Edited by nico123, 19 February 2020 - 15:50.


#57
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostDorel666, on 19 februarie 2020 - 15:31, said:

Daca nu stii, spune ca nu stii si este ok
Am spus deja ca nu stiu, tu nu citesti?
Eu doar te-am intrebat si te intreb: Erau tatari pe teritoriul tarii noastre in anul 70?

View PostDorel666, on 19 februarie 2020 - 15:31, said:

stii cand au inceput tatarii sa tranziteze teritoriul vechii Dacii?
Nu. Nu stiu.

Cand?

#58
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Nu nu era invazia tatarilor in anii 70 ci gotii sau si o familie a lor, ostrogotii. Tatarii au aparut mult mai tarziu.
Cei mai multi din acestia  s-au asezat pe acest teritoriu si au preluat  si religia autohtonilor, poate si limba , traditii si obiceiuri.
Din secolul 4 avem un sfant, Sf Sava zis gotul, asta ca sa vedeti cat de veche este religia crestina la noi.

https://adevarul.ro/...dd49/index.html

Acum mi-a duc aminte cum Fluk3  dorea ca crucificarea lui Iisus sa fie vizualizata de toti oameniidin perioada respectiva. Daca punea un Tv sa vada salbaticii astia , ar fi luat ciomagul sa sparga TV-ul sa scoata omuletii din el. O minte de copil.

Edited by nico123, 19 February 2020 - 16:13.


#59
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpenticostalul, on 19 februarie 2020 - 15:54, said:

Am spus deja ca nu stiu, tu nu citesti?
Eu doar te-am intrebat si te intreb: Erau tatari pe teritoriul tarii noastre in anul 70?


Nu. Nu stiu.

Cand?

Cand am zis ”tatari”, m-am referit la toate popoarele migratoare care, pe vremea aceea, se plimbau prin toata Asia si Europa chiar, incoace si incolo. Asa ca nu conteaza ca erau tatarii sau altii, Herodot zice ca locurile acestea erau pustii din cauza albinelor, fiarelor salbatice si popoarelor migratoare ce pradau totul, ca lacustele.

#60
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostDorel666, on 19 februarie 2020 - 16:08, said:

Cand am zis ”tatari”, m-am referit la toate popoarele migratoare
Herodot zice ca locurile acestea erau pustii din cauza albinelor, fiarelor salbatice si popoarelor migratoare ce pradau totul, ca lacustele.
A, deci ai citit că Herodot a zis ceva despre "popoare migratoare" si tu au presupus gresit ca ar fi fost tatarii. OK.

Nu, nu erau tatarii, frate Dorel. Ai gresit.
Dar nu e o greseala extraordinar de mare.

De ce oare ai fost atat de mandru si nu ai recunoscut de la bun inceput?
Fii smerit, frate Dorel! Ca asa spune Scriptura:

"Dumnezeu celor mândri le stă împotrivă, iar celor smeriţi le dă har".


Edited by penticostalul, 19 February 2020 - 16:34.


#61
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDorel666, on 19 februarie 2020 - 15:31, said:

Pai, faceai misto ca n-au fost tatarii prin anul 70, ci au fost tantarii. De aceea te intrebam si te intreb: stii cand au inceput tatarii sa tranziteze teritoriul vechii Dacii? Daca nu stii, spune ca nu stii si este ok, nu cauta sa faci misto si sa nu spui de fapt nimic.
Nu există atestare istorică a vreunei invazii tătare mai devreme de secolul XIII. Ca atare, era extrem de îndreptățit să râdă, câtă vreme dumneata menționai o invazie tătară în secolul I.

#62
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpenticostalul, on 19 februarie 2020 - 16:33, said:

A, deci ai citit că Herodot a zis ceva despre "popoare migratoare" si tu au presupus gresit ca ar fi fost tatarii. OK.

Nu, nu erau tatarii, frate Dorel. Ai gresit.
Dar nu e o greseala extraordinar de mare.

De ce oare ai fost atat de mandru si nu ai recunoscut de la bun inceput?
Fii smerit, frate Dorel! Ca asa spune Scriptura:

"Dumnezeu celor mândri le stă împotrivă, iar celor smeriţi le dă har".


View Postmario_bril, on 19 februarie 2020 - 20:32, said:

Nu există atestare istorică a vreunei invazii tătare mai devreme de secolul XIII. Ca atare, era extrem de îndreptățit să râdă, câtă vreme dumneata menționai o invazie tătară în secolul I.

Radeti cat vreti, stiu ce am vorbit!

”Tătarii, care în secolul al V-lea trăiau în deșertul Gobi, după subjugarea lor în secolul al IX-lea de către dinastia Liao au migrat spre sud și au participat la fondarea Imperiului Mongol al lui Genghis Han.”

https://ro.wikipedia...

Daca  nu sunt atestari documentare despre care sa stiti voi, nu inseamna ca ma insel neaparat. Si vezi, draga Mario, ca nu vorbeam de o invazie, ci de raiduri obisnuite. Ca ei din aceasta traiau. Dupa cum vezi, in secolul al V-lea traiau deja prin desertul Gobi. Poate ma insel, poate nu, ca ajungeau pana la noi dar, pana nu sunteti siguri ca ma insel, nu o mai faceti pe desteptii si nu mai radeti! Si daca radeti, ma doare undeva!

Edited by Dorel666, 20 February 2020 - 00:18.


#63
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0z8V4xohN9g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#64
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDorel666, on 20 februarie 2020 - 00:16, said:

Radeti cat vreti, stiu ce am vorbit!

”Tătarii, care în secolul al V-lea trăiau în deșertul Gobi, după subjugarea lor în secolul al IX-lea de către dinastia Liao au migrat spre sud și au participat la fondarea Imperiului Mongol al lui Genghis Han.”

https://ro.wikipedia...

Daca  nu sunt atestari documentare despre care sa stiti voi, nu inseamna ca ma insel neaparat. Si vezi, draga Mario, ca nu vorbeam de o invazie, ci de raiduri obisnuite. Ca ei din aceasta traiau. Dupa cum vezi, in secolul al V-lea traiau deja prin desertul Gobi. Poate ma insel, poate nu, ca ajungeau pana la noi dar, pana nu sunteti siguri ca ma insel, nu o mai faceti pe desteptii si nu mai radeti! Si daca radeti, ma doare undeva!
Da, în secolul al XIII-lea. Nicidecum în primul secol. Mă rog, știu rezultatul de pe acum, dumneata vei susține în continuare că ai dreptate.
funny-pictures-history-please-continue-your-ignorance-is-rather-entertaining.jpg

#65
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postmario_bril, on 20 februarie 2020 - 02:10, said:

Da, în secolul al XIII-lea. Nicidecum în primul secol. Mă rog, știu rezultatul de pe acum, dumneata vei susține în continuare că ai dreptate.

Eu vad ca dumneata sustii in continuare ca ai dreptate. Eu prefer sa las lucrurile asa cum sunt: niciunul dintre noi nu stie de cand sunt tatarii pe pamant si pe unde s-au plimbat dupa ce s-au nascut.

#66
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostDorel666, on 20 februarie 2020 - 14:13, said:

niciunul dintre noi nu stie de cand sunt tatarii pe pamant si pe unde s-au plimbat dupa ce s-au nascut.
Pai daca nu stii, nu mai afirma ca stii ca au venit tatarii cu o mie de ani inainte ca ei sa fi venit!

#67
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
A scos porumbelul pe gură, trebuie acum să dreagă busuiocul, cumva. :D

#68
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpenticostalul, on 20 februarie 2020 - 14:57, said:

Pai daca nu stii, nu mai afirma ca stii ca au venit tatarii cu o mie de ani inainte ca ei sa fi venit!

View Postmario_bril, on 20 februarie 2020 - 16:06, said:

A scos porumbelul pe gură, trebuie acum să dreagă busuiocul, cumva. Posted Image

Am recunoscut altele mai rele. Aici nu-i vorba de a recunoaste eu, ci de a recunoaste voi, ca nu stiti. Ca prea afirmati siguri pe voi ca  nu-i asa cum zic eu.

#69
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostDorel666, on 20 februarie 2020 - 17:24, said:

Aici nu-i vorba de a recunoaste eu, ci de a recunoaste voi, ca nu stiti.
Pai noi recunoastem ca nu stim ca tatarii sa fi venit in vizite in secolul I.
Pentru ca nici n-au venit. Si nici nu e scris niciunde, in nicio carte de istorie ca ar fi calcat p'acilea vreun picior de tatar in secolul I.

Protestantii, DA. Ei au misionat aici, in Dobrogea, in secolul I.
Primul protestant care a evanghelizat tara noastra a fost Sfantul Apostol Andrei.

Edited by penticostalul, 20 February 2020 - 17:58.


#70
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpenticostalul, on 20 februarie 2020 - 17:57, said:

Pai noi recunoastem ca nu stim ca tatarii sa fi venit in vizite in secolul I.
Pentru ca nici n-au venit. Si nici nu e scris niciunde, in nicio carte de istorie ca ar fi calcat p'acilea vreun picior de tatar in secolul I.


Ba zici ca nu stii, ba zici ca stii. Te hotarasti?

View Postpenticostalul, on 20 februarie 2020 - 17:57, said:

Protestantii, DA. Ei au misionat aici, in Dobrogea, in secolul I.
Primul protestant care a evanghelizat tara noastra a fost Sfantul Apostol Andrei.


Am impresia ca dumneata crezi ca Imparatia lui Dumnezeu sta in gargara. Ca poti sa spui absolut orice iti trasneste prin cap, ca oricum nu se intampla nimic. Incep sa inteleg de ce pedepseste Dumnezeu atat de crunt: nu se poate altfel. Sa-ti vorbesc oricat de serios, dumneata tot la misto vei vorbi si nici ca-ti va pasa.

Si incep sa cred ca voi nu cu vorba buna veti veni la adevar, ci cu bata. Si cum zici ca esti pregatit si sa mori, probabil ca va trebuie o noua Inchizitie. Asa ca nu vad de ce as mai interveni la Dumnezeu pentru unii ca voi. Va voi lasa in seama vorbelor voastre, mai devreme sau mai tarziu.

Edited by Dorel666, 20 February 2020 - 18:08.


#71
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostDorel666, on 20 februarie 2020 - 18:05, said:

Asa ca nu vad de ce as mai interveni la Dumnezeu pentru unii ca voi.
Pai pentru cine altcineva sa intervii? Pentru sfinti? :eek:

#72
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpenticostalul, on 20 februarie 2020 - 18:19, said:

Pai pentru cine altcineva sa intervii? Pentru sfinti? Posted Image

Pentru cei care mai au sanse de reeducare. Dar pe voi doar bataia va mai scoate din nebunie. Asa ca, il voi lasa pe Dumnezeu sa vi-o dea. Pentru mincinosi si prefacuti nu are rost sa intervii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate