Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Poporul roman ortodox - ”copilul de parte barbateasca”

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
93 replies to this topic

#37
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostXlander, on 07 februarie 2020 - 23:52, said:

Poate nu realizezi ce spui. Ba vorbesti de poporul crestin, ba de femeie (Israel). Posted Image
Daca e Israel, nici pomeneala. S-ar fi atestat alfabetul lor aici, fie si modificat etc. Comunitatile evreiesti au fost peste tot in Europa. Ei si-au pastrat intotdeauna puritatea etnica, se stie prea bine. Ca sa zici ca noi suntem de fapt o spita a evreilor dupa 70 d.H e chiar bomba.

Cat despre ”atestare”, citeste inca o data:

6 Şi femeia* a fugit în pustie, într-un loc pregătit de Dumnezeu, ca să fie hrănită acolo o** mie două sute şaizeci de zile.

De ce crezi ca femeia este trimisa in pustie si hranita acolo? Nu s-a hranit singura, ci a hranit-o Dumnezeu. De ce oare? Nu ti se pare ciudat ca femeia trebuia sa dispara o mie douasute saizeci de ani si exact atatia ani au disparut si dacii de pe scena istoriei? Nu ti se pare ciudat ca poporul roman este singurul care are o lipsa de pe scena istoriei timp de peste o mie de ani, pe care nimeni nu o poate explica?

Si tine cont ca locul unde a fost trimisa femeia a fost ”pregatit de Dumnezeu”. Stii de povestile cu tunelurile din munti? Stii de povestile cu incapere din nu stiu ce munte din tara noastra pe care nimeni nu o poate deschide, desi poate fi scanata ca exista? Stii de povestea cu elicopterul israelian care a cazut in munti, incercand sa descopere nu stiu ce?
Ce cauta israelienii la noi? Ce ar putea cauta altceva decat Chivotul...?

View PostXlander, on 07 februarie 2020 - 23:58, said:

Asta am inteles, ai o teorie antropocentrica nu prea clar definita.  Dar dovezi ?

Cateva am postat, altele le voi mai posta. Deocamdata, sunt doar piese separate de puzzle. Cum ar mai fi faptul ca romanii care au ajuns in sudul Italiei au constatat ca se inteleg foarte, foarte bine cu italienii de acolo, dialectul vorbit de ei fiind foarte asemanator cu limba romana. Ciudat, nu?

View PostXlander, on 07 februarie 2020 - 23:58, said:

Asta am inteles, ai o teorie antropocentrica nu prea clar definita.  Dar dovezi ?

https://ro.wikipedia...153;ov_din_2010


https://www.sursazil...re-o-alta-lume/

Edited by Dorel666, 08 February 2020 - 00:07.


#38
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View PostDorel666, on 08 februarie 2020 - 00:01, said:


Cat despre â€atestareâ€, citeste inca o data:

6 ªi femeia* a fugit în pustie, într-un loc pregãtit de Dumnezeu, ca sã fie hrãnitã acolo o** mie douã sute ºaizeci de zile.

De ce crezi ca femeia este trimisa in pustie si hranita acolo? Nu s-a hranit singura, ci a hranit-o Dumnezeu. De ce oare? Nu ti se pare ciudat ca femeia trebuia sa dispara o mie douasute saizeci de ani si exact atatia ani au disparut si dacii de pe scena istoriei? Nu ti se pare ciudat ca poporul roman este singurul care are o lipsa de pe scena istoriei timp de peste o mie de ani, pe care nimeni nu o poate explica?

Si tine cont ca locul unde a fost trimisa femeia a fost â€pregatit de Dumnezeuâ€. Stii de povestile cu tunelurile din munti? Stii de povestile cu incapere din nu stiu ce munte din tara noastra pe care nimeni nu o poate deschide, desi poate fi scanata ca exista? Stii de povestea cu elicopterul israelian care a cazut in munti, incercand sa descopere nu stiu ce?
Ce cauta israelienii la noi? Ce ar putea cauta altceva decat Chivotul...?

Cateva am postat, altele le voi mai posta. Deocamdata, sunt doar piese separate de puzzle. Cum ar mai fi faptul ca romanii care au ajuns in sudul Italiei au constatat ca se inteleg foarte, foarte bine cu italienii de acolo, dialectul vorbit de ei fiind foarte asemanator cu limba romana. Ciudat, nu?
Nu mi se pare ciudat fiindca in cazul Ap.12 si a femeii am deja o concluzie care cu greu mai poate fi influentata, am explicat interpretarea mea. Sigur ca protectia divina din simbolistica "pe aripi de vultur" apare si in Exod, tot Dumnezeu a fost. Cele 1260 de zile sunt zile, nu ani, in limbaj profetic 1 an = o vreme/un timp, s-a mai zis.

Da, am citit fragmente din acel roman sub pseudonim, am uitat pseudonimul (era de fapt Coruț) cu tot ce zici tu cu tunelurile si americanii. Sa-ti zic o veste: toata scoarta pamantului e plina de tuneluri, ca un șvaițer, unele mai vechi, altele mai noi, Bechtel asta facea prin Transilvania plus australienii aia cu aurul de la Rosia cautau artefacte in galeriile respective. :)

Cat despre italieni si dialectele lor in numar de zeci, este un mister de ce noi suntem unitari in limba, ne putem intelege chiar daca unele cuvinte sunt necunoscute ca regionalisme sau arhaisme locale, iar italienii, spaniolii nu prea. La ei dialectele sunt de asa natura ca sunt practic limbi diferite.

Edited by Xlander, 08 February 2020 - 00:18.


#39
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostXlander, on 08 februarie 2020 - 00:14, said:

Nu mi se pare ciudat fiindca in cazul Ap.12 si a femeii am deja o concluzie care cu greu mai poate fi influentata, am explicat interpretarea mea. Sigur ca protectia divina din simbolistica "pe aripi de vultur" apare si in Exod, tot Dumnezeu a fost. Cele 1260 de zile sunt zile, nu ani, in limbaj profetic 1 an = o vreme/un timp, s-a mai zis.

Da, am citit fragmente din acel roman sub pseudonim, am uitat pseudonimul (era de fapt Coruț) cu tot ce zici tu cu tunelurile si americanii. Sa-ti zic o veste: toata scoarta pamantului e plina de tuneluri, ca un șvaițer, unele mai vechi, altele mai noi, Bechtel asta facea prin Transilvania plus australienii aia cu aurul de la Rosia cautau artefacte in galeriile respective. Posted Image

Cele 1260 de zile sunt zile, dar si ani. ”Femeia” este, in primul rand, Isaac, cel care il naste pe Iacov, alias Israel. Pana la Isaac, incepand cu Noe, sunt 12 patriarhi: Avraam, Tare, Nahor, Seruh, Ragau, Falec, Ever, Sala, Cainam, Arfaxac, Sem, Noe.

Luca, 3:
34 fiul lui Iacov, fiul lui Isaac, fiul lui Avraam, fiul* lui Tara, fiul lui Nahor,
35 fiul lui Seruh, fiul lui Ragau, fiul lui Falec, fiul lui Eber, fiul lui Sala,
36 fiul* lui Cainam, fiul lui Arfaxad, fiul** lui Sem, fiul lui Noe, fiul lui Lameh,
37 fiul lui Matusala, fiul lui Enoh, fiul lui Iared, fiul lui Maleleel, fiul lui Cainan,
38 fiul lui Enos, fiul lui Set, fiul lui Adam, fiul* lui Dumnezeu.


Tot ”femeia” este si poporul care iese din Egipt, avand drept cununa pe cei doisprezece fii ai lui Israel. Si aceeasi femeie este poporul apostolilor, care paraseste Ierusalimul in anul 70 d.H. si se ascunde in muntii Carpati.
Adica tot efortul lui Dumnezeu a fost pentru a crea acest popor, care suntem noi.

#40
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Subscriu doar la ideea enuntata. Femeia din Ap.12 este Israelul, cea care iese din Egipt si identificata prin visul lui Iosif, deja discutat. 12 patriarhi, fiii lui Iacov (Israel) din care se vor trage ulterior cele 12 triburi israelite.
:) Restul sunt teorii mai de nisa, uneori conspirationiste.

#41
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostXlander, on 08 februarie 2020 - 00:32, said:

Subscriu doar la ideea enuntata. Femeia din Ap.12 este Israelul, cea care iese din Egipt si identificata prin visul lui Iosif, deja discutat. 12 patriarhi, fiii lui Iacov (Israel) din care se vor trage ulterior cele 12 triburi israelite.
Posted Image Restul sunt teorii mai de nisa, uneori conspirationiste.

Sunt de acord ca-i Israelul, dar depinde si ce intelegi prin ”Israel”. Pentru ca Avraam pleaca in pustie si naste pe Isaac, iar Isaac pe Iacov. Iacov pleaca in pustie, departe de fratele sau, care voia sa-l omoare. Acelasi ”Israel” pleaca in pustie, sa nu fie ucis de faraon. Si iarasi acelasi ”Israel” pleaca in pustie, sa nu fie ucis de romani.

#42
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
E simplu Dorele. Simbolistica femeii este atestata in primul rand cu visul lui Iosif. Geneza 37:9. Fata de celelalte interpretari, asta primeaza, fiindca are argument biblic. Dupa asta, atunci cand interpretezi celelalte elemente, verset cu verset, atentie mare. Ce spui si cum spui. Este foarte important, nu minimaliza efectul cuvintelor.

#43
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostDorel666, on 07 februarie 2020 - 15:08, said:


Ludovic este ungur. Ungurii sunt dusmanii nostri naturali. Bogdan I s-a certat cu Ungurii, prima tara pe care am atacat-o, dupa ce ne-am cucerit independenta, a fost Ungaria, chiar daca bolsevica si acum ne conduce un ungur... Sper, totusi, ca partea lui de roman sa se lupte cu cea de ungur si lucrurile sa iasa bine pentru tara.

waaa...it's the inner fight sau ceva...the good force will win!!!...use the force ludovic!!!

View PostAugustus1978, on 07 februarie 2020 - 15:55, said:

Asa aberatie istorica de mult nu a aparut. Din ciclul: noi am descoperit focul si apa calda, construit piramidele, inventat tubul catodic (asta mai tarziu), inventat pantalonii, Shakespeare era roman, painea felitata cea mai are descoperire romaneasca etc.  Nu va opriti odata?

sa iti fie rusine!!! ai uitat de aia cu eminescu ce a descoperit teoria relativitatii!!!

#44
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostXlander, on 08 februarie 2020 - 00:50, said:

E simplu Dorele. Simbolistica femeii este atestata in primul rand cu visul lui Iosif. Geneza 37:9. Fata de celelalte interpretari, asta primeaza, fiindca are argument biblic. Dupa asta, atunci cand interpretezi celelalte elemente, verset cu verset, atentie mare. Ce spui si cum spui. Este foarte important, nu minimaliza efectul cuvintelor.

Si ce-i cu asta? Ai vrut sa contrazici ceva din ce am spus eu? Ca nu am priceput.

#45
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postnico123, on 18 februarie 2020 - 13:54, said:

''Iar Domnul a zis catre Moise: "Fa-ti un sarpe si pune-l pe un stalp 5; si va fi ca tot omul atins de muscatura serpeasca, de se va uita la el, va trai".
9. Si a facut Moise un sarpe de arama si l-a pus pe un stalp; si cand un sarpe musca vreun om, acela privea la sarpele cel de arama si traia.''

De acest sarpe vorbesti, Logic1?

5 Echivalent:
''Cuvantul original, atat in ebraica (nés) cat si in greaca (semeion) inseamna "steag", "drapel", "fanion" (steagul de pe cortul unui general, pavilionul unei nave). Prin asociere, cuvantul a insemnat apoi prajina care sustine steagul, stalpul care poarta emblema. In principal, insa, grecescul semeion se traduce "semn"; prin extensie, "semnificatie". Valoarea simbolica (semnificativa) a acestui episod vechitestamentar va fi consemnata in In 3, 14, el prefigurand mantuitoarea inaltare pe cruce a lui Iisus Hristos.''

https://forum.softpe...ne/page__st__72

Nu vi se pare interesant ca dacii aveau exact steagul lui Moise?

Edited by Dorel666, 18 February 2020 - 14:04.


#46
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostDorel666, on 07 februarie 2020 - 14:25, said:

         Deci, in anul 33 d. H. se naste un popor, iar in anul 70 d.H. acest popor trebuie sa fuga si sa se ascunda de Roma. Unde putea fugi? Pe vremurile acelea, toate teritoriile Europei si Asiei erau deja ocupate, cu exceptia unui singur loc, ce era pustiu din cauza albinelor, fiarelor salbatice si tatarilor: Romania de azi, Dacia de ieri.
Eu sunt perfect de acord cu tine, frate Dorel.
Totusi, tatarii nu au navalit putin mai tarziu? :rolleyes:
:habarnam:

#47
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Te încurci și tu în amănunte, Jakob! Important e că au năvălit, până la urmă. :icecream:

#48
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpenticostalul, on 18 februarie 2020 - 18:27, said:

Eu sunt perfect de acord cu tine, frate Dorel.
Totusi, tatarii nu au navalit putin mai tarziu? Posted Image
Posted Image

Poate ne lamuresti dumneata care este primul an cand triburile tatare au trecut pe teritoriul Daciei.

View Postmario_bril, on 18 februarie 2020 - 19:01, said:

Te încurci și tu în amănunte, Jakob! Important e că au năvălit, până la urmă. Posted Image


Sau  poate domnia ta.

#49
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Dorele,  cred ca ai mers cam departe cu imaginatia asta cu evreii in Carpati asa cum merg ungurii cu imaginatia cu maghiarii in Ardeal pe un teritoriu pustiu.
Poti spune altceva, ca Dacii au avut o religie monoteista si credeau in nemurirea de dupa moarte, credeau intr-o religie foarte aproape de cea crestina si aveau un echivalent al lui Hristos pe Zamolxe.
Cea mai suparatoare afirmatie a ta pentru mine este ca aici era un pamant cam fara populatie, ceea ce nu-i adevarat, macar ca erau popoarele migratoare si ceva populatie autohtona de la care ne-am tinut obiceiurile si credinta poate si limba vorbita.
apropo, tatarii au fost ultimul popor migrator cu care se batea si Stefan cel Mare secolul XV.

Edited by nico123, 18 February 2020 - 21:14.


#50
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postnico123, on 18 februarie 2020 - 21:04, said:

Dorele,  cred ca ai mers cam departe cu imaginatia asta cu evreii in Carpati asa cum merg ungurii cu imaginatia cu maghiarii in Ardeal pe un teritoriu pustiu.
Poti spune altceva, ca Dacii au avut o religie monoteista si credeau in nemurirea de dupa moarte, credeau intr-o religie foarte aproape de cea crestina si aveau un echivalent al lui Hristos pe Zamolxe.
Cea mai suparatoare afirmatie a ta pentru mine este ca aici era un pamant cam fara populatie, ceea ce nu-i adevarat, macar ca erau popoarele migratoare si ceva populatie autohtona de la care ne-am tinut obiceiurile si credinta poate si limba vorbita.
apropo, tatarii au fost ultimul popor migrator cu care se batea si Stefan cel Mare secolul XV.

Nu zic de la mine ca pe aici era pustiu, ci asa afirma Herodot. Adevarat ca dacii locuiau aici, dar in munti. In campie nu se putea, din cauza migratorilor. Si nu conteaza ca erau tatarii sau precursorii lor. Si daca  n-am fost destul de clar, poporul care a venit de la Ierusalim s-a unit cu dacii lui Burebista si au format un singur popor. Asa ne-am nascut noi. Cand au venit romanii, pe vremea lui Traian, noi eram deja formati ca popor.

Si uita-te pe stema Romaniei: bourul reprezinta dacii, leul reprezinta pe Iuda, vulturul reprezinta romanii si delfinii reprezinta pe greci. Acesta este nucleul care ne-a nascut pe noi. Si eram crestini inainte sa ne nastem. Eram crestini inca de cand am fost conceputi si Cel care ne-a nascut este Dumnezeu. Ne-a nascut sa fim poporul Lui si sa-i purtam numele.

Si nu ti se pare ca Valahia seamana cu Valhala...? Noi suntem armata lui Dumnezeu, armata zeilor. Si Hristos este Capetenia Ostirii.

Edited by Dorel666, 18 February 2020 - 21:21.


#51
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Ceva adevarat este in ceea ce spui dar.. hai s-o tinem pentru noi.

#52
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostDorel666, on 18 februarie 2020 - 19:17, said:

Poate ne lamuresti dumneata care este primul an cand triburile tatare au trecut pe teritoriul Daciei.
Eu doar te-am intrebat daca invazia tatara a fost in anul 70.
Sau poate putin mai tarziu? Posted Image

Tu ai idee?

Iar apoi am avut asa ca o descoperire, o strafulgerare: "dar daca de fapt Dorel a confundat si nu era o invazie de tatari ci una de tantari? Posted Image

Edited by penticostalul, 19 February 2020 - 12:08.


#53
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpenticostalul, on 19 februarie 2020 - 12:08, said:

Eu doar te-am intrebat daca invazia tatara a fost in anul 70.
Sau poate putin mai tarziu? Posted Image

Tu ai idee?

Iar apoi am avut asa ca o descoperire, o strafulgerare: "dar daca de fapt Dorel a confundat si nu era o invazie de tatari ci una de tantari? Posted Image

Dumneata stii de o singura invazie tatara? Sau de mai multe, desfasurate pe o perioada mai mare de timp?

#54
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostDorel666, on 19 februarie 2020 - 15:16, said:


Dumneata stii de o singura invazie tatara?
Eu te intreb pe tine si tu pe mine?
Eu am scris despre tatari sau tu?

Cand ai scris despre tatari, ca erau in anul 70 pe teritoriul tarii noastre, ai gresit sau nu?
Eu nu stiu. Tu ai scris. Eu doar te-am intrebat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate