Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Poporul roman ortodox - ”copilul de parte barbateasca”

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
93 replies to this topic

#91
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015
Tinere, mi-ai spus ca porumbeii nu au rautate, ei omoara din instinct. Pai fix asa fac si lupii si leii si ursii si rechinii. Cu ce sunt mai rai lupii decat porumbeii? Ambii omoara pentru a se hrani sau pentru a-si apara teritoriul. Nu ma lua cu jocuri de cuvinte, stiu ca esti brici la a intoarce si rastoarce sensul cuvintelor pe toate partile. Important e ca afirmatiile tale nu au sens.

Ti-am spus ca analogia dintre copii si porumbei nu merge, copiii nu omoara intentionat pe nimeni, porumbeii da. Apoi tu imi spui ca eu incurc intentia cu instinctul sau ceva asemanator. Pai in cazul lupilor nu mai merge? Nu e instinct si acolo?  Chiar nu vezi cum te invarti in jurul cozii?

Edited by vinciun, 04 July 2021 - 21:32.


#92
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 vinciun, on 04 iulie 2021 - 21:31, said:

Tinere, mi-ai spus ca porumbeii nu au rautate, ei omoara din instinct. Pai fix asa fac si lupii si leii si ursii si rechinii. Cu ce sunt mai rai lupii decat porumbeii? Ambii omoara pentru a se hrani sau pentru a-si apara teritoriul. Nu ma lua cu jocuri de cuvinte, stiu ca esti brici la a intoarce si rastoarce sensul cuvintelor pe toate partile. Important e ca afirmatiile tale nu au sens.

Am vorbit ca un om, vorbind cu un om, cu dumitale. Si amandoi stim, potrivit stiintei omenesti, ca animalele nu au ratiune, au doar instincte. Caz in care, normal, nici porumbeii, dar nici lupii sau leii nu au rautate in ei.

Dar sa analizam exact versetul biblic:

Matei 10:16
Iată , Eu vă trimit ca pe nişte oi în mijlocul lupilor. Fiţi dar înţelepţi ca şerpii şi fără răutate ca porumbeii.


Oare, cand zice ”fiti intelepti ca serpii”, ar trebui sa pricepem ca serpii sunt tot timpul intelepti? Iar daca zice ”fara rautate ca porumbeii”, ar trebui sa intelegem ca porumbeii sunt tot timpul fara rautate? Eu zic ca nu. Ca daca zic ”fii intelept ca Solomon”, ma refer doar la intelepciunea lui Solomon, dar toti stim ca spre sfarsitul vietii a dat-o in nebunie.

Ce este intelepciunea, insa, potrivit Scripturii? Este scris ”frica de Domnul este inceputul intelepciunii”. Iar daca serpii, animale fiind, sunt intelepti, inseamna ca frica de Domnul tine de instinct. Adica este un instinct din creierul lor reptilian. Pe care il avem si noi, dar pe care nu prea il mai ascultam. Adica pana si dumneata ai in creierul dumitale frica de Dumnezeu.

Iar daca intelepciunea serpilor tine de instinct, inseamna ca si nerautatea porumbeilor tot de instinct tine. Adica undeva, in creierul nostru, intre cel reptilian si cel de mamifer, trebuie sa fie si creierul de pasare. Prin care ne putem conecta la Dumnezeu Tatal, care este Dragoste. Dar creierul reptilian fiind aparut inaintea celui de pasare, inseamna ca pana si porumbeii au creier reptilian, la care se pot conecta si pot fi rai. La fel si omul.
Scriptura, insa, ne invata sa fim conectati la ambele creiere si sa ascultam, simultan, de ambele instincte: si cel de frica de Dumnezeu, si cel de dragoste.

#93
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015

 Dorel666, on 04 iulie 2021 - 21:48, said:



Am vorbit ca un om, vorbind cu un om, cu dumitale. Si amandoi stim, potrivit stiintei omenesti, ca animalele nu au ratiune, au doar instincte.

Nici chiar asa. Unele animale sunt capabile sa gandeasca un pic. In rest nu comentez, fie cum spui.

#94
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 vinciun, on 04 iulie 2021 - 22:44, said:

Nici chiar asa. Unele animale sunt capabile sa gandeasca un pic. In rest nu comentez, fie cum spui.


Hai sa n-o dam in povesti. Ca poate toate animalele or fi gandind, dar nu din cate stim noi. Ca unele experimente par a arata ca ele gandesc, asta-i altceva. Dar ma indoiesc ca un delfin stie cand face sex pentru procreere si cand face sex pentru distractie. El stie doar ca-i cere corpul si nu are habar pentru ce face sex.

Mai interesant, insa, imi pare punctul in care am ajuns datorita intrebarilor dumitale. Anume ca atat intelepciunea, cat si nerautatea tin de instinct. In plus, am invatat sa fac distinctie intre bunatate si nerautate. Par acelasi lucru, dar sunt lucruri diferite. Pentru inceput, cred ca nerautatea tine de instinct, dar bunatatea tine de ratiune.

Si am mai descoperit ca, desi porumbeii nu sunt rai, totusi pot face rau, in nerautatea lor. Ca de aceea si zice Scriptura ”fiti fara rautate ca porumbeii si intelepti ca serpii”. Adica, nerautatea, fara de intelepciune, poate duce inclusiv la crima si probabil ca la oricare alt rau.

Edited by Dorel666, 05 July 2021 - 10:40.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate